Už před více než 4000 lety se ve starověkém Egyptě, nejdříve lisováním, později primitivní destilací, získávaly vonné látky, které egyptští lékaři přidávali do vonných mastí. Masti používali nejprve faraóni a velekněží, později se rozšířily i mezi prostý lid ve formě olejů, které se přidávaly do koupelí s léčivými účinky při mentálních a fyzických poruchách zdraví.

Z Egypta se později rozšířilo umění aromaterapie do Řecka a odtud do Římské říše.

Ani dnes jsme nezapoměli na různé vůně. Vždyť výrobci parfémů mají a patrně i dlouho mít budou o práci postráno. Jen jsme možná pro samé Gabriely Sabatiny pozapomněli, že vůně jsou kromě lákadla na opačné pohlaví i velmi účinným lékem. Pochopitelně, že zánět slepého střeva těžko vyléčíme čicháním mandarinky, ale taková migréna by si s levandulí možná dala stejně dobře říct, jako s hromadou klasických prášků. Podzimní deprese by se mohla také docela dobře obejít bez antidepresiv, jen s vanou nádherně provoněnou meduňkou. Mnoho rostlin také umí svou vůní vyčistit prostor od negativní energie - například po nemilé návštěvě nebo hádce.

Namísto rohypnolu doporučuji zase šalvěj spolu s meduňkou a vůní lípy.

Je jedno jak tu kterou vůni aplikujete. Způsobů je mnoho. Například aromalampičky, koupele, nebo masáže. Způsob, je na vás. Osobně mám nejraději koupele a pěkně vanu obložit lichým počtem svíček.

Pro koupel je vhodné silice nekapat rovnou do vany, ale zamíchat je například do soli z Mrtvého moře nebo do smetany či medu, a poté rozpustit ve vodě. Je to proto, že éterický olej se volně ve vodě nerozpustí. Spolu s trochou smetany nebo mléka už ano.

Co čichat a proč

Rozmarýn -  je vhodný proti únavě, při kašli a nachlazení. K uvolnění svalů či zlepšení krevního oběhu. Odežene únavu a apatii. Umí zklidnit nepříjemné menstruační bolesti. Nevhodné je jeho používání pro ty, kteří trpí epilepsií nebo vysokým krevním tlakem.

Levandule -  má chladivé a uklidňující účinky. Pomáhá při depresích, nespavosti, stresu. Má i antiseptické účinky. Výborně působí i při migréně, léčí se jí plísně, vředy i záněty. Pomůže při  nachlazení, chřipce a dýchacích obtížích. Levandule je bezpečná pro každého, pouze lidé, kteří trpí sennou rýmou nebo astmatem by měli být při jejím používání opatrní.

Pomeranč - má antidepresivní účinky a osvěžuje psychiku. Je skvělý při napětí, únavě a stresu. Posiluje srdeční činnost, ulevuje při horečce a nachlazení.

Jalovec - čistí a podporuje tok lymfy, zmírňuje otoky, uklidňuje při nervozitě, působí jako antidepresivum. Uvolňuje svalové napětí a je vhodný při revmatizmu a bolestech svalů.

Tymián - podporuje koncentraci, mírní bolesti hlavy a příznaky vyčerpání. Pomáhá při revmatismu a artritidě, je ideální proti rýmě a nachlazení, snižuje horečku, posiluje imunitu.

Litsea Cubeba - pomáhá při stresu a únavě. Je výborný psychický stimulant, antidepresivum i báječné afrodiziakum. Přináší také úlevu bolavým a oteklým nohám.

Mandarinka - osvěžuje smysly, stimuluje psychiku, je vhodný při migrénách a bolestech hlavy. Zmírňuje bolesti svalů, uvolňuje křeče.

Meduňka – vysloveně rozradostňuje srdce. Meduňka harmonizuje a povzbuzuje psychiku. Tlumí bolesti hlavy, snižuje psychické napětí. Je vhodná při vysokém krevním tlaku.

Růžové dřevo - je vůní dobré nálady, odbourává nervozitu, stimuluje a harmonizuje psychiku. Mírní bolesti hlavy, je vhodný při migrénách, navozuje klidný a vydatný spánek.

Ylang-ylang - zklidňuje a harmonizuje smysly, je vhodný pro relaxaci. Zmírňuje nervové napětí a vnitřní neklid. Jemná smyslná vůně Vám i zpříjemní intimní chvíle. Vůně ylang-ylang je rovněž dobré afrodiziakum.

Anýz - výrazně působí na trávicí trakt, má protikřečové účinky je vhodný na kašel a záněty horních cest dýchacích. Musí se dodržet nízké koncentrace.

Cedr - je antiseptický, vhodný při rýmě, bronchitidě, posiluje dýchání, uklidňuje a harmonizuje psychiku. Působí také jako přírodní repelent. Nesmí se používat v těhotenství.

Citron - je pro své osvěžující účinky velmi vhodný při duševní námaze, je účinný při bolesti hlavy, snižuje krevní tlak, povzbuzuje trávení a příznivě působí na pleť.

Fenykl  -  je velmi účinný při trávicích a dýchacích potížích a zmírňuje menstruační bolesti. Je ovšem nevhodný pro epileptiky.

Hřebíček – dobře pomáhá při celkové slabosti, svalovém napětí, prohřívá, tiší bolest a odpuzuje hmyz. Není vhodný pro epileptiky.

Kadidlo - čistí vzduch, je antiseptické, hojivé, posiluje imunitní systém, napomáhá trávení, je také vhodné při onemocnění horních cest dýchacích.

Mateřídouška - podporuje imunitní systém, zmírňuje únavu, bolesti hlavy a deprese, prokrvuje, je vhodná proti revmatu a při hojení hnisavých ran.

Santalové dřevo - má antidepresivní účinky, stimuluje trávicí trakt, je antiseptické, vhodné na chronické záněty močového a pohlavního ústrojí, mírní nachlazení a velmi erotizuje.

Skořice - stimuluje, povzbuzuje, má antiseptické a čistící účinky, působí jako afrodiziakum, pomáhá při nadýmání, nachlazení, silně prokrvuje pokožku.

Smrk - je účinný při nachlazení, podporuje pocení, silně čistí vzduch, je vhodný do masážních olejů při revmatismu či silné únavě, uklidňuje, stimuluje činnost kůry mozkové.

Šalvěj - působí sedativně na nervový systém, při delším vdechování působí euforicky, tlumí menstruační bolesti, lehce snižuje tlak, podporuje trávení.

Zázvor - uvolňuje napětí, používá se při bolestech hlavy, podporuje pocení, pomáhá při nachlazení, trávících potížích, je vhodný k masážím, při revmatismu a bolestech svalů, brání tvorbě jizev.

Proč tomu tak je?

Bc.Zdena Vernerová homeopatická ordinace, Česká lípa
Silice stimulují nervové buňky a vysílají signály do limbického systému mozku. Ten ovlivňuje mimo jiné instinkty, náladu nebo paměť. Je to emocionální centrum mozku. Éterické oleje vždy působí na dvou úrovních:
Fyzické působení oleje podle jeho účinku – např. proti bolesti, křečovým žilám, nevolnosti, vysokému či nízkému tlaku. Některé zklidňují a vyrovnávají, jiné osvěžují či podporují koncentraci.

Vyzkoušíte některou z vůní?

Reklama