Zdraví

Panická porucha: Bušení srdce zvládám metodou docenta Praška

Dáte-li do vyhledavače heslo „panická porucha“ (PP), objeví se spousta odkazů, ale většina lidí netuší, oč jde. Kdyby se podařilo zpřístupnit a zmedializovat tento problém, pomohlo by to nejen „postiženým“, ale také jejich okolí.

anti

Lidé se ještě dnes za psychosomatické choroby a poruchy stydí a nemají odvahu vyhledat odborníka. Vím, že ventilují problém max. anonymně na chatech na netu, nebo si o něm popovídají se stejně postiženým známým. I přes 20 let po revoluci totiž přetrvává předsudek týkající se léčení u psychiatrů. Panická porucha se projevuje různě - fobiemi z výšek, uzavřeného prostoru, lidé se dusí, mají pocit na omdlení, atp. Jedním z příznaků, které nám může velmi znepříjemnit život, je i rychlé bušení srdce jakoby „mimo rytmus“. To je i můj problém. Dostávám se často na veřejnosti do situací, kdy se nu velmi těžko vysvětluje, že nejde o infarkt, že problém je v „v hlavě“. Když se totiž snažím komunikovat, bušení nabývá na intenzitě a nemohu jej prodýchat jedinou opravdu účinnou metodou, kterou vymyslel lékař - psychiatr - docent Ján Praško. A tím návrat k normálu jen brzdím.

První záchvat

Bylo mi 33 let a cvičila jsem aerobic. Příšerný zážitek. Ani na chvíli jsem nepochybovala, že je to konec (infarkt), a oč víc jsem propadala panice, o to víc srdce bušilo.

Jednou ataka trvala téměř nepřetržitě asi 15 hodin

To mi bylo asi 37 let - předtím ani potom se to nikdy nestalo. Musela jsem jet z práce domů a proležet v posteli celý den. Pravda, problémy v manželství se tehdy prohlubovaly... zřejmě následek.

Ve zralém věku, prostě klimakteriu...

...se četnost zmenšila, až dokonce vymizela. Výrazné zhoršení přišlo až před 7 lety, po návratu z jedné mimořádně náročné dovolené. Tehdy jsem se v noci probudila a srdce jako by chtělo vyletět z hrudníku. Vyděsila jsem se tak, že jsem ho cítila na dalším místě úplně stejně. Přivolala jsem si záchranku, v nemocnici dostala uklidňující injekci a druhý den nastalo „kolečko“ všech možných sledování - EKG, holter (malé ekg zavěšené pod oblečení sledující non-stop činnost srdce 24 hodin) - ten jsem měla asi 3x. Podezření na anginu pectoris a závěrečný verdikt: Skončila jsem u psychiatra, speciálního odborníka na panickou poruchu. Dostala jsem prášky a zvykala na čím dál vyšší dávku. Závislost mě vyděsila, takže jsem se obrátila na jiného odborníka, který mě seznámil s dílem docenta Praška a jeho metodou prodýchávání. Naštěstí, neboť další „příliv“ nastal, když jsem za jeden rok vyměnila 4 x zaměstnání. Přišla jsem na to, že při prudkém shýbání (kupodivu nikdy ne v posilovně či při cvičení) musím do břicha vtlačit co nejvíce vzduchu, jinak riskuju.

Rychlý pohyb evidentně arytmii vyvolává

Před 15 až 20 lety, kdy jsem si ještě občas „skočila“ někde na tanečním parketu či diskotéce, jsem to pocítila sakra nepříjemně. Odcházela jsem na toalety a tam vleže (to fakt hygienu neřešíte...) přemlouvala své srdce, aby dalo pokoj. Jednou jsem vyděsila mladou kolegyni z práce, která si na mě „sáhla“, a vyjekla. Přišla moje kamarádka a musela uklidňovat především ji. Tehdy jsem ještě prodýchávat neuměla a musela jen čekat, až to přejde. Byla jsem mladá, další tanec jsem si neodpustila, a tak jsem chodila poléhavat během akce i víckrát.

Záchvat jsem prožívala často i na horách...

...třeba když jsem pustila šusem závěrečný „hank“, a taky letos v Harrachově, kdy jsem musela během jednoho sjezdu - záměrně pomalého a na „modré“ sjezdovce, několikrát ulehnout na sníh - partner mě střežil, aby mě nesebrala horská služba...
...a na opuštěném ostrově na dovolené na Maledivách (ZDE)

Postiženi jsou často herci

A možná, že i ostatní umělci. To víte, moc se jich nesvěří... Nicméně jeden velmi mladý kolega z divadla, který o mém handicapu věděl, mi jednou položil za kulisami ruku na svou hruď... bylo to jasné. Já sama často musela záchvat zvládnout na jevišti. Z části za to mohlo vzrušení, tréma z představení, která je pro dobrý výkon herce většinou žádoucí. Řešila jsem to tak, že po skončení své scény ulehla v zákulisí, někdy prodýchala v sedě (stejně jsem hrála pouze „kancelářské krysy“, i když často v hlavních rolích a z jeviště jsem se nehnula) a předstírala, že problémem trpí moje postava. Náš divadelní šéf dokonce v mládí kvůli bušení přestal závodně běhat a říkal, že mu lékaři sdělili, že má příliš „velké srdce“. Vím, že podobné problémy má mladá herečka, dcera mé kamarádky. Herci jsou prostě senzitivní a citlivější než ostatní lidé.

Jak Praškovu metodu praktikuji

Nejlépe když hrudník co nejvíce uvolním, tedy si alespoň sednu, ideální je leh s pokrčenýma nohama. Zhluboka se nadechnu a zadržím na několik vteřin dech a pak velmi pomalu vydechuji. Často mi stačí jen pár vteřin, max. půl minuty. Někdy zvládám i ve stoje, jindy si musím sednout. Jde o to překonat fobii z rychlé činnosti srdce, plně si uvědomit, že je to jev psychosomatický, a hlavně že jej zvládnu. Odborníci tvrdí, že by takto srdce nemělo běhat víc než 20 minut, což je maximum trvání ataky, i když prodýchávání neprovádíme.

Dočetla jsem se, že pomáhají i potravinové doplňky

Doporučuje se horčík, taurin, koenzym Q 10, luštěniny, mořské plody a ořechy. Říká se, že tělo si o to, co mu chybí a prospívá, samo řekne, proto jsem možná až závislá nejen na oříškách, ale v poslední době na krevetách, mušlích a dalších mořských „potvorách“. Když je nejhůř, jdu aspoň do konzervičky mušlí či zmražených krevet, když nemohu mít čerstvé, a neptejte se, čím se cpu na svých dlouhých dovolených na tropických ostrovech...

Už jednou jsem shodou náhod článek týkající se psychiatrického oboru věnovala jednomu výjimečnému člověku, který v oněch dnech slavil významné životní jubileum. Dnes bych chtěla tento článek věnovat člověku, který již nežije. Před několika hodinami jsem se od jeho sestry, spolužačky, dozvěděla smutnou zprávu. Byl to rovněž výjimečný člověk, i když trošku jiným způsobem - povoláním psycholog, ředitel domova pro seniory. Milan Lipner pro mě znamenal na jednu zcela krátkou chvíli hodně, a tak bych ráda vzdala hold jeho památce....

Čtěte také:

   
19.01.2012 - Nemoci - autor: Zuzana Anai Hainallová

Komentáře:

 1. [18] musilovahana [*]

  Také tím trpím. Opravdu mi pováhá začít klidně dýchat, ale kdo si na to v té chvíli vzpomene.

  superkarma: 0 11.03.2012, 21:19:19
 2. [17] jithule [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 02.03.2012, 07:39:22
 3. avatar
  [16] ekleinovka [*]

  kobližka — #14 Je to tak,jen někomu se toho holt naloží trošku víc,ale co,žít se dá se vším.jen se musí člověk motivovat,že je vlastně zdravý a nic mu není,to mi pomáhá...

  superkarma: 0 19.02.2012, 12:43:11
 4. [15] kajinek [*]

  Můj otec se léčil s arytmii.

  superkarma: 0 06.02.2012, 08:07:24
 5. avatar
  [14] kobližka [*]

  ekleinovka — #13 Já ale nemám arytmii.Vím,co to je,manžel jí má léta,ale pod kontrolou lékařů,bere léky,jezdí na Homolku.Nemám ani nervy,ani tu štítkuSml80Sml80Sml80No,nic,každý holt máme něco....

  1. na komentář reaguje ekleinovka — #16
  superkarma: 0 19.01.2012, 20:38:35
 6. avatar
  [13] ekleinovka [*]

  kobližka — #9 Také trpím srděčními arytmiemi,ale nemám to vyhnané z nervů/i když to mi určitě nepřidalo/,ale po týdenním holtru,kdy mi našli přes 560 poruch,tj.průměr 80 denně,mne uznali za ,,kriplíka,, a prášky na rytmus beru.Někdy ani nevnímám,že mi jde mimo...Ablace je mi k ničemu,protože mi odstraní pouze jeden druh arytmie a ty ostatní tím nejdou.Tak jsem se smířila stím,že to tak prostě je a odreagovávám se činnostmi.které jsou mi blízké.Hodně mi pomáhá pes,je to zvláštní,ale fakt je to nejlepší lék na bolístky.Mně ještě při těch záchvatech poléval pot,úplně ze mně lilo,nebyla jsem schopná pohybu - pak jsem se doplazila do koupelny a ledovou vodu na tepny na rukou,omývat krk a obličej,to zabíralo.Také zatlačit zavřené oči a masáž karotid - to zabírá,když je nejhůř.Hodně tomu napomáhá porucha štítné žlázy...thyreotoxikoza.

  1. na komentář reaguje kobližka — #14
  superkarma: 0 19.01.2012, 20:28:09
 7. avatar
  [12] pajda [*]

  Asi nepotěším, ale syn měl tytéž příznaky a taky mu vykládali o panické poruše. Nakonec se zjistilo, že jde dílem o vrozenou neschopnost organizmu vstřebávat hořčík a dílem o poškození mozku. Prodýchávání tak, jak je popsané, celou záležitost silně zhoršovalo, protože při tetanickém záchvatu se naopak zhluboka dýchat nesmí. Jenže o tom jsme přesvědčili až osmého doktora, do té doby jsme podle všech byli blbci...pochopitelně žádná z těch vad není na psychiatra, ale neurologové nikdy finální vyšetření neudělali. Poslat dítě k psychaitrovi je přece TAK pohodlné...

  superkarma: 0 19.01.2012, 17:02:20
 8. [11] Anai [*]

  kobližka — #9 Obávám se, že to má společného jmenovatele, PP. Chceš poslat publikaci docenta Praška? Mám to v elektronické podobě. Napiš mi do soukromé zprávy svůj mail. Mně čtení o tom hodně pomáhá. Navíc jsem chodila jako V.I.P. pacientka (sám mě tak označil) k panu doktorovi, o kterém se zmiňuji v článku a hodně jsme spolu diskutovali na dané téma. I já měla před 2 lety coby následek pracovních stresů na ulici pocit na omdlení, závrať, poruchy dýchání... vše jednotný jmenovatel. Dnes už zbylo jen to "bušení" - arytmií to lékař nikdy nepojmenoval.

  superkarma: 0 19.01.2012, 12:55:59
 9. avatar
  [10] carmi [*]

  Trpím záchvaty paniky při svých fobiích - z výšky a z davu. Nevím, jestli je to to samé, u mně se to projevuje sice taky bušením srdce, ale méně intenzivní, to se dá vydržet. Víc je nepříjemnej pocit, že nemohu dýchat a že omdlím. U mně pomáhá se těmto situacím prostě vyhnout. Naposledy se mi to stalo při pohřbu kamaráda, velkého sportovce, měl plno kamarádů a obřadní síň úplně přecpaná lidma. Bylo mi to trapné, ale musela jsem odejít.

  superkarma: 0 19.01.2012, 11:47:44
 10. avatar
  [9] kobližka [*]

  Stává se mi podobné.V napostém klidu a pohodě,po žádné námaze najednou pocit šíleného horka v hlavě na obličeji.Tlukot srdce je i vidět.Musím si lehnout,protože tělo se mnou začíná cloumat.Něco jako šílená třesavka,nelze to nijak ovlivnit.Tlak a tep jsou závratné.Nutno podotknout,že se už přes 20 let léčím s hypertenzí.Poctivě,ale výsledky nic moc.Dvakrát přijela sanita,dostala jsem injekci,dvakrát hospitalizace na Jip.Po odeznění naprosto všechno v pořádku.Taky jsem nosila holter,EKG...nic.Při poslední atace jsem se svěřila dopodrobna své obvodní,vyslechla mě a povídá,že jak jí to tak líčím,že to vypadá na zbytky hormónů v těle.Nikdy jsem nic podobného neslyšela.Že to má spousta lidí.Abych se v té chvíli raději neměřila,že bych zpanikařila,ale abych se nebála ,že to není nebezpečné.Nejedná se ani o infarkt,ani o mrtvici.Rychle rozkousat prášek na uklidnění a přidat ten na tlak.Tak nevím,ale jedno je jisté.Ten pocit je naprosto šílený.

  1. na komentář reaguje Anai — #11
  2. na komentář reaguje ekleinovka — #13
  superkarma: 0 19.01.2012, 11:18:29
 11. [8] Anai [*]

  aiša — #6 To, co máš Ty, je srdeční arytmie, já byla vyšetřena horem dolem a lékaři vadu na srdci nezjistili, všechny EKG, holtery a zátěžové přístroje neukázaly nejmenší vadu. Trpím tím skoro 30 let... Vloni po dovolené jsem měla pokoj hodně dlouho, teď před dovolenou jsem zase "v akci" každý den - takže nervy.

  superkarma: 0 19.01.2012, 10:52:03
 12. [7] Anai [*]

  risina — #2 No, to je těžké pochopit. Současně vyskakovalo kdesi na pravé straně pod posledním žebrem dole a současně bušilo tam, kde bušit má....Od té doby, co vím, proč se to děje a co mám dělat, abych to zastavila, tak už tohle neprožívám.

  superkarma: 0 19.01.2012, 10:48:16
 13. avatar
  [6] aiša [*]

  je to srdeční aritmie , pomáhá i jakoby tlačení ny velkou , mě osobně museli dvakrát udělat ablaci - bušení bylo takového rázu že jsem omdlívala , jinak mě na jipce vždy injekcí bušení zarazili když se to nedařilo mě , není opravdu vhodné nechat bušení dlouhou dobu - vyčerpává srdce i organizmus , je to vážně vada na srdci a né jenom psychika

  1. na komentář reaguje Anai — #8
  superkarma: 0 19.01.2012, 10:43:33
 14. [5] knihovna [*]

  Krásný článek, díky Anai. Je potřeba o tom mluvit. Jsem taky ten případ, kterého toto trápí. Prášky nechci, tak to zvládám podobně jako Ty. Je to ale fakt někdy nepříjemné a furt doufám, že to někdy skončí. Mají to přecitlivělí lidi. Pár traumat životních to přiživí a ještě rodinná dispozice k tomu. Holt každý má nějaký ten handicap. Na někom je vidět a někdo ho má uvnitř. Hlavně nepanikařit, nejde přeci o život, ale jenom občas o nervy! Sml60

  superkarma: 0 19.01.2012, 09:35:58
 15. [4] funnka [*]

  risina — #2 podle mě je to myšleno,tak,že srdce cítila bušit v jiné části těla.Taky mívám občas takové pocity

  superkarma: 0 19.01.2012, 08:00:48
 16. [3] Rikina [*]

  risina — #2 ahoj Sml53

  superkarma: 0 19.01.2012, 00:55:52
 17. avatar
  [2] risina [*]

  Tuhel větu čtu už popáté a pořád nechápu, jak je myšlena: Vyděsila jsem se tak, že jsem ho (srdce) cítila na dalším místě úplně stejně. Sml80

  PS: Ahoj Rikino, zas se tu noční ptáci potkávají Sml58.

  1. na komentář reaguje Rikina — #3
  2. na komentář reaguje funnka — #4
  3. na komentář reaguje Anai — #7
  superkarma: 0 19.01.2012, 00:42:53
 18. [1] Rikina [*]

  Hleďme. Doteďka mě nenapadlo, že je to "diagnóza", a ještě k tomu pro psychiatra. Sml57 Ale já jsem necitlivé poleno, mně se to stává jen velmi výjimečně, a že na to pomůže se zastavit a zhluboka nadechnout, na to jsem přišla sama už kdysi dávno coby pubertální děvče. Ovšem je pravda, že to zas nikdy nemělo takové grády, abych musela ležet na zemi na toaletě. To se mi v dávné minulosti párkrát sice taky stalo, ale z jiného důvodu. Sml30 Na dotaz kdysi lékař pravil, že to je prostě taková srdeční arytmie, a že se to stává. Jinak žádnej zájem, žádná vyšetření, žádný holtr, nic. EKG mi jednou cvičně změřili, a radši mi ani neřekli výsledek, takže já již desítky let žiju v domnění, že je vlastně všechno v pořádku a brambory v řádku, a pak se tadyhle dočtu o chorobách a poruchách. Sml80

  superkarma: 0 19.01.2012, 00:20:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme