Které jiné město by mělo uzavírat měsíc módy v Centru Chodov, když ne Paříž?  Kdo má rád módu a nikdy nebyl v Paříži, nemůže si nechat ujít příležitost navštívit poslední Módní týden ve dnech 28. 9.– 4. 10. v Centru Chodov.

Paříž jsme si nechali nakonec, jako bonbonek a sladkou tečku za naším putováním světovými Mekkami módy. Ať chceme, či nechceme, Paříž bude už navždy prvním městem, kde se zrodila móda v podobě, jakou známe dnes. Paříž je právem považována za kolébku haute couture. Jistě není náhodou, že právě tady se už koncem devatenáctého století povýšilo „obyčejné“ krejčovské řemeslo na umění. Tady krejčí vystoupili z anonymity a proměnili se v návrháře, zrodily se první značky, vznikly první módní domy a první „manekýnky“.

Paris

Za ten zázrak vděčíme dvěma mužům. Angličanu Charlese Frederickovi Worthovi (jaký paradox?) a Francouzi Paulu Poiretovi. Tito muži se stali průkopníky a pionýry módy a stáli na počátku nové éry, která osvobodila ženy z korzetů, oblékla je poprvé do kalhot a objevila první módní ikony.

 To už je hodně hluboká historie, ale pro pochopení současnosti určitě užitečná.

Možná díky své minulosti se Paříž stala synonymem elegance, stylu a vytříbeného vkusu. Šarmantní Pařížanky v nás nepřestanou vyvolávat otázku: „Jak to jen dělají?“ Když je vidíte, máte pocit, že vlastně nijak. Jak prosté. Drží se jen zásady, že v přirozenosti je krása.  Styl a eleganci mají prostě v krvi. Uvázat si šátek s takovou grácií, abyste měli pocit, že bez něj to nebude ono, umí snad jen ony. Jejich vzhled přitom působí přirozeně, nenuceně, ležérně, prostě šik.  V Paříži se za ženou ohlédnete v němém úžasu a zároveň s pocitem, že je snadné ji napodobit.

Paris

Vždyť stačí tak málo: Perfektně střižený účes ze zdravých, lesklých a většinou přirozeně zbarvených vlasů, upravené obočí, čistá pleť bez zbytečných nánosů a nezbytný červený lesk nebo rtěnka.  Dále super kabelka (pochopitelně originál, fake je nepřípustný) v pěstěné ručce a kvalitní boty. To, co je mezi tím, už je vlastně nepodstatné. Pařížanka má tvůrčí dar. Je sama sobě stylistkou a skvěle ovládá umění kombinování. Vintage kousky z druhé ruky doplní trendovými kousky a celek je vždycky dokonalý.
Žije sice v nejmódnější metropoli světa, ale módní trendy jsou jí fuk. Nebo se alespoň tak tváří. Je vždy sama sebou, osobitá, jedinečná a okouzlující jako město, ve kterém žije.

chodov

Fashion Star na Chodově

Centrum Chodov hledá nejstylověji oblečené návštěvníky. Budete to vy?

Paris

Ale nic se nedá paušalizovat. Paříž je dnes stejně jako New York, Londýn či Milán městem, kde se míchají různé národy, kultury a rasy, jejichž vlivy prosakují i do módy ulice.

Paříž je neodmyslitelně spjata s nejslavnějšími značkami, které mají nejen dlouhou tradici, ale doslova dobyly svět. Jméno Chanel zná každé malé dítě a ví, že je spojeno s kultovními kousky, jako jsou malé černé, šňůra perel či parfém Chanel No. 5.

Yves Saint Laurent oblékl ženu do perfektně padnoucího kalhotového kostýmu, Dior podtrhl její ženskost svůdnou siluetou, která se stále vrací do módy. Značka Givenchy se proslavila filmovými kostýmy díky křehké Audrey Hepburn, která se stala módní ikonou hodnou kopírování.

A tak bychom mohli jmenovat nekonečnou řadu zvučných jmen, která jsou a navždy zůstanou spjata nejen s Paříží, ale s celým módním světem. Jmen, jejichž původní nositelé už jsou v módním nebi, ale jejich odkaz žije dál a věřme, že ještě dlouho bude.

Více informací naleznete na www.centrumchodov.cz nebo na www.facebook.com/centrumchodov

Reklama