Na mikulášskou nadílku svého dětství zavzpomíná ve svém příspěvku čtenářka s nickem Paradajka. A je to vzpomínka opravdu krásná, jako pohádka.

Dobrý den,
moc ráda vzpomínám na mikulášskou nadílku svého dětství. Jako děti jsme tehdy hodně času trávili u babičky a i Mikuláš tam za námi chodil. Po vesnici tehdy chodil jen jeden Mikuláš, kterého pro všechny děti ze vsi dělala jedna starší paní  - paní Františka. Co ji pamatuji, byla šedovlasá a v kostýnu Mikuláše vypadala opravdu věrně. Chodila sama, bez čerta, takže jsme se nemuseli bát, ale i tak jsme z Mikuláše měli respekt. A abychom (alespoň pár dnů) poslouchali, stačilo, že rodiče dostali metličku na nehodné dětičky. A věřili jsme na něj dlouho. Vždycky pro nás měl připravený balíček a to mu nikdo nešel otevřít, že by mu maminka mohla něco nenápadně dát.

Jak jsem se později dozvěděla, balíčky babička schovala ke dveřím do koše se dřívím. Ach, to byly časy! Kéž by tak moje děti mohly alespoň jednu mikulášskou nadílku strávit u mé babičky. Čas už nevrátím, ale na Mikuláše pro syna do školky chodím dřív a pospíchám domů, abychom cestou nepotkali davy školáků převlečených za Mikuláše, čerty a anděly. A doma čekáme až k nám přijde ten opravdový Mikuláš. Zatím se nám to daří. Kluci jsou ještě malí. Dneska je náš starší bohužel nemocný, takže přišel o Mikuláše ve školce. Přiznám se, že jsem docela ráda, alespoň budou mít kluci jednu „opravdovou“ mikulášskou nadílku. Letos už ji budou vnímat oba dva.

Mikuláše nám letos bude dělat jedna místní slečna a jsme zvědaví, koho s sebou přivede. A na paní Františku si večer s manželem opět zavzpomínáme. Jako Mikuláš tehdy chodíla za mnou na horní konec a za mým dnešním manželem na dolní konec vesnice.

A Vám všem přeji krásného Mikuláše. Ať se Vám vydaří!

Paradajka

Pozn.red. : Text nebyl redakčně upraven

___________________

Také Vám přeji krásného Mikuláše..., a synkovi brzké uzdravení. Chce to hodně vitamínů - od Mikuláše :)
Saša

 

Téma dnešního dne 5. prosince: Mikuláš

  • Chodila jste (případně chodíte) převlečená za čerta, Mikuláše nebo anděla?
  • Věří vaše děti v tyto bytosti?
  • Věřila jste vy jako dítě?
  • Nadělujete dětem do punčochy?
  • Máte nějakou povedenou mikulášskou historku?
  • A co mikulášský vtip?
  • Nebudu dnes určovat moc bodů, mikulášská tématika je rozsáhlá.

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

A můžete přiložit i nějako pěknou čertovskou fotografii z loňska :)

Jednu pisatelku odměním malou mikulášskou nadílkou ))

mikulas

 

Reklama