Bulvár

Paničko, bude ze mě šampion


Odmalička jsem velká milovnice psů. Ale na výstavě psů jsem byla v Pražském veletržním paláci v Letňanech poprvé. Mezinárodní výstava všech plemen se přitom letos konala již po jedenácté.

 

Alespoň na chvíli vás pozvu do světa psů. Jsou tu trochu jiná pravidla. Lidé nejsou až tak důležití a stačilo jen vejít, aby vám to bylo jasné.


Hlavně klíííd a pohodlí

 

Šampony, kartáče, laky, gumičky, měkoučké polštářky, drobné pamlsky… Máte pocit, že se jedná o péči o významnou návštěvu výstavy? Tak to vás musím vyvést z omylu. Pes je ten, komu patří tato bohatá výbava.

 

Nechybí ani stany, ve kterých si může chlupáč odpočinout. Přepravky, do kterých stačí jen naskočit. Vypolštářované pelíšky, ve kterých se příjemně usíná. A páníček? Ten okolo pejska běhá a dává mu najevo, že on je ten, o koho tu dnes jde především.

 

Možná máte pocit, že pes nemá tušení, co se kolem něj děje. Ale stačí jen si chtít některého vyfotografovat. Zkusila jsem to a setkala se jednou s trochu unuděným pohledem a po druhé se skoro až nacvičeným fotografickým kukučem.


Načesané pudlí dámy
 

Asi po půl hodině procházení jednotlivými halami mi to nedalo a chtěla jsem alespoň částečně poznat, co obnáší mít "výstavního psa". Zeptala jsem se jedné paní, která stála opodál se dvěma nádhernými Bernskými salašnickými psy.

 

 

 

Představovala jsem si, že na obdobnou výstavu přijela paní poprvé. Spletla jsem se na plné čáře. Dozvěděla jsem se, že přijeli ze Slovenska a že její psi získali již několik titulů po celé Evropě. Byli krásní, ale adeptů na pohár bylo mnoho.

 

Při pohledu na načesané pudly jsem si vzpomněla na našeho psího miláčka. Zatímco oni stáli vzpřímeně a díky své načesané srsti působili honosným dojmem, ten náš se ve stejné době určitě rozvaloval na gauči a dával si něco dobrého k snědku. Myslím, že by tu nevydržel. Neměl by trpělivost, abych ho dlouhé hodiny upravovala, aby se nerozštěkal. A v klidu a s radostí by se mnou určitě běhal, ale ne dokola, jak si to paní porotkyně přeje.

 

Asi se naše pudlí slečna nikdy nestane majitelem zlatého poháru. Ale to mi tak líto není. Spíše mě mrzí, že se nikdy nepodívá do světa, kde to psy žije. Všichni o nich mluví, berou je jako důležitou součást svého života a žijí pro ně. Také na ně nedají dopustit a rozmlouvají s ostatními, zda mají u porotkyně šanci na výhru.

A také zapomínají na sebe a na své problémy. Možná by se dalo namítnout, že ze svých psích miláčků dělají něco víc. Ale jedno je jasné - v tu chvíli tvoří jeden tým, nikdo není nahoře a nikdo dole.  


Máte doma psa? A jezdíte s ním po výstavách? Prozraďte, co všechno to obnáší?
Anebo je váš pes spokojený gaučák s mírnou nadváhou? 

   
03.05.2006 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. [18] focuska [*]

  Náš pejsek na výstavy nejezdí. Je to jorkšírek - gaučák a chalupář. Jezdí s námi a naší kočičkou každý víkend na chalupu, kde se skutečně oba vydovádí. Jeho srst není stříhaná a tak po víkendu je utrpení. Koupání, česání to je děs. Ale jinak jsou oba spokojení.

  superkarma: 0 09.05.2006, 12:30:31
 2. avatar
  [17] Žábina [*]

  Veroniqque: aha,díky za info

  superkarma: 0 03.05.2006, 22:14:44
 3. avatar
  [16] erKa [*]

  stěma mašličkama

  superkarma: 0 03.05.2006, 14:37:52
 4. avatar
  [12] Žábina [*]

  HELUNELKA:

  superkarma: 0 03.05.2006, 10:47:37
 5. avatar
  [10] Žábina [*]

  ještě by mě zajímalo, to se rozhodne o jednom psu ze všech nebo každá kategorie má svého vítěze????

  superkarma: 0 03.05.2006, 10:18:22
 6. avatar
  [9] Žábina [*]

  Ťapina: taky jsme na základě této informace podložené z několika stran od výstav s naší upustili....

  superkarma: 0 03.05.2006, 10:16:36
 7. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Jednou by mě lákalo pořídit si psa s PP a jezdit na výstavy, ale odrazuje mě to, co se obvykle dočtu na chovatelských fórech. Většina výsledků je prý předem rozhodnutá podle toho, kdo se jak zná s posuzovatelem

  superkarma: 0 03.05.2006, 09:53:13
 8. avatar
  [7] Sirikit [*]

  Trošku si rýpnu směrem k autorce. Následující věta: "Spíše mě mrzí, že se nikdy nepodívá do světa, kde to psi žije." Jednoduchá pomocná otázka: kým ten svět žije? No přece PSY !

  superkarma: 0 03.05.2006, 09:41:06
 9. avatar
  [6] Sirikit [*]

  Jezdit s naší pudlinkou po výstavách nás přestalo bavit už před rokem. Nejhorší je to čekání. Zajistit, aby načesaná a upravená pudlí dáma bez pohybu čekala tři, čtyři nebo více hodin, je docela nemožné. Tak naše myš šedivá bez pohybu nevydrží a tak nám pěkně tečou nervy. Takže výstavy už . Zato dcera si se svou středoasiatkou výstavy užívá, už mají čtyři zlaté a titul šampiona. Menším problémem zůstává přeprava - zlatíčko má přes 70 kg a lopatkovou výšku 74 cm.

  superkarma: 0 03.05.2006, 09:38:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme