„Odstranění staré plomby tou zubní „zbíječkou“ je pro mne zážitek“: píše ve svém příspěvku mimo jiné čtenářka s nickem Paradajka. A co ještě píše, a nebo s čím potřebuje poradit? To se dozvíte, když kliknete.

Mé zkušenosti na zubaře z dětství nejsou děsivé. Na hromadné prohlídky jsem chodila ráda. Zabralo to téměř celé dopolední vyučování, takže to pro mne byla vítaná změna všedních školních dnů.

Po pár letech jsem se taky dočkala první plomby a byla jsem překvapená, že mě to ani nebolelo. Větší strach z návštěv zubní ordinace jsem začala mít až později, kdy už bylo třeba některé plomby vyměnit. Odstranění staré plomby tou zubní „zbíječkou“ je pro mne zážižek, který opravdu nemusím. Ale to jsou věci, se kterými nic nenadělám a musí se prostě přežít. A abych alespoň částeč ně zabránila dalšímu vrtání, snažím se proti tomu bojovat prevencí. Celou rodinu jsem vybavila kvalitními zubními kartáčky s měkkými štětinami. Nakoupila jsem mezizubní a jednosvazkové kartáčky. A v loňském roce nám Ježíšek pod stromeček donesl dentální sprchu na čištění mezizubních prostor. Těšila jsem se, že sprchou budu moci alespoň občas lépe vyčistit i zoubky našeho čtyřletého syna, ale zklamání přišlo hned po přečtení návodu k použití. Podle návodu jí smí používat děti až od dvanácti let. Nevím proč. Jestli je to kvůli tomu, že by to mladší děti neměly používat nebo je to proto, že je to elektrický přistroj a mohou ho tedy samostatně obsluhovat až děti od 12-ti let. Dětská zubní lékařka mi na to nedokázala odpovědět.

Poslední rok se snažím synovi čistit zuby i jednosvazkových kartáčkem, přesto měl ve svých čtyřech letech první kaz. Přitom pije jen čistou vodu a sladkosti začal jíst pravidelněji až ve školce, kde je děti často nosí k narozeninám. Já měla první kaz asi někdy v 9-ti letech a to jsem používala jeden zubní kartáček několik let a v sladkostech mne nikdo neomezoval. Zuby jsem si kartáčkem trošku přejela a nikdo mě nesledoval, jak dloho jsem si zuby čistila a jestli jsem si s kartáčkem jen nehrála. Nedávno jsem sledovala v televizi diskuse se stomatology a dentální hygieničkou a byla jsem docela překvapená. Jeden doporučil čisttit zuby alespoň třikrát denně, dentální hygienička další den jen dvakrát denně s důrazem na večerni čištění.

A čím mě převapili bylo, že děti by vůbec mezizubní kartáčky používat neměly až do věku 19-ti let! Na můj dotaz na použití dentální sprchy se z časových důvodů bohužel opět nedostalo. Budu muset hledat informace dál. Třeba u Vás!?! Mohli by jste někdy o použití dentální sprchy a jednosvazkových kartáčků u dětí napsat? Od jakého věku je používat a jak často?

Děkuji za dnešní téma, protože je pro pro mne velice aktuální. A budu se těšit, že mi snad i poradíte.

Přeji všem hezký den,

Paradajka

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

______________

Děkuji za Váš příspěvek a také za podnět k napsání článku na toto téma. Slibuji, že zapátráme.
Pěkný den a zdravý chrup
Saša

Téma dnešního dne 18. října zní: Bojíte se zubařů?

 • A proč?
 • Máte špatné zkušenosti?
 • A nebo se naopak vůbec nebojíte?
 • Jste pro povinné, pravidelné prohlídky u zubaře, alespoň u dětí?
 • Nebo naopak, člověk by měl být za sebe zodpovědný už od dětství?
 • Co říkáte za navrhované platby za všechny úkony, za plomby apod.?
 • Zdá se vám, že se úroveň péče ve zdravotnictví (konkrétně u zubařů) zlepšila, nebo zhoršila?
 • Chodíte na pravidelné prohlídky?
 • Bolí vás často zuby?
 • Jste spokojená se svým zubařem, zubařkou?
 • Máte nějakou historku se zubařského prostředí?

Pište na e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejstatečnější pacinetka u zubaře od nás obdrží dárek: 2 ks zubní pasty Sensodyne a kosmetiku Avon.

zuby

Reklama