má vypočítané čtenářka s nickem Lidicka a pokud by měla brát v úvahu ekonimické hledisko, volila by plenky látkové. Jenomže je s nimi práce, takže uznává, že pohodlnost při používání papírových většinou převaží

Zdravím všechny čtenářky i redakci. Kdysi jsme neměli možnost si vybrat pleny - byly jen látkové. Byla s nimi práce, musely se namáčet, předpírat když člověk nechtěl, aby byly flekaté. Moje dcera však plenky dlouho neměla. Jen co začala sedět, protože mívala tvrdou stolici, když jsem viděla, že začíná kakat, hned jsem ji posadila na nočník. Zvykla si na to brzo. A ani na „malou potřebu“ neměla dlouho plenky.

Měla 1 1/2 roku, když už pravidelně chodila na nočník. Plenky jsem ji jen pro jistotu ještě dávala na noc do cca 20 měsíců, protože vždy byly ráno suché, přestala jsem ji pleny dávat. Všechny plenky jsem schovala a teď se nám občas hodí. Máme 9 měsíčního vnoučka.

Plenky používáme i jednorázové papírové ale i látkové. Látkové většinou když je miminko doma, nikam se s ním nejde. Jednorazové samozřejmě, když jdeme na procházku či jen do města, k lékaři, a na noc. Papírové plenky jsou tzv. bezpracné, vyhodí se do koše, látkové se musí předpírat a prát. Je s nimi více práce. Ale v dnešní době automatických praček to zase není takové „drama“. Podstatnou roli hraje i finanční hledisko, papírové vyjdou dráž. I z ekologického hlediska vyhrávají látkové plenky.

Výhodou papírových plen je jejich nenáročnost na čistotu - použité se jednoduše vyhodí. Nevýhodou - cena a dlouhá doba rozkladu z ekologického hlediska.

Látkové - výhoda jsou podstatně levnější, ale zase nevýhodou je pracnost - namáčení, praní, žehlení. Jinak jsem četla, že děti, u kterých se používají jel látkové pleny se dříve naučí dodržovat čistotu - chodit na nočník. Látkové pleny totiž nezadrží vlhkost a dítě se necítí v nich „pohodlně“. Papírové zadrží vlhkost, děti necítí mokro v kalhotách, nenutí je to používat nočník.

lidicka

Milá lidicko, možná by bylo ideální plenky střídat

Text nebyl redakčně upraven

  • Jaké zkušenosti máte vy, milé ženy-in?
  • Používáte už papírové pleny, nebo jste zažila ještě látkové? Vyzkoušela jste si obě varianty? Jaké spatřujete výhody a nevýhody obou typů?
  • Patříte k ženám, které se pomalu vrací k látkovým plenkám? Proč jste se tak rozhodla?
  • Myslíte si, že děti, které nosí papírové pleny, chodí později na nočník, nebo je to jen mýtus?
  • Máte nějakou příhodu? Napište nám.

Na vaše příspěvky se těším na adrese: redakce@zena-in.cz

 

 

Reklama