Zdraví

Paní Hance zachránila život prevence onemocnění HPV. Dnes upozorňuje kamarádky, ať nic nepodceňují

Když paní Haně Orságové, tehdy sedmadvacetileté mladé mamince, objevil lékař nejtěžší stupeň přednádorových změn na děložním čípku, bylo to velmi nepříjemné překvapení. Psal se rok 2005 a povědomí o lidských papilomavirech (HPV) a nemocech, které způsobují, bylo mezi lidmi menší než dnes. O HPV a očkování proti němu se teprve začínalo mluvit. Hana však jako zdravotní sestřička přece jen tušila, kolik uhodilo.

„Neměla jsem předtím žádné potíže. Toto onemocnění je zákeřné tím, že nebolí... Když se na něj přijde, je to jako blesk z čistého nebe. Uvědomila jsem si, že i velmi mladá bych na to mohla umřít,“ vypráví.

Dohodla se s lékařem na co nejrychlejším postupu. Odmítla biopsii a objednala se v krátkém intervalu dvou týdnů rovnou k chirurgickému výkonu, takzvané konizaci. Při ní se z děložního čípku vytne postižená tkáň.

Doma o nemoci nikomu neřekla. Nezavolala ani své mamince, se kterou přitom má velmi blízký vztah. Chtěla mít prevencezákrok za sebou a pak teprve informovat blízké. „Chovala se statečně a pragmaticky, což není úplně typické. Některé ženy jdoucí na konizaci myslí na nejhorší a pomalu už sepisují závěť. Je potřeba říci, že to není nutné, pomoc existuje,“ říká gynekolog Michal Mihula, který paní Hance zákrok provedl. Tím byly odstraněny předrakovinové léze, které by se pravděpodobně změnily v nádor.

„Konizace se žádná žena nemusí bát. Příjemný okamžik to není, ale samozřejmě stojí za to jej překonat. Já si myslím, že když vám zubař vrtá zub, je to horší,“ hodnotí Hana Orságová.

Paradoxně až po úspěšném zákroku na ni všechno dolehlo. „Seděla jsem doma a plakala. Uvažovala jsem, co mne čeká, zda budu moci znovu otěhotnět, nebo jestli se nemoc nemůže vrátit. Přišly výčitky, zda jsem něco neudělala špatně…“

Doktor Mihula ale vysvětlil, co paní Hanku v budoucnosti čeká, a že není potřeba se bát. Budou potřeba dispenzarizační prohlídky (dispenzarizace je aktivní sledování zdravotního stavu u člověka nemocného či ohroženého nemocí). Samotný virus HPV, který za rozvinutí přednádorového stavu mohl, totiž po konizaci z těla nemusí zmizet. Lékaři ošetřují pouze projevy nákazy – kromě předrakovinových lézí či rovnou nádorů to u některých typů HPV mohou být i genitální bradavice nebo papilomy v krku. Ale proti viru samotnému neexistuje lék, musí jej porazit imunitní systém těla. 

Rodina chtěla dalšího potomka. Doporučení po podstoupené konizaci však znělo: Dejte tomu čas půl roku, aby se děložní čípek zahojil... „Jenže my přesto do pěti měsíců stihli počít děťátko,“ směje se paní Hanka. „Donosila jsem ho a porodila jen s malým předstihem, i když bylo těhotenství považováno za rizikové. Dítě pouze muselo na svět císařským řezem – bylo v děloze uložené v poloze koncem pánevním.“

Narodil se syn, a tak dcera paní Hanky dostala mladšího bratříčka. Nyní je dcera velká školačka, a máma jí už vysvětlila, co je to rakovina, co jsou papilomaviry a jak se proti nim dá chránit. „Od začátku vím, že dceru dám očkovat proti HPV. Mluvím o této problematice také s kamarádkami a známými, a úplně se děsím, když mi řeknou, že třeba tři roky nebyly na preventivní prohlídce u gynekologa. Každému vysvětluji, jak je prevence důležitá, očkování i preventivní kontroly. Že je potřeba se ptát, zajímat se o svůj stav. Člověk si tak může zachránit život,“ zakončuje paní Hanka.


Jak paní Hana Orságová, která si prošla onemocněním způsobeným HPV, tak Tereza Kostková, jež nebezpečí HPV dobře zná z okruhu svých blízkých, se shodují, že na své zdraví nesmějí zapomínat především dívky a ženy samotné. „To, že nám náš lékař zapomene něco vysvětlit, se klidně může stát. Ale moudrá žena se v takovém případě zeptá, co a jak, zjistí informace z více zdrojů. Jedním z takových užitečných zdrojů informací je i web lékařského sdružení HPV College. Věřím, že lidem může pomoci se zorientovat, vše je tam vysvětleno jednoduše a přehledně,“ vyzývá Kostková.

Sdružení HPV College provozuje web www.hpv-college.cz a nově také www.hpvguide.cz.

   
08.11.2013 - Nemoci - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [6] danca79 [*]

  Na prevenci maji asi vsude jiny nazor. V Kanade ted po desitkach let vyzkumu prisli s tim, ze pokud ma nekdo po tri roky normalni pap test neboli ster z delozniho cipku, dalsi stery (a tudiz dalsi vysetreni) staci delat jednou za tri roky. Samozrejme kdyz je v rodine historie rakoviny delozniho cipku tak je to jine, ale u bezne populace je to fakt jednou za tri roky. 

  Rozumny doktor ovsem samozrejme neodmitne kdyz to chce pacientka podstoupit kazdorocne.

  superkarma: 0 08.11.2013, 15:59:25
 2. avatar
  [5] datura [*]

  Rikina — #4 tak tak, lobisti jsou všude Sml24

  superkarma: 0 08.11.2013, 11:06:59
 3. [4] Rikina [*]

  Reklama na očkování. Sml80

  1. na komentář reaguje datura — #5
  superkarma: 0 08.11.2013, 10:04:42
 4. avatar
  [3] Alenka0010 [*]

  Tak pro mě to už nemá smysl a dospělá dcera si to musí rozhodnout sama.

  superkarma: 0 08.11.2013, 09:45:19
 5. [2] Lisa11 [*]

  Něco jsem si o očkování přečetla a nikdy bych to nepodstoupila. Na pravidelné prohlídky samozřejmě chodím.

  superkarma: 0 08.11.2013, 09:38:36
 6. [1] zzandaa [*]

  Já očkovaná jsem a na prohlídky chodím pravidelně co půl roku. Na to abych tam nešla se mám moc ráda...

  superkarma: 0 08.11.2013, 08:45:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme