Kateřina s Adamem spolu žijí devět let a nemají žádné děti. Podstoupili oba lékařské vyšetření. Diagnóza zněla: Vy děti mít můžete, partner je neplodný. Jak se s tím oba vypořádali?

Příběh Katky a Adama

Katka žije s Adamem ve společné domácnosti devět let. Předtím spolu tři roky chodili, takže jsou spolu vlastně už dvanáct let. Nejvyšší čas počít nějaké ty potomky – jak slýchají ze všech stran.

Přečtěte si také:

Katce je 33 a Adamovi 36 let, užívají si života, rádi cestují, mají menší dům s krásnou zahradou (Katka je vyučená zahradnice), na které jim pobíhají dva výstavní labradoři. O dětech se zatím nebavili, jenže ze všech stran se ozývá:
man„Kačenko, kdy budeš kupovat kočárek? Adámku, já už bych chtěla být babičkou! Katko, víš, že jsi poslední spolužačka, která ještě nemá děti? A proč už nemáte děti?“
A proč vlastně ne?
Tak se zhruba před dvěma lety rozhodli, že udělají rodičům radost a nějaké to vnouče jim pořídí. A sobě „tu radost samozřejmě udělají taky“.

Jenže se nějak nedařilo. Katka přikládala vinu sobě. Prodělala zánět vaječníků, myslela si, že chyba je v ní. Ale podle gynekologa byla zdravá, neviděl problém v otěhotnění.
Řekla to doma Adamovi. Ten šel po delším rozmyšlení na lékařské vyšetření, a tam zjistili, že trpí azoospermií, což znamená úplnou absenci spermií v ejakulátu.
Adam se po této zprávě doslova sesypal. I když nikdy nijak zvlášť po dětech netoužil a nechával to v zásadě na Katce, najednou se přestal cítit jako „chlap“, jako ten plodný samec, kterých jsou plné hospody.
Jejich do té doby bezproblémový sexuální život se zhoršil, Adam upadá do depresí a nepomáhá mu ani utěšování Katky, že ho miluje a že se svět kvůli tomu nezboří.
„Třeba se to dá léčit. A kdyby ne, tak budeme bez dětí. Anebo nějaké adoptujeme, vždyť je více možností. Já tě miluji, Adame, mně to nevadí!“
Ale Adam místo toho, aby byl rád, jak to Katka vzala, tak jí radí, ať si najde někoho jiného, že není chlap, že selhal, a podobné jiné řeči.
Hloupé řeči o tikajících biologických hodinách Katka přestala vnímat, jedno však ví jistě, Adama miluje, a než mít dítě s jiným, to radši žádné. Kdyby dítě vyšlo, byla by samozřejmě ráda, a když ne… je přece tolik bezdětných manželství, a žijí spolu hezky.

Vyjádření odborníka, sexuologa MUDr. Miroslava Junáka z fakultní nemocnice

Příčin mužské neplodnosti může být hned několik. Špatný životní styl, včetně alkoholu, kouření, braní drog, sexuální promiskuity, nevhodného oblečení, ale také třeba časté jízdy na kole nebo na koni. Neplodnost mohou způsobit také dědičné faktory, záněty varlat, nedostatečný vývoj mužských pohlavních žláz ad.
Léčba mužské neplodnosti je poněkud svízelná, záleží na správné diagnóze příčiny vzniku neplodnosti. Nepřítomnosti spermií v ejakulátu, tedy Adamův případ, lze léčit aplikací hormonů.
Není třeba hned házet flintu do žita, hroutit se a obviňovat se. V posledních letech je neplodnost u mužů zaznamenána čím dál častěji, není to jev nijak neobvyklý.
Adam může být rád, že má chápavou a tolerantní partnerku, a i kdyby se jeho léčba nezdařila, pro neplodné páry, nebo jeden z páru, se nabízí možnost umělého oplodnění, případně adopce.
Život bez dětí je možná smutnější, ale rozhodně ne neplnohodnotný.

poděkování MUDr. Miroslavu Junákovi

Reklama