Zdraví

Parazité v lidském organismu: Znáte je?

Aktuálně se hodně diskutuje téma parazitů v lidském organismu. Jaké to jsou, jak vypadají a jaké problémy mohou způsobit? Přinášíme přehled těch hlavních, se kterými se můžete snadno setkat.

Myslíte si, že se vás to netýká. Dodržujete hygienu, myjete si ruce, dáváte pozor na to, co jíte... Možná ale patříte mezi rizikové skupiny obyvatelstva, které mají mnohem vyšší pravděpodobnost nakažením parazitů.

Přenos parazitů na člověka bývá různý, ale nejčastěji se střevní parazité do těla dostanou v potravinách, které nebyly dostatečně tepelně upraveny – tatarák, sushi atd. Parazité se do těla dostávají ale také při kontaktu s kočkou (toxoplazmóza) či psem (škrkavka psí) nebo od nakažené osoby (roupi). Ohroženou skupinou mohou být i lidé, kteří pracují s hlínou, tzn. zahrádkáři či zemědělci. Parazitům se nevyhnou ani děti. Běžně můžeme získat střevní parazity i konzumací nemytého ovoce či zeleniny.

Řada lidí parazity má, ale nemusí jim způsobovat žádné obtíže, které si s parazity dokážou spojit. Řada lidí je pouze unavených, trpí zažívacími problémy, což ale nepřipisují střevním parazitům.

Přehled hlavních parazitů v lidském organismu:

Toxoplasma gondii

toxoToxoplasma gondii je parazitický prvok, který parazituje na buňkách člověka i zvířat. Definitivním hostitelem jsou kočkovité šelmy, ale mezihostitelem se může stát většina teplokrevných živočichů, včetně člověka. Tato nákaza není nikterak vzácná: např. ve Francii nebo v Německu se Toxoplasmou v průběhu života nakazí 80 % populace, v Česku asi třetina obyvatel, v rámci celého světa přibližně 50 %.  Udává se, že Toxoplasma gondii manipuluje s lidským chováním. Lidé s Toxoplasmou reagují pomaleji v kritických situacích – pramení to z prosté skutečnosti, že Toxoplasma „ví“, že myši s pomalejšími reakcemi se snadno stanou úlovkem koček.

Roup dětský (Enterobius vermicularis)

roupRoup dětský patří mezi nejčastěji se vyskytující střevní parazity v lidském organismu. Je rozšířený na celém světě. Střevní paraziti se nacházejí zejména v organismu dětí a nejvíce se rozšiřují právě v dětské komunitě. Larvy střevních parazitů se vyvinou ve dvanáctníku, odkud migrují do tlustého střeva. Dospělí střevní paraziti jsou přibližně 1 cm dlouzí, tencí, připomínající bílou nit. Roup dětský ukládá svá vajíčka do perianální oblasti (v oblasti konečníku). To způsobuje nejcharakterističtější příznak onemocnění – svědění v oblasti konečníku.

Tenkohlavec lidský (Trichuris trichiura)

tenkoDruhým nejčastějším střevním parazitem je tenkohlavec lidský. Infekce zapříčiněná tenkohlavcem lidským se vyskytuje obvykle bez příznaků, proto je velmi těžké přesně určit nakažené jedince. K infekci tenkohlavcem lidským dochází i přes ústa – kontaminovaným jídlem anebo nápojem, popřípadě kontaminovanou půdou. Larvy se vylíhnou v tenkém střevě a dospělí červi se uhnízdí v tlustém střevě. Tenkohlavec lidský v nejhorším případě způsobuje pouze bolesti břicha, průjem anebo nevolnost.

Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides)

škrkŠkrkavka dětská patří mezi střevní parazity. Dospělí jedinci mohou dosáhnout délky až 25 cm. Jejími příznaky jsou nejčastěji únava a kašel, které se obvykle připisují jiným příčinám. Po roupu dětském je to druhá nejčastější nákaza u dětí. Vajíčka škrkavky se většinou dostanou do organismu konzumací nemyté zeleniny a ovoce. Larvy se uhnízdí a vylíhnou ve sliznici tenkého střeva a proniknou střevní stěnou. Krevním a lymfatickým oběhem se dostanou až do plic. Nejčastějším zdrojem infekce jsou nakažené lidské či zvířecí výkaly.

Tasemnice bezbranná (Taenia saginata, Taenia solium)

taseTasemnice patří mezi nejstarší a nejznámější střevní parazity. Dva nejběžnější typy tasemnic jsou tasemnice dlouhá (Taenia saginata) a tasemnice dlouhočlenná (Taenia solium). Oba typy tasemnic se objevují po konzumaci syrového anebo nedostatečně tepelně upraveného masa. Vajíčka tasemnice dlouhé se usazují v tenkém střevě. Larvy tasemnice dlouhočlenné mají schopnost „prožírat se” přes sliznici střeva do krve, která je dopraví do svalů a do mozku, kde se usadí.

 

Setkali jste se někdy s nějakými parazity? Řešili jste jejich odstranění nebo prevenci?

Čtěte naše články:

   
05.05.2017 - Zdraví - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [16] Tereza Opatřilová [*]

  my jsme letos zkusili na odčervení přírodní novinku červex, moc mě zaujalo složení, které neobsahuje chemii, ale jen přírodní věci.. zaujalo mě to natolik, že jsem to koupila i mamce, která má doma dva pejsky. Nemůžu se dočkat, až vyzkouším, jestli opravdu funguje.. věřím ale tomuto doplňku na sto procent! Sml16

  superkarma: 0 17.05.2017, 11:28:42
 2. avatar
  [15] gerda [*]

  Klára Křížová — #14Mno, řekla bych, že tu metodu oprášili!

  Pěkně vypasená tasemnice

  Jezte, co chcete. Přesto budete štíhlí – tloustnout bude vaše tasemnice! Pokud vám připadá, že by tenhle nápad mohl fungovat, nejste sami. Hubnutí pomocí parazitického červa bylo v módě na začátku 20. století, nyní ale zažívá renesanci, především ve Spojených státech a v Číně. Přestože před tím lékaři varují, se zárodky tasemnice se čile obchoduje na internetu; poté, co ji odvážný hubnoucí spolkne, usadí se v tenkém střevě a začne se krmit a růst – až do délky několika metrů.

  Pravdou je, že s tasemnicí v těle se skutečně hubne. Potíž je v tom, že kromě nežádoucích kalorií odčerpává svému hostiteli i nezbytné živiny, vitaminy a minerály. A co je ještě horší: červ nejenom přijímá, ale také vylučuje. Produkty jeho trávení jsou pro člověka toxické, vyvolávají průjmy, bolesti hlavy a další potíže.

  Jakmile hubnoucí dosáhne cílové váhy, v ideálním případě se tasemnice zbaví pomocí antiparazitické tablety. Ne vždy se to ale podaří bez problémů.

  superkarma: 0 10.05.2017, 15:10:55
 3. [14] Klára Křížová [*]

  gerda — #12 to si myslím, že jsou nějaké doby dávno minulé, že.

  1. na komentář reaguje gerda — #15
  superkarma: 0 08.05.2017, 18:47:59
 4. [13] Klára Křížová [*]

  gerda — #10 to já taky nikoho neznám, nicméně se tímto možným způsobem nakazí mnoho lidí. Třeba z olízané srstinebo při manipulaci s hlínou či pískem, kde před tím kočka činila potřebu.

  superkarma: 0 08.05.2017, 18:47:16
 5. avatar
  [12] gerda [*]

  Rikina — #11A některá žena v honbě za štíhlou postavou si vědomě do těla tasemnici nasadíSml30. Co už, když všecko selhaloSml24 Mezi náma - rekama je taky pěkný parazit. Žije z lidské důvěřivosti.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #14
  superkarma: 1 06.05.2017, 12:20:33
 6. [11] Rikina [*]

  Když vidím diskuzi, tak se divím, že tu ještě je. Sml57 U "sesterské" reklamy na nejmenovaný přípravek proti parazitům už zmizela.

  To je teď taková móda, paraziti. Časem to zase odezní. A než se to stane, tak plno lidí utratí majlant za předražené výtažky z bejlí, v domnění, že je to nějaký zázrak, který je učiní opět mladé, zdravé a krásné. Sml80 Je to stejné, jako s polarizovanou vodou, s módou pití zředěného sava, a mnoho dalších fíkovin, co si lidstvo dokázalo vymyslet. Ano, výjimečně se může u někoho, kdo si nedával dost pozor, objevit nějaký ten parazit. Ale to jsou opravdu výjimky, jednotky případů, ne nějaký masový jev, jak to podává tenhle "bubu" článek. Sml68

  1. na komentář reaguje gerda — #12
  superkarma: 1 06.05.2017, 10:30:17
 7. avatar
  [10] gerda [*]

  Jak - při kontaktu s kočkou?! (Toxoplazmóza) Snad s jejími exkrementy. A neznám člověka, který by je ochutnával. To jsou zas informace.Sml28 Stačí dodržování hygieny a mytí rukou.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #13
  superkarma: 1 05.05.2017, 16:26:56
 8. avatar
  [9] chanahd [*]

  Tady je také zajímavý článek

  http://technet.idnes.cz/internetove-obchody-klamava-reklama-paraziti-proti-parazitum-pbt-/veda.aspx?c=A170222_131428_veda_pka

  superkarma: 0 05.05.2017, 14:40:54
 9. avatar
  [8] kalbac [*]

  nektere ano, jine ne,, ale je to hnus fialovej Sml15

  superkarma: 0 05.05.2017, 13:27:16
 10. [7] bobani [*]

  fuj

  superkarma: 0 05.05.2017, 12:09:55
 11. [6] Bébina [*]

  EvkaH0512 — #5Kup si Orthosan pro zvířata, je levný a účinnější než šampony pro lidi. Vši mi naštěstí syn nikdy nepřinesl, to je ta výhoda krátkých vlasů, neb na vlasech kratších než 1cm se veš neudrží a nemůže přežít. Jako prevenci bych volila postřik Frontlinem, opět veterinární, ale obsažený fipronil je pro lidi neškodný, i když nám jej úřednící pro humánní použití ještě neschválili. A když se může použít na březí či kojící kočky i feny a na novorozená mláďata od věku dvou dnů, dětskému organismu neublíží.

  superkarma: 0 05.05.2017, 11:46:11
 12. [5] EvkaH0512 [*]

  Vši jsou u nás problémem už asi půl roku. Dceři umyju vlasy, vyčešu parazity a za 14 dní max. do měsíce je má znova. Ve školce řádí pořád, jen kdyby ty šampony nebyly tak drahé. Koupila jsem jí i preventivní sprej a stejně je přinese nanovo. Hrůza.

  1. na komentář reaguje Bébina — #6
  superkarma: 0 05.05.2017, 11:02:14
 13. [4] kantor10 [*]

  Boros — #1My nosíme pravidelně ze školy vši.Jen se jich zbavíme,za cvíli je máme zase.

  superkarma: 0 05.05.2017, 10:11:25
 14. avatar
  [3] amphora [*]

  Sml31 stačí si přečíst odborný článek, uvažovat a udělat si celkový obrázek:

  https://www.vitalia.cz/clanky/nehledejme-za-vsim-parazity-rika-specialista/

  panika určitě není, při dodržování základních hygienických pravidel,na místě !! Sml58Sml22

  superkarma: 1 05.05.2017, 10:05:45
 15. [2] MARIE MATEJKOVA [*]

  Už jen pohled a čtení o nich je hrůza. Problémy s roupy známé. Tajemnice bezbranná,hezký název,ale jinak strašný parazit. Proto nejíme neupravené maso,např.tatarákSml80Sml80Sml80

  superkarma: 1 05.05.2017, 08:25:55
 16. [1] Boros [*]

  Prostřední dcera (mimochodem, chce se věnovat biologii) přitáhla ze školky kde co- roupy, vši, blechy....přitom je to (a byla) velice čistotná osoba.

  1. na komentář reaguje kantor10 — #4
  superkarma: 2 05.05.2017, 05:59:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme