Rodina

Pár na zadek, nebo obejmout?


Do poloprázdného autobusu nastoupila mladá maminka s malým, ani ne dvouletým capartem. Sedají si na dětmi oblíbené místo úplně vzadu u okénka a maminka se jala ukazovat klučíkovi cosi zajímavého venku. Autobus se ani nerozjel a chlapeček něco zabrebentil a už ho obětavá matka držela za ruku u tyče uprostřed autobusu. Na příští zastávce si na osiřelé sedadlo na konci autobusu sedl postarší pán a ejhle! Batole začalo velmi hlasitě protestovat, trpělivá maminka se mu snažila bez úspěchu nabídnout jiné sedadlo. Posléze vyndala z batohu sušenky, medvídka, časopis, klíče, mobil, ale nic naplat, capart zůstal neúplatný.

 

Pokořená a rudá matka nakonec na další zastávce šla pokorně poprosit okupanta chlapcovy bývalé sedačky o výměnu místa. Pán byl soucitný a s úsměvem si místo vyměnil. V autobuse se rozhostilo dočasné ticho. Jen co si ochotný pán dosedl na sedadlo, chlapec začal opět oblažovat autobus svým pronikavým jekotem. Maminka vypadala jako zralé rajče a slzy měla takřka na krajíčku. Hlasité komentáře o „pár na zadek“ lítaly vzduchem o sto šest. Na příští zastávce popadla zdecimovaná žena svého synka, omluvila se cestujícím a potichu si povzdechla, že už vyzkoušela takřka všechno.

 

Diagnóza „malý tyran“

Jsou v dnešní době děti jiné? Mnoho dětských psychologů a psychiatrů tvrdí, že ano. V posledních několika letech se prý v daleko větší míře odborníci setkávají s naprosto vyčerpanými rodiči, kteří mají doma malého panovačného otrokáře. Někteří z malých despotů dokonce používají jako nástroj vynucování nejen křik a nejrůznější prostocviky (válení se po zemi apod.), ale i fyzickou agresi vůči okolí. Známá německá psycholožka českého původu Jiřina Prekopová tvrdí, že: „Tyto děti jsou nešťastné, chycené ve vlastní moci, ve stálém neklidu a naprosto osamělé. Mohou sice všechno brát, ale nemohou samy nic dávat. A tak jim unikne požitek lásky, pramenící z vyváženého vztahu mezi braním a dáváním.“

 

V odborných kruzích znalců dětských duší existuje mnoho názorů na příčny vzniku tohoto takřka patogenního chování. Většina z nich se ale shodne na tom, že v minulém století se ve vyspělých zemích poměrně dramaticky změnily sociální vztahy, což má za následek velké odcizení mezi lidmi. Důsledkem takového stavu je prý logický nárůst depresí a duševních nemocí. Držitel Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu Konrad Lorenz komentuje tento stav z pohledu ekologa: „Mezi osmi smrtelnými hříchy civilizovaného lidstva považuji za nejtěžší strašný úpadek geneticky zakotveného sociálního chování a zpřetrhání tradic.“ Lorenz poukazuje dále na fakt, že mnozí z nás děláme nevědomky a s dobrými úmysly pomocí nefrustrující výchovy z dětí nešťastné neurotiky. Malé dítko, jež je zbaveno možnosti podrobit a přizpůsobit se určité hierarchii společenství, se cítí bez těchto jistot bezbranné.

 

Podle psycholožky Prekopové nehraje při vzniku abnormální panovačnosti roli inteligence dítěte, spektrum „malých tyranů“ je opravdu pestré, od dětí s Downovým syndromem až po nadprůměrně inteligentní jedince.  Zajímavé je, že mezi panovačnými dětmi jednoznačně kralují chlapci. Vysvětlení je jednoduché, malým mužům se při výchově (praktikované většinu času spíše matkou, která je na rodičovské dovolené) prý více odpouští. Dalšími rizikovými skupinami jsou jedináčci, adoptivní děti a chronicky nemocní jedinci. Nutno podotknou, že mnoho malých otrokářů vyrůstá v naprosto normálních a spořádaných rodinách.

 

Pomůže pár na zadek?

V případě, že máte takový malý poklad doma, pravděpodobně pomalu zjišťujete, že na něj prakticky žádné výchovné metody neplatí. Moc je droga a ne ledajaká, chutná sladce a je velmi návyková. Když se ji pokusíte navyklému dítěti odebrat, se zlou se potážete. Jak tedy na to?  Zajímavou a úspěšně uplatňovanou metodou je  tzv. Terapie pevným objetím, do praxe ji přivedla Marta Welschová, od které ji převzala a do dnešní podoby upravila v našich končinách poměrně známa autorka mnoha knih a především vynikající dětská psycholožka a terapeutka Prekopová. 

 

Terapie pevným objetím

Archaickým obrazem pevného objetí je starozákonní zápas Jakuba s andělem. Anděl s Jakubem zápasil, drželi se, a když chtěl anděl odejít, tak ho Jakub pěkně podržel a řekl mu: „Nepustím tě, dokud mi nepožehnáš.“ To znamená – nemůžeme od sebe odejít, dokud jsme se nesmířili,“ tak charakterizuje hlavní myšlenku metody její autorka.

Tento terapeutický postup se tradičně užívá u autistů, u jedinců s poruchami pozornosti, dále v případech úzkostných a fobických malých pacientů. V neposlední řadě je terapie velmi úspěšně používána právě u malých tyranů. Jak vše probíhá?
V situaci, kdy je dítě  vydáno na pospas své panovačnosti (např. v záchvatu vzteku), ho rodič uchopí pevně do náruče. Obě strany nejprve konfrontují vzájemné negativní city. Dítě nechte vykřičet a vyplakat všechen vzdor a hněv, ale často i strach. Prekopová popisuje situaci jako setkání dvou mraků nabitých elektřinou, které plují vedle sebe, teprve když do sebe narazí, uvolní se napětí a vzduch se pročistí. Objetí povolí rodič tehdy, když je dítě spokojené a mezi oběma zúčastněnými se znovu rozproudí vzájemná láska. Zjihlý tyran je v tuto chvíli schopen přijímat od rodičů nejen objetí, ale i pohlazení a další něžnosti.

 

Buďte ale připraveni na to, že první zkušenost může být klidně hodinová, výjimečně i několikahodinová záležitost. Záleží na osobnosti dítěte. Většinou ale stačí několik zkušeností a další objímání není potřeba, nebo spíše výjimečně a na kratší dobu. Výjimky potvrzují pravidlo, a tak ti nejtvrdší oříšci musí být drženi po určitou dobu téměř denně. Další informace s diskuzí najdete ZDE.

 

Kdy a jak začít

Pokud se vás informace o zmíněném způsobu terapie nějak osobně dotkly, doporučuji si pořídit knihu Malý tyran právě od paní doktorky Prekopové. Mnozí rodiče jsou dle autorky schopni metodu aplikovat s minimální účastí poradce. V případě, že si nejste jisti, zda byste vše zvládli, nebo pochybujete o vhodnosti aplikace u vašeho vzdorovitého potomka, kontaktujte např. dětské centrum Paprsek  www.dcpaprsek.org, kde jsou k dispozici dva vyškolení terapeuti - PhDr. Jaroslav Šturma a Mgr. Jitka Vávrová. Výhodou návštěvy podobného zařízení je, že bude dítěti provedeno psychologické vyšetření zahrnující podrobnou anamnézu, tím sebe i svého potomka ušetříte možných omylů. Terapie pevným objetím totiž v žádném případě není novou metodou trestání či zlomení dítěte k poslušnosti!

 

Prevence vzniku panovačnosti

»Základním kamenem utváření zralé osobnosti je dle Prekopové důvěra, kořeny vzájemného vztahu plného tohoto citu nalézáme ihned po porodu. Ideální startovní čárou je tzv. rooming-in, tedy společný pobyt novorozence a matky na jednom pokoji, a to ve dne i v noci. Dítě do půl roku prý nelze rozmazlit, jeho potřeby mají být ihned uspokojeny.

» Situace se mění kolem 7-8 měsíce, kdy se rozvíjí schopnost předvídání a cílevědomého myšlení. Starší kojenec by měl být postupně směrován tak, aby byl schopen na uspokojení svých tužeb chvilku počkat. V pozdějším věku se vyplatí vést děti k ochotě ke kompromisu a respektování potřeb rodičů. Ne však z donucení, ale na základě pochopení a empatie.

» Každé dítě bytostně potřebuje vyrůstat v pevně stanovených mantinelech - hranicích. K pocitu jistoty a bezpečí přispívají v raném dětství i každodenní opakující se rituály (např. stravovací, uspávací apod.).  

 

» Aby dítě zdravě rozvíjelo svou vlastní identitu, musí mít jistotu stálého návratu do bezpečí – do svého „hnízda“. Zde by měli najít nejen útočiště a ochranu, ale i prostor pro to projevit svůj strach, nejistotu, vztek a hněv.

» Pamatujte, že období vzdoru je ve vývoji dítěte naprosto normální. Dítě se musí naučit se s ním pokud možno samo vypořádat. V situaci, kdy již neví, jak z afektu ven, můžete zasáhnou právě pevným objetím. Je ku prospěchu vzájemného vztahu, když své negativní pocity prožije v láskyplné náruči. Neodpustím si nezmínit názor některých dětských psychologů, že děti, které nebyly nikdy trucovité, se nevyvíjely normálně.

 

» Dejte dítěti přiměřenou svobodu, vyváženou drobnými povinnostmi s příležitostí občasného převzetí odpovědnosti. Takové situace by měly vést potomka k ohledu nejen na své potřeby, ale i na potřeby blízkých.

 

Zdroj: Malý tyran, Dr. Jiřina Prekopová

          www.rodina.cz, www.viap.cz, www.dcpaprsek.org

 

Setkaly jste se již někdy, milé čtenářky, s touto terapeutickou metodou?

Máte někde ve svém okolí takového malého tyrana?

 

   
28.03.2007 - Těhotenství a porod - autor: Martina Machova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [143] bruna [*]

  Zrovna nedavno jsem mela s jednim nemeckym kolegou debatu o tom, jestli deti bit ci nebit :) Pry je teda hrozne rad, ze ho rodice nikdy neuhodili...ale podle myho mu "par facek chybi ke spravne vychove"

  superkarma: 0 29.03.2007, 00:56:09
 2. avatar
  [142] Tanzi [*]

  svatá prostoto........

  superkarma: 0 28.03.2007, 23:24:08
 3. [141] bruna [*]

  to je zas krasna debata, skoda, ze uz mam v sobe vic nez male mnozstvi alkoholu a tak si to ani poradne neuziju

  Vrhel Chrchel: nojooo, par takovych deticek znam, pevne objeti nade vse:) akorat nekteri uz ani s tou praci nezacli a objimaji se rovnou v lochu

  superkarma: 0 28.03.2007, 23:13:46
 4. avatar
  [140] danca79 [*]

  Terapii pevnym objetim znam, ale neprijde mi ze to ma sanci ucinkovat u kazdeho stejne

  superkarma: 0 28.03.2007, 22:17:51
 5. avatar
  [139] Smetanová [*]

  a....: Mladí ,to jo ,ale ne tak ................

  superkarma: 0 28.03.2007, 21:10:28
 6. avatar
  [136] Vivian [*]

  tyjo, to je zase maso... už abych se taky směla zapojit

  superkarma: 0 28.03.2007, 19:57:17
 7. [134] a.... [*]

  Smetanová: Vždyť je to roztomilý, taky jsme byli mladí!
  No s takovýmhle přístupem k té mládeži opravdu není divu, že si s nimi někteří rodiče nevědí rady.

  superkarma: 0 28.03.2007, 19:53:50
 8. avatar
  [132] Smetanová [*]

  a....: NADČLOVĚK, KTERÝ POVSTAL Z NÁRODA INDIVIDUALISTŮ! JSEM ABSOLUTNÍ VŮLE! P. S. Ich liebe Alex!

  superkarma: 0 28.03.2007, 19:49:25
 9. [131] a.... [*]

  Smetanová: Kampak by Nyo chodila, vždyť my ji tady máme rádi. Je to takové milé dítě.

  superkarma: 0 28.03.2007, 19:45:15
 10. avatar
  [130] Smetanová [*]

  Nyotaimori: To je nápad a potom si na to nechám dát papír a půjdu do ID důchodu a budu tady moct být celý den a rejpat a rejpat

  superkarma: 0 28.03.2007, 19:39:10
 11. avatar
  [129] Smetanová [*]

  Vrhel Chrchel: neslovíčkař

  superkarma: 0 28.03.2007, 19:36:32
 12. avatar
  [125] Meander [*]

  Smetanová: Proč nechodíš na nějakou terapii?

  superkarma: 0 28.03.2007, 19:08:38
 13. avatar
  [124] Smetanová [*]

  kočka123: U Meander zastání nenajdeš ta se vším co Nyo napíše souhlasí

  superkarma: 0 28.03.2007, 19:04:10
 14. avatar
  [123] Smetanová [*]

  Nyotaimori: Bodejď by ne ? Protože já to nervově nevydržím ,když začneš o tom,co by se mělo dělat a nebo nedělat s dětma ,ať s narozenýma ,nebo ještě nee.A jestli ,ty jsi sežrala všechnu moudrost světa ,tak choď na jiné magazíny .Třeba sem http://www.emimino.cz/(tady tě sežerou zaživa) a uvidíš co je to bol a neštěstí ,když děti nejdou a nejdou.Mysli si o mě co chceš

  superkarma: 0 28.03.2007, 19:02:09
 15. avatar
  [122] kočka123 [*]

  Nyotaimori: příspěvek 52. Mě by to teda dost vzalo bejt jí. Včerejšek bych musela hledat a na to už nemám čas.

  superkarma: 0 28.03.2007, 19:01:58
 16. avatar
  [121] Dudlajlama [*]

  Nyo, spat na mokrem fleku , beru do repertoaru
  Tady ta volna vychova jede uz nekolik "sezon", ze by ovsem s vyraznym uspechem, se neda rici. Mlada generace je cim dal zpovykanejsi, agresivnejsi, jsou potize ve skolach a pozdeji se zapojenim se do pracovniho procesu, takze caste reseni je utek z domova a zivot na ulici> Je az strasidelne videt, kolik je mezi bezdomovci deti. Nedavno bezelo na you tube video ze rvanice na stredni skole, zadne propleskavani, ale krev strikala a kosti krupaly, a ty miloucke a zlatoucke deticky staly kolem a bylo to "zabavne", jak rekla jedna cca patnactileta divcina reporterovi(vysetrovalo se to) Proste naprosta absence soucitu, ci snahy pomoci slabsimu. Jsou i vyjimky, je ale smutne, ze to jsou vyjimky, pomer by mel byt obraceny. Ucitele jsou tu k smichu a rodice? Ti se poslou do pr*ele jen to hvizdne.
  Trochu to prehanim, ale tech spatnych prikladu kolem je tolik, ze se v tom vezou i ty deti snesitelne.

  superkarma: 0 28.03.2007, 18:24:36

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [119] Meander [*]

  kočka123: Kde? Buď konkrétní prosím.

  superkarma: 0 28.03.2007, 18:07:37
 2. avatar
  [118] kočka123 [*]

  Meander: Pár příspěvků nazpět. Včera taky, někoho jiného. To nemá cenu

  superkarma: 0 28.03.2007, 18:07:05
 3. avatar
  [117] Meander [*]

  kočka123: Prosím, kde tu Nyo někoho uráží? Nic ve zlém, jen se ptám.

  superkarma: 0 28.03.2007, 18:03:44
 4. avatar
  [114] kočka123 [*]

  Nyotaimori: Já tu tak dlouho a často nejsem, ale nechápu, proč některé tak urážíš.

  superkarma: 0 28.03.2007, 18:00:58
 5. avatar
  [113] Z_U_Z_U [*]

  Bellana: souhlasím, do posledního písmenka. Ono to kolikrát není o rozmazlenosti, ale o tom, že některé děti neumí zvládat své emoce. Mám prcka kterému budou v srpnu tři, všude mi chválí jak mám vychované dítě, jak tohle neviděli, ale v době, kdy jsem se rozváděla a prcek byl jako hodně maličkej u toho, co se u nás doma dělo,včetně toho, když na mne exmanžel občas vztáhl ruku, byl vtělený ďáblík. vzdor, scény, vztekání...nepomáhalo ignorovat, na zadek, studená voda... pak jsem mluvila se starým pánem, dětský psycholog v důchodu a vyprávěla mu to, po tom co mi chválil jak je Maxík vzorně vychované dítě. Vysvětlil mi, že to bylo prostě emocemi a zmatkem, které takovýhle prťousek prostě neuměl zvládnout. Takže i když nějaké dítko venku řičí jako tygr a leze mi to na nervy, neházím kamenem. Jiné je to v případě, že vidím jak mu maminka okamžitě ustupuje a honem snáší modré z nebe, to je pak rozmazlování.

  superkarma: 0 28.03.2007, 17:58:03
 6. avatar
  [110] kočka123 [*]

  Smetanová: Nebo má nějaký osobní problém a mindráky si léčí na tobě a dalších.

  superkarma: 0 28.03.2007, 17:53:48
 7. avatar
  [109] Smetanová [*]

  Nyotaimori: No ono by se tady docela dalo uvažovat o tom ,jestli jsi vůbec ženská

  superkarma: 0 28.03.2007, 17:46:40
 8. avatar
  [102] ad.astra [*]

  Nyotaimori: teď nevím, odkud to přesně je...ale prostě nemáš zapotřebí vykonávat ty směšné pohyby
  jinak jsi ještě zapoměla na velmi důležitou intelektuální věc - šťourat klackem ve vosím hnízdě, nebo dráždit hada bosou nohou taky dobré kratochvíle, docela si umím představit, jaký při tom prožíváš orgasmus

  superkarma: 0 28.03.2007, 17:20:33
 9. [100] Bellana [*]

  Už jsem se mnohokrát chlubila svými dokonalými dětmi, které jsem měla docela pozdě. Před narozením nejstaršího jsem přesně věděla, že to bude perfektní dobře vychované dítě, které nebude obtěžovat okolí a všichni ho budou milovat, protože já se prostě nebudu dopouštět stejných chyb ve výchově jako mé kamarádky. Haha. Do pěti let to byl nejnevyzpytatelnější tvor pod sluncem, schopný udělat příšernou scénu kdekoliv a bez zjevného důvodu. Pak se zklidnil. Děsila jsem se jeho puberty. Určitě nějakou měl, jen jsme ji nezaregistrovali. Obě mladší děti byly klidnější, ne o moc, ale nám to stačilo. Když dnes vidím malého uřvaného spratka, diskrétně se otáčím, protože si hned vybavím ten pocit totální bezmoci, který jsem tenkrát cítila. Dokud se nenaučil svůj hněv zvládat sám, tak nepomohlo nic, ani po dobrém, ani po zlém. Tak byla předstíraná lhostejnost jedinou záchranou před Opavou.

  superkarma: 0 28.03.2007, 17:16:50
 10. avatar
  [98] ad.astra [*]

  Nyotaimori: aha, a neochuzuješ se tedy ? V tom případě mě tedy zajímá - proč? Moc diskrétní?

  superkarma: 0 28.03.2007, 17:14:04
 11. avatar
  [95] ad.astra [*]

  Mě by zajímala ta 100% antikoncepce Můžu se jen domýšlet, přesto bych to ráda slyšela od nejzasvěcenější Jinak je několik možností...ale neradabych, aby si to náhodou někdo nevztáhl na sebe a nezačal mě kamenovat

  superkarma: 0 28.03.2007, 16:57:16
 12. avatar
  [94] Meander [*]

  Bellana: On se tam každý už asi bojí kdokoliv cokoliv napsat, aby tu paní nepohněval.
  Hodně jedovatý smajlík je toto , řekla bych.

  superkarma: 0 28.03.2007, 16:54:28
 13. [93] Bellana [*]

  Meander: Ale nehádají se, jsou tak pohodové (teď nevím, který ze smajlíků je nejjedovatější, abych ho sem mohla vložit)

  superkarma: 0 28.03.2007, 16:50:28
 14. avatar
  [92] Meander [*]

  Bellana: Já tam koukala někdy včera. Už se tam ani neobjevují aktualizace.

  superkarma: 0 28.03.2007, 16:47:20
 15. [91] Bellana [*]

  Nyotaimori: Na nionetu sem tam zajdu nakouknout (jsem trochu masochistka), ale nějak to tam skomírá. nejsou asi dostatečným tahákem. Jistá pohodová osoba dosáhla toho, o co se snažila od začátku. Lidi s názorem odešli a pár zbylých si tam posílá smajlíky. Ťuťu ňuňu na netíčku plném sluníček a berušek a pohodičky a pochopeníčka

  superkarma: 0 28.03.2007, 16:39:57
 16. avatar
  [90] Meander [*]

  stasha: Mně to, čéče, ani krev nepije. Já se docela prostě pokouším získat nějaké informace z obou stran barikády. A pak mi teda, mírně řečeno, hne žlučí, když mi nějaká omezená bytost vkládá do úst nesmysle.

  superkarma: 0 28.03.2007, 16:34:04
 17. avatar
  [89] stasha [*]

  Ťapina: Mně když něco/někdo pije krev, tak to nevyhledávám Teda do určitě meze. Až je toho moc, tak taky vyrážím do útoku dotyčného zneškodnit. Holky ale bojují s větrnými mlýny. Nepřimějí matky, aby prohlédy, že ti jejich jsou nevychovaní spratci ani nesníží porodnost. Ale jak psala Meandr, je to jejich volba

  superkarma: 0 28.03.2007, 16:26:32
 18. avatar
  [87] Smetanová [*]

  Nyotaimori: Narazila jsem na tebe už i na jiných magazínech a od tamtud tě vyrazili ,divým se ,že tady tě ještě trpí

  superkarma: 0 28.03.2007, 16:12:55
 19. avatar
  [86] Smetanová [*]

  Stonožka1: AJENKA: Tak to jste děvčata narazili na nejhrubší sortu ,která si říká žena ,což je Nyotaimori a Meander jak je nějaká debata o dětech ,hned se zapojují a radí a radí ,a hlavně URÁŽEJÍ.Kolikrát jsem už dostala přes držku
  Nyotaimori: Nic jiného jsem od tebe nečekala

  superkarma: 0 28.03.2007, 16:09:41
 20. avatar
  [84] Ťapina [*]

  Nedali

  superkarma: 0 28.03.2007, 15:32:56
 21. avatar
  [83] Ťapina [*]

  stasha: Když s dětma tak nějak člověk přijde do styku i proti své vůli. Fotbalisti si u nás před barákem zápas ještě nedaly, dětičky mi tu kolikrát pijou krev pěkně

  superkarma: 0 28.03.2007, 15:32:42
 22. [82] otka [*]

  A jinak vydržela jsem to chvilku a vypadla odtud jen s pitím a moukama.Bez zbytku nákupu.

  superkarma: 0 28.03.2007, 15:27:10
 23. avatar
  [81] Gabi [*]

  Martina Machová: Prekopová může citovat koho chce, jde jen o to, zda jeho názory pochopila a jak je překládá dál.

  superkarma: 0 28.03.2007, 15:26:04
 24. [80] otka [*]

  Nyotaimori a Meander chápu.Příklad: jdu nakoupit a v obchodáku rodinka s malým děckem ,který tam řve .A oni nic a to mají sebou i babku.Proč proboha to dítě nespí doma,babka nehlídá a oni v klidu mužou nakupovat.V tomto si připadnu jako Nyotaimori,akorát bych k tomu děcku do sklepa hodila i rodiče.Jinak mám dva pubertáky.A taky doufám,že jsem měla vždycky soudnost kam je vzít můžu,aby neobtěžovaly okolí.Matkám zdar

  superkarma: 0 28.03.2007, 15:25:32
 25. avatar
  [79] Sama [*]

  Holky, nezlobte se, ale většina z Vás neví o čem mluví. Myslím, že mám obě děti na dnešní dobu dost vychované - kdo mne zná osobně snad potvrdí , ale u Honzy jsou okamžiky, kdy se prostě nedá zvládnout. A není to jen o tom, že by byl vzteklý - tyhle záchvaty vzteku jsem dávno potlačila "vodovou" terapií. To je o tom, že v ten moment on sám neví co se sebou. Dokáže kolem sebe bezhlavě mlátit, nebo sedět v koutě a pro změnu zase umlátit sebe o zdi. Nepomáhá nic, protože on vlastně vůbec v tu chvíli nevnímá okolí, jen právě to objetí ho dokáže zklidnit. Jsem šťastná, že mi to psycholožka poradila, protože jinak bych už dávno skončila v blázinci.

  superkarma: 0 28.03.2007, 15:13:51
 26. [78] dkd [*]

  přeci od toho je tady ta debata, abyste znaly i přístup těch, co děti nemají - že s nimi nesouhlasíte, je jiná věc

  superkarma: 0 28.03.2007, 14:49:53
 27. [77] dkd [*]

  já si ráda přečtu názory všech

  superkarma: 0 28.03.2007, 14:48:47
 28. avatar
  [75] stasha [*]

  Meander: Neberu ti to. Dokonce si myslím, že byste měly mít nějaké provize za zvyšování příspěvků a klikání. Vždycky tady ulovíte nějaké neznalé a už to jede

  superkarma: 0 28.03.2007, 14:44:18
 29. avatar
  [74] Meander [*]

  stasha: Myslím, že to je tvoje volba. Stejně jako je moje volba, kam polezu a kam ne.

  superkarma: 0 28.03.2007, 14:34:57
 30. avatar
  [73] AJENKA [*]

  Stonožka1: Já si klidně nechám poradit i od někoho, kdo děti nemá, nechce mít, nebo nemůže mít...pokud je ten názor alespoň trochu "NORMÁLNÍ". Ale rady typu... seřezat, svázat, hodit do vody nebo zavřít do sklepa snad nikdo nemůže brát vážně, to je totiž hodně UBOHÉ.

  superkarma: 0 28.03.2007, 14:34:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme