Zdraví

Paradontóza nám ujídá zuby

Příčinou vzniku té ošklivosti v ústech jsou specifičtí mikrobi, kteří se vyskytují v lepivém povlaku na zubech, tedy zubním plaku. Škodlivý bakteriální plak vzniká v ústech během dne a můžeme se ho zbavit jedině tak, že si budeme správně denně čistit zuby, všechny jeho plošky i mezizubní prostory. Což je činnost, která není příliš zábavná, ale bohužel je nutná. Zatím nebylo vynalezeno nic jednoduššího a současně efektivního.

Krvácející dásně a ubývající kost
Špatná, dokonce nedostatečná domácí ústní hygiena vede k tomu, že plak zraje a roste a roste, nebezpeční mikrobi se množí a množí a produkují toxiny, což vyvolá zánět na dásni. Dásně jsou opuchlé, překrvené, rudé a krvácejí! První velké varování, že nejsou v pořádku. Zdravé dásně totiž nekrvácejí.
Ale to není všechno! Do vrchních vrstev zralého plaku se začínají usazovat minerály ze slin a měkké povlaky tvrdnou, vzniká zubní kámen. Ten dráždí dásně nejen mechanicky, ale i tím, že na něm snadněji ulpívá další bakteriální plak. Za čas dochází k porušení spoje zubu s dásní a s kostí, mikrobi se dostávají do hloubky podél kořene zubu, a způsobí tím rozšíření onemocnění až na kost. Zubní kámen se pak usazuje i hluboko na kořenech zubů. Zanícená kost ubývá, doslova se ztrácí.

Zpočátku to nebolí
Počínající stádium parodontitidy není bolestivé. Člověk pozoruje krvácení z dásní, nepříjemný pocit v ústech, často i zápach z úst. A to je nejvyšší čas zajít za zubařem. Teprve v pokročilých stádiích onemocnění parodontu je cítit bolest, často je nutný chirurgický zákrok. Pokud je ztráta kosti značná, zuby se kývou a putují a mnohdy už je na jejich záchranu pozdě.

Léčebné postupy
Existují pouze dva základní postupy v léčbě, konzervativní a chirurgický. Hlavním cílem obou metod je odstranění příčin zánětu, aby byly zuby zachráněny. U raných stádií parodontitidy navrhnou lékaři pacientovi konzervativní metodu léčby, která je velmi šetrná. Účinná je ale pouze v počátečních stádiích onemocnění. V pokročilých stádiích je pak doplňkovou metodou před léčbou chirurgickou. Konzervativní léčba zahrnuje především odstranění zubního kamene a plaku ručně nebo v kombinaci s ultrazvukem. Pokud nánosy plaku a zubního kamene není možné důkladně odstranit konzervativní metodou, přijde na řadu chirurgie. Při ní se za použití lokální anestezie dostane zubař i do míst, která jsou konzervativní cestou nepřístupná.

Implantáty
Když se nezadaří a pacient o zuby přece jenom přijde, jsou na řadě zubní náhrady. Náhrady zubů implantáty jsou nejpřirozenější variantou, jak ztrátu zubů vyřešit. Je možno nahradit jeden zub, celou jejich skupinu a stejně tak nahradit všechny zuby. Implantáty doporučují lékaři každému, kdo chce mít moderní, šetrnou a funkční náhradu zubu.

Prevence
Hlavním škodičem je pro naše zuby cukr, který bakteriemi a kyselinami vznikajícími v povlacích způsobuje zničení minerální zubní substance, říkají lékaři. Účinná prevence a úspěšný boj se zubními kazy a vypadáváním zubů je tedy omezení konzumace cukru, a to zaprvé, a zadruhé dostatečná zubní hygiena a návyky. Pro vývoj a upevnění skloviny je navíc nezbytný vitamin A.

Jak se vám tento článek četl? Žádné líbivé téma, že? Bohužel, je to ale nutná připomínka, že je třeba o zuby pečovat, byť je to nuda. 

   
10.01.2008 - Zdraví - autor: Táňa Pikartová

Komentáře:

 1. [27] Rybízka [*]

  Můj manžel má silnou paradentozu i s úbytkem kosti. Byl i na operaci a do budoucna přijde o všechny zuby.

  superkarma: 0 14.01.2008, 22:14:10
 2. avatar
  [26] Lilinka [*]

  ajme: Já si myslím cosi o lobby

  superkarma: 0 12.01.2008, 20:20:11
 3. [25] ajme [*]

  Janecka: to samí mám já,taky bych to chtěla vysvětlit.Vždycky mi říkal zubař,že mám krásné zuby,přímo výstavní,žádné kazy.Ve škole mi vadilo,že se nemůžu ulejt a jít k zubaři,protože mi nic nenašešel.A najednou léčím parodontozu,aby se co nejvíc oddálila.Taky používám pastu Lacaluit aktiv i tu samou ústní vodu,což není levná záležitost.Chodím k zubařce za tři měsíce na ultrazvuk.Na zpevnění dásní mi píše kyselou vodičku,mám mezizubní kartáček a dělám co se dá.Můj muž si též zuby čistí jen kvůli tomu,že jde mezi lidi,dost často jen žvýkačkou a je bez problému.K zubaři nejde ani jednou za rok,ani když mu bolí zub a celá rodina se s ním nevyspí.Nějak mu to přejde a k zubaři ho nedostanu ani dodatečně.Proč,když už to nebolí,řekne.Má všechny své zuby,sice trochu zažloutlé,ale své,bez blomb.Já mám už korunku a moc mi nevyhovuje.Nemůžu si na to zvyknout.Dásně se mi uvolňují víc a víc,krvácejí,i přes velkou péči.Mamka měla parodontozu a ve třiceti už měla umělý zuby.Táta měl svý zuby ještě v 65letech.Tak kdo mě to vysvětlí.Rozčiluju se s mužem,že je prase a nečistí si zuby,a on mi řekne, sama za chvíli budeš bez nich,tak neraď.Má pravdu.Tak co je hygiena?

  superkarma: 0 12.01.2008, 19:33:21
 4. avatar
  [24] Jardine [*]

  Mám kamaráda lékaře, který se zajímá také o bylinky. Říká, že (vedle ústní hygieny, samozřejmě) na parodontózu velmi pomáhá denní potírání dásní tinkturou z propolisu. Prý se tím progrese choroby velmi zpomalí až zastaví.

  superkarma: 0 10.01.2008, 22:34:25
 5. avatar
  [23] Louisa [*]

  Lilinka: to máš pravdu. Ani nevíš, jak by se mi někdy hodilo, kdyby to šlo.

  superkarma: 0 10.01.2008, 20:24:07
 6. avatar
  [22] danca79 [*]

  Mno, implantaty jsou drahe a nejsou vhodne pro kazdeho - a taky kdyz je paradontoza rozjeta, muze byt ubytek kostni tkane z celisti tak velky, ze implantaty neni kam zasadit

  superkarma: 0 10.01.2008, 20:09:25
 7. avatar
  [21] Lilinka [*]

  Louisa: Já tvoji práci nehaním

  Ovšem obecně platné poučky asi nelze aplikovat na všechny. Bohužel

  superkarma: 0 10.01.2008, 19:57:05
 8. avatar
  [20] Louisa [*]

  Lilinka: já jsem zase alergická na to cos´ předtím řekla ty, slyším to téměř denně. Ale nechtěla jsem nikomu nic vnucovat, jen že je moje práce, zrovna jako kterákoli jiná, smysluplná. A když pomůžu, mám radost. Samozřejmě se i stalo, že pacient i přes moji i svoji snahu o zuby stejně přišel. Nemyslela jsem to zle, jen jako každý bráním svoje.

  superkarma: 0 10.01.2008, 19:03:58
 9. avatar
  [19] Lilinka [*]

  Louisa: Tak na tyhle řeči začínám být alergická, nezlob se...

  superkarma: 0 10.01.2008, 18:53:04
 10. avatar
  [18] Louisa [*]

  Lilinka: pak zřejmě ty "tanečky" nejsou tak jak mají být. Mám dost pacientů, kteří mi na počátku nevěřili, že se problému zbaví "pouhým" čištěním zubů - a zbavili se. Dokonce se mi podařilo u několika pacošů prodloužit parodontickým zubům život. Obnáší to hodně trpělivosti z jejich strany, a na kontroly chodí co 4-6 týdnů. A i když si to musí zaplatit, tak chodí - bez péče by tyto zuby už něměli. Ale je to každého volba, jestli chce, nebo nechce.

  superkarma: 0 10.01.2008, 18:50:39
 11. avatar
  [17] Lilinka [*]

  *daisy*: Já bych k hygienikovi stejně nešla. Páč zuby si čistím předpisově, dělám kolem zubů všemožné tanečky a stejně se mi zubní kámen dělá. Aby mě za prachy přesvědčoval, že to fakt dělám blbě, to se radši nechám přesvědčovat zadarmo

  superkarma: 0 10.01.2008, 17:10:07
 12. avatar
  [16] *daisy* [*]

  Lilinka: to jo, jenze to je stejny, jako by ti pripravu na operaci delali doktori Ve smyslu vyholovani apod Jenze to je fakt otazka systemu a chapu, ze si to spousta lidi nechce platit (ja taky ne ) u hygienika

  superkarma: 0 10.01.2008, 16:50:25
 13. avatar
  [15] Lilinka [*]

  mafi: *daisy*: Moje zubařka mi správné čištění předvádí skoro pokaždé

  superkarma: 0 10.01.2008, 16:03:00
 14. avatar
  [14] Ťapina [*]

  gerda: Zdravotnické ne, drogistické

  superkarma: 0 10.01.2008, 14:54:14
 15. avatar
  [13] *daisy* [*]

  mafi: no pardon, ale zubar snad jako odbornik neni placeny za to, ze bude delat to, co by meli delat hygienici. Pravda, druha vec je, ze se u nas ve zdravotnictvi nejak moc neda na prevenci (a kdyz uz, tak maximalne v ramci libivych reklam, ktery tahaji lidem z kapsy penize za nejaky radobyvsemocny preparaty, ale rozumnou informaci z toho clovek nema).. Zubni hygienicky jsou specialistky (a maji na to prostor a cas), ktery maji vysvetlovat jak a cim si cistit zuby poradne, prip. odstranovat zubni kamen (a doktor by mel uz jen delat zakroky).

  superkarma: 0 10.01.2008, 14:32:23
 16. avatar
  [12] MEK [*]

  ještě jí nemám

  superkarma: 0 10.01.2008, 14:30:58
 17. [11] mafi [*]

  Je to jenom o cisteni, bohuzel vetsina zubraru vam vynada, ze si spatne cistite zuby, ale uz vam neukazou, jak si je cistit spravne
  Docela dobrou alternativou je zubni dentista/ka, ktereho sice zaplatite, ale ma na vas cas a vse vysvetli a ukaze. Pravda cisteni zabere cca 10 minut, ale stoji to za to. Od te doby co pouzivam na cisteni zubu spoustu nastroju a vodicek mam klid, zuby me neboli, neumiraji a nekazi se.

  superkarma: 0 10.01.2008, 14:25:07
 18. avatar
  [10] gerda [*]

  Janecka: To se musíš ptát zdravotnické lobby

  superkarma: 0 10.01.2008, 13:33:54
 19. avatar
  [9] Janecka [*]

  Já mám paradontozu už od 15 let.Zuby si čistím poctivě 2x denně.Manžel má bílé zuby bez paradontozy a zuby si čistí z nutnosti a to ještě když nejde do práce, tak si je čistí jen 1x . Ať mi to někdo vysvětlí.

  superkarma: 0 10.01.2008, 13:19:58
 20. avatar
  [8] mam-ča [*]

  Jak píše gerda, velký podíl na paradontóze má dědičnost a třeba i voda. Tam, kde je voda s velkým obsahem vápence, se zubní kámen tvoří velmi ochotně, i když si zuby čistíte řádně a často. Mně hodně pomohlo používání zubní pasty Lacalut-aktiv. Dásně po ní nekrvácejí, a zuby se usadily.

  superkarma: 0 10.01.2008, 12:00:22
 21. avatar
  [7] gerda [*]

  kačinka: jestli to ale nebudou vyhozené peníze, ne, že bych chtěla být posel špatných zpráv, ale implantáty se vyplatí jedině, když je zdravá kost a je jí ještě dostatečná vrstva. Mně kost k dolnímu špičáku dokonce doplňovali, operace trvala přes hodinu. Zaplatila jsem, je to cca 4 roky, asi 1200 - nehradí pojišťovna - vydrželo mi to asi rok a poté mi náhrada "uplavala" - prostě se to jaksi rozpustilo. Takže už to beru tak jak to je, jsou horší věci a umělé zuby mají svoje nenahraditelné výhody.

  superkarma: 0 10.01.2008, 10:19:43
 22. avatar
  [6] kačinka [*]

  gerda: nějak podobně je na tom manžel, i když poctivě pucoval co to šlo, má to genetické a po několika operacích má půlku zubů venku a teď mu budou dávat implantáty.

  superkarma: 0 10.01.2008, 09:49:06
 23. [5] terenniberuska [*]

  i když k zubaři až tak nemusím,doporučuji všem jej pravidelně navštívit,protože není nad to,zuby zdravé mít,než pak samé potíže s nimi mít.Mě tyto potíže chytli také -byla jsem sama na sebe zlá,že jsem měla být u zubaře dřív,určitě by to bylo mnohem lepšíi starosti by bylo mín

  superkarma: 0 10.01.2008, 09:37:41
 24. avatar
  [4] *daisy* [*]

  Obcas si "zakrvacim", ale co jsem zacla opravdu poctive pouzivat ustni vodu, zubni nit, mezizubni kartacek a fluoriduju, tak je to o hodne lepsi

  superkarma: 0 10.01.2008, 09:19:12
 25. avatar
  [3] gerda [*]

  no...je to poněkud hororové čtení, ze kterého vyplývá, že za veškeré problémy si může pacient sám, jelikož je prase. Jenomže to není tak jednoduché. Ono stačí jenom to, že každý má jiné složení slin, jiný metabolismus, genetika má taky do toho co mluvit, takže je pravda, že kdo si zuby špatně čistí, má velký podíl na špatném stavu parodontu, ale čištění není samospasitelné. Vím o tom svoje, 4 operace dásní, během jednoho dne dvě návštěvy na klinice - ráno mi sdělili, že to mám v pořádku, během pár hodin se mi utvořil absces, který jsem mazala po poledni otevírat a čistit. Paradentóza je děsná mrcha, záludná a zlá. Ale to nejlepší na konec: největší úleva nastane poté, kdy vám vyrvou všecky zuby a dostanete náhradu. Nejenže už naprosto nic nebolí, ale vypadáte daleko líp a přitom paradoxně zuby koušou daleko líp než ty citlivé bestie předtím.

  superkarma: 0 10.01.2008, 09:16:55
 26. [2] kiti5 [*]

  Já jsem měla podobné potíže, roky jsem si sice poctivě čistila zuby, dokonce jsem absolvovala řezání uzdičky na chirurgii, aby dásně klesly na zuby, chodila na kontroly apod. a stejně jsem nakonec skončila na paradentologii u specialisty, která mě otevřela oči tak, že teď dělám pro hygienu ještě daleko víc a jinak to nejde. Používám mezizubní kartáčky různých šířek, solo kartáček a masíruji. Je to piplačka, ale vyplatí se a člověk si na ni zvykne tak, že už by si jen čistit zuby ani nedokázal představit. Stačí, když zajdete do specializovaných prodejen pro dentální hygienu a uvidíte, jak jste doteď zuby zanedbávali. Lékařka mi udělala také výplach tzv. chobotů a to mě velice pomohlo v počáteční léčbě (samozřejmě je to nadstandartní výkon, tedy placený, jako vše, co fakt pomůže a je to šetrné).

  superkarma: 0 10.01.2008, 08:38:41
 27. avatar
  [1] ŠTÍSTKO [*]

  mě krváceli dásně docela dlouho,u zubaře žádná pomoc-akorát mi řekl,že si je mám pucovat po každém jídle a masírovat si je.Pak mi přišla obv.doktorka na toxoplasmozu a dostala jsem antibiotika-no a mám klid i od krvácení a už je to skoro rok!

  superkarma: 0 10.01.2008, 07:47:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme