Zdraví

Paradox: Cigarety mi vrátily zdraví!


Druhého ledna letošního roku jsem se při malování takového velikánského obrázku přistihla, že jsem soustředěně vykouřila dvě krabičky cigaret. Zcela spontánně, bez jakýchkoli zdravotních obtíží jsem dospěla k rozhodnutí, že prostě kouřit nebudu, že mi to nesluší, že už to prostě nechci.

Za dvacet let, co si užívám nikotinu, je to vůbec poprvé, kdy jsem něco podobného udělala. A nebyl to jen nějaký planý pokus. Prostě jsem v 0.34 šla, hodila cigaretu do záchodu, zbytek krabičky jsem položila na knihovnu a od té chvíle mě ani nenapadlo, že bych si vzala. Jednoduše jsem k tomu rozhodnutí došla zralou úvahou, takže jsem na sobě nepáchala žádné násilí.

Nezasloužila jsem obdiv
Každý, na koho jsem narazila, říkal, jak mě obdivuje, že to vydržím. Jenže to bych se chvástala statečností, kterou jsem nedisponovala. Netřeba obdivu, protože mi to žádné utrpení nepůsobilo. Prostě mi cigareta nechyběla. Když člověk něco doopravdy nechce, logicky ho nijak netrápí, když to nemá.

 

Přítel byl celý blažený, protože je nekuřák. Neustále ke mně chodil čichat a zálibně se usmíval. Říkala jsem si, že bych si byla nepomyslela, jak moc je to jednoduché. Zdravotní zlepšení jsem nepozorovala, protože mě ani před tím nic netrápilo. Spíš jsem zaznamenala jaksi více svobody. Dobře si pamatuji, jak je protivné večer kouknout do krabičky a zjistit, že do rána nevydržím, a pak objíždět benzínky. Teď jsem tohle nemusela řešit.

 

Už nikdy ani kousek chleba?!
Po třech měsících se dostavil plíživý pocit, že pokaždé, když se nasnídám, začne mě ukrutně pálit jazyk a v krku jsem měla podivný knedlík, což pak vydrželo celý den. Když to nepřecházelo, odebrala jsem se po třech týdnech obtíží na ORL. Nic mi nenašli. Tehdy mi kamarádka poradila, abych zašla za alergologem. Povídám „Co bych tam prosim Tě dělala? Vždyť kromě otce jsem na nic alergická v životě nebyla.“ Ale šla jsem. Alergolog mi opíchal ruku a do každé ranky nakapal nějakou vodičku. Celou proceduru, a proč dělá to, co dělá, mi vysvětlil a poslal mě na dvacet minut pryč.


Pak mi kouknul na ruku a sdělil mi, že mám ALERGII na pšeničnou mouku, žitnou mouku a žloutky!! Nechtěla jsem mu absolutně věřit. Nechápala jsem, kde jsem si to uhnala. Ptala jsem se ho, jestli to nemůže být tím, že jsem změnila způsob života, a řekla mu cigaretách. Prohlásil, že pokud se tělu vezme něco, nač bylo dvacet let zvyklé, a udělá se to v době, kdy je třeba organismus oslabený, může zareagovat i takto. To je ovšem strašné, vždyť mouka je snad úplně ve všem, co mám ráda!


Na Vánoce peču i sedm druhů curkoví, vánočky, perníčky, po celý rok každý pátek bábovku nebo nějaký koláč. Miluji, když můžu jíst v posteli sušenky a zapíjet to mlékem. Mouka je i v párku!! „Tak to já proboha zase rychle začnu kouřit,“ vysvětlila jsem mu. Odpověděl ale, že alergie bych se tím už nezbavila. Úplně mě tím zabil.

 

Rýžové chlebíčky jsou odporné!
Prakticky jediné, co jsem mohla po ránu snídat, vedle tabletek Xyzalu, byly rýžové chlebíčky. Nemohu si pomoci, ale na polystyrén namazaný čímkoli opravdu nejsem uzpůsobená. Je to hnusné, skřípe to mezi zuby a nemá to pražádnou chuť. Jestliže člověk ke snídani sežvýká plastový kelímek, vyjde to nastejno. Byla jsem nešťastná. Sbohem, koláče, chleba se sýrem, rohlíky s marmeládou, paštiky, různé nátěrky, omáčky, knedlíky, zmrzliny a snad vůbec všechno!

A přece to jde
Jestli jsem se radovala, že jsem svobodnější, když mě nesvazuje cigareta, tak mohu směle říci, že chodit hodinu po krámě a číst složení na každém výrobku je stokrát horší než večer mastit k sousedce půjčit si dvě cigára.
Jeden den v červenci jsem dorazila do svého bytu v Praze a na zahradě seděla kamarádka, pila kafe a vesele pokuřovala. „Udělala jsem ti na uvítanou tvoje oblíbený vajíčka s kaviárem a majolkou!“ Hlásila vesele. „Já už je nesmím, a vlastně skoro vůbec nic nesmím,“ řekla jsem naštvaně. A řeč byla opět u alergie.

 

„No to je děsný, jak si k tomu prosim tě přišla?“ povídá překvapeně. „Přestala jsem kouřit. Radím ti, snad to ani nedělej.“ „Tak si zapal,“ usmála se a nabídla mi slimku. Málem jsem se udusila. Odvykla jsem, ale po třetí Petře už jsem si vzpomněla. Řekla jsem si: „Když to šlo tam, tak to půjde taky zpátky!“ A světe, div se. Návrat mých stravovacích návyků, spolu se zakořeněnými zlozvyky, mé tělo opravdu vrátil tam, kde bylo.


Napřed jsem pozorovala, že když kouřím (zůstala jsem už u těch lehkých slim´s), beru si prášek obden. Pak každý třetí den, a teď už ho nemám třetí týden. Cpu se knedlíkama, snídám koláč a v noci spokojeně pojídám bábovku s mlékem. A nic. „Ať se propadnu do západního Německa, jestli kecám, velebnosti!“ :)

Co vy na to, pane doktore?
MuDr. Tomáš Řehák, alergologická ordinace v Praze 9.


„Na jednu stranu jsem rád, že vaše potíže přestaly, a na stranu druhou vám jako lékař samozřejmě nemohu kouření doporučit jako terapii. To jistě uznáte. Za svou praxi jsem se s ničím takovým nesetkal, ale logika, alespoň vzdáleně, v tom možná trochu bude. Vy jste patrně své tělo vnitřně přesvědčila o tom, že teď to už bude dobré. Když si připomeneme, že alergie je o schopnosti těla hospodařit s histaminem, je vůlí možné ho to naučit znovu.

 

Návrat do starých kolejí mohl prostě způsobit, že jste komplet celé tělesné pochody vrátila k bodu, kde se změnily. To jen dokladuje, jak relativní jsou naše neduhy kontra schopnost ovládat vlastní tělo. Každopádně vám gratuluji a prosím, alespoň to nepřehánějte, kuřte kvalitní tabák a zůstaňte u těch slimek. Jsme velmi složité mechanismy a medicína se stále učí“.

 

Jestli si vzpomínáte, v červnu jsem Kubovi řekla do jeho článku, že do půl roku mám po alergii. Takže, Kubíku, plním, co jsem slíbila..:) 

Tohle pochopitelně není v žádném případě návod, jak zatočit s každou chorobou. Lépe je dozajista vůbec nekouřit!!! Jen jsem chtěla říct, jak nevyzpytatelně se někdy může naše tělo zachovat a jakou sílu může mít víra ve výsledek.

Možná bych stejného efektu (možná placebo-efektu) dosáhla i tím, že bych si řekla, že to přejde, když si dám denně lžičku olivového oleje. Zkoušet to ale nemíním.

Experimentů s vlastním tělem už mám dost a možná jsem to s cigaretou víc já.

   
16.10.2008 - Zdraví - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [83] machos [*]

  A co místo úplného přestání kouření, které je opravdu náročné, to zkusit alespoň omezit? Například využitím e-cigarety. Je to podle mě zdravější, levnější a bezpečnější varianta kouření Sml16

  superkarma: 0 21.02.2012, 12:49:23
 2. [82] agnes437 [*]

  S tím mohu jen souhlasit. Cigareta mi vždy udělá dobrou náladu a kdybych měla přestat kouřit, tak by mne to asi zabilo.

  superkarma: 0 10.05.2010, 15:41:17
 3. avatar
  [81] kareta [*]

  *Kotě*: čibuk by byl hezký dárek k Vánocům

  superkarma: 0 16.10.2008, 22:06:26
 4. avatar
  [80] Meander [*]

  *Kotě*: Jestli mu to zatajíš, tak jsi teda pěkně zákeřná a chceš, aby se trápil

  superkarma: 0 16.10.2008, 21:59:52
 5. [79] xenie [*]

  Kote: ze doted Te to nenapadlo !

  superkarma: 0 16.10.2008, 21:03:20
 6. avatar
  [78] *Kotě* [*]

  Tak že bych doporučila svému alergickému a astmatickému muži, aby si koupil krabku cigaret, že ho to vyléčí?

  superkarma: 0 16.10.2008, 20:51:08
 7. avatar
  [77] Petunie [*]

  kareta: bydlím kousek od Vojenské, ten mi utekl ze spárů, sakra!

  superkarma: 0 16.10.2008, 20:41:12
 8. [76] renčí [*]

  tak já už přes rok nekouřím, byla jsem až hnusně závislá,kouřila jsem asi 18 let, snídaně kafe a cigáro nejlépe 2 a víc,myslela jsem, že bez toho nemůžu žít, a když se chce tak vše jde, mě motivoval můj 10 let syn, říkal, že s ním nikdy nepojedu k moři protože vše prokouřím a taky můj přítek,který mi řekl, že dokud budu kouřit tak, že se mnou miminko nechce, spíš nevěřil, že bych to dokázala ká po pravdě taky ne, ale podařilo se to nějak samo, už jsem to měsíc nedostala tak snad mi konečně vyjde i to miminečko

  superkarma: 0 16.10.2008, 20:32:00
 9. [75] mindulinka [*]

  Já nekouřím, ale z toho co jde sousedům dnes a denně (i v létě) z komína - rakovinu určitě dostanu

  superkarma: 0 16.10.2008, 17:39:19
 10. avatar
  [74] Eva_CZ [*]

  Ja mam alergie jen tady, na Floride, do psi rite...
  Koureni neobhajuju, hulim. Ale hulim uz tak strasne dlouho, ze prestat nedokazu. A uz snad ani nechci.

  superkarma: 0 16.10.2008, 17:23:20
 11. avatar
  [73] kareta [*]

  Petunie: HA, tak to ho vyzkouším, já bych si i flirtla Jinak díky, ale já jezdím do Prahy tak strašně nerada, že z toho pokaždé onemocním U nás ordinuje MUDr. z Vojenské Střešovické nemocnice, teda původně tam praktikoval, pak to opustil a JE U NÁS...http://www.cebimed.cz/default.htm

  superkarma: 0 16.10.2008, 17:19:33
 12. avatar
  [72] lup [*]

  mě zemřel na rakovinu plic otec před 10ti lety

  superkarma: 0 16.10.2008, 17:13:04
 13. avatar
  [71] Petunie [*]

  kareta: znám skvělého doktora v Praze, jestli sem budeš mít cestu, pošlu Ti přes vzkazy kontakt na něj. Mimochodem, konstatování Tvého doktora nezní jako diagnóza, ale spíš jako pokus Tě sbalit .

  superkarma: 0 16.10.2008, 17:10:31
 14. avatar
  [70] kareta [*]

  Petunie: já se tam chystám už 5 let Pan doktor mi tenkrát sdělil, že jsem KŘEHKÁ a preventivně by to něco chtělo

  superkarma: 0 16.10.2008, 16:57:12
 15. avatar
  [69] j.a.n.a. [*]

  Manx: dost

  superkarma: 0 16.10.2008, 16:50:34
 16. avatar
  [67] Petunie [*]

  Můžu vřele doporučit čínskou/celostní medicínu, zbavila mě potíží s pletí i s imunitou. Ale chce to trochu disciplíny ve stravování, hlavně ze začátku.

  superkarma: 0 16.10.2008, 16:49:03

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [66] j.a.n.a. [*]

  kareta: díky ...když vidíš umírat někoho blízkého tak ten názor máš pak jiný ...

  superkarma: 0 16.10.2008, 16:42:13
 2. avatar
  [65] kareta [*]

  j.a.n.a.: přijmi soustrast jak je rak v rodině, je to o strach

  superkarma: 0 16.10.2008, 16:38:23
 3. avatar
  [64] j.a.n.a. [*]

  kareta: před 14 dny mi umřel brácha na rakovinu plic ...

  superkarma: 0 16.10.2008, 16:32:05
 4. avatar
  [63] kareta [*]

  j.a.n.a.: kuřáci mívají nádory zapouzdřené, lépe operovatelné

  Meander: velmi neinspirativní
  Manx: mám stejný názor

  superkarma: 0 16.10.2008, 16:26:15
 5. [62] Rikina [*]

  Ťapina: a v mým věku?

  superkarma: 0 16.10.2008, 16:07:38
 6. avatar
  [61] j.a.n.a. [*]

  a co takhle rakovina plic

  superkarma: 0 16.10.2008, 16:05:50
 7. avatar
  [60] Ťapina [*]

  Ch.Z. Kochanská: V tvým taky? Šmarjá, co mě ještě čeká?

  superkarma: 0 16.10.2008, 16:01:35
 8. avatar
  [59] Ch.Z. Kochanská [*]

  Ťapina: Proč ale i v mým věku?

  superkarma: 0 16.10.2008, 15:24:35
 9. [58] Mialau [*]

  Kolegyně když přestala kouřit začala mít asi měsíc hrozný záchvaty kašle. Ale vydržela a přestalo to. Asi se ty plíce čistily. Možná se takhle dočasně může nějak čistit tělo i ostatním a způsobovat ty potíže s vlasy, nechty a tak... kdo ví...

  superkarma: 0 16.10.2008, 15:12:12
 10. avatar
  [57] Ťapina [*]

  Meander: Ona prý je právě v TOMHLE věku jakási druhá vlna akné normální.

  superkarma: 0 16.10.2008, 15:04:52
 11. avatar
  [55] Meander [*]

  Rikina: Tak ten věk by mě urazil, protože co se mi má co dělat v mém věku akné, že ano. Pitný režim mám v pořádku, musím pít dost ze zdravotních důvodů. Asi si někde seženu škrkavky

  superkarma: 0 16.10.2008, 14:41:40
 12. [54] Rikina [*]

  Meander: řeknu něco nepěkného, ale nemám to ze svý hlavy Mně se tyhle věci dějou taky - zhoršení pleti, kvality vlasů, nehtů, zubů... a nebudu to jmenovat všecko, přičemž jsem v životě nikdy nekouřila. Tak jsem se svěřila doktorce a prý je to věkem, a špatný pitný režim. Asi změním doktorku.

  superkarma: 0 16.10.2008, 14:37:49
 13. avatar
  [53] Smetanová [*]

  michaela.kudlackova: Já i manža jsme přestali kouřit před 13 roky ,já osobně jsem s tím neměla žádný problém ,ale říkával "já si snad nepamatuju ,kdy jsem nekouřil"no a šlo to ,neříkám ,že bez absťáku ,ale vydržel a dnes je z něj zapřísáhlý nekuřák

  superkarma: 0 16.10.2008, 14:36:55
 14. avatar
  [52] Meander [*]

  Rikina: A teď si představ, že od té doby, co nekouřím, se mi úplně příšerně zhoršila pleť, zažívání, kvalita nehtů Vůbec nevím, co to má znamenat, kouřit kvůli tomu znovu nezačnu, ale strašlivě mě to sere

  superkarma: 0 16.10.2008, 14:27:17
 15. [51] Rikina [*]

  michaela.kudlackova: ovšem přítel nekuřák musel být velice zklamán

  superkarma: 0 16.10.2008, 14:17:55
 16. avatar
  [50] Michaela Kudláčková [*]

  Smetanová: ...chápu, ale málo mě znáš. Jestliže jsem zcela z vlastní vůle přestala a neměla problém, pak kdybych chtěla začít, nepotřebuji alibi. Není žádná autorita, které bych se musela vykrucovat. Nemám důvod.

  superkarma: 0 16.10.2008, 14:08:59
 17. avatar
  [49] Michaela Kudláčková [*]

  Mialau: Teď tam jdu. V pondělí. Sama jsem zvědavá. Když jsem mu volala kvůli článku, hned mě pozval znova

  superkarma: 0 16.10.2008, 14:06:41
 18. [48] Rikina [*]

  To je neuvěřitelné, čím vším si kuřáci dokáží zdůvodnit, že vlastně kouřit musí...

  superkarma: 0 16.10.2008, 14:02:19
 19. avatar
  [47] Smetanová [*]

  Kravina je to jenom výmluva ,aby se zase mohlo začít kouřit

  superkarma: 0 16.10.2008, 13:58:21
 20. [46] Mialau [*]

  Tak alergie je vlastně autoimunní onemocnění, takže tim hulenim se imunita oslabí a může bejt po alergii jak píše Manx v 33. Ovšem by mě zajímalo, jestli Míše i zopakovali ten test citlivosti na ruce.

  superkarma: 0 16.10.2008, 13:37:17
 21. avatar
  [44] ToraToraTora [*]

  Manx: 42..že to nebude sranda mi definitivně došlo, když mi tchýně po svatbě místo gratulace kondolovala

  superkarma: 0 16.10.2008, 12:46:26
 22. avatar
  [43] ToraToraTora [*]

  Manx: Nemohu posoudit, já nekouřím, jen vím, že u něj to funguje a já nepovažuji pět cigaret za den za chřích, abych kůli tomu prudila. Taky hodně pomáhá, že si na to kafíčko a cigárko udělá čas, vysadí, relaxuje a to je při jeho diagnoze to hlavní, zvlášť když podniká a pracuje často třeba do večera. Myslím, že mu život odepřel hodně, tak si alespoň ten hřích nenechá vzít

  superkarma: 0 16.10.2008, 12:42:05
 23. avatar
  [40] ToraToraTora [*]

  kareta: Má to už od 14ti, od osmnácti doktoři určili diagnózu. Jelikož je mu 37, máme to už slušně vychytané. Část léčí doktoři a na co si netroufnou, na to si troufne léčitel a bylinky

  superkarma: 0 16.10.2008, 12:29:29
 24. avatar
  [39] kareta [*]

  ToraToraTora: uf, RS je svinstvo, co čínská medicína, prý je dost účinná speciálně na autoimunní choroby

  superkarma: 0 16.10.2008, 12:18:47
 25. avatar
  [38] ToraToraTora [*]

  Nevím, jestli to srovnat zrovna s Míšiným případem, ale manželovi jsou všemy doktory cigarety zakazovány kůli RS. kouří prakticky od střední, sice ne nijak moc, bývalo to víc, teď je to taková ta jedna dvě cigarety ke kávě, ale kdykoliv přestal, bylo mu hůř ať do něho píchali co chtěli, stačilo, když byl ve stavu, aby si třeba na vozíku mohl dojet na balkon a zapálit si a jeho stav se lepšil

  superkarma: 0 16.10.2008, 12:16:13
 26. avatar
  [37] Meander [*]

  Manx: Dehydratace

  superkarma: 0 16.10.2008, 11:48:13
 27. avatar
  [36] Dante Alighieri [*]

  Kouření je pro mě smrdutý hnus, alkohol nenávidím a jsem totální abstinent (ani pivo), takže se té alergie asi nikdy nezbavím.

  superkarma: 0 16.10.2008, 11:34:18
 28. [35] mindulinka [*]

  Kdysi dávno bylo i plzeňský pivo na předpis - jako lék - tuším na ledvinový kameny. Ale jenom Plzeńská 12

  superkarma: 0 16.10.2008, 11:33:39
 29. [32] mindulinka [*]

  jinak nevím - já jsem nekuřák. Ale rodiče kouří ostošest.

  superkarma: 0 16.10.2008, 11:15:19
 30. [31] mindulinka [*]

  kareta: asi to má takovou sílu, že mu to prostě ten nos prorazí

  superkarma: 0 16.10.2008, 11:13:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme