Byl konec listopadu a naše WC čím dál méně splachovalo. Však to znáte, doma jsou dlouhé dodací lhůty na jakékoliv opravy. Říkám neustále manželovi, ať to opraví, abychom přes vánoční svátky nemuseli chodit s kýblem.
Jak čas utíkal, byl již jeden týden do Štědrého dne a nic se nedělo. Akorát, taková maličkost, splachovadlo přestalo splachovat. Úplně. Co teď?

„Já ti ukážu,“ myslím tím svého manžela, který umí všechno  spravit, že to není takový problém. Vylezu na mikádo, profouknu trysku a dám zpět. Voda začne téct do splachovadla a bude po problému.“

Dobře se to řekne, ale hůře provede. První  věc byla, že mikádo bylo vysoko pověšené a my neměli doma žádný žebřík. Jak tam dosáhnout?  Co si dám pod nohy, abych tam dosáhla. Uvažuji, rozhlížím se kolem sebe, koumám. Už to mám – sklopím prkénko, dám na něj štokrle a na to lavor.  Vylezu na tu pofidérní pyramidu, ale co, musím to dát do pořádku, když můj muž na to kašle a je mu to jedno, že budou Vánoce.
 
A tak jsem nelenila a chopila jsem se díla. Musela jsem se dosti natahovat, abych dosáhla na trysku, kterou proudí voda. Jak se tak napínám a natahuji, hrůza. Nohy už nemají oporu a já se chytila toho prvního, co bylo po ruce. Po ruce bylo zavěšené mikádo. Jako ve zpomaleném filmu – lavór i štokrle ujíždí pod nohama, až ke dveřím to doletělo, a já se duchaplně chytila mikáda. Mikádo letí na zem, ale i s kouskem přívodu vody a kohoutkem. Ledová voda vystříkla plným proudem. Co teď? Blesklo mi hlavou. Nikdo doma, jen dcera, co chodí do 2. třídy. Ledová voda se valí silným proudem z trubky, co trčí ze zdi. Já se snažím vodu zadržet jen kouskem  hadru, co mám v ruce, přitlačením na potrubí. Ledová voda mi po celém těle stéká do záchodu.

Volám na dcerku, ať jde k sousedce, která má zastavit vodu ve sklepě hlavním uzávěrem. Byly to nekonečné chvíle, tlak vody do mé dlaně byl nesnesitelný. Ale co se dalo dělat, musela jsem to vydržet, aby škody byly co nejmenší. Konečně, tlak vody přestává do ruky tlačit, voda je zastavená. Další problém vznikl, že byl celý vchod bez studené vody. Co teď, manžel není doma, má odpolední. Tak musím někoho ze sousedů  a nebo ze známých požádat  o pomoc. Ale snad to byl zákon schválnosti, nikdo, kdo by byl schopen to opravit, nebyl doma.

Vzpomínala jsem usilovně, koho bych měla zavolat. A nápad, jeden instalatér, který kdysi pracoval se švagrem. Vezmu telefon a vytočím číslo domů. Od jeho manželky se dovídám, že není doma, je na pivě, ale jak přijde, tak mu to vyřídí. Modlím se, ať jen z té hospody přijde brzy. Moje přání bylo vyslyšeno, do půl hodiny stál za dveřmi s pracovní kabelou.  Vlastík vyměnil  kohoutek a nabídl se, že mi donese i splachovadlo a hned zrovna zamontuje. Já jsem bláhově jeho nabídku odmítla s tím, že zítra zajdu na byťák a tam vyfasuji nové splachovadlo. Ó, jaký byl můj údiv, když jsem se dozvěděla, že ve skladu je inventura, a ať si přijdu po 15. lednu, kdy bude sklad již otevřen.

Tak přes celé vánoční svátky i Nový rok jsme museli chodit s kýblem na záchod, ale stejně celé vánoční svátky nám to nepokazilo a já mám od té doby o jeden nezapomenutelný zážitek navíc.

Já se už nepokouším dělat instalatéra.  Měla jsem obavy, že tu ledovou  koupel snad musím odležet. Chyba lávky, ani rýmu jsem z toho neměla.

 

Vaše Helena


Milá Heleno,
už jsem se začínala obávat, že dnešní téma bude jen o tragických událostech. A vida, Pat a Mat ve vašem podání mě opravdu pobavil. Jo a to jsem opravdu nevěděla, že nádržce na vodu u WC se říká mikádo.
Já znám jenom to na hlavě :-)

Reklama