.

Panelák: prubířský kámen mezilidských vztahů

Vztahy

Panelák: prubířský kámen mezilidských vztahů

Dejme slovo těm, co v sedmdesátých letech patřili k té skupině lidí, co si s ostatními nájemníky postavili panelový dům prakticky svépomocí. A také dejme prostor mladším sousedům, kteří se nastěhovali před několika roky, tedy nedávno. Jak vypadá soužití těchto dvou generací?
Ti, co stavěli, vytýkají novopečeným sousedům lhostejnost. Ti, co nestavěli, ohrnují nos nad starousedlíky, že lpí na majetku pochybné úrovně.

"Ano, je pravda, že jsme za ty roky zestárli, ale dobré vztahy jsou mezi námi pořád," připouští jedna ze starousedlic. "Ti, co se nastěhovali místo původních partají deset, patnáct let po nás, berou všechno jako samozřejmost. Nevědí, kolik nás to stálo sil, když chlapi po večerech a o víkendech stavěli paneláky a ženské se staraly o děti. Samozřejmě, že máme k baráku jiný vztah, možná i tak trochu majetnický, i když jsme už několik let družstvem, složeným z vlastníků bytů. Ale moc dobře víme, jak dům vznikal, kolik to stálo nervů a sil.
Mladým, co se nastěhovali dodatečně, jde akorát o to, aby zabrali místo před barákem k zaparkování, ale že by v zimě vyházeli sníh, když na ně přijde řada, to ne. Zaklínadlo mladších je, že na nic nemají čas. My starší ho sice máme, ale scházejí fyzické síly. A taky chuť dělat někomu sluhu. Nebo za někým zamykat vchodové dveře, když se teď tolik krade."

Možná těmto starším lidem chybí špetka tolerance k hluku malých dětí, jsou alergičtí na psí zaštěkání i hlučnější chůzi po schodech. Drží při sobě, pomáhají si, když někdo z nich zamarodí. Je mezi nimi hodně vdovců a vdov. Staroba a společné mládí je sblížily...

Rodiny s dětmi, které se nastěhovaly o pár let či desítek let později, logicky nemají k paneláku, který stavěli jiní, tak vřelý vztah. Může jim to mít někdo za zlé, že neleští s láskou skla u vchodových dveří, ale jen je v časové tísni ledabyle přešmrncnou? Když touží po bydlení v rodinném domě se zahradou?
"Ať si každý ve svém volném čase dělá, co chce, ale postávání na chodbě a vzpomínání na doby dávno minulé, na to tedy opravdu nemáme čas," hájí se mladší ročníky. "Nevím, proč bych se měla s někým, kdo je starší než moje máti, kamarádit, jenom proto, že kdysi se tu pořádaly pravidelné čajové dýchánky střídavě v bytech asi pěti sousedů. Není čas ani chuť. A chyba není v nás, že žijeme jinak."

Jediné, co mají obě skupinky nájemníků společné, kromě klíčů od vchodových dveří, je uznání vůči našim předkům, kteří dokázali žít společně v jedné chalupě, bez hlasitého hašteření nebo lhostejnosti.
"Neděláme si iluze, že lidi dřív byli světci, taky měli své mouchy a mysleli si své, ale přeci jenom se víc shodli, dokázali spolu vyjít," shodnou se obě skupiny nájemníků. Jakmile ale na společné schůzi přijde na přetřes, čím to je, že to neklape a jsou problémy, opět se dostanou do sporu.
"Mladší si starých víc vážili," míní starousedlíci. "A starší nebyli tak malicherní," oponuje mladší generace.

Je problém soužití dvou či tří generací pod jednou střechou, pokud nejde o příbuzné, skutečně problém? A pokud ano, je to dáno nízkou tolerancí, nebo něčím jiným? A čím tedy? Máte také špatné zkušenosti se sousedy v domě a svém okolí? Nebo jsou to naopak lidé, kteří pomohou vám a vy jim, když je zapotřebí?

 

   
02.09.2004 - Láska a vztahy - autor: Annamarie

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [69] monca13 [*]

  bydlela jsem v paneláku jen v dětství, ale mám pocit, že jsme měli docela dobré sousedy

  superkarma: 0 02.09.2006, 08:56:41
 2. avatar
  [65] Vivian [*]

  btw.- k článku, kde zazněl stesk na to, že mladí si dnes starých neváží:
  Stáří není zásluha. Člověka si mohu vážit pro ledacos, ale pro datum narození? Vážím si všech slušných lidí, mladých i starých. Ale pokud se někdo chová jako bezohledný hulvát, mou úctu si nezaslouží, ani kdyby mu bylo devadesát

  superkarma: 0 05.09.2004, 17:01:02
 3. avatar
  [64] Vivian [*]

  Taky jsme nedávno koupili byt v takovém domě, v němž jsou kromě tří nových (vč. nás) samí starousedlíci, kteří jsou jako by z článku vypadli
  Větší zádrhel se zatím neobjevil (a doufejme, že neobjeví), ale ty tendence považovat nás za "cizáky", protože jsme tzv. "noví" jsem už zaznamenala. Lehce

  Snažím se s nimi vycházet co nejlíp - pokud chci klidné bydlení, jinak to nejde Chováme se slušně, normálně, jako civilizovaní lidi.
  Ale nechci se tu cítit o nic míň doma než starousedlíci, jen proto, že jsem v roce 1972 ještě dááávno nebyla na světě a nemohla se podílet na stavbě domu a souvisejících aktivitách , které starousedlíky stmelily. (Za byt jsem vysolila nekřestanské peníze a nemíním se tu považovat za pouhého hosta na návštěvě v "jejich" domě .)

  Ale vidím, že mladí nejsou vždycky ti nejhorší. Úklidu (střídáme se) jsme se poctivě zhostili (lépe řečeno můj ), ale jak jsme zjistili postupem času, moc obyvatel, kteří se na úklidu podílejí, tu není. Je tu sice čisto (díkybohu ), ale pokud se na schodišti objeví uschlý list z kytky nebo blátivá ťápota, zůstane tam kolikrát i týdny... opadané listy obvykle sbírám, když jdu kolem, ale podlahu po nikom nevytírám

  Taky s tím zamykáním - věčná bolest . Já i můj zamykáme poctivě pokaždé, když projdeme vchodovými dveřmi. Ale nezřídka, když jdu ven nebo odněkud domů, najdu dům otevřený. Na dveřích přitom už měsíce visí výrazné upozornění pro nájemníky, aby dům důsledně zamykali (protože tady kdosi v nedávné době několikrát vykradl úschovnu kol a mimo jiné zcizil i jakési drahé kolo) - jenže jak tak koukám, spousta lidí na to stejně kašle, a pravděpodobně ti, jichž "se to netýká". Dokud se jim někdo nevloupe přímo do bytu, prostě dům zamykat nebudou

  V přízemí taky máme "sušárnu prádla", která má sloužit bytům, u nichž nejsou balkóny. Jenže ze sušárny si nájemníci (přesněji řečeno starousedlíci) udělali odkladiště starých krámů, kam bych si nepověsila ani utěrku, natož čistě vyprané povlečení apod., neboť všechno je tu pokryto vrstvou prachu a špíny.
  Snad to brzy vyřešíme na domovní schůzi

  superkarma: 0 05.09.2004, 16:58:02
 4. avatar
  [62] mišička [*]

  kuře:
  budeš se divit, ale dítko je už slečna ve druháku na střední škole.Byli na dovolené asi 14 dní a já chrochtala blahem, jaký je to život...ale bohužel, to nemůže trvat věčně a právě dneškem se musím vrátit do dupací reality...namažu hůl od smetáku a až to bude neúnosné tak budu bušit a nadávat...

  superkarma: 0 03.09.2004, 18:06:11
 5. [57] Hanule [*]

  Teda některé story jsou dost hustý, řečeno slovy mé dcery. Náš panelák má také své mouchy, ale není taková hrůza. Úklid je placený (1x týdně). Mejdany provádí pouze jeden byt. Po odchodu policajtů pokračují dál.
  Snažíme se to přetrpět. Také bych radši domek, ale bydlet daleko za Prahou se mi taky nechce.

  superkarma: 0 03.09.2004, 11:53:55
 6. avatar
  [50] Kuře [*]

  mišička: A jak staré dítko ta paní má? Tvoje situace mi totiž silně připomíná situaci mé kamarádky, tak by mě docela zajímalo, do kolika let takové děti můžou dělat potíže se sousedy.

  superkarma: 0 03.09.2004, 07:40:59
 7. [48] Janík [*]

  v paneláku je nejhorší, že na každém patře je pes, takže když jedeš spustí, ostatní se přidají, to je teda potom katastrofa, u nás je jeden pošuk - pes, ten když začne tak nevím kdy přestat. Nechápu jak si můžou lidi brát do paneláku psi, či kočky, přeci barák je barák, tak se to zvířátko může alespoň proběhnout, ale když si člověk vezme do bytovky - paneláku obrovskýho psa, to mi přijde, že páníček není neromální. TO TÝRÁNÍ ZVÍŘAT NENÍ !!! Pořádně se nemůžou proběhnout, celý den zavřený, než přijde někdo domů !!!

  Jinak já jsem vyrostla v bytovce, řekla bych že to bylo v pohodě, mě se tam líbilo

  superkarma: 0 02.09.2004, 20:43:07
 8. avatar
  [47] Danuna [*]

  marta-b:kdyz jsme se sem stehovali pred 14lety tak to bylo jeste fajn ale ja si to nepripoustim a co se deje za dverma me nezajima.Musela bych se zblaznit.

  superkarma: 0 02.09.2004, 18:56:38
 9. avatar
  [46] Danuna [*]

  paní Alfová:Bydlela jsem v Bohnicich naproti blazinci kdyz tak zajedu za mamou a necham se vysetrit.Doma mam oazu jsem obklopena hezkymi vecmi a zalezu zamknu a fertig jak rikala ta v Slunce seno naproti Skopkove matka Vency.

  superkarma: 0 02.09.2004, 18:55:06
 10. avatar
  [45] mišička [*]

  Vidím, že není rozdíl, jesli bydlíte v paneláku v Čechách nebo na Moravě....po tom, co jsem si přečetla, můžu být ráda, že POUZE klepu smetákem na sousedku,ať nedupe..její dcera je nějaká churavá a k tomu alergička, tak nemají v bytě koberce a tak slyším všechno a paní je zvyklá chodit po patách...a souhlasím, že není problém v generacích ale v samotných lidech. jsou lhostejní, ke všemu...jarním úklidem počínaje a slušným sousedským chováním konče...

  superkarma: 0 02.09.2004, 18:26:00
 11. avatar
  [40] Drahuška [*]

  Veruška: tak je to právě vždycky, každý čeká, že zavolá ten druhý. Většinou jsem to já, kod sjednává pořádek, ať už osobně nebo prostřednictvím MP. Možná si o mě někteří sousedé myslí, že jsem bosorka, ale ať, já mám o nich taky své názory

  superkarma: 0 02.09.2004, 15:49:57

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [39] marta-b [*]

  To jsou teda příběhy, nestačim se divit. My jsme se teďka v srpnu nastěhovali do malýho 4podlažního paneláku a zatim si nemůžu stěžovat . Úklid na chodbě máme rozdělenej, nikdo zatim nijak vlezlej nebyl, zdravíme se a dům je celkově čistej. Máme tam i správce, kterej je ochota sama a co nejde, opraví Ale asi je rozdíl, jestli člověk bydlí v Praze nebo v Liberci a taky kolik má panelák pater. Při 50ti rodinách už je domluva asi těžší. To, co popisuje Danuna, je strašný. Asi bych se tam vůbec nenastěhovala nebo si hledala za každou cenu něco jinýho.

  superkarma: 0 02.09.2004, 15:32:20
 2. avatar
  [38] Veruška [*]

  Drahuška: no já se modlila, aby někdo zavolal ale babky se bojí, už jednou policajty volali - kvůli parkování, pak si obě strany zavolali na úřad, dostali pokutu tak už to nikdo nechce udělat. asi budu muset sama

  superkarma: 0 02.09.2004, 15:12:51
 3. avatar
  [37] Drahuška [*]

  Veruška: Pokud se v tom nebudeš osobně angažovat a chodit je sama umravnostňovat, tak přece nemůže být jasné, který ze sousedů volal. Buď si jistá, že taková party je slyšet široko daleko a vadí nejméně 10 partajím nejen ve vašem vchodě.

  superkarma: 0 02.09.2004, 14:49:14
 4. avatar
  [36] Veruška [*]

  Drahuška: no já vím, ale těžko utajíš, že jsi to nebyla ty, že...
  Marli: jasně, že po 22 hod, tuhle začali o půlnoci a končili ve 2 ráno...

  superkarma: 0 02.09.2004, 14:38:30
 5. avatar
  [33] Drahuška [*]

  Veruška: Marli: holky, z vlastní zkušenosti - městská policie a byl klid. Ale je důležité vědět, u koho ten rambajs je, pustit poliše do baráku a pak to rozhodně nechat na nich. Placeni jsou z našich daní a proto jsou tu pro nás. A zavolat se dá i anonymně pokud máte strach, že to na vás praskne...

  superkarma: 0 02.09.2004, 14:30:24
 6. avatar
  [32] Žábina [*]

  Veruška: to znám nad námi bydlí taky matka /rozvedená/ s puberťákem...a fakt nevím kdo z nich je blbější ....

  superkarma: 0 02.09.2004, 14:03:35
 7. avatar
  [31] Veruška [*]

  Marli: no holka těžko. když jsem tam slušně šla, aby to laskavě ztišil, ztišil to na 5 min a za chvíli znova. nebo to osolil ještě víc. to je puberták.jeho matka ho v tom podporuje, ječela na mě, že my dupeme jako sloni (vyrvali jádro a od tý doby slyšíme všichni všechno,takže i kroky, i močení...) a že si můžou dělat co chtějí. báby si stěžovaly na družstvu, ale jaksi tím se nic nevyřešilo. takže trpíme. říkala jsem si,že příště zavoláme policajty, ale asi nenajdu odvahu...
  jo co zabralo bylo pustit si kino taky a řvát jim nad hlavou taky. ale to tě baví chvíli a pak je to začarovaný kolečko...

  superkarma: 0 02.09.2004, 13:58:35
 8. avatar
  [30] Danuna [*]

  pipepola:ne nebydlim v Praze vubec.Jsem sice prazanda ale vdala jsem se a sla jinam.Prahu nemusim.Na me je tam moc rusno.Jo a taky tady byl o patro niz plnej pytel vlozek/damskych/ dost dlouho.V byte bydli matka a dve dcery a ty to hodi na schodiste.A taky po me strileli kdyz jsem vencila za domem.Za psa platim a hovinka sbiram. mi utekl kdyz to okolo nas prosvistelo a byl slyset vystrel.Doufam,ze nebyly ostry ale vzduchovka to nebyla.Bylo to daleko od domu a proto chodim dal od domu ale zase nemuzu moc daleko v noci mame tady takovej lesik.Tam bych v noci nevlezla jsou tam fetaci,strikacky na zemi a spousta leku po zemi.Hodne tam lezou deti mame vedle aby teda toho nebylo malo 3duchodaky opakuji3 a jeden dum pro socialni pripady/samy cikani/A taky tady na ulici kde chodi lidi zastrelili nejakyho mafiana a pak jednomu vrazili nuz do oka a i s tim nozem v oku ho vezla sanitka.Neni jen dum hruzy ale i okoli.Tady je bezpecno jen v noci.Delala jsem v baru tady kousek a manzel mi musel chodit naproti a kvuli tem mafianum,ktery tam chodili jsem te prace nechala.Delat z nozem na krku to bylo zuzo ale ja se jich pak uz nebala ale byla jsem znechucena a nenecham se zabit.Prisli,neplatili,rozbili si hubu,valeli se po personalu a abych je 20krat za smenu vynasela za koule ven to me prestalo brzo bavit.jednou me propichl jeden pilnikem ruku

  superkarma: 0 02.09.2004, 13:55:39
 9. avatar
  [28] Gabi [*]

  Myslím, že tovždycky záleží na tom, jací lidé se sejdou. Ono to nemusí být idylka ani v rodinném domku se sousedem "magorem". Já bydlím v panelácích 30 let (20 + 10, v obou případech jako "starousedlík" a jediná dramata byla typu: prasklá stoupačka, křeček na útěku, zamoření mravenci apod. Naše kontakty končí u pozdravení, vlezlejší lidi ignoruju. Nemáme šanci se seznamovat ani přes děti: každý mmáme jinou MŠ i ZŠ, žádné bezpečné hřiště pod okny nemáme. Ale nijak mě to netrápí

  superkarma: 0 02.09.2004, 12:03:04
 10. avatar
  [27] Žábina [*]

  Ťapina: č.1 - tak takové idylické bydlení v paneláku ti závidím , myslím ale že je to spíš výjimka ...ona ta starší generace málokde je tak tolerantní jak popisuješ...
  ale ani ti mladší si nemají co vyčítat...prostě je to o lidech a o ničem jiným....

  superkarma: 0 02.09.2004, 11:22:06
 11. avatar
  [25] Danuna [*]

  u nas ve vchode je 50rodin.To je plnej vchod lidi,ktery se nikdy nedomluvi ne slusnem chovani

  superkarma: 0 02.09.2004, 10:22:02
 12. avatar
  [23] medved [*]

  mam dojem, ze problemove souziti neni o veku nebo nejakem stretu generaci, ale proste a jednoduse o lidech...staci jeden protivny soused nebo sousedka jakehokoliv veku a je po pohode

  superkarma: 0 02.09.2004, 10:20:20
 13. avatar
  [20] Veruška [*]

  Vyrostla jsem v paneláku, kde jsem ani po 20 letech nedokázala přesně určit, jaký soused v jakém patře bydlí, jen jsme se zdravili. Ted bydlíme v paneláku menším,kde si důchodci myslí,že jejich a nás,co si tam byty koupili,berou jako vetřelce. S úklidem problém nemám,ale když na mě tuhle nejprotivnější bába, vdova po STBákovi štěkala,že za nás uklízí okolo domu (hrabala se v záhonku, nemá co dělat), to mě vyšťavila Furt něco řeší, ale nesmysly,když soused pod námi v noci pořádá technoparty, tak místo aby zasáhly, jen je pomlouvají a koukají z oken. Ale na slušný lidi si troufnou . Ony si fakt myslí, že je rok 1979 stýská se jim po době, kdy mohli udávat, kontrolovat apod.

  superkarma: 0 02.09.2004, 10:16:47
 14. avatar
  [18] Kacule [*]

  Mersi: Je jasné, že všude je něco, ale někteří to s tou "starostlivostí" přehánějí.Rozhodli jsme se, že to budeme brát s rezervou, protože bychom se zbláznili. Nebo bych je musela

  superkarma: 0 02.09.2004, 09:38:25
 15. avatar
  [17] Lubar [*]

  Je zvláštní, jak se panelák může v podstatě během krátké doby změnit z dobrého místa k bydlení v hrůzu ... u nás družstvo, tedy my, platíme úklid - tragédie tkví v tom, že úklid nikdo už několik měsíců neprovedl a družstvu se to nějak nechce řešit výpovědí smlouvy. Takže v baráku je čurbes a svádí to výrostky, kteří tu bydlí k tomu, že barák pomalu ničí - onehdá byly vnitřní vchodové dveře bez klik - ne že upadly a někde se válí, prostě zmizely a na výtahovém tlačítku přilepený kus rohlíku
  Pevně věřím, že co nevidět bude schůze samosprávy a že se to nějak vyřeší, ale tohle je hrůza (a stačilo málo - jedna ženská, která přestala uklízet) ...

  superkarma: 0 02.09.2004, 09:14:13
 16. avatar
  [16] Mersi [*]

  Kacule : ono aj na dedine babky postávaju a špehujú, takže to je o tom istom. Aj na dedine ti sused vytopí záhradu alebo ďalší dymí autom rovno do ovocných stromoch alebo iný práve v nedeľu píli drevo.
  Bývala som na dedine takže viem, teraz bývam v paneláku a sú tu zas iné problémy tapu kto zas neupratal a tak.

  superkarma: 0 02.09.2004, 09:13:56
 17. avatar
  [15] Danuna [*]

  taky jsem hulakala z okna kdyz demolovali auta jinym lidem ale hulakala jsem jen ja ostatni mlceli a koukali z oken a dobre se bavili.Taky jsem branila deti na piskovisti kdyz jim cikani ublizovali a kdyz si deti navzajem ublizovali.Nikdo ti nepodekuje a jeste ti vynadaj co se do toho montujes a proto at si kazdy sve dite vychova sam.Nejsem armada spasy.

  superkarma: 0 02.09.2004, 09:10:43
 18. avatar
  [14] Hannah01 [*]

  Myslím si, že popisované problémy nejsou záležitostí pouze paneláků. Bydlím v domě z 19 st. (od narození) a také máme štěkající psi, vlezlé důchodce, nezamknuté dveře... Když jsme si koupili nové auto, chodili se na něj postupně dívat a jeden drzý proďola se mě dokonce zeptal, kolik stálo... Je to vždycky o lidech.

  superkarma: 0 02.09.2004, 08:30:33
 19. avatar
  [13] pajda [*]

  já už jsem o našem paneláku psala - předítm jsem bydlela v jiném, pohodovém, ale lidi, se kterýma bydlíme te´d, to je hrůza...skoro všichni prošli kolem našeho vykradeného auta a dokonce se nám i přiznali, že viděli zloděje přímo v autě a nikdo z nich nejen že neazvolal policii, ale ani na nás nezavonili...a argument? "však vy máte peněz dost, tak co bychom se zalamovali" kde na tom byli, to ovšem netuším.

  superkarma: 0 02.09.2004, 08:29:22
 20. avatar
  [12] Danuna [*]

  Bydlim v panelaku od mala ale co se deje dnes to je hrozne.Na chodbe je nas 5 rodin.Jeden fotbalista s rodinou fajn lidi,dve policejni rodiny-my a jeste vedle rodina,pani s chlapeckem a moje kamoska s rodinou.Kamoska zasadne nevytira protoze bydli hned na zacatku prej a z nas ostatnich postupne prestali vsichni a ja to tedy delat nebudu.Chodbu mame jako na internate dlouhou a oni si mysli,ze kdyz jsem doma tak budu surovat.Nebudu nikomu delat blbce.Takze si to smudlam okolo svych dveri.A ostatni prostory domu me nezajimaji protoze je to k placi.O patro niz jsou vecne hromady odpadku/v lete narez/,po schodech vajgly a nablito.Lidi se naucili si nekourit doma a tak chodi na spolecne chodby a tam si donesou kafe,vino i jidlo a tam sedi celou noc ale uklizet nebude nikdo.Mame dva vytahy ve kterych je neustale naplivano a nacurano od psu takze se bojite kdekoliv dotknout.V kolarne nemuzete nechat kolo pac vam ho do rana rozeberou a sklep zahltili ruznymi Tv,lednicky,nabytek a tak.Takze tady se nikdo nestera o nic a i kdyz mame pani,ktera uklizi tak ji delaji strasne naschvaly.Co by chodili do popelnice hodi odpadky na schodiste nebo dole v dome a vi,ze ona to vynese Takze hruza des nehlede na to,ze tu stekaji cely den a celou noc dva ale tak strasne,ze v noci to je teda spani a kousek od baraku mame hospodu a vsichni ty ozralove chodi nasi ulici a demoluji auta a dost casto.A omladina?Kdyz jim neco reknete tak odpoved vetsinou zni:co votravujes ty stara kravo .Bohuzel tu musim bydlet a lidi nepredelam tak dojdu do sveho bytecku zavru dvere a vic me nezajima protoze prilisna aktivita budi dojem buzerace a to zdejsi lide nemaji radi.

  superkarma: 0 02.09.2004, 08:28:55
 21. avatar
  [11] Kuře [*]

  Ťapina: to já taky ne, mám tu neustále provozní bordel . Ale ten "barákovej" úklid se snažím udělat. To počítání bylo spíš pro představu, kolik to vlasně toho času je. I mě docela překvapilo, že vyšlo tak málo.
  Když u nás na dveřích přistane cedulka "ÚKLID", tak vždycky prskám a brblám.
  Ale zase když vidím některé špinavé baráky, kde se člověk štítí položit tašku na zem, tak si říkám, že ten úklid radši budu dělat.

  superkarma: 0 02.09.2004, 08:25:24
 22. avatar
  [10] Aja [*]

  My se přistěhovali kdysi za totáče do družstevky. Užili jsme si dost peklo, protože oni si ten barák stavěli, brali nás jako vetřelce, protože volný byt chtěli asi tři partaje pro své děti...Naštěstí se odstěhoval nejhorší nájemník, komanč a zasloužilý člen pouličního výboru...rádoby domovní důvěrník... A je klid...teda relativní, protože už jsou byty v OV...a zase není jednoduché se s důchodci na něčem domluvit...

  superkarma: 0 02.09.2004, 08:16:22
 23. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Kuře: To je hezký, jak to máš rozpočítaný, ale já nezvládám ani úklid bytu tak, jak by bylo potřeba

  superkarma: 0 02.09.2004, 08:16:11
 24. avatar
  [8] Olina [*]

  Já bydlím v paneláku od svých 3 let a nikdy jsem žádnou panelákovou hororstory nezažila, pokud pominu to, že se mi zdával sen, jak lezu z bytu přes balkon (bydleli jsme v 6. patře). Co se týká vztahů v baráku a k baráku, je to jak říká Léthé - pozdravíme se, podržíme dveře a tam to končí.
  A co se týká úklidu, chodbu uklízí nájemníci jednou za 8 týdnů (je nás 8 bytů na patře a uklízí se vždy jen chodba na patře) a ostatní společné prsotory uklízí uklízečka.

  superkarma: 0 02.09.2004, 08:07:11
 25. avatar
  [7] Kuře [*]

  Ťapina: U nás to funguje a docela dobře. jednou za rok jeden týden úklid "vchodu" - což obnáší dle potřeby vytřít vstupní halu (ale nejméně jednou) a v zimě proházet cestičku k chodníku a posypat ji pískem.. Ta zima na člověka vyjde zhruba jednou za čtyři roky. A na patře se střídáme po týdnu. Takže jednou za čtyři týdny musím vytřít chodbu na patře a schody k těm pod nama. Což je pro mě otázka tří minut i s opruzujícím potomkem. No a jednou za rok a půl (zhruba) na nás vyjde "velký" úklid. To pár rodin vyfasuje po místnosti, ometou se v nich stěny, umyjou skleněné plochy, dveře a tak.
  Takže, když to sečtu: jednou za rok řekněme 60minut úklid vchodu (při větším zašpinění ale bez sněhu, v létě to vychází tak na 15minut), 13x 5minut na patře, to jsou celkem dvě hodiny za rok. Na velký úklid potřebuju tak hodinu, ale mám na to čas v rozmezí jednoho měsíce. Bez problémů to zvládám i s tím, že chodím do práce, mám malé dítě a chlapa, kterého vidím jenom o víkendu.
  Funguje to. I když to občas někdo odflákne. Někteří lidi zaplatí jedné z našich důchodkyň a ta to uděla za ně. A paneláček máme čistý, už jsem od hromady lidí slyšela, že sje to u nás překvapuje, jak je tam čisto.
  Jasně, že někdo je pomlouván, že neumyl chodbu pořádně, ale to bude asi všude a k pomluvám se vždycky najde důvod...

  superkarma: 0 02.09.2004, 08:00:19
 26. avatar
  [6] jankucharo [*]

  Kacule: pěkně děkuji za takové sousedy
  Bylím v 13 poschoďovém věžáku, fluktuace nájemníků je tak děsivá, že pomalu ztrácím přehled, kdo tam bydlí, kdo je host. Vím, kdo bydlí na poschodí,ale že bychom se sřídali ve vytírání chodby?? ani náhodou...někteří lidé totiž razí zajímavé heslo-můj byt končí mým prahem, hlavními dveřmi...

  superkarma: 0 02.09.2004, 07:45:37
 27. avatar
  [5] Kacule [*]

  Ťapina: Tak to ti závidím. Před 2 lety jsem se odstěhovala od našich a začala si zařizovat se svým vlastní hnízdečko. Pro informaci na patře po obou stranách důchodci , o poschodí níž to samé - nic proti nim, ale to věčné šmírování, co jsme si koupili a za kolik mi lezlo pěkně na nervy. Každý den když jdu do práce, z práce, na kafe, stojí partička 4 - 5 těchto sousedů před vchodem, pozorují, kdo kam jde a samozřejmě se vyptávají . Snažím se chodit druhým vchodem . Úklid se snažím dělat pravidelně, zatím bylo vše bez problémů. Až nedávno mi přišel z bytového dopis s výstrahou, ať provádím pravidelně úklid. Když jsem pak zjišťovala, o co jde, málem jsem odpadla... . Prostě sousedi mě nahlásili, že je mě těžké zastihnout vytírat schody, že to určitě nedělám. A přišli s nápadem, abych pokaždé, když vytřu na ně zaklepala - asi si to chtěli odkontrolovat!!!! Ani náhodou, zašla jsem si na ně taky postěžovat, no a sousedské vztahy jsou v kýblu.. ani se nezdravíme - no řekněte není to voprus, takhle otravovat lidem život?

  superkarma: 0 02.09.2004, 07:36:55
 28. avatar
  [4] Léthé [*]

  Anonym;by mě tu určitě vygumovali

  superkarma: 0 02.09.2004, 00:45:45
 29. avatar
  [2] Léthé [*]

  Taky žiji v paneláku a dalo by se říct že jsem starousedlík.I v našem paneláku je spousta nových mladých rodin s malými dětmi .Co se týče generačních problémů,nevím o ničem,anebo se jen málo zajímám o to co se děje za mými dveřmi. Potkávám lidi , i nové lidi,zdravíme se, podržíme si dveře a tam to končí.Akce jako oslava Silvestra ,kdy kámen šukal cihlu, jsou již nenávratně za námi a tak je to dobře.

  superkarma: 0 02.09.2004, 00:23:26
 30. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Já nevím, kde berete tyhle panelákové horrorstory. Vyrostla jsem v bytovce stavěné generací mých rodičů. Od té doby se tam samozřejmě přistěhovali i novousedlíci, ale nikdy nedošlo k žádnému konfliktu. Pořád se všichni navzájem znají, baví se spolu, ví, co má kdo za problém a pomáhají si.
  Teď žiju coby novousedlice v paneláku, který postavily zde popisované starší generace. Skutečně nemám čas šůrovat chodbu a hrabat sníh, když na mě přijde řada. Jenže ono to není nutné. Starší generace nejen že má čas, ale najde i ty síly - když se jí za to zaplatí. Máme v domě placený úklid, na platby se skládají všichni a uklízí důchodkyně, která se vyžívá v pohybu po chodbě a povídáním si s lidma, co prochází. Takže je spokojenost na všech stranách a neznáme pomluvy typu "ta mladá zas neumyla chodbu". Jenomže ono se to řešení musí holt hledat. Upřímně v dnešní době si nedovedu představit moc pracujících lidí, kteří zvládnou střídavý úklid domu, obzvlášť v zimě, kdy se většina lidí vrací domů za tmy.

  superkarma: 0 02.09.2004, 00:07:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme