Kouzelné město nad Seinou učarovalo mnohým z nás. Široké bulváry i úzké uličky, nejdražší obchody světa i bleší trhy. O městě plné rozporů jste nám napsaly následující příběhy.  

jannaa.r

Paříž byla vždycky můj velký sen, který sem si splnila asi tak před 4 lety se svým přítelem. Jeli jsme na čtyř denní poznávací zájezd. I když to bylo jen na čtyři dny, i tak máme na co vzpomínat. Město bylo samozřejmě nádherné, přesně jak sem si to představovala. Nejkrásnější byl ale příjezd a pohled na Eiffelovku za svítání. Nezapomenutelný. Pak už to šlo dál s každou památkou. Navštívili jsme Louvre, hrob Napoleona, Moulin Rouge a další. Sice jsme občas měli naspěch, abychom vše stihli, ale i ty bolavé nohy a ten neuvěřitelný pocit, že tam jsem, stál za to.

Paris

Asi nejvíc s přítelem vzpomínáme na zážitek, který se stal, když jsme šli jako celá skupina na Eiffelovku. Slečna průvodkyně se nás ptala, jestli má někdo zbraně apod., že s tím by nás nepustili. No a přítel měl malý nožík (něco jako rybička) a začal plašit, co s ním že ho tam nepustí. Říkala jsem mu, že ho má dát průvodkyni, ale on, že ne, že bude jediný blbec s nožíkem. Tak ho vyndal z batohu a hodil ho do řeky. Pak jsme už v klidu postupovali dál a užívali jsme si pohled na Paříž z Eiffelovy věže, což bylo úžasné. Když jsme se vrátili ke skupině tak to přišlo. Stáli jsme a poslouchali kam půjdeme dál, když průvodkyně otevřela tašku, co měla a začala rozdávat nože, otvíráky, co si k ní dali ostatní ze skupiny :D, Přítel byl chudák celý smutný, že si vyhodil svůj nožík od dětství, ale zase se do dneška všude chlubí, že jeho nožík je v Paříži v Seině :D. To byl sice zážitek ne přímo k Francii, ale když si na to vzpomeneme, tak nám to připomene všechno, co jsme tam zažili :-). Každému, kdo tam nebyl, bych to doporučila, protože je to nezapomenutelný zážitek, krásné památky, úžasní bezproblémoví lidé a hlavně ta atmosféra, kdyby byla příležitost, hned bych jela znovu.

Witchie

Několik vzpomínek na jedno z nejslavnějších měst Paříž, první seznámení. Proběhlo stejně, jak jej zažili tisíce jiných. Střední škola, třídní autobusový zájezd, ubytování ve Formuli 1. A klasický okruh památek: samozřejmě Eiffelova věž, Louvre se svými světoznámými obrazy a artefakty, Invalidovna s hrobkou Napoleona, romantická Notre Dame, proslulá Champs Ellysées a nesmí chybět ani návštěva Versailles. Program je samozřejmě opravdu bohatý, se snahou stihnout co nejvíce památek, na každou je přesně vymezený čas. V té době jsem posedlá historií, v Louvru chci vidět prostě všechno, nachodím kilometry, únavou už prostě nemohu, a tak věhlasnou Venuši z Milétu vidím pouze zezadu při odpočinku na lavičce – už nějak nemám sílu se na ni dojít podívat blíž.

Paris

Paříž, letmý dotyk podruhé. Vysoká škola, já blázen do cestování. Studium ale něco stojí, já se výletů vzdát nechci, a tak cestuji nízkonákladově. S kamarádem se rozhodujeme pro letní dobrodružství, cestu do Bretaně. Jak jinak než stopem, každý v kapse ubohých 100 euro. Pařížská kotlina se pro nás stává místem, kde uvízneme. Stojíme na benzince, v ruce cedule „Bretagne“ a čas běží. Hodina, dvě, tři…, sluníčko už opravdu pálí, aut jezdí poskrovnu a my pořád stojíme. Čtvrtá hodina…, začínám propadat zoufalství. Pátá hodina…, najednou u nás staví starý Fiat, unavení, ale vděční nasedáme k pánovi. Ujedeme asi půl kilometru, z převodovky se line tmavý kouř a zápach. To snad není možné, konečně nám někdo zastavil a musí se mu porouchat auto. Naštěstí se problém vyřešil a jede se dál. Projíždíme Paříží, v dálce je vidět Eiffelovka, veselý pán nám dělá velice podrobný výklad o městě, i když francouzsky nerozumíme ani slovo. Říkám si, že jednou se do Paříže musím podívat.

Paříž, zatím naposledy. Už pár let pracuji a zrovna zažívám osobní krizi v podobě rozvodu. Chtělo by to odjet někam pryč od starostí. Vzpomínám si na Paříž a mám štěstí, kamarádka je nápadem nadšená, a tak už za pár dní nasedáme společně na letadlo. Tentokrát se rozhodneme využít couchsurfing – ubytování v soukromí u lidí. První noc strávíme u přistěhovalce z Alžírska, v bytě má neskutečný nepořádek, ke spaní nám poskytne vlastní postel, aniž by převlékl peřiny. Ráno rychle balíme věci a vyrážíme na Champs Ellysées. Kamarádka celou cestu skuhrá, že má něco s nohou, nemůže pořádně chodit. U Vítězného oblouku zjišťujeme, že má ve šlapce zapíchnutý alžírský nehet, náš hostitel si asi stříhá nehty přímo v posteli. Nevadí, další noci spíme u rodilé Francouzky, nemůže se dočkat. Její byt je velice moderní a hlavně čistý. Francouzka nás dokonce zve na party ke kamarádovi. Jsme nadšení. Dorazíme na oslavu, jsme představení, každý na nás letmo koukne, a pak už si nás nikdo nevšímá. Snažíme se bavit, ale nikoho nezajímáme. Kamarádka zkouší ve francouzštině zapříst hovor s mladíkem, který vypadá jediný přístupně. Okamžitě se přiřítí jeho přítelkyně, udělá mu žárlivou scénu a nás už si opět nikdo nevšímá. V jednom cestopise jsem četla, že Francouzi jsou odtažití, a to hlavně Francouzsky k jiným ženám, kterým věnují asi tolik pozornosti jako obyčejné židli. A tak strávíme večírek právě jako ty dvě židle…

zuzik8

Zájezd do Paříže jsem dostala k třicátým narozeninám, jako dárek od svého dnes už bývalého manžela. Podotýkám, že s ním velmi dobře vycházím i dnes a do smrti mu budu vděčná, že mi umožnil vidět Paříž. Jela jsem tehdy s jeho maminkou, takže s tchýní a užily jsme si to skvěle. Když se řekne Paříž, vybaví se mi slovo „svoboda“. Město mě naprosto uchvátilo, věčně jsem se někde zapomněla, protože jsem stále něco obdivovala. Každá věc v Paříži má svůj příběh, takže jsem byla jako ve velkofilmu. U každé budovy i místa se mi vybavil někdo žijící, či ne žijící, který byl s tímto místem propojen. Když se řekne Paříž, vybaví se mi hodně zážitků. Tak jeden z nich byl ten, že v té době byla nějaká stávka spojená s Louvrem, prostě jsme ušetřily za vstup 250kč, takže ohromná radost. Večer jsme si s babičkou šly sednout kousek od hotelu na kávu a protože byl krásný teplý večer, zůstaly jsme na zahrádce, odkud jsme měly výhled na Moulin Rouge. Já si dala latte, babi espresso, v té době jsme ještě nevěděly, že je to káva „jak když plivne“, no a na účtence pak bylo těch 250kč, fakt nás to pobavilo, takže jsme si díky stávce ušetřily na nezapomenutelnou kávu. Každý by měl Paříž vidět pro její jedinečnost, záleží na každém, jak setkání s tímto městem uchopí, já si nestěžuji. Už 25 let čekám, co dostanu 8. července k narozeninám, takže by letos...

Paris

Ládik

Francie je symbolem elegance a krásných kaváren. Žijeme v hektické době, a tak prožívám každý den. Právě proto bych se chtěla do Paříže se svojí rodinou podívat. V Paříži bychom jistě prožili dny, které by zahrnovaly jak historický nádech, tak moderní místa, jak krásnou přírodu, tak romantické kavárny. Přesně to by měla zahrnovat ideální dovolená.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

 

Vítězné příběhy dostaly krásné ceny od společnosti Air France, která byla partnerem soutěže.

Objevte krásy Paříže s Air France. S jakou jinou společností letět do Paříže než s Air France?! Nejen, že je na pařížských letištích Charlese de Gaulla a Orly doma, ale také má největší výběr spojů. S Air France se z Prahy během chvilky přenesete do města módy, umění a hlavně lásky – Paříže, a to s výběrem z hned 6 letů denně! Snadno si tak odlet i návrat přizpůsobíte vašim potřebám. Francií „načichnete“ hned během letu. Vše je tady „chic“, od obsluhy, přes výborné jídlo a pití. Pokud jste navíc členem věrnostního programů Flying Blue jako 27 milionů cestovatelů po celém světě, pak za každý let se kteroukoliv ze společností Sky Team Alliance získáte míle, které vám zpříjemní další cestování nižší cenou letenky, zařazením do vyšší třídy, levnějšími službami v hotelích nebo u dalších partnerů, či jiným benefitem, který si sami vyberete.

www.airfrance.com/CZ

Čtěte další naše články:

Reklama