Zdraví

Paradontitida a diabetes: už žádné mazání medu kolem pusy!

Přibližně třetina Čechů ve věku 35 – 40 let trpí zánětem dásní a s narůstajícím věkem se toto procento ještě zvyšuje. Paradontitida (lidově zvaná paradentóza), kterou nepříznivě ovlivňuje nedostatečná ústní hygiena, kouření nebo stres, způsobuje nepříjemné krvácení dásní, poškozuje okostici a tkáně v dutině ústní. Výrazně nebezpečnější je přitom pro pacienty s diabetem, u nichž onemocnění působí recipročně – diabetes je nepříznivě ovlivňován zánětem dásní a naopak. O této souvislosti se však mezi pacienty ani odborníky stále dostatečně nemluví.

Každý z nás má v ústech miliony bakterií, které se usazují formou zubního plaku. Bakterie vypouštějí toxiny, které dráždí dásně a při nedostatečné ústní hygieně mohou způsobit jejich zánět, tzv. parodontitidu.

dentist

„Parodontitida se může jevit jako onemocnění lokalizované pouze na dutinu ústní. Řada výzkumů ale upozorňuje, že může zhoršovat aterosklerózu, být rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění, může komplikovat průběh těhotenství nebo zhoršovat chronické obstrukční plicní onemocnění. Má také vztah k diabetu, a to dvojí. U diabetu je parodontitida častější, ale na druhé straně vyléčení parodontitidy umožňuje kompenzaci  diabetu. Z těchto důvodů by měl být každý pacient informován o parodontitidě od svého praktického zubního lékaře a dentální hygienistky a patřičně léčen,“ uvádí doc. MUDr. Ivo Dřízhal, CSc., prezident České parodontologické společnosti.

Pro pacienty s diabetem je parodontitida nebezpečnější, protože její výskyt je u nich 34krát častější, než v populaci bez diabetu. Diabetes zpomaluje hojení ranek, které vznikají v souvislosti se zánětem, a dochází tak k vyšším ztrátám parodontální tkáně.

Meridol

Parodontitida může vzniknout jako důsledek diabetu, ale zároveň může sama vývoj nemoci u pacienta zapříčinit.  Jak je to možné? Škodlivé bakterie se dostávají do krve a aktivují buňky, které produkují biologické signály, jež mají ničivý efekt na celé tělo. To může vést k poškození nebo zničení buněk např. u slinivky, která je zodpovědná za produkci inzulinu (hormonu, který reguluje cukr v krvi). Pokud k tomu dojde, může se u člověka rozvinout diabetes 2. typu – navzdory tomu, že byl pacient doposud zdravý a žádné rizikové faktory se u něj nevyskytovaly. Onemocnění dásní může také zvyšovat hladinu cukru v krvi. Navzdory nepříznivým zjištěním se diabetologové zřídkakdy zaměřují na ústní hygienu svých pacientů a o možnostech prevence a léčby parodontitidy je dostatečně neinformují. Stejně tak pacienti s diabetem sami často neřeknou svému zubaři o svém zdravotním stavu a lécích, které užívají. Pro pacienty s diabetem (a jinými onemocněními) je podstatný nejen dialog s lékařem, ale především zodpovědná prevence v podobě vhodné ústní hygieny. Kromě důkladného každodenního čištění chrupu je důležité dbát na použití kvalitních produktů dentální hygieny, speciálně určených pro tento účel. Aby se přípravky vhodně doplňovaly svým složením a účinky, měly by v ideálním případě tvořit komplexní systém ochrany sestávající ze zubní pasty, ústní vody a zubního kartáčku. Odborníci doporučují zejména produkty řady meridol®, které pomáhají účinně odstraňovat zubní plak a zároveň brání díky svému chemickému složení jeho vzniku a podporují obnovu zdravé ústní mikroflóry. Kromě vysoké účinnosti v boji proti onemocněním dásní jsou také velmi šetrné – na citlivé dásně působí jako balzám.

   
04.02.2015 - Zuby - autor: Klára Wimmerová

Komentáře:

  1. avatar
    [1] KatenkaSemJa [*]

    jejda zrovna sem se medem namazala Sml80 Sml59

    superkarma: 0 04.02.2015, 13:18:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme