Atlas psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz vytváříte i vy! Tentokrát si ale můžete přečíst o Parson Russel teriérce Boře herečky a moderátorky Katky Duškové. Její Bora je tak trochu poseroutka...

Země původu: Velká Británie
Použití: lovecký pes
pesKlasifikace podle FCI:

Velikost (ideální kohoutková výška):

  • Psi: 36 cm
  • Fenky: 33 cm

Mohou být i menší.

Hmotnost:

  • Psi: nad 30 kg (zhruba při kohoutkové výšce 60 cm)
  • Fenky: nad 25 kg (zhruba při kohoutkové výšce 56 cm)

Průměrně se dožívá: 13 až 15 let

Chovatelský klub: Klub chovatelů teriérů (www.kcht.cz)

Historie plemene...

Po mnoho let existoval značný rozpor v kruzích teriérských chovatelů týkající se typu teriéra nazývaného neurčitě „Jack Russell“. Kennel Club obdržel prostřednictvím reverenda Johna Russella žádost od nezanedbatelného počtu stoupenců žádajících odlišení foxteriéra od viktoriánského loveckého parsona. Tento robustní a pracovní typ teriéra byl uznán a bylo mu dáno jméno – Parson Russell Teriér.

Vzhled psa a důležité proporce...

Parson

Je to pracovitý, aktivní a obratný pes, stavěný pro rychlost a vytrvalost. Celkové je tedy ztělesněním harmonie a pružnosti. 

Důležité jsou...

  • Dobře vyvážená tělesná stavba.
  • Celková délka od vrcholu plecí po hrbol kosti sedací mírně delší než je kohoutková výška psa.
  • Délka od nosu ke stopu je mírně kratší než délka od stopu k týlnímu hrbolu.

Povaha Parson Russela...

Původně teriér chovaný na lišku, sebevědomý, energický, veselý pes. Má zvláštní schopnost pracovat pod zemí (norovat). Je odvážný a přátelský.

Jak o něj pečovat?

Co se týče péče, je to pes velce nenáročný a samočisticí - nevyžaduje tedy žádnou zvláštní péči o srst a výživa by měla odpovídat aktuálnímu pracovnímu nasazení. Parson Russel je velký neposeda, který musí stále něco dělat, je inteligentní, veselý a učenlivý.

Jde o plemeno lovecké a při lovu lišky dobře použitelné. Z toho vyplývá, že jde o psa aktivního, který ke spokojenému životu potřebuje neustálý pohyb a práci, zavřete-li ho v bytě a jednou za čas vyvenčíte, bude nešťastný a pravděpodobně vám něco zdemoluje.

Parson Russel je také velký a vytrvalý běžec.

Rozhovor s herečkou Katkou Duškovou o její teriérce Boře

Katka a Bora

Jak jste přišla k teriérce Boře?
Psa jsme chtěli. Manžel vyrůstal se psem, já vyrůstala se psem a naše dcera od, já nevím, tří, čtyř let toužila po psovi. Neustále loudila, že chce pejska...
Před několika lety pořídila moje sestra neteři psa k desátým narozeninám. To už byl úplný konec, protože Kristýnka viděla, že její sestřenice má psa - nádherného maďarského ohaře Vyžlu. O to víc na nás dcerka zesílila tlak. Když jí bylo také deset, tak jsme si řekli: „No tak jo. Jdeme do toho. Bude to velké omezení, ale Kristýnka je sama, tak dostane psa.“

Proč zrovna teriéra - o teriérech se říká, že jsou to dravci nevychovatelní...
Já jsem vyrůstala s boxerem, můj muž s vlčákem a pak s jezevčíkem. Chtěla jsem samozřejmě pro dítě psa, který - pardon... (Bora proběhla pod stolem a shodila všechno, co bylo možné shodit).
Tady máte krásný příklad toho, co jsou teriéři zač (smích).

Nic se nestalo. Vraťme se ale k nakousnuté myšlence...
Takže jsem chtěla psa, který bude velký kamarád, se kterým bude legrace, ale zároveň bude i schopný třeba ubránit dítě, kdyby došlo k nějakému ohrožení. Radili jsme se s veterinářkou Míšou Riedlovou, ke které dnes s Borinkou chodíme. Boxera se mi doma nepovedlo prosadit (smích), tak jsme hledali jinou ideální rasu. Říkali jsme si, že by bylo lepší nějaké menší plemeno, protože jsme stále někde na cestách - když někam přijedete s malým psem, víte, že nezbouráte hostiteli půlku bytu. Udělali jsme tedy takový předvýběr a Kristýnka si vybrala Parson Russell Teriéra, protože se jí líbil nejvíc.

Naplnila Bora to očekávání - už jste zjistili, jaký je obranář?
(Smích) Nejdřív jsem plánovala, že bude chodit cvičit obranu, ale zjistila jsem, s prominutím, že je taková poseroutka, se kterou ta obrana opravdu nepůjde. Jinak všechny ostatní věci splňuje úplně do puntíku. Je to neuvěřitelný kamarád, neuvěřitelný mazel, s holkou se vyblbnou, jsou skvělé parťačky, výborně se doplňují - až je to pro nás někdy o nervy (smích).

Celý rozhovor s Katkou Duškovou najdete zde...

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama