Domácnost

Panenka mi vydržela do deseti

Hezký i když deštivý den přeji, který si zpříjemníme na ženě-in.

Když slyším v televizních novinách, jak se prodávají závadné hračky pro malé děti, nechápu. Proč se na vše nedělají atesty, nepochopím tu bezohlednost obchodníků vůči dětem.

V dětství jsem měla panenku, kterou jsem měla ještě v dospělosti. Šila jsem si na ni oblečky, taťka mi pro ni udělal vyřezávanou postýlku, byla to moje nejoblíbenější hračka.

Ale asi tak od mých 10 let, panenka byla uložena a já dávala přednost, ovšem ne hračkám, ale pracovnímu nářadí. Cokoliv taťka dělal, u všeho jsem musela asistovat. Kladivo, hřebíky, pila, sekera, barvy, štětce, brusné papíry, špachtle, to byly moje nejoblíbenější hračky.

Velice ráda jsem řezala dříví u babičky do zásoby na zimu, ale musel mi udělat malou kozu, na jeho jsem nedosáhla. Když jsem požadovala sekeru, bál se, ale přesvědčil se, že s ní zacházím bez problémů, nechal mne i sekat dříví.

Otec byl autolakýrník a často chodil o víkendech známým a kamarádům lakovat auta. Chtěla jsem s ním chodit, zkraje jsem ho musela přemlouvat, ale začal mě brávat sebou. Jak mě bavilo brousit, kytovat a první nátěry mu pomáhat. Přelakovat dveře od broušení až po poslední nátěr jsem později zvládala hravě. Barvy a aceton mně voněly a voní dodnes.

Taťka to nikdy nemohl pochopit, proč si raději nehraji jako jiné děti, ale na druhou stranu byl rád, že jsem pracovitá, a vždy říkával, co se v mládí naučíš, v životě jako když najdeš. Ano, měl pravdu, doma dveře, okna přelakovat, dodnes pro mne hračka.

Ovšem když vidím okolo sebe dnešní mládež, kouřící, fetující, a to již od 10 let, je mi z toho smutno, co z nich bude v dospělosti?

Zdraví Věrulinka


Děkujeme za pěkný a zajímavý příspěvek.

Jaká byla Vaše první hračka, ženy-in? A jak dlouho Vám vydržela? Kde je teď? A s čím si hrají Vaše děti?

Posílejty mi své příběhy a fotky na redakce@zena-in.cz!

 

   
09.11.2006 - Dům a byt - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  Bóbika:copak to kouření,to je ještě to nejmenší,ale ty drogy to je tragédie

  superkarma: 0 09.11.2006, 09:49:22
 2. [4] FAXÍK [*]

  mám taky malou dcerku,kterou nebaví panenky,ale nářadí,balón,kolo a samé chlapské práce

  superkarma: 0 09.11.2006, 09:42:01
 3. avatar
  [3] gerda [*]

  Vnuk má deset a taky strašně rád štípe dříví. Když jsem ho viděla poprvé, jak se ohání sekerou, šly na mě mrákoty. Ale prý už to tak dělá hodně dlouho...asi se člověk nesmí bát pustit dítě k práci, s rozumem a pod dozorem, jinak se nic nenaučí. Je velká škoda, že v paneláku pro děti většinou pořádná práce není a umývání nádobí nebo vynášení koše je jedna velká otrava. Není divu, když se děcka flákají a vymýšlejí blbosti. Už jsem slyšela práskat petardy, a to ještě nebyl ani Mikuláš...

  superkarma: 0 09.11.2006, 09:28:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme