A na úplný závěr jsem ještě dala dohromady čtyři kratší mikulášské příspěvky, které se mi líbily, a které si rozhodně nezaslouží zůstat v redakčním šuplíku.

Hanula

Na Mikuláše mám z dětství samozřejmě ty nejlepší vzpomínky - prosinec - všude ležela hromada sněhu a Mikulášem pro mě začínal magický čas - koulovačky, lyžovačky - zmrzlé ruce a nohy a doma horký čaj a potajmu uzmuté cukroví.
Hledali jsem i dárky, ale rodiče byli prozíraví a dárky radši schovávali až do Štědrého dne v práci.
Poslední dobou vzpomínám již jenom nostalgicky - před dvěma lety zemřela moje kamarádka v 48 letech na rakovinu přesně na Mikuláše - takže spíše o Mikuláši zamáčknu slzičku a rozsvítím svíčku.

Tak Maruško, ať je Ti tam nahoře dobře a dnes budu zapalovat svíčky za všechny moje blízké, kteří jsou tam již také.

 

Martina, nick: 13042000

Milá redakce, milé ženy-in,
dnešní téma je fajn, vyvolává ve mě vzpomínky na dětství. Když jsem byla malá, sestra, která je o deset let starší se rozhodla, že se s kamarádkami převléknou za Mikuláše, čerta a anděla a přijdou mne vystrašit. Namaskovaly se skutečně dobře, nepoznala jsem je. Večer se blížil a sestra s kamarádkami přišly. Ať prý řeknu básničku a něco dostanu. Jenže já jsem byla zarputilá a prý (alespoň tak se mi to doneslo z vyprávění), že nic neřeknu. Musíš něco říct, nebo si tě čert odnese do pekla. To pro mě bylo velice zajímavé, přistoupila jsem k čertovi, chytla se ho za ruku a prohlásila jsem, „tak jo, tak jdem“. Myslím, že to byl nakonec těžký moment především pro mou mámu, protože mi nějak musela vysvětlit, že to nejde. Bohužel už nevím, jak mi to tenkrát vysvětlila, byla jsem skutečně moc malá. Mamka si to bohužel už asi taky nepamatuje, a tak se to už asi nikdy nedozvím.
Dneska musím ještě Mikuláše sehnat, aby měl manžel něco za oknem.
Krásný den.

 

Zolinda

Zdravím všechny,
Mikulášské téma mi připomnělo vyhlížení z okna a čekání na čerta a Mikuláše, strach z čertových rohů, hrozivého výrazu i radost z balíčku, plného dobrot.

Pokaždé, když se odněkud ozvaly chrastící řetězy, málem jsme lezly se ségrou pod postel. :)
Moje ségra je o 4 roky starší, ale vždycky byla větší strašpytel – jakmile k nám Mikuláš s čertem dorazili, zapomněla všechny naučené písničky a básničky a začala ihned natahovat. Takže jsem ji nebojácky strčila za sebe a čertovi jsem řekla, že mu básničku za ségru povím sama – a nikam mi ji odnášet nebude. :)
Sama jsem však měla respekt – byly mi 3-4 roky, takže jsem neviděla jejich cukající koutky.

Noo, nakonec jsem na dobroty stejně ségře chodila – měla schovku, kam si je ukládala a šetřila – na horší časy, nejspíš. Já byla mlsná a hned jsem všechno snědla, takže jsem jí následně chodila ujídat a aby nic nepoznala, prázdné obaly jsem pečlivě balila zpět do původního tvaru…jen bez obsahu.
Sice pak chodila žalovat, ale aspoň že ti čerti ji neodnesli. :)

 

Rusalka2008 

Dědečku, zachraň mě!!!!
Dnes už s úsměvem vzpomínáme na mikulášskou kdysi před 10 lety... Syn byl sotva pětiletý, přišli k nám čerti s Mikulášem. Můj otec s manželem vyklidili „pole“ a já s dětmi šla otevřít. Syn se jich tak polekal, že utíkal ke dveřím do obýváku, kde byli zavřeni jeho táta s dědou, bušil na dveře a řval „dědečku, dědo pomóc, zachraň mě!!!“. Otec to nevydržel, otevřel, vzal ho do náručí a ještě nám všem vynadal, že se nestydíme takhle strašit děti...
Další rok jsme raději Mikuláše „neobjednávali“ ;)

Pozn. red. Texty nebyly redakčně upravovány

______________

Všem pisatelkám moc děkuji, Hanulko zamáčkni slzičku, život už je takový - ale stojí za to ho žít.
Všem krásný nadcházející večer, plný pohody a lásky, a ať jsou na vás čerti hodní :)
Saša

 

Téma dnešního dne 5. prosince: Mikuláš

  • Chodila jste (případně chodíte) převlečená za čerta, Mikuláše nebo anděla?
  • Věří vaše děti v tyto bytosti?
  • Věřila jste vy jako dítě?
  • Nadělujete dětem do punčochy?
  • Máte nějakou povedenou mikulášskou historku?
  • A co mikulášský vtip?
  • Nebudu dnes určovat moc bodů, mikulášská tématika je rozsáhlá.

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

A můžete přiložit i nějako pěknou čertovskou fotografii z loňska :)

Jednu pisatelku odměním malou mikulášskou nadílkou ))

mikulas

Reklama