Domácnost

Pasti, pasti, pastičky…

Také jste naletěli? V dopisní schránce jste objevili letáček zvoucí na jednodenní výlet „za hubičku“? S podrobnou trasou a programem a – jen tak mimochodem – s dodatkem o „drobné“ reklamní akci, které se v rámci zájezdu zúčastníte? A samozřejmě s písemným ujištěním, že si kromě „úžasných“ zážitků z cesty dovezete domů i „úžasný“ praktický dárek!

Výlet na Karlštejn, návštěva velkopopovického pivovaru, oběd U Karlíčka ve Velké Bíteši, kostelecký masokombinát nebo sklárny v Novém Boru… To jsou typické cíle výletů jen za neuvěřitelných 99 káčé.

Jednodenní reklamní zájezdy slibují návštěvu nějakého zajímavého místa, pohoštění a dárek. Po prohlídce atrakce pak následuje třeba v restauraci podmanivá nabídka zboží. Šikovní prodejci nabízejí „zázračné“ výrobky (nepřipékací nádobí, antialergické deky, kuchyňské roboty drtící i beton, nože řezající ocel...) a loví hlavně mezi staršími lidmi, kteří snáze podlehnou jejich psychologickým fintám. Ti nakonec na splátky koupí drahou věc, kterou vlastně ani nepotřebují.

Když se jim „výhodný“ nákup druhý den rozleží v hlavě, mají jedinou šanci, jak se z toho dostat: Pokud byla kupní smlouva uzavřena mimo prostory obvyklé k podnikání, lze se ze smlouvy písemně do čtrnácti dnů vyvázat. Ale pozor, i salonek v restauraci může být legální provozovnou. Proto pečlivě čtěte kupní smlouvu!

Už jste někdy vy nebo někdo z vašich známých podlehli lákavé nabídce laciného výletu spojeného s prezentací nějakého produktu, a pak jste litovali? Řešili jste později zbytečný nákup, nebo jste jen vztekle zastrčili krabici se „super skvělou výhodnou koupí“ do sklepa, komory nebo dokonce rovnou do kontejneru?

   
25.02.2008 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [22] jitka2 [*]

  Já tyhle letáčky vyhazuju, ale moje mama s kamarádkou před měsícem jely na takovýto prodejní zájezd. Scénář byl podobný, jeli někam k Plzni, za dopravu zaplatili 100Kč, tam si prohlédli klášter a zámek, oběd byl kolem druhý hodiny a pak byla masáž. Mamka mi dokonce volala na mobil, že tam maj DVD a ještě něco celkem za 12 000 a že by to vzala na splátky. Rozmluvila jsem jí to. Po návratu říkala, že je rána že jsem jí to rozmluvila a že by byla blbost to kupovat. Ale výlet se jí líbil a rozhodně to prý za tu stokorunu stálo. Prý tam bylo hodně důchodců kteří na tyto zájezdy jezdí a občas si něco koupí a jsou spokojeni. Hlavně je to dobrý pro osamělý lidi - maj zážitek. Ovšem chce to pevnou vůli nepodlehnout psychologickým fíglům prodavače...

  superkarma: 0 25.02.2008, 16:10:58
 2. avatar
  [21] Solei [*]

  Sirikit: tohle snad opravdu nějaké pojištění bylo, jenže bůhví jaké. Babičce se chlap nijak neprokázal, navíc byl slovák a mluvil rychla, babka blbě slyší a slepá je ještě víc, doteť nevíme co podepsala. Poslali jsme pár dopisů na zdravotní pojišťovny, ale popřeli, že šlo o jejich dealera.

  superkarma: 0 25.02.2008, 15:25:22
 3. avatar
  [20] Sirikit [*]

  ..o dům dál - chybička se vloudila

  superkarma: 0 25.02.2008, 15:22:53
 4. avatar
  [19] Sirikit [*]

  Solei: různí dealeři to zkoušejí všude a všelijak - nedávno u nás jeden zvonil, že je zástupce České spořitelny a jde nabízet velmi výhodný úvěr. Mávl mi před nosem jakousi kartičkou, snad identifikační či jakouto - i požádala jsem ho, zda si ji mohu prohlédnout, to nedovolil. Tak jsem ho zdvořile požádala, ať si ji vetkne za klobouk a jde o důl dál. Sousedce nabízel "velmi výhodný úvěr", ona bohužel špatně vidí, je před oční operací a tak se ke mně před podpisem přišla poradit - no samozřejmě, že miniaturními bleškami bylo psáno, že úrok činí 18,7 % p.a., tak nepodepsala a dotyčný pán se na mě velmi rozzlobil, cože prý do toho mám co kecat no kecat, já jsem pouze přečetla, co ve smlouvě stálo. Opravdu velmi "výhodná"

  superkarma: 0 25.02.2008, 15:22:21
 5. avatar
  [18] aiša [*]

  tak na tohle se nachytat nenechám,letáčky jdou okamžitě do koše

  superkarma: 0 25.02.2008, 14:11:20
 6. avatar
  [17] *modrá [*]

  tyhle letáčky házím rovnou do koše

  superkarma: 0 25.02.2008, 14:07:50
 7. avatar
  [16] Solei [*]

  skoro si říkám, že bych nějaký podobný výlet taky zvládla aniž bych se nechala nalákat na koupi sady hrnců nebo vysavače za 70 tis. ale ještě jsem to neudělala.
  Ale mám možná ještě lepší zážitek. Babička přítele špatně vidí a špatně slyší, takže když jí u bytu jednou zazvonil chlápek a představil se od pojišťovny tak ji zvládl ukecat aby mu ukázala i občanku a podepsala formulář a navíc zvládnul odejít aniž by nechal aspoň vizitku nebo kopii toho co podepsala.
  Takové lidi co zvoní u bytů starších lidí a hučí do nich bych hnala svinským krokem.
  Jsou případy kdy si říkám, že takový blbec si snad i to napálení zasloužil, ale někteří lidé by opravdu měli být hájení.

  superkarma: 0 25.02.2008, 14:04:49
 8. avatar
  [15] gerda [*]

  pastel.ka: kdybych nemusela sedět v sále a poslouchat ty tirády kolem nabízeného zboží, možná bych svůj odpor překonala. Ale obávám se, že bych dopadla jako Sirikit a vyvedli by mě za dveře pro drzé připomínky

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:54:27
 9. avatar
  [14] pastel.ka [*]

  Jedna moje známá v penzi, takto jezdí pořád. Nic nekoupí ,ale říká, že tímto posbírá dárky na vánoce pro děti.

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:41:12
 10. [13] menhet [*]

  Naši jeden čas jezdili a nic nekoupili :) Taky jsem jednou s mamkou vyjela takhle ven, stálo to za to :)
  Stály jsme na místě odjezdu a okolo nás hromada lidí, až jsem si říkala, že když se nevejdeme, tak půjdeme domů a budeme mít alespoň klidnej den. :) Přijížděl autobus a druhý řidič do něho naskočil ještě za jízdy. Za ním naskakovala hned nějaká paní a další se připravovala jen, aby se dovnitř dostala. Řidiči je uklidnili a vysvětlili, že pojedou autobusy dva, takže jsme se nakonec bez problémů vešly. :)
  Reklamní akce proběhla v pořádku, pobíhali tam dva pěkní kluci a snažili se mi něco vecpat, někdo se nechal, někdo ne, já se jejich umu jen smála. :)
  Pak nastal zádrhel, za 75 Kč byl možný oběd, hovězí na houbách. Nevím proč, ale houby (kromě smažených žampionů) v restauracích nejím, i když to je jen "na houbách". Šly jsme vedle do normální restaurace a daly si smažený sýr za 50 Kč. :)
  A poslední fórek byl v tom, že jsem chtěla repráčky, co dostávali muži a ne žehličku, co dostávaly ženy. :) Musela jsem počkat, až všichni odešli, jestli na mě repráčky vybydou, ač bylo už předem jasné, že ano.
  No a pak už nás dovezl autobus na výlet do skal, prošly jsme se a příjemně unavené se pak nechaly odvést zase domů.

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:34:20
 11. avatar
  [12] Věrulinka [*]

  Vyhazuji, nejezdím

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:30:03
 12. avatar
  [11] Beruška1 [*]

  oprava: kolem druhé odpoledne..... připravená

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:28:21
 13. avatar
  [10] Beruška1 [*]

  Vlastní zkušenost nemám, ale maminka mé známé, vdova v důchodu, na tyhle akce jezdí. Nic nekupuje, prostě to bere jako nějaký výlet, někam se občas podívá a nesedí sama doma u televize. Ale líčí to jinak, nejdříve je reklamní akce, trvá tak od devíti ráno, slíbený oběd je někdy až kolem druhé dopoledne, dokonce se setkala i s tím,že bylo personálu hostince v nejzapadlejší vesničce, kde nebyl ani obchod, nakázáno, že dříve se nedá lidem nic k jídlu ani k pití, dokud neskončí akce a někdo si něco nekoupí. Pak teprve po obědě se někam jede a dle času je to třeba jenom i na půl hodiny. Ale ona už to zná, tak je připravneá, vozí si vlastní jídlo a pití a je v pohodě.

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:27:17
 14. avatar
  [9] gerda [*]

  Sirikit: takové, jako jste byli vy, tam určitě potřebují! Buďte rádi, že jste nedostali k úhradě jejich ušlý zisk, to tak - dárečku se vám zachtělo?

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:22:47
 15. avatar
  [8] pastel.ka [*]

  Letáčky podobného charakteru chodí skoro každý týden, zatím jsem nikde nevyjela.Ale stalo se mi, že mi volala nějaká dáma, jestli jsem se zúčastnila jakohosi testu na nádobí.Ačkoliv jsem nevěla oč jde, řekla jsem že ANO.Bylo mi sděleno, že jsem vyhrála soupravu titanových nožů, že si pro ně mám přijet někam ke Chrudimi,a vzít s sebou hosty.Ačkoliv jsem to měla 100 km, tak mě to netrápilo, protože tam mám rodinu. vyjeli jsme ve třech , já a syn se ženou.V salonku bylo 5 stolů, kde měl sedět údajný výherce se svými hosty.Prezentace byla perfektně připravená, vařilo se v titanovém nádobí, dostali jsme i ochutnávku. Můj syn, se to toho tak zahleděl, že tlačil na svojí ženu,že si to objednají. Nejlevnější bylo za 30 000,- a k tomu dárek, jakýsi zázračný mixér.Manažerka kolem nás přímo tančila, cítila kšeftík a nehnula se od našeho stolu. S nelibostí musela překousnout, že si jdeme ven zakouřit (chtěli jsme se poradit).Poradili jsme se, kšeft nebyl, ale já svoje údajně vyhrané nože dostala.

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:22:00
 16. avatar
  [7] gerda [*]

  svetluszka: co máš proti Uničovu? Tam je náhodou moc pěkně! I v Riu o tom vědí.

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:20:03
 17. avatar
  [6] svetluszka [*]

  no zrovna v pátek přišla pozvánka na zájezd do Uničova....s vystoupením PRAVÝCH TANEČNIC Z RIA... ....za 89,-...

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:16:41
 18. avatar
  [5] Sirikit [*]

  Byli jsme s manželem na jedné "prezentaci" jakési podivné cestovky. Probíhala v angličtině se simultánním tlumočením - ovšem velmi nepřesným. Projevila jsem se jako rušivý element - neustále jsem se dotazovala, proč to není překládáno správně a dotazovala jsem se na upřesnění - no, nakonec nás vykázali pro neustálé vyrušování Mimochodem, ono slibované pohoštění byla sklenička minerálky a na "dárek" se jaksi nedostalo, neb jsme byli odejiti.

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:14:58
 19. avatar
  [4] Amálie [*]

  Moji blízcí byli nedávno v Benátkách na karnevalu a v Německu na IceRevue. Za směšnej peníz a presentace nebyla povinná.


  Za to mojí babi někam pustit, to je tóčo! Naposledy koupila supervýhodnou sadu věcí. Za 30.000. A proč? Její odpověď: "no když oni to zlevnili ze 130.000" Jj, stáří cti netratí, ale moudrosti holt nepřidá

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:13:41
 20. avatar
  [3] gerda [*]

  Mám k tomu vyloženě odmítavý postoj, ale už jsem slyšela, že není povinná ta reklamní část zájezdu. Tak tady jsem opravdu na pochybách: přece nebudou lacino vozit lidi po výletech, aby se jim pak rozutekli a dealery v sále nikdo neposlouchal, vždyť by museli zkrachovat?! I kdybych se možná leckam ráda podívala, tak sedět hodiny v sále a naslouchat velebení hrnců, k tomu mě nikdo nezmámí!

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:08:26
 21. avatar
  [2] svetluszka [*]

  ....až budu v důchodu, už se těším až budem na takový zájezdy" s manželem jezdit....

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:06:13
 22. avatar
  [1] shb [*]

  znám znám, ale já jsem naštěstí nenaletěla a taky mám od jistý doby nálepku na schránce- nevhazujte žádné letáky -a mám klid a taky to jsou podobný letáčky jako: vyhrála jste milion, ale kupte si knížku a postupujete do dalšího kola apod, viz. Readers Digest apod.

  superkarma: 0 25.02.2008, 13:04:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme