Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak moc je voda v našem životě důležitá? Nejen v období sucha a vysokých teplot, jaké jsme zažili letos v srpnu, ale doslova každý den.  Co vůbec o vodě víme?

1. Voda v procentech                                                                                                                                                              

Lidské tělo je tvořeno až z 60 % z vody. Při 10% poklesu vody z těla hrozí úpal, halucinace a přehřátí organismu. Při 20% poklesu je zde už smrtelné riziko. Zhruba 40 - 50% vody z těla se vylučuje přes kůži a plíce, 50% močí a 3 - 10% stolicí.

Zhruba 20 % vody přijímáme z jídla, zbývajících 80 % z tekutin. Kupříkladu chléb obsahuje 35 %, med 20 %, mléko 87 % a vejce 75 % vody.

2. Váš den by měl začít sklenicí teplé pramenité vody s citronem

Pití teplé vody s citronem po ránu může napomáhat a předcházet různým zdravotním problémům jako jsou bolest hlavy, problémy se srdcem, obezita, zácpa, problémy se srdcem apod. Citrón pomáhá odkyselení žaludku, posiluje imunitu, pomáhá dobrému trávení. 

Nepijte však vodu studenou, a to nejen ráno, ale ani během jídla. Chlad zpomaluje trávicí proces a ztužuje tuky z mastných jídel, které když zareagují se žaludeční kyselin, tak se rychleji přesouvají do střev. Špatně strávené tuky mají negativní vliv na zdraví. Pokud pijete vodu z kohoutku, nechte ji přes noc odstát, aby z ní vyprchal chlór. Ideálním řešením je pití pramenité vody, která je „živá“ a nezatížená žádnými úpravami.  

3. Proč děti potřebují více vody než dospělí?

Vodu bychom měli pít průběžně a nečekat na pocit žízně. Sucho v ústech, tmavá moč, pocit neklidu, zhoršené soustředění, nervozita, to vše jsou příznaky nedostatku vody. Dospělý člověk by měl denně vypít 20 - 40 ml tekutin na 1 kg váhy, což je přibližně 2 - 3 l denně. Potřeba tekutin je však velmi individuální a je závislá na různých faktorech například zdravotní stav, věk, pohlaví, tělesná aktivita, atd.

U dětí jsou ovšem hodnoty jiné. Voda tvoří u těla novorozence až 80% tělesné hmotnosti. Látková přeměna u dítěte probíhá rychleji, o to důležitější je tedy pravidelný přísun tekutin.

4. Většina vody, které pijeme, je nějak upravována

Že je voda z veřejných zdrojů, kterou běžně spotřebováváme k pití a vaření, technologicky a chemicky různě upravována, aby vyhovovala náročných zdravotním a hygienickým normám, asi všichni tušíme. Pro mnohé však může být překvapivá informace, že se nějaká technologická úprava, filtrace či ozařování UV zářením týká i řady balených vod.  A to nejen těch, které jsou nejspíš čerpány z veřejných zdrojů, ale i mnoha minerálek nebo pramenitých vod z podzemních zdrojů.  Důvodem je snaha vyhovět přísným kritériím a limitům stanovujícím obsah dusičnanů a organických látek. Existuje jen málo pramenů, které takové úpravy nepotřebují. Příkladem je např. „živá“ voda Toma Natura z hlubin Adršpašsko-teplických skal, která bez jakékoliv úpravy a z artézského vrtu putuje nerezovým potrubím hluboko pod povrchem země přímo do lahví.

5. Vody si stále nedokážeme vážit

Vody je třeba si mnohem více vážit. V celém západním světě ji bereme jako samozřejmost, stačí přeci otočit kohoutkem. Přitom více než polovina světových řek je znečištěná. Důsledky tohoto znečištění jsou změny chemického složení vody, biologických a fyzikálních vlastností a negativní dopad na lidský organismus. Intenzivní lodní doprava, znečišťování vod a rybolov má za následky vyhynutí ryb. Příkladem může být i vzácný druh čínského říčního delfína, jehož domovem byla Žlutá řeka. Odhaduje se, že se v řece objevil před 20 miliony lety. Dnes ho v řece už jen těžko zahlédnete.

Skvělý TIP:

Malá Toma Nádech do školních brašen

tomasNedostatek tekutin způsobuje u dětí únavu a nepozornost, proto bychom neměli zapomínat na jejich pitný režim.  Nejlepší je samozřejmě čistá pramenitá voda, ale znáte děti. V jejich preferencích jsou zejména různé ovocné nápoje, které však většinou obsahují nežádoucí cukr nebo umělá sladidla. Jak z toho ven?

Z tohoto pomyslného kruhu vystupuje, jako jediná na našem trhu, jemně perlivá ochucená voda Toma Nádech. Není v ní žádný cukr, žádné kalorie, žádné sladidlo. Lákavá vůně ovoce vás však ovane ihned, jakmile odstraníte víčko, a po ovoci chutnající voda poskytne ideální zdravé osvěžení.

Toma Nádech, např. ve variantě Citron a Máta, je pramenitá voda z Adršpašsko-teplických skal, doplněná pouze o přírodní aromata. V půllitrovém balení, vhodném do školní brašny, ji v obchodech pořídíte za doporučenou cenu 14,90 Kč.

Reklama