Domácnost

Papoušci: Které ano a které ne?

Chtěla byste si pořídit papouška, nebo třeba vaše děti? Pokud ano, pořádně si rozmyslete, po jakém druhu papoušků sáhnete. Někteří papoušci jsou pro chov v domácnosti vyloženě nevhodní - ačkoli jsou krásní na pohled, jsou například ukřičení nebo stříkají trus.

papousek

Zjišťoval jsem u chovatelů, pro a proti jednotlivých papoušků...

Obecné zásady

Platí, že čím větší papoušek, tím větší problém - místo, demoliční schopnosti. „Zásadně nedoporučuji zabývat se představou papouška na volno, vyléčení z iluzí bývá drahé," radí chovatelka.

Papoušci jsou velmi společenští.Pokud máte jen jednoho papouška, je třeba se mu hodně věnovat, jinak bude tesknit, může být hlučný, může si začít škubat peří, třeba i docela dohola. Nemáte-li tolik času, pořiďte si alespoň pár, nebo raději rybičky..."

Pokud ale máte papoušků více, budou si povídat spolu a nebudou tak krotcí a většinou se ani nenaučí mluvit.

Chce-li ale někdo opravdu krotkého a přítulného ptáka, je nejlépe domluvit se s chovatelem a koupit si ručně dokrmené mládě.Tito ptáci jsou zcela ochočení, a pokud neuděláte nějakou hroznou chybu, máte mazlíčka úplně krotkého a důvěřivého. Zaplatíte sice o trochu více peněz než u normálního odchovu, ale stojí to za to."

Papoušci vhodní do domácnosti

 • Andulka (papoušek vlnkovaný)

PRO: Stačí jí menší klec, dobře se ochočí, naučí se slušně mluvit, je nenáročná, má velkou paletu zbarvení a je levná.
PROTI: Pro spoustu lidí je moc obyčejná.

 • Korela šedá

PRO: K chovu stačí středně velká klec, dobře se ochočí, je nenáročná a relativně levná.
PROTI: Spíš trylkuje a píská, než mluví, je trochu hlučnější.

 • papousekAmazoňani

PRO: Amazoňanů je mnoho druhů a věnuje se jim spousta chovatelů. Jsou poměrně chytří, velice zábavní, jsou to ve většině případů velmi komunikativní ptáci, kteří milují kontakt s lidmi.
PROTI: Jde už o většího papouška, jsou proto náročnější na prostor i na chov, ale při troše zkušeností je zvládnete. Nejsou však pro úplného začátečníka. Mají silný zobák, kterým mohou ledacos poškodit, většinou nemluví a jsou dražší.

 • Kakaduové

PRO: Opět jde o velkou skupina ptáků s dobrou chovatelskou základnou. Podobně jako amazoňani, běžné druhy nejsou nijak náročné, při správném zacházení mohou být velmi mazliví a přítulní.
PROTI: Nemluví, ale nejsou vhodní pro úplné začátečníky bez zkušeností a mají opět vyšší pořizovací cenu.

Další vhodné druhy jsou například: agapornisové (malí a barevní, ale spíše v páru nebo ve skupině) či papoušek zpěvavý.

Papoušci nevhodní do domácnosti

Pro chov v bytě se ptáci nehodí z několika možných příčin...

 • papousekJsou příliš velcí - zamávají křídly a všechno padá, silný zoban funguje jako štípačky, mají poměrně hodně trusu, například všechny druhy papoušků ara.
 • Jsou příliš hluční - sem patří hlavně rosely. Dají se sice běžně koupit a jsou moc hezké, nejsou ani drahé, ale neustále, opravdu neustále nepříjemně křičí. Další hlučný papoušek je například alexandr velký i alexandr malý, ačkoli jde o velice atraktivní a krásně zbarvené ptáky.
 • Složité krmení a tekutý trus - v současné době se dají sehnat některé druhy papoušků lori. Jsou to jedni z nejpestřeji zbarvených papoušků, ale vyžadují specifické krmení: Živí se plody a z toho vyplývá další nepříjemná věc, a sice tekutý trus, který rozstřikují po svém teritoriu, hodí se proto opravdu jen pro velmi zkušeného chovatele a do voliéry.

Extrém v chování

Jako zvláštní skupinu bych chtěla vypíchnout papošky žako - žako šedý a žako kongo." Tito papoušci jsou velice žádaní, spousta lidí po nich touží, protože ze všech papoušků nejlépe mluví, jenže je tu malé ale... Papoušek žako je velice inteligentní a svébytný pták. Neoblíbí si jen tak někoho a dost často se stává, že akceptuje jen některé nebo jen jednoho člena rodiny. Na ostatní může dokonce i z žárlivosti útočit, což je u papouška jeho velikosti a s masivním zobákem dost nebezpečné.

A co říct závěrem?

U všech papoušků platí: Nepořizujte si je, pokud na ně nemáte čas, zvažte svoje zkušenosti, finanční možnosti - nejsou to jen pořizovací náklady, krmení není taky zrovna za babku. „Orientačně lze říct, že čím větší papoušek, tím zkušenější by měl majitel být. Pokud si chcete pořídit papouška, protože nemáte čas na psa nebo kočku, nedělejte to. Pokud budete mít jen jednoho jedince, bude potřebovat vaší každodenní společnost, v přírodě se totiž pohybují většinou v hejnech. Jinak se bude trápit."

Chtěla jste někdy papouška? Uvažovala jste někdy nad jeho koupí?

   
27.04.2010 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [22] ToraToraTora [*]

  Anai — #20 Tak aby se neutopil:)) Nám první  nepřežil, druhý nepřežil, třetí uletěl a ten čtvrtý je bohužel asi nesmrtelnýSml57

  superkarma: 0 28.04.2010, 11:56:00
 2. avatar
  [21] denkas [*]

  My máme papouška je to papouštík růžovohrdlý.Je to pěknej křikloun,ale nemluví! A pak ještě máme andulka a ta taky nemluví ,ale křičí ,jak ten papoušek! mají vedle sebe klece a švitoří si tam spolu. Papouška jsme dostali a andulka přiletěla do práce,tak jsem si ji vzala.

  superkarma: 0 27.04.2010, 21:39:50
 3. [20] Anai [*]

  Sestra má už třetího žaka, miluje je... první uletěl, druhý uhořel, chudák, měli s tím smůlu, tak pevně věřím, že tenhle je už všechny přežije! Mluví stejně jako dva předchozí úžasně a ten text o něm platí. Já zdědila po bratrovi alexandra malého (byl poměrně velký a zelený), darovala jsem ho dceři přítele, zřejmě se nudil, protože se celý oškubal, vypadal hrozně.. pak si ho převzal veterinář a možná že když ho umístil mezi další papoušky, tak přežil, co já vím...

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #22
  superkarma: 0 27.04.2010, 16:22:26
 4. avatar
  [19] sanvean [*]

  ToraToraTora — #16  Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 27.04.2010, 16:13:39
 5. avatar
  [18] myše [*]

  vždy mě spolehlivě vyléčilo z toho pořídit si papoucha hlídání amazoňana kamarádce. Není pravda že nemluví-  tenhle mluvil velice dokonce dvojhlasně...

  Jenom nadělá příšerný nepořádek a všechno ničí - vyštípal nám z ovladače na TV všechny čudlíky....Sml57

  superkarma: 0 27.04.2010, 13:49:46
 6. [17] Majolenka [*]

  Mám andulku a už si nedokážu představit život bez nějakého zvířátka. Naše první andulka(kluk)se dožila 14 let a mluvila, mlaskala, mňoukala a napodobovala telefon. Naše nynější andulka(holka) nemůže létat, ale nechá se vyndat na ruku, pochodí po zemi a pak honem zas zpět do domečku. Je úplně jiná povahou, než ta první. Ještě jsem měla myšku bodlinatku a ta za mnou běhala jako pejsek, ale to už sem nepatří... :-)

  superkarma: 0 27.04.2010, 12:51:52
 7. avatar
  [16] ToraToraTora [*]

  Máme agapornise, to je něco mezi andulkou, barevným letákem z Tesca a tchýní.....nesympatie jsou oboustranné a jediný důvod, proč ho oprašuji je, že ho dostal manžel k narozeninám.

  1. na komentář reaguje sanvean — #19
  superkarma: 0 27.04.2010, 12:22:47
 8. avatar
  [15] Zázvorka [*]

  Měla jsem andulku, dvakrát za sebou (modrou a zelenou). Oběl se dožily kolem 13 let, naučily se říkat svoje jméno a byla s nima legrace. Dost historek s nima se stále vypráví. A vůbec mi nevadilo, když ráno, co bylo světlo si začal andulák povídat. Ráda jsem vstávala do ptačího švitoření.

  superkarma: 0 27.04.2010, 11:52:24
 9. avatar
  [14] femme [*]

  mívali jsme andulky a zebřičky Sml22 můj německý děda měl koreláka, který nádherně mluvil, vždycky mě rozesmál, když se vzhlížel v zrcadle a přitom skřehotal: Jakob ist lieb Sml30 

  superkarma: 0 27.04.2010, 11:35:59
 10. avatar
  [13] Enny [*]

  Linda Wimmerová — #9My jsme měli dvě tyto rozelky.To byli rošťáci, říkali jsme jim Phobos a Deimos .Dávali jsme jim do kuchyně lavor s vodou, cachtali se tam jak lachtani. Pak si soused pod námi (to jsme bydleli v paneláku) stěžoval, že mu v rohu zatéká , že nám asi teče pračka Sml57

  superkarma: 0 27.04.2010, 11:17:50
 11. avatar
  [12] DanaD [*]

  Deja — #11 Sml16 rekla bych, ze obzvlast se to libilo kocourovi....

  superkarma: 0 27.04.2010, 10:23:55
 12. avatar
  [11] Deja [*]

  Poslalo se mi to nějak "samo"Sml57. Tady Bertíček kontroluje ptáčky. Máme tři andulky. V jedné kleci jsou dvě a ve druhé je takový ptačí narcis.... neustále se prohlíží v zrcátku.... dokonce jsem ho načapala, jak to zrcátko krmil a dokonce i sexuálně obtěžoval..... nebo co to prováděl. Takže si spíš myslí, že tam má kamarádku. Dokonce s nám podařilo 2x odchovat mladé, takže jsme měli najednou i 15 andulek a to byl cvrkot.... ale bylo moc hezké pozorovat, jak se z vajíček klubou, jak se postupně opěřují, jak rostou a nakonec jeden po druhém vylézají z budky

  1. na komentář reaguje DanaD — #12
  superkarma: 0 27.04.2010, 09:54:51
 13. avatar
  [10] Deja [*]

  superkarma: 0 27.04.2010, 09:50:47
 14. [9] Linda Wimmerová [*]

  Naši si před měsícem pořídili roselu penant. Když jsou v dohledu, neřve vůbec, jen furt něco žere a voklovává, když nejsou na dohled, začne je přivolávat zvukem kuchyňské minutky - to se naučila fakt rychle Sml52

  1. na komentář reaguje Enny — #13
  superkarma: 0 27.04.2010, 09:45:12
 15. avatar
  [8] mio [*]

  jastura — #6 taky..nám to vštěpovali do hlavy ještě na ZŠ..pěstuje se zelenina, zvířata se chovají.

  superkarma: 0 27.04.2010, 09:06:41
 16. avatar
  [7] DanaD [*]

  jastura — #6 Sml57jasne pestuje se prece repa, mazlicci se chovaji... ja aspon svoje kocky chovam v naruci dost casto Sml79

  superkarma: 0 27.04.2010, 08:59:58
 17. [6] jastura [*]

  Mně pije krev, když se o zvířatech říká, že se pěstujíSml31. Děsně mi to vždycky zvedne mandle...

  1. na komentář reaguje DanaD — #7
  2. na komentář reaguje mio — #8
  superkarma: 0 27.04.2010, 08:43:37
 18. avatar
  [5] Myškomedvídek [*]

  Anime Otaku — #3 je zajímavé že náš pepíno spívá a říká Pepík,ale neřve.Plachej je,nechává se drbat ale ještě se bojí.Právě proto že ho od chovatele nemáme.Je lepší ho koupit od chovatele.Potrvá to delší dobu,ale věřím že si zvykne.Je to papoušek horský.Sml79

  superkarma: 0 27.04.2010, 08:31:54
 19. avatar
  [4] Nicki [*]

  Já andulky miluju. Měla jsem jich několik,vždy se dožily tak 6-7 let. Mluvily, byly krásně ochočené. Teď, co mám děti, tak žádnou nemám,protože bych na ně neměla čas.Ale jak trošku prckové odrostou, tak vytáhnu klec. Kousek od nás bydlí chovatel,tak jsem měla vždy ptáčka z hnízda. Jen když umřou, tak to hodně hodně bolí:-((( Ale to zná určitě každý, kdo nějakého domácího mazlíčka měl.

  superkarma: 0 27.04.2010, 07:52:03
 20. [3] Anime Otaku [*]

  Myškomedvídek — #2 Je krásný.

  Mě se papoušci líbí, ale doma bych ho nechtěla, pro mě jsou i andulky dost hlučné

  1. na komentář reaguje Myškomedvídek — #5
  superkarma: 0 27.04.2010, 06:59:50
 21. avatar
  [2] Myškomedvídek [*]

  To je náš hodnej Pepíno,je rok starý,ale dost plachý.Máme z měho radost.

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #3
  superkarma: 0 27.04.2010, 00:28:26
 22. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  superkarma: 0 27.04.2010, 00:26:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme