Zdá se vám, že váš muž jezdí příliš často na služební cesty? Máte podezření, že rtěnku na košili vašeho přítele neobtiskla jeho matka, jak se vám snaží namluvit? Nelíbí se vám plný popelník špačků z cigaret a vysvětlení, že z neumyté vinné sklenky pila manželčina kamarádka? Snadná pomoc. Nenápadně seberte použitého „vajgla“, do kapesníku zabalte špinavou skleničku, posbírejte vlasy z gauče, z koše na prádlo vylovte potřísněnou košili či manželovy použité slipy a alou za odborníky! Kam? No přece do „genetické“ laboratoře.

Metoda analýzy DNA už totiž neodhaluje jen vrahy či jejich oběti. Jejím prostřednictvím se už neurčují jen otcovství, dědičné choroby či neznámí nebožtíci. Své uplatnění si metoda už našla i v komerčním využití. Na trhu se totiž objevila první nabídka „soukromých genetických detektivů“, kteří takto nabízejí odhalení nevěrného partnera či partnerky. To vše za pět až 20 tisíc korun (základní „test nevěry“ ze vzorku DNA – 14 990 Kč, test na „důkaz semene ve skvrně“ – 4990 Kč).

Reportéři MF DNES zjistili, že Pražská firma Peggy Intelligence Agency nabízí na internetu (www.dnatest.cz a www.odhalena-nevera.cz) následující službu: Klient s sebou přinese k testu třeba prostěradlo či spodní prádlo podezřívané ženy nebo muže s charakteristickou skvrnou a laboratoř zjistí, zda flíček nepochází od cizího partnera. Případně u jiného vzorku DNA (nedopalek cigarety, sklenice s otiskem rtů, použitý kapesník), jestli se neshoduje se sekretářkou či kamarádem, kteří by u klienta doma neměli co dělat. Vzorky se musí odebírat opatrně, aby se neznečistily.

Metoda má i svá úskalí. Malou spolehlivost a etický rozměr. Ani pozitivní výsledek totiž nemusí znamenat nevěru. Na prádle může být spousta skvrn, a protože nelze určit stáří biologické stopy, je možné najít i skvrnu po bývalém milenci. A pak si také můžete vzorek splést s jinými lidmi, kteří byli ve vašem bytě – třeba uklízečky. Protestují i ochránci soukromí: Pokud někdo takové vzorky odebírá bez vědomí druhého, překračuje zákon. Takové testování je neetické a porušuje právo na ochranu osobnosti. Podle průzkumů sexuologů jsou nevěrné dvě třetiny mužů a skoro polovina žen.

Kdyby byl test DNA levnější, využila byste ho? Prozradila byste partnerovi, že se chcete na laboratoř obrátit? Jste žárlivá, ale do testu byste nikdy nešla? Jak se díváte na fakt, že polovina žen byla svým mužům nevěrná?

Reklama