Bulvár

Pandořina skříňka aneb interrupce ve stínu náboženství

Otevírám Pandořinu skříňku s tématem potratů a uvědomuji si, že pod článkem vznikne bouřlivá diskuse. To je jen dobře.
Pokusím se předložit několik informací, některé spojit k sobě a ukázat jednu z možných cest. Je už jen na vás, co z toho si vyberete a budete chtít považovat za rozumné a dobré. Nehodlám psát ódu na KDU-ČSL, ale zároveň nechci vidět v potratech něco zcela normálního a běžného.

Nejprve je dobré odlišit několik institucí, které se často míchají dohromady, byť jsou každá jiná.
Křesťanských církví u nás působí několik, ale žádná z církví nemá právo přímo vstupovat do politiky.

KDU-ČSL je politická strana, která se snaží uplatňovat zásady křesťanství v politice, avšak funguje nezávisle na jakékoli církvi.
Hnutí Pro život je občanské sdružení prosazující mimo jiné zákaz potratů a často se odvolává na křesťanství, přestože ani ono není součástí nějaké církve.

"Někdo mi na kostelní nástěnku dal několik letáčků Hnutí Pro život. To je sice pěkné, ale nehodlám podporovat fanatiky, takže letáčky velmi rychle putovaly do koše. Stejně končí i lidovecké letáčky," říká padesátiletý farář Ondřej, "nikde není psáno, že být křesťan znamená volit lidovce a mít rád pro-life. Byl bych velmi nerad, kdyby lidé házeli do jednoho pytle křesťany, lidovce a příznivce Hnutí Pro život."

Přesto má křesťanství, lidovci i pro-life něco společného.
Tím je ve všech případech snaha o úctu k životu od jeho vzniku až po jeho konec. Všichni přijímají myšlenku, že lidský život je vzácný, jedinečný a nenahraditelný. Jen se liší způsobem, jak tuto myšlenku nabízejí a jak hodně se ji snaží uvést do života.
"Křesťanství se vždy snažilo být na straně slabých a bezmocných, proto je ochrana nenarozeného života, který se nemůže sám bránit, celkem logická." vysvětluje otec Ondřej, "ale úcta k životu ještě neznamená, že půjdu halekat "potrat je vražda" nebo se modlit růženec před gynekologické oddělení nemonice."

Poněkud jiný postoj volí přívrženci Hnutí Pro život - snaží se změnit současnou legislativu a potraty zakázat.
Jenže Hnutí Pro život nemá žádnou politickou moc, tak se snaží prosadit své názory jinak. Poslanec Karas je jedním z těch, kdo na volání pro-life aktivistů slyší a s jistou pravidelností podává návrhy zákonů na zákaz interrupcí. Sám poslanec Karas je velmi plodný, co do vysvětlování svých stanovisek.
Toto je jeden z jeho argumentů. "S každým násilně potraceným dítětem zaniká jeden celý lidský svět, a to je ztráta nekonečná a nenahraditelná. Dokážeme si představit sami sebe jako počaté dítě, o němž někdo rozhodne, že se nesmí narodit? Takovou představu bychom jistě zavrhli jako nelidskou. Ale v případě někoho jiného stejná představa mnoha lidem vůbec nevadí."

I když Hnutí Pro život, poslanec Karas či hodně tradiční katolíci, prosazují své názory poměrně silně, stále je však možné je nazvat beránky.
Kupříkladu ve U.S.A. existuje radikální skupina křesťanů, jenž fotografuje ženy, které se rozhodly podstoupit potrat. Tyto fotografie umísťují na internet, aby všichni věděli, "kdo že se to bude smažit v pekle až do konce věků."
To samozřejmě nemá s křesťanstvím nic společného, jedná se o zvrhlost.
Ale co dítě?

"Dítě je bezesporu symbolem, avšak jak symbolem úspěchu, tak symbolem životního neúspěchu, ponížení od partnera, důvodem nedokončené školy, manželství s psychopatem, neodpustitelného vzteku sám na sebe, atp." vysvětluje psycholog Jeroným Klimeš, "Hrůzná představa, že? Zdálo by se, že vše nasvědčuje k odpovědi: "Než nechtěné dítě, tak raději potrat." 
Ale ani to není podle Klimeše řešení.
"Když jsem pracoval s žadateli o adopce, tak bych nikomu nepřál být v kůži ženy, které je 33 let. Už 13 let se snaží přijít do jiného stavu, souloží jako na povel v plodných dnech v komických polohách, který prý zvyšují pravděpodobnost, platí neskutečné peníze za umělé oplodnění, neustále polyká nějaké hormony a stejně není schopná porodit svému muži dítě." pokračuje Klimeš. "Nad tím vším se jako černý mrak vznáší vzpomínka, jak šla v sedmnácti na potrat. Není v lidských silách této ženě vyvrátit pocity viny, že si zabila vlastní dítě a že následná neplodnost není trest za potrat."

Aneb dvě strany mince, nechtěné dítě a výčitky svědomí, často spojené s dalšími problémy. Cestou by mohla být skutečná pomoc ženám v těžké situaci.
Církve provozují poradny pro ženy a dívky, azylové domy pro ženy v nouzi, právě tady se ženám dostane porozumění i bydlení.
Jen Charita pomohla v loňském roce 640 matkám s 1090 dětmi.
Těhotná žena si pak může v klidu rozmyslet, co vlastně chce udělat. Tím se zabrání zkratkovitému jednání. Například v Německu je žena před potratem povinna navštívit poradnu, kde jí budou vysvětleny všechna pro a proti případného potratu, i donošení dítěte.

Další z možností je dárcovství dětí, kdy žena dítě donosí, ale po porodu se jej vzdá.
V tom se snaží pomáhat i Hnutí Pro život. Snaží se zařídit, aby se dítě, co možná nejrychleji dostalo do nové rodiny. Ale přesto má žena dalších 11 měsíců na rozmyšlenou.

Jeroným Klimeš komentuje adopci takto: "Další pozitivní aspekt takového řešení spočívá v tom, že na oné ženě neleží takové břímě viny. Ano, udělala sice hloupost, ale také udělala vše pro to, aby o její dítě bylo dobře postaráno a má téměř jistotu, že bylo. To je mnohem lepší řešení než iracionální a téměř nevyvratitelné přesvědčení: "Zabila jsem si v 17 letech dítě a teď jsem svou vinou neplodná."

Přesto adopce není tolik častým řešením.
Proč?
Opět odpovídá psycholog Klimeš.
"Rozšíření dárcovství dětí však brání netolerance nás, které ten problém netrápí. Je to odpovědnost otců za případnou budoucí neplodnost nezletilé dcery, která přijde domů s tím, že je těhotná s nějakým hezounem z diskotéky, co na ní roztomile cenil zuby. I sousedi se musí plácnout přes prsty, když s opovržením ukazují prstem na ženu od vedle, která se k dárcovství odhodlala. Ti všichni totiž nesou část odpovědnosti za osud nechtěných a nenarozených dětí a jejich rodičů."    

       
   
25.07.2003 - Společnost - autor: Ludmila Hamplová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [482] emma [*]

  anonym 479: dobře, ale můžou se klidně i milovat, ale žena řekne interrupci jo, muž ne, tak kdo rozhodne, podle koho se rozhodne? a když žena udělá něco proti muži, on se s ní může rozejít a jí to zbude na krku (dítě nebo trauma z interrupce). nemůžeš přece myslet a priori na to, že se v pohodě dohodnou.

  p.s. spermie nejsou mršky, ale chlapi jsou větší

  superkarma: 0 30.07.2003, 17:02:09
 2. avatar
  [480] emma [*]

  Lidka: né, fakt v pohodě, to byly jen návrhy

  Anonym č. 479: jo, u početí jsou dva, ale odnosit, odkojit a odchovat to musí žena. a za další, jak bys to asi chtěl udělat? myslím že jsem to rozváděla u mého prvního příspěvku. bude soud, který rozhodne, zda se bude rozhodovat podle muže nebo ženy? nebo se budou dohadovat tak dlouho, až bude na interrupci pozdě?

  superkarma: 0 30.07.2003, 14:25:44
 3. avatar
  [477] emma [*]

  Lidka: no, to už není moc o křesťanství ale o sociální sféře, ne? ale jak chceš....

  superkarma: 0 30.07.2003, 11:07:31
 4. avatar
  [475] emma [*]

  Lidka: homosexuálové? Poslední soud?

  superkarma: 0 29.07.2003, 16:09:16
 5. avatar
  [472] emma [*]

  Ariadna: 11tisíc nahlédnutí ne? já tu byla třeba aspoň stokrát

  superkarma: 0 29.07.2003, 13:52:46
 6. avatar
  [469] aninas [*]

  _Lucky: hezky napsane
  Podle mne je verit na Bibli jako verit na Cervenou Karkulku nebo na jakoukoli jinou pohadku. Na Cervene Karkulce ale nelze postavit takovou moc, jako si nekdo postavil na Bibli. Tam je vetsi prostor na balamuceni. Pred sto lety treba katolicka cirkev naco upravila, sklonila se pred fakty, pred nimiz nelze uz cpat hlavu do pisku, ze nejsou., V loni se zase Papez omluvil za Jana Husa a za sto let se mozna budou omlouvat za dnesni postoje. Ale drzej si postaveni katolicke cirkve zubama nehtama. A lide jim veri. kdyby radeji verili vic sobe a svym blizkym.
  Priroda byla vzdy v ronovaze. Clovek zacal porusovat prirodni[NE BOZI] zakony a zakonitosti a jednou na to doplati. Priroda [NE BUH] mu to vrati.

  superkarma: 0 29.07.2003, 07:52:57
 7. avatar
  [467] _Lucky [*]

  Rekord!Jen na okraj. Zřejmě ještě stále něco není v pořádku s antikoncepcí, když dochází k takovým případům. A je jedno, jestli někdo napíše: Měli být zodpovědnější. Nevím, jak vy, ale třeba kondomy - proč jim Rusi říkají galoše? HA?Možná, že někdo uvažuje, než si ničit tělo hormonálním svinstvem (zajímavé, že obyčejní lidé, kteří se přímo HA zabývají, nejsou její příznivci) - BOHUŽEL může být lepší podstoupit něco takového. Interupce? - Jsou jen "o domluvě" a "společenské normě", protože těžko je možné říci, kdy už je to život a kdy jen malý shluk buněk. Vždycky nakonec nějaké buňky zemřou. Biologicky vzato v tom není rozdíl . K bohu, smyslu života a vůbec . Snažím se být tolerantní, ale věřící staví na jednu rovinu podepřené racionální argumenty s argumenty z bible a iracionální dogmata. To není fér. Stále ještě mnozí z nás věří, že jsme něco extra, Země pro mnohé nepřestala být středem vesmíru (ačkoli geometricky už to tak nechápou). Prostá pravděpodobnost a selský (no a co, že jednoduchý) způsob uvažování jim není vlastní. Škoda. Můžu tisíckrát poukázat, že my a příroda vůbec jsme dílem krásné náhody, která funguje stejně přirozeně jako řeka, která nakonec skončí v moři. Ano, jsou řeky, které vyschnou. Některé ale cíle dosáhnou a příroda na to měla miliardy let. Promiňte, ale boha tady není potřeba. Je to jako když dlouho házíte kostkou. Jednou ta šestka padne. Těžko z toho vinit vyšší sílu. Tak to vidím já.

  superkarma: 0 28.07.2003, 22:40:52
 8. avatar
  [466] Libča [*]

  Irka a pracujes i za velkou louzi jako instrumentarka??? Jinak diky za odpoved.....

  superkarma: 0 28.07.2003, 20:59:08

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [465] pajda [*]

  Irka: nejsem si tak úplně jsitá, že s těmi týranými dětmi máš pravdu. Něco jiného totiž tvrdí matka u soudu nebo na policii - přece neřekne "když už jsem nepotratila, tak jsem to prostě nechala umřít" a něco jiného bys viděla (a slyšela) v různých střediscích pro týrané děti - tam se totiž často jedná i s okolím rodiny, nejen s matkou, a právě z tatínků, babiček a tetiček vypadává pravda - a mnohdy je horší, než si člověk umí představit. Většinou jde o náhodné těhotenství - zklamání antikoncepce a podobně a i když verbálně se dává najevo nějaké to "já si to nechám a vychovám" tak podvědomě to nebývá pravda - spíš je to ústupek tlaku okolí, podobně jako v případě našich rodičů.

  Jinak ti rozumím, co mi chceš říct

  superkarma: 0 28.07.2003, 19:51:41
 2. avatar
  [462] Libča [*]

  Irka smim se optat mohla by jsi nam prozradit tve povolani??
  Dekuji

  superkarma: 0 28.07.2003, 19:05:16
 3. avatar
  [461] pajda [*]

  Irka: neříkám, že je špatný - mám ho moc ráda a vím, jaký je, říkám jen, že mi příjde nespravedlivé, že náš syn, kterého jsme oba moc chtěli, trpí sobectvím svých prarodičů...jinak to opravdu je o sobectví, až na to, že mám opravdu pocit, že ta máma to "nějak" překlepe (nastoupí okolí, babičky a podobně), kdežto dítě si nese mindráky celý zbytek života.

  superkarma: 0 28.07.2003, 18:56:16
 4. avatar
  [460] aninas [*]

  Irka+ Irka1 -No, kdyz je nekdo registrovanej jako Irka1, tak by tak mel vystupovat. A ne jednou jako Irka a pak Irka1. Se nediv, ze se to plete a ze je to brano jako 2 ruzne nicky.

  Ano, nazory mohou byt ruzne. Dobre i spatne.
  A u mne spatny nazor je, zacit na nekoho spilat, ze ukradl nekomu claneka ze by to vsichni meli cist v originale

  superkarma: 0 28.07.2003, 18:54:45
 5. avatar
  [459] Fifinka [*]

  Irka: konečně, konečně!! si napsala něco o sobě...to je to, co mi tu osobně chybělo..to jsem Ti psala v tom vzkazíku, který si nedostala (kvůli registraci, já Ti totiž vzkaz nepsala na Irka1) ..to je to, co jsem myslela svojí poznámkou tehdy u Referenda, víš?

  superkarma: 0 28.07.2003, 18:33:53
 6. avatar
  [458] aninas [*]

  emma cervena: ja reagovala na emma c. 432.

  superkarma: 0 28.07.2003, 18:29:06
 7. avatar
  [455] emma [*]

  Irka: je to drsný, ale z určitýho pohledu je to pravda.
  ono se ti to říká z pohodlí domova, ale buď v kůži 5letý Lucinky, která má hlad, za trest je zbita a musí sníst vlastní výkaly a směs octa s kořením... taky bys radši nežila....

  superkarma: 0 28.07.2003, 16:51:47
 8. avatar
  [452] pajda [*]

  Fifinka: netuším - padlo ne jako oficiální statistika, ale když jsme se s tou kamarádkou bavily na téma sebevraždy.

  superkarma: 0 28.07.2003, 15:19:15
 9. avatar
  [451] emma [*]

  dneska jsem četla v Britských listech zajímavej článek k interrupcím: popisují tam případ slovenské katoličky, které se narodilo mrtvé dítě a církev ho nechtěla pohřbít (přes prokazatelnou příslušnost rodičů k církvi) - tudíž v břiše je to již dítě, po narození to je pes???
  a dále: dítě (v děloze nebo narozené) je vlastně parazitem na matce - takže by to měla být ona, kdo rozhodne! všichni sice odsuzují interrupce, ale o další osud dětí už se nikdo nezajímá! kde je lepší legislativa pro nechtěné, zanedbávané, hladovějící, týrané, opuštěné děti!!! to by mělo Karase a církev zajímat přece mnohem více
  článek na http://www.blisty.cz/txt.php?id=14609

  superkarma: 0 28.07.2003, 14:00:06
 10. avatar
  [450] emma [*]

  Mánička: když si vezmeš statistiky, tak před 5 lety bylo interrupcí 180tis. ročně. teď jich je za 5 let (!) dohromady 100tis. (cca 20 000 ročně). ten pokles se mi zdá značný a nemyslím, že by ještě teď byla interrupce považována za antikoncepci. proto není důvod ji tak radikálně zakazovat. i před 10, 20 lety byla antikoncepce, ale nebyla osvěta a to je asi ten hlavní problém vysokého počtu interrupcí v min. letech.

  superkarma: 0 28.07.2003, 13:49:25
 11. avatar
  [449] Fifinka [*]

  mirrea: ještě jedna technická: hodně příspěvků je tu zdvojených..takže to číslo je určitě menší

  superkarma: 0 28.07.2003, 13:33:39
 12. avatar
  [448] Fifinka [*]

  pajda: chápu dobře, že 99% sebevrahů bylo v dětství odmítáno rodiči? A kolika let dítěte je tato statistika? Do 15 nebo 18?

  superkarma: 0 28.07.2003, 12:30:11
 13. avatar
  [447] Mánička [*]

  pajdo to je fakt problém, že se potrat bere jako ANTIKONCEPCE. Když ses narodila Ty, tak byla situace asi jiná (tím nijak nenarážím na Tvůj mladý věk ), ale dneska??? Pokud dítě nechci, tak mám strašně moc možností, jak ho prostě nemít. Jedině v tom si myslím, že by něco udělal zákaz potratů - ženy by se víc samy chránily, i ty, co na to teď í. Jinak je ale zákaz asi fakt na nic...

  superkarma: 0 28.07.2003, 12:10:16
 14. avatar
  [446] pajda [*]

  Ještě jednou - ty, které tady píší, že by NIKDY na potrat nešly, tak dítě CHTĚJÍ a chtějí se o ně starat. A co ty děti, o které se nikdy nikdo starat nechtěl? Uvážím-li co vím od kamarádky psychiatričky, že 99% sebevrahů bylo v dětství odmítáno, řekla bych, že je to velice smutný pokus udělat to, k čemu jejich matky neměly odvahu v době, kdy ještě šlo jen o shluk buněk a ohled na "myslící" bytost byl protimluvem. A umíte si představit, CO takový člověk vytrpí, než se odhodlá sáhnout si na život? A není to trošku alibismus - dohnat někoho k sebevraždě jen proto, abych já měla klidné svědomí? Nehledě už ani na to, co mám doma - můj muž mého syna bezmezně miluje, ale není schopen mu to dát nijak najevo...zkuste vystvětlit pětiletému dítěti, že táta si s ním nemůže hrát, protože to prostě nikdy nezažil a tedy to neumí...já měla zázemí aspoň u babičky. To mi připadá nejhorší - to, že se nenávist k dítěti přenáší i na jeho rodinný život.

  superkarma: 0 28.07.2003, 09:29:10
 15. avatar
  [445] emma [*]

  sorry, aninas, ale pokud vím, tak všechny nicky jsou anonymní. od toho jsou to nicky ne? mě taky aninas nic neříká... tak nevim, cos tim chtěla říct....

  superkarma: 0 28.07.2003, 08:49:39
 16. avatar
  [443] Mánička [*]

  znouzi a ještě si neodpustím... že postižení jak Ty píšeš živoří... no nevím přesně, cos tím myslel, ale to, že třeba lidi s Downovým syndromem živoří, se starají pouze a výhradně lidi nepostižení.

  superkarma: 0 28.07.2003, 07:55:33
 17. avatar
  [442] elfos [*]

  Máničko .... tos řekla moc hezky, mám velmi podobný názor. Dítě bych si nikdy vzít nenechala (a pro mě je nový život životem od začátku, ne až.. po několika týdnech), a..... ano, tohle musí mít člověk srovnáno sám uvnitř sebe, žádné řeči okolo či zákazy a příkazy to za něj nevyřeší.
  A ještě malá poznámka... problémy jsou od toho, aby se řešily, to ano, všichni máme nějaké starosti a pereme se s nimi, jak umíme.. Ale, interrupce NENÍ řešení - je to.... ukončení života.

  superkarma: 0 28.07.2003, 06:39:30
 18. avatar
  [438] Irka1 [*]

  Delate z toho gulas. Pletete moje odpovedi z nekolika diskusi dohromady. Nemela jsem chut odepisovat, ale zas si nenecham psat o mne neco, co jsem nerekla a nenapsala.

  Tudiz sunnynka:
  -napsala jsem jen, ze kubikm clanek byl trapny preklad
  -napsala jsem, ze kdyz nekdo spi s nekym koho nezna, riskuje pohl. nemoci a vlastne i tehotenstvi. O dotycne Ive jsem napsala, ze mela stesti, ze si vlastne nekoupila za 15tacu kapavku a ze ma byt rada jak to dopadlo

  aninas: zajimave, ze zrovna ty se ptas tuhle otazku: Tak pokud si clovek stoji za svym nazorem, tak je agresivni?
  Mas dvoji metr, protoze podle toho co ja napisu jsem VZDYCKY agresivni.
  Nemam cas chodit na chat, to jak jsi to vysvetlila, neni pravda. Ale ono je to jedno.

  superkarma: 0 27.07.2003, 22:47:05
 19. avatar
  [437] sunnynka [*]

  Irko a neodpustím si ještě něco...to mi fakt nedá, potom, co jsem si přečetla příspěvky pod zrcadlem.....já jsem skočila do postele s chlapem, se kterým jsem se znala asi dvě hodiny Fakt...a dodneška toho nelituju, i když mi to s ním moc dlouho nevydrželo

  superkarma: 0 27.07.2003, 22:12:24
 20. avatar
  [436] sunnynka [*]

  aninko, neřekla jsem že TY někoho napadáš. Myslela jsem že to pochopíš

  emmo, ještě jednou by sis měla přečíst příspěvek, který napsala mirrea. Tleskala mě!!! zato že jsem napsala že to hádaní tady je fuj

  A nemám pocit, že je aninas agresivní a někoho napadá (a nepíšu to rozhodně proto, že aninku mám moc ráda a nemyslím si, že je hádavá a agresivní). Schválně jsem si dala práci a přečetla si příspěvky pod "zrcadlem" a mám pocit (a už se těším, jak si na mě smlsnou ) že ten kdo je agresivní a napadá je Irka .
  Protože zrovna pod článkem o "zrcadle" po kubikm doslova vyjela....myslím, že stačí napsat, že je článek napsaný podle toho a toho originálu a ne hned autorku napadnou, že jí šlo o to, aby byla slavná za ukradený článek. Píšu sem články, a taky dost často odněkud čerpám, někdy ani zdroj neznám, protože mám spoustu poznámek hodně starých a tak u nich ani zdroj poznamenaný nemám. Ale o tohle přece nejde Nejde o to vyžrat někomu slávu, ale o to, vám všem tady ukázat NĚCO co nás zaujalo, co byste si, podle nás, měly také přečíst, protože je to poučné, zajímavé, vtipné.....A myslím, že právě tohle Irka nepochopila.

  superkarma: 0 27.07.2003, 22:02:54
 21. avatar
  [435] aninas [*]

  Tak pokud si clovek stoji za svym nazorem, tak je agresivni?
  Tak v tom pripade je i Landriel agresivni, ze si stoji za svym vericim nazorem, ne?


  Landrielko, snad je ti jasne, ze to nebyl v zadnem pripade utok na tebe. Pouze prirovnani pro nicnerikajici anonymni nick emma

  superkarma: 0 27.07.2003, 21:53:21
 22. avatar
  [434] aninas [*]

  mirrea: sunnynka: Ja jsem nekde nekoho napadla?
  S Lidkou, autorkou clanku normalne diskutujeme, bohuzel odjela na dovolenou, s Landriel doufam take diskutujeme, s kosmokosmo take, ta bohuzel momentalne nema takovy pristup k Inetu, jak by chtela a diskuze se neda odbyt jednim prispevkem.

  superkarma: 0 27.07.2003, 21:47:41
 23. avatar
  [433] Mánička [*]

  No musím vám říct, že tahle celá debata je pěkně , k tématu je tady minimum příspěvků. A je to jenom proto, že se každý snaží přesvědčit ty ostatní o té svojí JEDINÉ pravdě. Přitom je to jenom otázka vlastního svědomí...

  Takže JÁ osobně a jenom za sebe vím, že bych NIKDY na potrat nešla, pokud by nebylo jisté, že dítě má nějakou vadu NESLUČITELNOU s životem. O postižených dětech jsme vedli dloooouhatánské debaty s kamarádkou, která po důkladném zvážení a konzultaci s manželem, podrobným ultrazvukem (ten vyloučil vady neslučitelné s životem) podepsala revers a odmítla amniocentézu. Myslím, že bych teď udělala to samé. A upřímně přiznávám, že k těmto názorům jsem došla až teď, co máme první dítě. Předtím jsem si tak jistá nebyla.

  A co mě na potratech nejvíc točí? Ten název ... umělé PŘERUŠENÍ těhotenství. Jaképak přerušení.. copak se dá pokračovat, když se z toho doma vyspím a rozmyslím si to? Je to prostě UKONČENÍ když ne života, tak aspoň NADĚJE na život.

  PS: Nejsem ani katolička, ani aktivistka z Prolife, ani nic podobného... a nikdy bych nemohla odsoudit někoho za to, že potrat podstoupil. Jeho (vlastně spíš JEJÍ) zkušenosti a závěry z nich prostě budou jiné než moje.

  superkarma: 0 27.07.2003, 21:47:07
 24. avatar
  [431] mirrea [*]

  sunnynka: naprostý souhlas když jsem v pátek odjížděla, bylo tu nějakých 140 diskusí a dnes koukám jako blázen na tu čtyřstovku, ale nemám síly to vaše hádání číst!! To už snad ani není diskuse. holky, ne??? aninas

  superkarma: 0 27.07.2003, 21:26:42
 25. avatar
  [430] sunnynka [*]

  no fuj tady je to ale škaredé..... nestydíte se trochu holky??? Myslíte že ta diskuze je tady proto, abyste se hádaly a napadaly?

  superkarma: 0 27.07.2003, 21:22:42
 26. avatar
  [429] Landriel [*]

  aninas: Možná to opravdu nebylo nejlepší přirovnání, ale pro mě to ten efekt opravdu má.
  A i to, co píšeš, opravdu nějaký smysl pro ty rodiče má, třeba ten, aby se s tím naučili vyrovnat se, třeba i ten, aby je to přivedlo k myšlence na to, že tenhle život a svět nejsou ty jediné existující.
  A v tom, že lidé jsou různí opravdu není vůle boží, snad jen ta, že nám všem lidem DAL svobodnou vůli a možnost rozhodnout se, jací budeme - jestli dobří nebo zlí - a na čem nám bude záležet. To je na každém z nás a každý si za to ty následky ponese - teď i potom.

  superkarma: 0 27.07.2003, 20:40:01
 27. avatar
  [428] aninas [*]

  Landriel: No to opravdu nebylo stastne prirovnani. Ty nevis nic o genech? Kdyz jsi sama "certik", myslis, ze budes mit dite, kam ho posadis, tam ho najdes?
  A na zklidneni je zcela vhodna i joga.
  Predstava, ze ti rodice, kteri slaskou vychovali sve dite a pak jim ho nejakej ozrala prejede autem a bud usmrti a nebo zmrzaci, ze to jako ma byt pro ne, aby neco pochopili, je hrozna.
  Lide vzdy BYLI, JSOU a BUDOU dobri a spatni, zdravi i nemocni, vrahove a blazni, zlodeji i cestni. V tom neni zadna vule bozi, je to zcela normalni michani genu - vetsinou k lepsimu a nekdy k horsimu.
  Jakze to vznikl svet? Z Adama a Evy? a DAL?

  superkarma: 0 27.07.2003, 20:03:14
 28. avatar
  [425] aninas [*]

  Irka1: tak pokud jses to ta sama, tak se omlouvam. Neni zvykem, ze by tady jeden clovek pouzival ruzne nicky - az na jednoho nam znameho.
  Do me komurky ma zakazan pristup kazdy, kdo vejde a nic nerika. Nejsi sama, kdo je na seznamu - od toho je ta moznost udelala. Pokud se mne vzkazem nekdo slusne zeptal, proc tam ma pristup zakazan a vse jsme si vysvetlili, tak jsem zakaz zrusila. Jak vidis sama, potuluji se tady ruzna individua a podle nicku nikoho nepoznas, zvlaste nove nicky. Prozatim ses neptala mne na nic neptala, tak nevim, co bych ti vysvetlovala.

  superkarma: 0 27.07.2003, 19:47:46
 29. avatar
  [424] kubikm [*]

  pajda: jak to dopadlo s jednou nechtěnou holčičkou řeší již delší dobu soudy, ta, tuším, Lucinka, jak ji otec zmlátil, že vypila mlíko jeho vlastní dcercce, drželi ji o hladu, byla podvyživená a dlouhodobě týraná, svázal ji, strčil do vany, nutil pít ocet s kořením a své výkaly a zvratky. Psali, že holčička zemřela v krutých bolestech.
  Máš pravdu, život nechtěného dítěte je hrozný.
  Nebo v nedávné době, mladý otecc praštil s chlapcem - batoletem opakovaně o zeď, protože ho bolelo ouško a plakal...tatínek sledoval hokej. Z chlapce bude mrzák s poškozeným mozkem...

  superkarma: 0 27.07.2003, 18:42:53
 30. avatar
  [423] kubikm [*]

  tutik: své přítelkyni to můžeš říci takto - rodičům ses narodila, ale z nějakých důvodů tě nechtěli. Tví adoptivní rodiče si tě vybrali, už viděli, jaká jsi a přesto si tě vzali a věnovali ti svojí lásku - myslím si, že udělali víc, než ti opravdoví...
  pokud jim ovšem budeš stále říkat, to moji praví rodiče by neudělali, tak je moc zraňuješ, nemyslíš?
  Já se domnívám, že naopak tě mají rádi mnohem vřeleji.
  a tobě, tutíku, dodám, že praví rodiče jí milovali tak, že se ji zbavili a ti noví se pro ni obětovali, ale tu poslední větu jí neříkej, to bys ji ranila.

  superkarma: 0 27.07.2003, 18:34:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme