.

Paříž - město mnoha zážitků

Cestování

Paříž - město mnoha zážitků

Paříž je město tisíce přívlastků. Pro jednu z nás romatická, pro druhou zase moderní. Pro všechny ale má nepopsatelný genius loci. Přečtěte si o Paříži viděné několika páry „redakčních“ očí.

Včera jsme vyhlásili Velkou letní cestovatelskou soutěž „Zážitky z Paříže“ a při té příležitosti jsme zavzpomínali i my v redakci na naše pařížské zkušenosti a zážitky.

paris love

Foto: Shutterstock.com

 
!!! Soutěžní podmínky a celou soutěž najdete ZDE. !!!

Klára Tichá, produkce

Paříž není jen krásné město, je to místo, kde vládne neskutečný genius loci. Když jsem tam přijela, připadalo mi to jako by se najednou všechno zastavilo, Paříž mě naprosto pohltila.

Nejela jsem tam za žádným konkrétním účelem, prostě jsem tam chtěla jenom být - chtěla jsem zažít Paříž a poznat ji. Vylezla jsem na Eiffelovku, posnídala jsem croissanty a makronky v trávě, nakoupila jsem si oblečení v zapadlém second handu a neustále jsem pozorovala místní obyvatele. Paříž jsem si vychutnala se vším všudy a doufám, že se tam v brzké době znovu podívám.

Kristína Vodičková, editorka

eiffelovkaPaříž je pro mě jedno z mála měst, do kterého bych se vracela klidně i každý rok. Není uspěchaná a je naprosto kouzelná. Při první návštěvě jsem lítala se střední školou po památkách, ale už i v tom našem českém spěchu jsem si všimla toho, jak by se mi město líbilo, kdybych jela třeba s kamarádkou. O několik let později se mi to splnilo a já vyrazila na týdenní výlet s kamarádkou, který nikdy nezapomenu. Bydlely jsme přímo v centru, v uličce naproti Louvru, takže tento monument (který mě ovšem uvnitř nezaujal) jsme vídaly každý den. la defenceNávštěvu jsme pojaly opravdu méně turisticky a více jako dovolenou, což je přesně to, co mě baví. Kavárny, restaurace, vinárny, creperie a parky, pouliční vystoupení různých umělců a k tomu jen pár „nutných“ návštěv památek. Eiffelovku bych nevynechala ani příště a naprosto mě okouzlila obchodní čtvrť La Défense, která je charakteristická supermoderními stavbami a mrakodrapy. Protože jsem si druhou návštěvu tak hezky užívala na kávičkách a vínu, pořád mi chybí návštěva několika památek, které jsem zatím viděla jen zvenčí. Příští výlet si tedy rozhodně plánuji konečně vejít do katedrály Notre-Dame.

paris kavaTip:

Zkuste zabočit z klasických turistických ulic a procházejte se tou pravou Paříží v malých úzkých uličkách, které jsou plné nádherných obchůdků a malých bister. Třeba narazíte i na creperii, kterou jsme navštívily s kamarádkou a kde nám paní připravila ty nejlepší palačinky na světě. Byly tam jen čtyři stolečky a babička (majitelka) nám připravovala jídlo přímo před námi a vajíčka brala z proutěného košíku vystaveného na pultě.

Vendula Kubalíková, zástupkyně šéfredaktora

Paříž – to jsou pro mě vzdušné bulváry a třídy, kde se to ve výkladních skříních jen blyští. Parky a aleje, kde si odpočinete na lavičce, zavřete oči a posloucháte ruch kolem. Kašny a fontány, které si bublají a stříkají samy pro sebe. Kavárničky na ulicích, kde ochutnáte ty nejsladší makronky. Muzea a galerie, kde dokážete strávit hodiny a hodiny. A taky uchozené nohy, když chcete ještě támhle nakouknout…

kocarek

Poslední návštěva Paříže byla jiná. Nikdy bych netušila, že Paříže má tolik dětských hřišť, pítek na vodu a atrakcí pro malé caparty. I s rok a půl starou cestovatelkou jsme si to nádherné město nad Seinou užili. A viděli ho z úplně jiné perspektivy.

pumpa

kamínek

Alena Elly Kolaříková, redaktorka

Do Paříže jsem se poprvé podívala se svým manželem před pěti lety. Bylo to velice brzy na jaře, takže byla ještě celkem zima. Což mělo jednu velkou výhodu. Výrazně méně turistů než v Paříži bylo při naší další návštěvě, vloni v létě. Poprvé jsme si v Paříži našli velice romantické ubytování na Montmartre, pár kroků od baziliky Sacré-Coeur. A to byl ten první moment, kdy jsem se do Paříže zamilovala. Rozhodli jsme se neběhat po Paříži jako zběsilí a sbírat turistické cíle. Jen tak jsme se toulali, navštívili bleší trh, trh s rybami a mnoho restaurací (jak jinak). Toulali jsme se od brzkého rána do noci, odpočívali u Seiny a ochutnávali místní speciality. Prostě ráj. Když jsme odjížděli, slíbila jsem si, že sem se rozhodně musíme vrátit, ale tentokrát i s dětmi. A když jsem odjížděla v létě z Paříže s dětmi, zase jsem si slíbila, že se musíme vrátit. Kdykoliv, ale už aby to bylo. Většinou města jako turistické cíle nevyhledáváme, ale do Paříže jsme se zamilovali a chceme se vracet.

Elly

Objevte krásy Paříže s Air France

S jakou jinou společností letět do Paříže než s Air France?! Nejen, že je na pařížských letištích Charlese de Gaulla a Orly doma, ale také má největší výběr spojů. S Air France se z Prahy během chvilky přenesete do města módy, umění a hlavně lásky – Paříže, a to s výběrem z hned 6 letů denně! Snadno si tak odlet i návrat přizpůsobíte vašim potřebám.

Francií „načichnete“ hned během letu. Vše je tady „chic“, od obsluhy, přes výborné jídlo a pití. Pokud jste navíc členem věrnostního programů Flying Blue jako 27 milionů cestovatelů po celém světě, pak za každý let se kteroukoliv ze společností Sky Team Alliance získáte míle, které vám zpříjemní další cestování nižší cenou letenky, zařazením do vyšší třídy, levnějšími službami v hotelích nebo u dalších partnerů, či jiným benefitem, který si sami vyberete.

   
03.06.2016 - Zahraničí - autor: Vendula Kubalíková

Komentáře:

 1. [10] dadma [*]

  Kristina Vodičková — #9 Asi je to tak ,nemůže se nad tím přemýšlet i když rizikové oblasti bych si odpustila. V Tunisu jsem byla a hotely se mě zdály být bezpečné.? Ale jsou to čtyři roky.

  ----------------------------------------------------------------

  Louvre mě také uvnitř nezaujal ,zato La Défense ano. My bydleli v malém hotýlku u Moulen Rouge,takže v noci to tam žilo.Krása byl také ranní trh ve Versailles.

  superkarma: 0 04.06.2016, 18:17:56
 2. avatar
  [9] Kristina Vodičková [*]

  Teroristické útoky hrozí všude, takže já osobně se tím rozhodně nenechávám ovládat a poletím kdykoliv kamkoliv ;) I do Tuniska. Jestli to mám v osudu, tak to tak prostě je. ;)

  1. na komentář reaguje dadma — #10
  superkarma: 0 03.06.2016, 16:22:37
 3. [8] dadma [*]

  Jana Ládyová — #5 Jéé Sml16 třicet dní ,tak to je sen. Bohužel bezpečnostní situace je nyní špatná skoro po celé západní Evropě. Syn letěl do Nice a musel přestupovat ve Frankfurtu n/M. a měla jsem z letiště docela obavy.

  superkarma: 0 03.06.2016, 14:35:56
 4. [7] dadma [*]

  MIlá děvčata z redakce ,jak já s vámi souhlasím. Sml22

  Nyní jí postihly záplavy,ale horší je obava z terostických útoků. Člověk na to nesmí myslet.

  superkarma: 0 03.06.2016, 14:28:24
 5. [6] Klára Křížová [*]

  Já jsem tam nebyla, ale stále po tom toužím Sml16

  superkarma: 0 03.06.2016, 12:03:58
 6. [5] Jana Ládyová [*]

  Paříž je mojí láskou od střední školy, proto jsem taky chodila do francouzštinySml16.

  Poprvé jsme ji ale navštívili až v roce 1998 a okamžitě se stala naší srdeční záležitostí! Byla ještě nádhernější, než jsem si ji vysnila. A manžel při odjezdu poznamenal: ta stará dáma mě dostala... A nemyslel jen Eiffelovku.

  Od té doby jsme ji navštívili ještě sedmkrát, naposledy v roce 2014 a strávili jsme tu více než třicet nezapomenutelných dní... Pokaždé nás po příletu naplnil nepopsatelný stav duševního štěstí. Vždy jsme se cítili, jako bychom přijeli domů ke svým milovaným...

  Atmosféra města je nepopsatelná, zvláště vydáte-li se mimo Cité přeplněné turisty do klidnějších čtvrtí - do Passy, kde žil i Jiří Mucha a kde se nacházejí architektonické skvosty (Corbusier, Guimard, Millet), úžasný je Parc Monceau, který nedávno zasáhly blesky a došlo k neštěstí, na opačném konci města je jiný nádherný park Buttes Chaumont a pod ním čtvrť Bellevue. Ve čtvrti Marais jsme zase obdivovali nejkrásnější pařížské náměstí a kouzelné uličky bývalé židovské čtvrti...

  Na severu na Montmartre za Sacré Coeur bylo "černo" i přes den, v Saint-Denis, kde je pohřebiště francouzských králů, jsme se procházeli po ulicích, kde ozbrojenci nedávno zatýkali teroristu z Bruselu... Bylo tam klidné černošské tržiště. Je toho mnoho, na co neustále vzpomínáme...

  Škoda jen, že bezpečnostní situace poslední doby budí obavy, a tak trochu nás odrazuje od další návštěvy tohoto jedinečného města...

  1. na komentář reaguje dadma — #8
  superkarma: 3 03.06.2016, 11:34:32
 7. [4] janavys [*]

  Bývalo to krásné a bezpečné město. Mělo svoji neopakovatelnou atmosféru. Dnes je tomu, bohužel, už jinak. A teď ještě ty povodně...

  superkarma: 3 03.06.2016, 10:27:11
 8. [3] bobani [*]

  teď je zatopená

  superkarma: 0 03.06.2016, 09:18:55
 9. avatar
  [2] luneta [*]

  mě by se tam líbilo stylem paní Vodičkové

  superkarma: 1 03.06.2016, 07:38:33
 10. [1] Andreadornova [*]

  Můj sen....

  superkarma: 0 03.06.2016, 06:58:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme