Zdraví

Pár nádechů a je po depresi?


Už před více než 4000 lety se ve starověkém Egyptě, nejdříve lisováním, později primitivní destilací, získávaly vonné látky, které egyptští lékaři přidávali do vonných mastí. Masti používali nejprve faraóni a velekněží, později se rozšířily i mezi prostý lid ve formě olejů, které se přidávaly do koupelí s léčivými účinky při mentálních a fyzických poruchách zdraví.

Z Egypta se později rozšířilo umění aromaterapie do Řecka a odtud do Římské říše.

Ani dnes jsme nezapoměli na různé vůně. Vždyť výrobci parfémů mají a patrně i dlouho mít budou o práci postráno. Jen jsme možná pro samé Gabriely Sabatiny pozapomněli, že vůně jsou kromě lákadla na opačné pohlaví i velmi účinným lékem. Pochopitelně, že zánět slepého střeva těžko vyléčíme čicháním mandarinky, ale taková migréna by si s levandulí možná dala stejně dobře říct, jako s hromadou klasických prášků. Podzimní deprese by se mohla také docela dobře obejít bez antidepresiv, jen s vanou nádherně provoněnou meduňkou. Mnoho rostlin také umí svou vůní vyčistit prostor od negativní energie - například po nemilé návštěvě nebo hádce.

Namísto rohypnolu doporučuji zase šalvěj spolu s meduňkou a vůní lípy.

Je jedno jak tu kterou vůni aplikujete. Způsobů je mnoho. Například aromalampičky, koupele, nebo masáže. Způsob, je na vás. Osobně mám nejraději koupele a pěkně vanu obložit lichým počtem svíček.

Pro koupel je vhodné silice nekapat rovnou do vany, ale zamíchat je například do soli z Mrtvého moře nebo do smetany či medu, a poté rozpustit ve vodě. Je to proto, že éterický olej se volně ve vodě nerozpustí. Spolu s trochou smetany nebo mléka už ano.

Co čichat a proč

Rozmarýn -  je vhodný proti únavě, při kašli a nachlazení. K uvolnění svalů či zlepšení krevního oběhu. Odežene únavu a apatii. Umí zklidnit nepříjemné menstruační bolesti. Nevhodné je jeho používání pro ty, kteří trpí epilepsií nebo vysokým krevním tlakem.

Levandule -  má chladivé a uklidňující účinky. Pomáhá při depresích, nespavosti, stresu. Má i antiseptické účinky. Výborně působí i při migréně, léčí se jí plísně, vředy i záněty. Pomůže při  nachlazení, chřipce a dýchacích obtížích. Levandule je bezpečná pro každého, pouze lidé, kteří trpí sennou rýmou nebo astmatem by měli být při jejím používání opatrní.

Pomeranč - má antidepresivní účinky a osvěžuje psychiku. Je skvělý při napětí, únavě a stresu. Posiluje srdeční činnost, ulevuje při horečce a nachlazení.

Jalovec - čistí a podporuje tok lymfy, zmírňuje otoky, uklidňuje při nervozitě, působí jako antidepresivum. Uvolňuje svalové napětí a je vhodný při revmatizmu a bolestech svalů.

Tymián - podporuje koncentraci, mírní bolesti hlavy a příznaky vyčerpání. Pomáhá při revmatismu a artritidě, je ideální proti rýmě a nachlazení, snižuje horečku, posiluje imunitu.

Litsea Cubeba - pomáhá při stresu a únavě. Je výborný psychický stimulant, antidepresivum i báječné afrodiziakum. Přináší také úlevu bolavým a oteklým nohám.

Mandarinka - osvěžuje smysly, stimuluje psychiku, je vhodný při migrénách a bolestech hlavy. Zmírňuje bolesti svalů, uvolňuje křeče.

Meduňka – vysloveně rozradostňuje srdce. Meduňka harmonizuje a povzbuzuje psychiku. Tlumí bolesti hlavy, snižuje psychické napětí. Je vhodná při vysokém krevním tlaku.

Růžové dřevo - je vůní dobré nálady, odbourává nervozitu, stimuluje a harmonizuje psychiku. Mírní bolesti hlavy, je vhodný při migrénách, navozuje klidný a vydatný spánek.

Ylang-ylang - zklidňuje a harmonizuje smysly, je vhodný pro relaxaci. Zmírňuje nervové napětí a vnitřní neklid. Jemná smyslná vůně Vám i zpříjemní intimní chvíle. Vůně ylang-ylang je rovněž dobré afrodiziakum.

Anýz - výrazně působí na trávicí trakt, má protikřečové účinky je vhodný na kašel a záněty horních cest dýchacích. Musí se dodržet nízké koncentrace.

Cedr - je antiseptický, vhodný při rýmě, bronchitidě, posiluje dýchání, uklidňuje a harmonizuje psychiku. Působí také jako přírodní repelent. Nesmí se používat v těhotenství.

Citron - je pro své osvěžující účinky velmi vhodný při duševní námaze, je účinný při bolesti hlavy, snižuje krevní tlak, povzbuzuje trávení a příznivě působí na pleť.

Fenykl  -  je velmi účinný při trávicích a dýchacích potížích a zmírňuje menstruační bolesti. Je ovšem nevhodný pro epileptiky.

Hřebíček – dobře pomáhá při celkové slabosti, svalovém napětí, prohřívá, tiší bolest a odpuzuje hmyz. Není vhodný pro epileptiky.

Kadidlo - čistí vzduch, je antiseptické, hojivé, posiluje imunitní systém, napomáhá trávení, je také vhodné při onemocnění horních cest dýchacích.

Mateřídouška - podporuje imunitní systém, zmírňuje únavu, bolesti hlavy a deprese, prokrvuje, je vhodná proti revmatu a při hojení hnisavých ran.

Santalové dřevo - má antidepresivní účinky, stimuluje trávicí trakt, je antiseptické, vhodné na chronické záněty močového a pohlavního ústrojí, mírní nachlazení a velmi erotizuje.

Skořice - stimuluje, povzbuzuje, má antiseptické a čistící účinky, působí jako afrodiziakum, pomáhá při nadýmání, nachlazení, silně prokrvuje pokožku.

Smrk - je účinný při nachlazení, podporuje pocení, silně čistí vzduch, je vhodný do masážních olejů při revmatismu či silné únavě, uklidňuje, stimuluje činnost kůry mozkové.

Šalvěj - působí sedativně na nervový systém, při delším vdechování působí euforicky, tlumí menstruační bolesti, lehce snižuje tlak, podporuje trávení.

Zázvor - uvolňuje napětí, používá se při bolestech hlavy, podporuje pocení, pomáhá při nachlazení, trávících potížích, je vhodný k masážím, při revmatismu a bolestech svalů, brání tvorbě jizev.

Proč tomu tak je?

Bc.Zdena Vernerová homeopatická ordinace, Česká lípa
Silice stimulují nervové buňky a vysílají signály do limbického systému mozku. Ten ovlivňuje mimo jiné instinkty, náladu nebo paměť. Je to emocionální centrum mozku. Éterické oleje vždy působí na dvou úrovních:
Fyzické působení oleje podle jeho účinku – např. proti bolesti, křečovým žilám, nevolnosti, vysokému či nízkému tlaku. Některé zklidňují a vyrovnávají, jiné osvěžují či podporují koncentraci.

Vyzkoušíte některou z vůní?

   
04.11.2008 - Zdraví - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [33] Meander [*]

  Aromalampu jsem hodila do koše, protože jsem z ní nemohla dostat smrad meduňky, a jdu si otevřít Shiraz.

  superkarma: 0 04.11.2008, 23:16:26

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [32] Meander [*]

  OlgaMarie: Já znám depresi, která nemá zjevnou příčinu vůbec nijakou, a člověk není schopen si dojít dolů do baráku pro poštu. Kdyby šlo na přání přestat dýchat, to by možná pomohlo. Navěky.

  superkarma: 0 04.11.2008, 22:11:22
 2. avatar
  [31] OlgaMarie [*]

  Meander: Chápu, že to jistě nejen ty pokládáš za blábol. Já zkušenost s klidným dýcháním mám dobrou. Nejdřív musíš přsvědčit sama sebe, že to bude fungovat. Deprese nejsou žádná prča a kdo tím trpí nebo trpěl, ví své. A jsou o to zákeřnější u lidí, u kterých by je nikdo nečekal. Tedy lidé, kteří navek působí sebejistě a jakmile se sesypou, okolí kroutí hlavou, cože si to vymýšlejí.

  superkarma: 0 04.11.2008, 21:24:23
 3. avatar
  [30] Meander [*]

  OlgaMarie 14: Já se tedy při dýchání dívám jedině před sebe, jinak bych mohla třeba zakopnout a upadnout. Sorry, tohle jsou bláboly

  superkarma: 0 04.11.2008, 20:47:23
 4. [28] gentiana [*]

  Rikina: A proto jsi nemocná

  superkarma: 0 04.11.2008, 16:02:35
 5. [27] Rikina [*]

  "Meduňka – vysloveně rozradostňuje srdce" - tak mně ne. Mně meduňka smrdí, a to tak, že moc. Rovněž tak anýz, růžové dřevo a kadidlo. To bych prchla z místnosti.

  superkarma: 0 04.11.2008, 15:15:16
 6. [26] janina01 [*]

  A která že je bylinka po nemilé návštěvě?
  RenataP: ten by se divil

  superkarma: 0 04.11.2008, 14:51:00
 7. [25] janina01 [*]

  OlgaMarie: mě pomohly jen prášky, mě to rozdýchat nešlo, já myslela naopak, že přestanu dýchat

  superkarma: 0 04.11.2008, 14:40:57
 8. avatar
  [24] OlgaMarie [*]

  Petrushe: Holotropní dýchání nese riziko o kterém píšeš a to je něco jiného než klidné dýchání a soustředění na pomalý nádech, zadržení dechu a pomalý výdech, o kterém píšu já. U meditace je důležité, aby člověk nebyl pod vlivem léků, alkoholu či jiné látky. Na sobě jsem vyzkoušela i podprahovou kazetu a to je nářez, až jsem se bála chodit do krámů, kde hrála tichá hudba, zdali mi tam nějaký hajzl nepouští, ať si koupím nějakou kravinu.

  superkarma: 0 04.11.2008, 13:23:20
 9. avatar
  [23] Petrushe [*]

  OlgaMarie: Ony ty meditace a dýchání jsou vůbec celkem nebezpečný, člověk v sobě může probudit i duševní nemoc...Takhle skončil kamarád po meditaci na měsíc v Bohnicích s akutní schizofrenií a s psychiatrem a práškama se z toho dostával přes rok...

  superkarma: 0 04.11.2008, 13:10:34
 10. avatar
  [22] Michaela Kudláčková [*]

  RenataP:

  superkarma: 0 04.11.2008, 12:58:18
 11. avatar
  [21] RenataP [*]

  Hm, možná na tom něco je. Já potkat chlapa, co voněl jako moje první láska, tak ho asi na místě znásilním

  superkarma: 0 04.11.2008, 12:53:59
 12. [20] gentiana [*]

  Prosím citace dvojitě slepých studií, že to funguje. Čuchat k růžičkám je fajn, ale to je tak všechno.

  superkarma: 0 04.11.2008, 12:27:33
 13. avatar
  [19] Vivian [*]

  neurol je neurol...

  superkarma: 0 04.11.2008, 12:25:36
 14. avatar
  [18] peetrax [*]

  OlgaMarie: tak napiš, jak konkrétně se ta deprese rozdýchává, docela mě to zajímá.

  superkarma: 0 04.11.2008, 12:13:47
 15. avatar
  [17] OlgaMarie [*]

  Ťapina: Miluju knížku Jak voní tymián! Letos se mi chytil na zahrádce a jak jsem kolem něho prošla, vybavily se mi některé kapitoly, jako bych ji četla včera.

  superkarma: 0 04.11.2008, 12:07:11
 16. avatar
  [16] Ťapina [*]

  OlgaMarie: To věřím. Já jsem se celkem nedávno málem rozbrečela na ulici. Prošla kolem mě ženská, která byla navoněná stejným parfémem, kterým voněla moje mamka, když mě vodila ráno do školky a loučila se se mnou. A já byla řvavé dítě, které ve školce nechtělo být. To byla hrůza, jak silně se mi to vybavilo.

  superkarma: 0 04.11.2008, 10:59:21
 17. avatar
  [15] zlato [*]

  Kelly: asi ano...par snupu a je po depresi...

  superkarma: 0 04.11.2008, 10:49:49
 18. avatar
  [14] OlgaMarie [*]

  Meander: To, co píšu ze svých zkušeností s dýcháním, se netýká vdechování vůní z aromalampiček. Tam dobrou zkušenost nemám, musela jsem větrat, štípalo mě to v nose atd. Píšu o dýchání, které je spojeno i s pohledem dovnitř. Dokonce si myslím, že určitá vůně může vyvolat jak pozitivní, tak bohužel i negativní vzpomínky z podvědomí. A to je průser, který může vést k nevysvětlitelné sebevraždě.

  superkarma: 0 04.11.2008, 10:34:28
 19. avatar
  [13] Meander [*]

  Ťapina: Je To, co se píše v názvu, je kokotina.

  superkarma: 0 04.11.2008, 10:17:46
 20. [12] Lindaa [*]

  Anime Otaku: to mi povídej, já jednou navstívila kámosku, která si v aromalampickách libuje...zacala jsem kýchat uz v predsíni, v obýváku mi dosel dech a já hledala v tasce inhalátor.. kámoska vsechno pozhasínala, otevrela vsechna okna a udelala pruvan...nakonec ona sedela v obýváku a já na balkóne...obe zabalené v zimním oblecení (bylo to vloni touhle dobou)...popíjely jsme svarák a kecaly

  superkarma: 0 04.11.2008, 10:12:50
 21. avatar
  [11] OlgaMarie [*]

  Ťapina: Nácvik dýchání pro boj s depresí bez léků rozhodně není jednoduchý. Nemocný se musí také naučit radovat např. z toho, že se po 20 letech do určité lokality vrátily sýkorky. Člověk je schopen onemocnění rozpoznat rozumem, ale psovi musím dávat nyní půlku anafranilu.

  superkarma: 0 04.11.2008, 10:09:59
 22. [10] Lindaa [*]

  O depresi vím prd, takze nemuzu oponovat ani souhlasit, kazdopádne s jakoukoliv vuní od prírody by me vezli nohama napred. Sice ve vuni nejsou zadné alergeny, ale cichnou si k cemukoliv z clánku mi zarucí nejméne pulhodinové nepretrzité kýchání, takze dekuji, ale jdu se lécit chemií.
  PS nedá se neco lécit cucháním acetonu, barev apod, chemikálie mi nevadí

  superkarma: 0 04.11.2008, 10:09:36
 23. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Kdyby někdo formuloval název článku "pár tabletek a je po depresi", tak se na něj taky sesypete, že to tak jednoduchý není

  superkarma: 0 04.11.2008, 10:01:15
 24. avatar
  [7] Jupíí [*]

  Anime Otaku: Jakého mazlíka?

  superkarma: 0 04.11.2008, 09:05:30
 25. [6] Anime Otaku [*]

  To já mám s aromalapmičkou útrum mýho mazlíka z toho baolí hlava, a jelikož máme společnou ložnico-pracovnu, tak to nemá pořádný řešení

  superkarma: 0 04.11.2008, 08:21:49
 26. avatar
  [5] Petrushe [*]

  No, aromalampička má u mě doma přes podzimní a zimní měsíce celkem napilno...Teď střídám pomeranč, skořici, hřebíček a šalvěj. Jak světlo svíčky, tak vůně dokáží hodně zpříjemnit tyhle šedé dny, i když zase léčit si tím deprese? Snad smutnou náladu...

  superkarma: 0 04.11.2008, 07:55:40
 27. avatar
  [4] Kelly [*]

  zlato: možná si to spletli s kokainem

  superkarma: 0 04.11.2008, 07:35:01
 28. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  zlato: Musím oponovat. Vím, co je deprese a nácvikem dýchání ji lze rozdýchat. Pokud se na mě sesypete, že jsem blbá a nevím, co je deprese, nebudu reagovat, nemám čas. Nejdůležitější je, uvědomit si, že je to nemoc a ona chvíle věnovaná dýchání je místo medikamentů.

  superkarma: 0 04.11.2008, 07:22:44
 29. avatar
  [2] evusche [*]

  zlato: jo, taky jsem si říkala, kdyby to bylo tako jednoduché...

  superkarma: 0 04.11.2008, 07:08:59
 30. avatar
  [1] zlato [*]

  z nazvu par nadechu a je po depresi..... tak,to nemohl napsat nekdo,kdo opravdu depky zazil.

  superkarma: 0 04.11.2008, 01:42:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme