Až šest kilogramů za měsíc lze „bezbolestně“ shodit originální metodou, kterou zcela náhodně objevil nedávno zesnulý italský operní pěvec Luciano Pavarotti († 6. září 2007).  Vdova Nicoletta Mantovaniová „hubnoucí“ metodu, kterou pěvec před veřejností tajil, nejprve prozradila známému modenskému dietologovi Juseppe Pontimu, který se spojil s odborníky z milánské univerzity, a ti pak postup podrobili testování.

Podle Mantovaniové Pavarotti metodu objevil náhodou, když zůstal nechtěně na několik hodin uvězněný doma v malé místnůstce. A protože nikdy nevynechal pravidelné pěvecké cvičení, nezahálel a připravoval se na večerní koncert. Když potom vstoupil na váhu, zjistil, že se mu velmi výrazně snížila tělesná hmotnost. Opakovaný pokus „dietní“ účinky metody potvrdil. Zpěvák pak pokaždé, když potřeboval rychle snížit váhu, metodu použil.

Princip
„Metoda spočívá v rozvibrování těla hlasitým zvukem v těsném prostoru, kde se zvukové vlny několikanásobně odrážejí a zpětně působí na tělo. Vibrace se znásobují a vlnové rázy rozpouštějí tukovou vrstvu v kůži podobně jako vibrační myostimulátor,“ zveřejnil nyní vedoucí výzkumného týmu profesor Carlo Ribera výsledky studie v odborném měsíčníku Progresso Scienza.

Výzkumu se podrobil vzorek 147 dobrovolníků s nadváhou. Testované uzavřeli do velice těsných boxů, kde buď sami křičeli či zpívali, druhé skupině pak pouštěli hlasitou rytmickou hudbu. Lepších výsledků dosáhli lidé, kteří si zvukový doprovod obstarali sami. „Je to proto, že už zpěv či křik sám o sobě způsobuje výdej kalorií,“ vysvětlil Ribera.

Lidé s vyšší váhou měli úbytek tukové tkáně přímo úměrně vyšší. I délka „zvukového cvičení“ hrála roli. Podle profesora Ribery pak vědci určili, že ke zdravému snižování váhy (aby nedošlo k jiným zdravotním komplikacím) je nejvhodnější aplikovat metodu v trvání dvou hodin denně, maximálně však jen deseti hodin týdně.


Odborníci zatím zavedení metody do praxe nechystají. „Nejprve musíme zjistit účinek dlouhodobého působení zvukových vln na organizmus,“ uvedl Ribera a nedočkavým zvědavcům radí:

„Pokud byste chtěli metodu začít používat, stačí těsný prostor – třeba obyčejná šatní skříň, a tolerantní sousedi!"

Vyzkoušíte si doma „hubnoucí“ metodu? Už jste se někdy nechali masírovat pomocí lehkých elektrošoků?

Reklama