Zdraví

Pár tipů, jak se bránit chřipce

Chřipka každoročně zaútočí na desetitisíce Čechů a určitě tomu nebude jinak ani letos. Její nástup bývá poměrně rychlý. Často se stane, že se ráno probudíte a cítíte se dobře, ale už o pár hodin později se naplno projeví zimnice, zvýšená teplota, suchý kašel, bolesti hlavy, kloubů a celková slabost, což vás připoutá k posteli.

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které mívá u mnohých osob velmi těžký průběh. Ve světě se každoročně nakazí tímto virem více než 1,5 miliardy lidí. Toto onemocnění je poměrně běžné, a proto je často velice podceňované. Pravdou ale je, že i taková „obyčejná“ chřipka dokáže vážně poškodit vaše zdraví nebo dokonce zabíjet! Věděli jste například, že pokud chřipku dostatečně nevyležíte, může „sednout“ i na vaše srdce a způsobit zápal srdcového svalu? A co třeba hluchota? Viry chřipky produkují toxiny, které mohou poškodit nervové buňky ve vnitřním uchu a důsledky se mohou projevit na vašem sluchu. Z chřipky tak může poměrně snadno vzniknout jednostranná až oboustranná hluchota.

Snad nejobávanější je chřipkový virus H1N1, známý pod označením „prasečí chřipka“. Na tento virus jsou náchylnější zejména menší děti ve věku do 2 let, těhotné ženy a osoby se zdravotními problémy (například nemoci srdce, cukrovka nebo astma). Naopak starší lidé bez vážných zdravotních problémů jsou proti tomuto typu viru chřipky nejodolnější.

Dá se chřipce nějak vyhnout? Podívejme se společně na pár užitečných tipů.

Tři T = Teplo, Tekutiny, Ticho

Vhodně volené oblečení v chladných měsících zabrání podchlazení našeho organizmu, při podchlazení je přitom organizmus náchylnější ke vzniku infekcí. Teplé oblečení proto rozhodně nepodceňujte hlavně v zimním období.

Další z hlavních zásad prevence (a také samotné léčby) je pravidelný příjem tekutin. Voda se do našeho organizmu dostává nejjednodušeji a zároveň ji dokážeme velmi lehko vylučovat. Spolu s ní však z těla vyplavíme i různé toxické a škodlivé látky, díky čemuž se tělo dokáže lépe bránit případnému viru. Nejlepší je pít čistou vodu nebo ovocné šťávy zředěné vodou. Nezapomínejte ale, že i horké nápoje velmi pomáhají a jsou opravdu účinné při samotné léčbě nemoci. Přinášejí okamžitou úlevu od kašle, kýchání, bolesti v krku, zimnice ale také od únavy. Buďte však opatrní s různými nápoji z lékáren! Jde totiž o léky a v rámci prevence není nejlepší zaplavovat tělo léky zbytečně a předčasně.

Říká se, že ticho léčí. Je všeobecně známé, že naše duševní pohoda se odráží i na té fyzické, proto je třeba zejména v chřipkovém období trochu zvolnit životní tempo a dopřát si dostatek odpočinku. Také správná životospráva je základem v boji s každou chorobou. Zvýšený příjem přirozených vitamínů v podobě ovoce a zeleniny, dostatek nerušeného spánku (více než 7 hodin denně) a pravidelný pohyb (cvičení) na čerstvém vzduchu výrazně snižují riziko chřipky. Při dodržení jistých zásad se určitě budete nejen dobře cítit, ale budete i mnohem lépe vypadat.

Čerstvý vzduch

V zimě otevíráme okno vzácněji, aby nám neunikalo drahocenné teplo. Právě tím však nahráváme chřipce. Častější krátké větrání je velice důležité, protože se tím vymění v místnosti vzduch a přitom ztráta tepla není tak hrozivá. V malých vytopených prostorách se totiž chřipce daří nejlépe. Typický chřipkový virus může v běžném prostředí přežít i více než 24 hodin.

Omezte kontakt s davem

V době zvýšeného výskytu chřipkových onemocnění se vyhýbejte akcím s velkou koncentrací lidí (např. nákupním centrům, obchodům, kinům, koncertům, diskotékám). Chřipka se přenáší vzduchem a lidé se nezřídka chovají velmi nezodpovědně. Přestože již pociťují první příznaky, nebo dokonce u nich už chřipka propukla naplno, nebrání jim to jít do společnosti a šířit tak virus dál. Kvůli tomu vznikají epidemie, je proto vhodné vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí. V případě, že na cestování do práce využíváte přeplněnou MHD, je vhodné si raději přivstat a přijít do práce dříve, když ještě autobusy nejsou plné lidí. Ideální však je, pokud si můžete posunout pracovní dobu, nebo alespoň nějakou dobu pracovat z domova.

Čistota půl zdraví

Účinnou obranou před chřipkou je dodržování základních hygienických návyků. Časté a důkladné umývání rukou mýdlem je základem při prevenci.

Ruce se totiž v chřipkovém období promění ve zbraň. Odborníci zjistili, že podávání ruky je nebezpečnější formou pozdravu než polibek na tvář. Nikdy nevíte, čeho se dotýkala osoba, se kterou se právě zdravíte. Možná si při zakašlání zakryla ústa právě tou rukou, kterou vám podává.

Čistým rukám je zkrátka třeba věnovat zvýšenou pozornost, ale nejen jim. V průběhu dne se dotýkáme různých předmětů, na kterých dokáže chřipkový virus přežít až 48 hodin. Je vhodné dezinfikovat například kliky na dveřích, lednici nebo například i počítačovou klávesnici, která je obvykle jedním z nejšpinavějších míst ve vašem okolí.

Logitech Washable Keyboard K310Logitech Washable Keyboard K310 je jediná klávesnice, která miluje koupání. Je to dokonale „voděodolná“ klávesnice, kterou můžete nejen polít ale i ponořit až 30 cm pod vodu a dokonale ji vyčistit. Díky tomu, podobně jako při umytí rukou, zlikvidujete i viry a bakterie, které se nacházejí na jejím povrchu.  Klávesnice K310 díky své konstrukci a díky odtokovým kanálkům lehce schne, takže „koupel“ není problém. Laserový potisk s UV potahem zajišťuje, že si ani při častém umývání nesmyjete písmenka (potisk kláves).

Očkování pomáhá

Vše má své pro a proti, nicméně jednoznačně nejúčinnější prevencí je očkování. Očkovat by se měli nechat zejména lidé, kteří se pohybují v kolektivech a denně přichází do kontaktu s velkým množstvím dalších osob. Už za 14 dní po očkování se u vás vytvoří imunita, která přetrvává 6 až 12 měsíců.

A když už chřipka propukla?

Chřipku se nesnažte přechodit. Zaděláte si tím na problémy v budoucnosti. Důležité je omezit kontakt s jinými osobami, aby se infekce dále nešířila a začít ihned s léčbou.

Léčba chřipky spočívá hlavně ve zmírňování jejích příznaků. To znamená, že vysokou teplotu můžeme snižovat pomocí vhodných antipyretik. Nezapomeňte však, že horečka je obranným mechanismem organizmu a neměla by se uměle snižovat při hodnotách do 38 – 38,5 °C. Při velmi vysokých horečkách hrozí další komplikace, proto je důležité pravidelné měření teploty.

Thermoval duo scan

Foto: Thermoval duo scan

V tomto směru dokáže pomoci infračervený teploměr, který umí změřit tělesnou teplotu už během 3 sekund po přiložení na čelo nebo na spánek a dokonce za jedinou sekundu po vložení do ucha. Rychlost jistě oceníte také v případě, že máte neposedné děti nebo netrpělivé staré rodiče. Ovládání jediným tlačítkem, paměť na hodnotu posledního měření a baterie, které vydrží až 1 000 měření jsou dalšími výhodami tohoto teploměru. Teploměry tohoto typu najdete běžně v lékárnách, v obchodech a také v internetových e-shopech.

Důležité je vždy dodržování výše uvedených zásad, jako je pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci organismu, udržování těla v teple, větrání a důkladná hygiena.

   
11.03.2014 - Zdraví - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [117] vlahy [*]

  Pěkný článek, prevence se vždycky hodí Sml16

  superkarma: 0 29.05.2014, 20:54:35
 2. [116] spavec [*]

  Netrpím na ni, naštěstí.

  Preventivně každý den, pokud nezapomenu koupit, piju šťávu z 1 citronu

  superkarma: 0 16.05.2014, 08:25:07
 3. avatar
  [115] Yasminne28 [*]

  Tu omyvatelnou klávesnici bychom potřebovali v práci :-)

  superkarma: 0 15.05.2014, 14:56:42
 4. [114] lenčaš [*]

  Chripku jsem neméla a ani se na ni neočkuji

  superkarma: 0 14.05.2014, 17:51:22
 5. [113] dixonkakkk [*]

  Velmi praktické tipy. Bohužel někdy se chřipce vyhnout nedá, ať děláme cokoliv.

  superkarma: 0 10.05.2014, 22:50:43
 6. [112] yuzum [*]

  pěkné tipy

  superkarma: 0 03.05.2014, 08:09:48
 7. [111] Pichpic [*]

  na očkování nechodím a když propukne,tak vyležím

  superkarma: 0 26.04.2014, 11:55:58
 8. [110] kubabi [*]

  ať vitamínujete jak chcete,ten bacil vždycky přiletí...

  superkarma: 0 23.04.2014, 17:31:33
 9. [109] Andy15 [*]

  Jsou to praktické rady.

  superkarma: 0 20.04.2014, 14:02:05
 10. [108] LucillD [*]

  Holky to je jasné, to je protě hnedka a ani se nenadějete... Zkuste tu Kalobu jak jsme tu o ní s holkama mluvily a uvidíte, že za pár dní budet e v pohodě.

  superkarma: 0 18.04.2014, 16:46:39
 11. [107] Zuzka Svetla [*]

  Janicko to mi povídej, ze mě to teče tedka že mi až nudle lítaj od nosu... jsem promokla jeden den a bylo to hned...

  superkarma: 0 18.04.2014, 16:37:43
 12. [106] Janicka06 [*]

  V tomhle aprílovým počasí se ted hodí něco mít na rýmu a kašel...:)

  superkarma: 0 17.04.2014, 16:44:15
 13. [105] Markét1 [*]

  U nás jsm ezase mívali problém s akutními bronchitidami, synek pískal, mordal, a vždycky jsme skončili na antibioticích... s tím nám kaloba taky pomohla, od té doby co dáváme, tak těch antibiotik o dost ubylo...

  superkarma: 0 11.04.2014, 14:57:42
 14. [104] LucillD [*]

  Klávesnici už jsem si koupila, protože mě opravdu zaujala a ta moje už pořebovala vyměnit jako sůl :) kalobu kupovat nemusím, tu mám doma koupenu permanentně :)

  superkarma: 0 08.04.2014, 15:59:47
 15. [103] FranPet [*]

  Tohle asi můžu potvrdit. Dcerka mívala 4-5x za sezonu antibiotika, věčně nemocná, pak na doporučení jsme začali dávat Kalobu a od té doby těch antibiotik výrazně ubylo, takže kapu hned jak se něco prostě nezdá, kašel, nudle z nosu apod.

  superkarma: 0 07.04.2014, 17:00:13
 16. [102] DanielaUno [*]

  Jo tak to je něco co ted měli ty moji dva raubíři, tkže možná proto jim Kaloba tak pomohla :)

  superkarma: 0 03.04.2014, 15:03:09
 17. [101] StepankaNav [*]

  Ty jo tak jsem ted četla zajímavej článek o tom jak často jsou děcka nemocný, přilkládám odkaz, kdyby to někoho zajímalo [size= 11pt]http://www.primazena.cz/zdravi-a-krasa/pece-o-telo/clanek/onemocneni-hornich-cest-dychacich/ [/color] a při čtení mi došlo, že právě na tohle je Kaloba výborná...

  superkarma: 0 02.04.2014, 16:23:06
 18. [100] bobulebob [*]

  tipů na chřipku není nikdy dost Sml22

  superkarma: 0 31.03.2014, 14:10:05
 19. [99] DanielaUno [*]

  Je to skoro dva týdny zpátky co jsem psala, že tu Kalobu zkouším dát dětema že jsem zvědavá jak to zabere... Tak můžu v klidu říct, že to zabralo dobře, obě děti byly za pár dní kyž už ne uplně zdravé, tak alespon schopné jít v pohodě do školy, takže supeeer :)

  superkarma: 0 31.03.2014, 10:12:48
 20. [98] StepankaNav [*]

  Všechno souvisí se svším, prostředí, jak se člověk cítí atd. Dost často je problém hlavně v hlavě :)  Prevemax jsem nezkoušela, ale tu Kalobu ano a jstou jsem byla moc spokojená :)

  superkarma: 0 31.03.2014, 10:03:11
 21. [97] ruzicka73 [*]

  Otužování vitamíny ovšem přírodní a pobyt na vzduchu

  superkarma: 0 28.03.2014, 21:42:00
 22. avatar
  [96] Machr1 [*]

  Karoll00 — #95 je zde nějaký návod jak zplnit ukol bez problému

  superkarma: 0 28.03.2014, 11:30:50
 23. [95] Karoll00 [*]

  Přesně tak, taky záleží, jak se dá člověk do klidu. Vše na vše má velký vliv ;-) jak jsem už psala, tak mě pomáhá 5Prevemax,který když už na mě něco leze si vezmu a vím, že mě pomůže, hlavně díky Betaglukanům, které obsahuje.

  1. na komentář reaguje Machr1 — #96
  superkarma: 0 26.03.2014, 15:14:56
 24. [94] ivkapol [*]

  Zázvor a med :-)

  superkarma: 0 26.03.2014, 08:14:03
 25. avatar
  [93] RenataMor [*]

  u nás se chřipka taky jen tak neukáže

  superkarma: 0 25.03.2014, 12:58:35
 26. [92] Nella9 [*]

  Mě už taky ne :) beru poctivě 5Prevemax a jeho betaglukany mě nakopnou a jsem fit.

  superkarma: 0 25.03.2014, 12:44:44
 27. avatar
  [91] ivory [*]

  chřipka mě naštěstí nepřekvapí tak snadno Sml16

  superkarma: 0 24.03.2014, 19:23:25

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [90] nelysek [*]

  Já se většinou držím, ale moji kolegové jsou často nemocní a tak to od nich občas chytnu a s tím se asi nedá nic dělat (očkovaná být nemohu).

  superkarma: 0 23.03.2014, 22:47:02
 2. [89] holedajan [*]

  Nejlepší prevencí je zdravý životní styl :)

  superkarma: 0 22.03.2014, 13:36:36
 3. [88] bobulebob [*]

  Měla jsem každou zimu chřipku několikrát Sml15 mám sníženou imunitu,tak mi doktorka doporučila očkování. Takže to dodržuji a funguje toSml22

  superkarma: 0 21.03.2014, 17:11:22
 4. [87] DanielaUno [*]

  Blančo u nás je to stejně, já jsem celou zimu v pohodě, ale děti stůňou a taky tedka znouv... Zkouším jim dávat tu Kalobu, tak jsem zvědavá jak to zabere :)

  superkarma: 0 21.03.2014, 14:40:48
 5. avatar
  [86] blanca [*]

  klávesnice je úžasná Sml67 chřipka se mi letos vyhnula, ale dětem už se vrátila podruhé Sml15

  superkarma: 0 21.03.2014, 09:07:47
 6. [85] xLuciEx [*]

  Hmm tak ta klávesnice se mi hodně líbí, tu si nejspíš pořídím. A zkusím i ty kapky Kaloba jestli takhle pomáhaj...

  superkarma: 0 20.03.2014, 14:28:37
 7. [84] vlastajana [*]

  Tak klávesnice skvělá.a jinak příroda je příroda bylinky,odpočinek relac prostě tělo potřebuje někdy nabrat energii

  superkarma: 0 19.03.2014, 22:55:13
 8. [83] Markét1 [*]

  S tím zkušenosti nemám, nezkoušela jsem ho, tak by mě to taky zajímalo. S kalobou zkušenost mám a to dobrou, ta u mě zabrala.

  superkarma: 0 19.03.2014, 15:25:52
 9. [82] Monika43 [*]

  Máte ještě někdo dobrou zkušenost s 5PreveMaxem? Zaujalo mě jeho složení, tak bych ho chtěla vyzkoušet.

  superkarma: 0 19.03.2014, 07:49:09
 10. [81] Karoll00 [*]

  Zázvor jsem taky strouhala a dávala do čaje, ale pak jsem se toho přepila, osypala jsem se a navíc to od té doby nemůžu ani vidět, neteprve pít.. Zašla jsem si do lékárny a tam mě poradili 5prevemax- je právě taky přírodní a jsem s ním a jeho Betaglukany maximálně spokojená.

  superkarma: 0 19.03.2014, 07:34:41
 11. [80] JTinacz [*]

  Klárulina — #78 na zázvor také nedám dopustit, teď jsem viděla  tv recept na restovaný zázvor s česnekem a karotkou a limetkou...tak zvláštní spojení, ale musím vyzkoušetSml67

  Jinak u nás zrovna Kaloba nepomohla :-( ale třeba na kašel stopro zabírá tymiánový sirup nebo klasika cibulovejSml22

  Bylinky FOREVERSml67

  superkarma: 0 17.03.2014, 23:32:19
 12. [79] JTinacz [*]

  Ta klávesnice je super!!! Akorát k notebooku je mi asi dost naprd coo? Sml58 jedině to nějak doma vždycky připojit ještě...no...to asi ne. Ale super nápad! Thermoval duo scan doma mám, tak jsem ráda,  že držím krok s moderní dobou :-)

  superkarma: 0 17.03.2014, 23:29:51
 13. [78] Klárulina [*]

  Jak píše Reni2226 nej je věřit přírodě a bylinkám, mě teda většinou pomůžou a to všech možný nešvarů a to vščetně chřipky nebo nachlazení... Vyzkoušela jsem spoustu přírodních produktů, léků a doplňků včetně Kaloby jako ní psala Štěpánka, tak pomohla dobře, takže tu můžu klidně taky doporučit... Jinak je fajn zázvor nebo hlíva třebas.

  1. na komentář reaguje JTinacz — #80
  superkarma: 0 17.03.2014, 15:15:16
 14. avatar
  [77] marianaant [*]

  Tady v tomto článku se mi moc líbí  klávesnice , která se dá umývat. Protože na ní opravdu ulpí tolik nečistot, které člověk okem nevidí. Musím zaťukat celkem na chřipku netrpím, ale jak se dostaneme do většího množství lidí bacila chytneme ani nevíme jak.

  superkarma: 0 17.03.2014, 09:56:32
 15. avatar
  [76] ancee16 [*]

  už dlouho mě nepotrápila, ale nesmím to zakřiknout

  superkarma: 0 16.03.2014, 21:34:53
 16. [75] agent007 [*]

  Užívám vitamíny, ale lehčí nachlazení se mi i tak občas nevyhneSml80

  superkarma: 0 15.03.2014, 12:05:46
 17. [74] rudokraska [*]

  ja vzdycky pri chripce ci nachlazeni nedam dopustit na zazvorovy caj s medem Sml16

  superkarma: 0 14.03.2014, 21:20:41
 18. avatar
  [73] morgan [*]

  narvaný autobusy vždycky všechnu prevenci probouraj Sml15

  superkarma: 0 14.03.2014, 19:26:28
 19. avatar
  [72] krokodylice [*]

  monkee — #61 Teploměr jako prevence chřipky Sml16

  superkarma: 0 14.03.2014, 18:16:17
 20. [71] reni2226 [*]

  Nejlepší je přírodní léčba bylinkama

  superkarma: 0 14.03.2014, 17:33:17
 21. [70] StepankaNav [*]

  Chřipce jsem se letos ubránila, ale rýmě a kašli už bohužel ne :( V lednu jsem s tím dost zápasilaa bylo mi fakt mizerně. kolegyně v práci mi poradila at zkusím kapky kaloba, moc se mi do toho nechtělo, říkala jsem si, že to stejně bude blbost, ale nakonec jsem podelhla a upřímně musím uznat, že mi pomohly a ulevily od neustálého smrkání a kašlání... takže palec nahoru Sml67

  superkarma: 0 14.03.2014, 16:47:45
 22. avatar
  [69] trinitka [*]

  Ten infračervený teploměr by se nám hodil Sml67

  superkarma: 0 13.03.2014, 22:45:34
 23. avatar
  [68] teb [*]

  díky za rady

  superkarma: 0 13.03.2014, 21:07:52
 24. [67] milemajda [*]

  olly — #64  DěkujiSml16

  superkarma: 0 13.03.2014, 15:20:48
 25. avatar
  [66] Valibuk [*]

  letos jsem odolala chřipce

  superkarma: 0 13.03.2014, 08:47:02
 26. [65] olly [*]

  Mně se letos chřipka vyhýbá, tak už ji snad nechytím.

  superkarma: 0 13.03.2014, 04:23:47
 27. [64] olly [*]

  milemajda — #63Krásně RÝMUješ

  1. na komentář reaguje milemajda — #67
  superkarma: 0 13.03.2014, 04:22:13
 28. [63] milemajda [*]

  " Omezte kontakt s davem" .. a umyjte všechno Savem Sml30Sml16Sml30Sml30Sml30Sml30.

  1. na komentář reaguje olly — #64
  superkarma: 0 12.03.2014, 21:34:16
 29. [62] musilovahana [*]

  Dřív jsem byla více odolná a obešla jsem se bez antibiotik. Teď je to horší.

  superkarma: 0 12.03.2014, 20:04:34
 30. avatar
  [61] monkee [*]

  Opět bububu za účelem propagace nového výrobku?

  1. na komentář reaguje krokodylice — #72
  superkarma: 0 12.03.2014, 19:13:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme