Zdraví

Paradox zubního kazu: nejčastější onemocnění s nejsnazší prevencí

Zubní kaz je nejčastěji se vyskytující onemocnění na světě, které postihuje přibližně pět miliard lidí, tedy téměř 80 % populace. Pro každého člověka představuje vážné komplikace – bolest, problémy s příjmem potravy a v nejhorším případě i ztrátu zubu.

Velmi často má také negativní dopad na sebevědomí a sociální uplatnění. Infekce v ústech může navíc způsobit zdravotní problémy i v jiných částech těla – např. srdeční onemocnění, dýchací potíže nebo nízkou porodní váhu novorozenců narozených ženám s rozsáhlými zubními kazy a zánětem dásní. Na rozdíl od některých jiných onemocnění jsme ale za vznik zubního kazu většinou odpovědni sami. Pravidelné preventivní prohlídky, správná technika čištění a vhodná strava jsou totiž nejspolehlivější cestou ke zdravému chrupu.

Colgate

„Na zdraví našich zubů má negativní vliv především strava s vysokým obsahem cukru. Během každého jídla totiž dochází vlivem činnosti bakterií v dutině ústní k přeměně cukrů z potravy ve škodlivé kyseliny. Ty snižují pH v dutině ústní a dochází tak k rozpouštění minerálů na povrchu skloviny – demineralizaci,“ uvádí doc. MUDr. Romana Koberová Ivančaková, CSc. ze Stomatologické kliniky FN v Hradci Králové. Existují však potraviny, které ke zdraví zubů naopak prospívají. Patří mezi ně zelenina, čerstvé ovoce a z mléčných výrobků sýr, který obsahuje malé množství cukru a je bohatý na vápník. Pomoci může i žvýkačka bez cukru, která zčásti mechanicky odstraňuje mikrobiální zubní povlak a zvyšuje produkci sliny. Ta přispívá k samoočišťování zubů.

Colgate

Ke špatnému stavu chrupu přispívá také nedostatečný příjem fluoridů v zubní pastě či ústní vodě a v neposlední řadě nesprávně prováděná ústní hygiena. „Lidé často nevědí, jakým způsobem mají o svůj chrup správně pečovat. I lidé, kteří se o zuby snaží zodpovědně starat, to mnohdy nedělají tím správným způsobem. Nejvíce je podceňována mezizubní hygiena, která se provádí nedůsledně nebo vůbec,“ dodává doc. Ivančaková. 

 S nácvikem správné techniky čištění nejlépe poradí dentální hygienistka nebo praktický zubní lékař. Proto je důležité nepodceňovat důslednou pravidelnost preventivních prohlídek - návštěva zubního lékaře s již existujícím problémem je totiž hašení požáru, ke kterému by nemuselo vůbec dojít. Pravidelná prohlídka by měla být dodržována s odstupem 5-6 měsíců, a to 2x ročně i bez subjektivních potíží. V některých případech se doporučuje i vyšší frekvence návštěv, zejména u lidí trpících onemocněním dásní v udržovací fázi léčby.

Colgate

Pravidelné návštěvy u zubních lékařů podporuje i program Zdravý úsměv, který vznikl v roce 2000 ze společné iniciativy Stomatologické kliniky FN v Hradci Králové a Česko-slovensko-švýcarské lékařské společnosti. Jedná se o výchovně-preventivní program, který zajišťují studenti zdravotnických škol, pedagogové, dentální hygienistky a zubní lékaři ze Stomatologické kliniky FN v Hradci Králové. Cílem projektu je zlepšení ústního zdraví dětí předškolního a školního věk v České republice.

   
27.11.2014 - Zuby - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [2] IrenaB. [*]

  Dobrý den,

  málo se také mluví o bakteriích, které leptají zubní sklovinu - Streptococus mutans. Někteří zubaři u nás dělají testy (Dentocult), které zjistí, jaké množství bakterií vlastně v ústech máte, následně poradí další preventivní postup. Testy jsou jednoduché, rychlé a bezbolestné.

  http://www.dentocult.cz/dentocult-testy/

  superkarma: 0 19.03.2015, 14:48:40
 2. [1] marilka [*]

  Pár let jsem k zubaři nechodila. Efekt byly krvácející dásně panika a ještě jako bonus tři kazy. On mi doporučil hygienistku u které jsem zjistila, že celý problém byl v špatné technice čištění zubů. Dvě návštěvy, vše se začalo zlepšovat a dál už jsem chodit nepotřebovala (je to už spíš tyjátr za peníze potom), od té doby dásně bez problémů a nula kazů. Prostě naučit se čistit chrup je grunt Sml22

  superkarma: 0 30.11.2014, 11:46:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme