Bulvár

Pán tě volá!


Postávají na zastávkách, ve vestibulech metra, na nádraží, před obchoďákem. V ruce brožurku či časopis, které vám zdarma nabízejí. Nenápadné ženy, muži zcela výjimečně. Anebo vás zpěvem o věčném Ježíši upoutá skupinka optimisticky vyhlížejících mladých lidí. Ale mějme se na pozoru! Řeč je o sektách a jejich přívržencích.

Co je vlastně sekta? Uzavřená skupina lidí, kteří fanaticky věří v to, co jim hlásá její vůdce. Některé mají místní působnost, jiné jsou mezinárodní. Většinou mívají nějaký náboženský základ, ale není to pravidlem. Skupina se klidně může semknout kolem „ufounů“ nebo „dokonalého využití mysli“.

Co je však všem sektám společné, je neustálé vymývání mozků řadových členů, jejich izolace od rodin a přátel a získání majetku. Sektám jde totiž i přes líbivé populistické řeči o moc a o peníze. Bohužel nejčastějšími rekruty těchto spolků jsou mladí přemýšliví lidé, často i vysokoškoláci. Mívají komplexy, neuspokojuje je současný styl života, a tak se snadno upnou k nějaké atraktivní ideji, která jim slibuje hory doly, a přitom snadno přehlédnou, že vlastně upadli do „otroctví“.

Taková sekta pak funguje jako časovaná bomba, protože ať už se jejímu vůdci vylíhne v hlavě cokoliv, od rituálních vražd k hromadným sebevraždám, členové jej slepě poslechnou, protože jsou k tomu vytrénovaní.

Varovné příznaky
Protože sektám dokáže podlehnout snad každý, kdo si není sám sebou jistý, může se stát, že i vaše dítě, které trápí problémy dospívání, nešťastné lásky či neúspěch ve škole, může u podobné skupinky najít útočiště. A jak poznáte, že se něco děje?

Zbystřit pozornost byste měli zejména když vaše dítě:

- náhle změní přátele a místo vrstevníků a spolužáků se začne stýkat s lidmi, jež neznáte

- opustí své dosavadní zájmy

- s chutí moralizuje a stále častěji mluví o konci světa

- tráví stále více času mimo domov, a to zejména o víkendech

- nahradí mladistvý šatník usedlými nebo orientálními oděvy

- pronikavě změní jídelníček

- začne používat novou slovní zásobu, které bez jeho výkladu nerozumíte

- vymění knížky a časopisy za pestré brožurky a knihy s podivnými názvy

Jak postupovat
Jen málo dospívajících má bez pomoci zvenčí dost síly ze sekty odejít. Pokud vše necháte být, anebo zkusíte zasáhnout silou, nejspíš o své dítě přijdete. Proto nepropadněte panice a jednejte opatrně. Zkuste si s dospívajícím rozvážně promluvit. Pokud s ním není řeč, poohlídněte se po odborné pomoci.

Existuje síť pedagogicko-psychologických poraden a krizových center. Buď vám poradí, nebo vás zkontaktují se specialisty na tuto problematiku. Nejlepším „očkováním“ proti sektám je pohodová rodinná atmosféra vzájemné důvěry a otevřenosti a životní příklad rodičů. Budou-li mít mladí pevnou půdu pod nohama, ani sekty je nezviklají.

Nenechte se ovlivnit sektofóbií

Problematice náboženských skupin nejrůznějšího charakteru se věnuji už od časů studií psychologie a religionistiky a za tu dobu jsem narazila na jeden zajímavý fenomén. Pod tlakem negativních zkušeností s některými výrazně manipulativními uskupeními vznikla ve společnosti jakási „sektofóbie“, vydatně podporována různými „deprogramátory“ a „sektobijci“, kteří se naneštěstí často označují za odborníky a nabízejí své služby, případně s patentem na pravdu, který si sami udělili, označují nejrůznější skupiny nálepkami „sekta“, „zhoubný kult“ či podobnými dramatickými termíny. O tom, že se sami často dopouštějí manipulace, raději pomlčme.

Nepanikařte
Pokud mluvíme o „sektách“ měli bychom si především uvědomit, že se jedná o pojem v dnešní době neurčitý, zabarvený spoustou falešných představ, a odborníky proto odmítaný. Co se samotných skupin týče, ty skutečně nebezpečné se na území ČR podle každoročních zpráv BIS prakticky nevyskytují.

Pozor na dianetiku
„Nebezpečné“ v tomto kontextu znamená nejen používající propracované techniky psychické manipulace, ale uchylující se i k fyzickému násilí. Za jedinou dlouhodobě rizikovou skupinu na území ČR bývají považováni takzvaní scientologové (Dianetické centrum) – právě kvůli propracovanosti používaných praktik a svým zakladatelem poměrně jasně definovanému cíli – vydělat.

Skupiny se vyvíjí
V případě ostatních skupina na území ČR lze mluvit spíše o manipulativních rysech, přičemž důraz na poslušnost, hierarchii, uzavřenost, očekávání blízkého konce světa, elitářství a podobné charakteristické prvky manipulativních skupin se často různí v oblastních organizacích a vyvíjejí se v čase – s příchodem většího množství věřících se obvykle „rozvolňují“. Naopak může dojít k tomu, že některá uskupení velkých církví začnou vykazovat manipulativní rysy – což je jev charakteristický například pro některé letniční sbory.

Takže pozor, když vaše dítě začne vykazovat některý z oněch „nebezpečných rysů“, které jsou uvedené v předchozí tabulce, může to také znamenat, že stárnete, nechápete, co právě „frčí“, a zkrátka zažíváte to, co prožívali třeba rodiče generace hippies.

Tak hlavně peace, sestry :)!
Ivana Kuglerová

Setkala jste se s příslušníky nějaké sekty? Přečetla jste si někdy některou z jejich brožur? Máte s příslušností k sektě osobní zkušenost? Jak před sektami chráníte svou rodinu?

   
12.12.2007 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [96] Milan3351

  Zajímavý článek o scientologické sektě vyšel v časopise Rolling Stone. Píše se tam o scientologických nápravných programech, náboženské indoktrinaci i o tom, jak "očůrat" jejich detektor lži:

   

  www.r-factor.cz/clanky/rolling-stone/Rolling-Stone.htm

  superkarma: -1 15.04.2009, 16:32:57
 2. [95] elis-67 [*]

  sektu nebrat

  superkarma: 0 17.12.2007, 21:39:08
 3. [94] dwolfova [*]

  Pryš od různých náboženských sekt - jsou to "blázni" kteří nemají vše v pořádku - přidat jim práci, ať nemají čas na blbosti.

  superkarma: 0 16.12.2007, 20:10:43
 4. avatar
  [93] *daisy* [*]

  Precetla jsem clanek a musim rict, ze jsem asi clenem sekty

  Ony "varovne" priznaky mi prijdou natolik obecne stanovene, ze se do toho vejde jakykoliv novy zajem - logicky se mi pak zmeni cast zivota, a okoli nutne musi zaregistrovat, jestli se do toho dostatecne zazeru

  superkarma: 0 13.12.2007, 18:18:53
 5. avatar
  [91] Solei [*]

  Mně budí radio budík a auta a autobusy co jezdí po Plzeňské

  superkarma: 0 13.12.2007, 13:23:38
 6. avatar
  [90] Meander [*]

  andilek.j: Mě budili každé ráno pávi. Plyne z toho nějaké ponaučení? Jako že třeba šlechta a buržousti jsou zlo, protože zatáhli hnusně uřvané pávy do zahrad?

  superkarma: 0 13.12.2007, 12:17:54
 7. avatar
  [89] andilek.j [*]

  Mně budí každý ráno před šestou hlasitý (a dlouuuhýýý) zvonění kostelního zvonu (nevím, kdo chtěl zajistit vzbuzení lidí do okruhu několika kilometrů) a taky nepíšu redakci články o zhoubným vlivu katolíků na veřejnost... To, co církev prováděla celý staletí a to, jak její zastupitelé žehnají válkám a zbraním (to, že byl Hitler katolík a na opasku jeho vojáků bylo "Bůh s námi"), toho si nikdo nevšímá. Taky si nikdo nevšímá toho, jaký peníze tečou ročně do církví...
  Ale na Svědky nasazuje každý... Asi jsou víc vidět... Ale měly byste se, milé dámy, než začnete někoho pomlouvat, aspoň s někým z nich seznámit. Ne třeba přes Bibli a "jejich učení", který tak odsuzujete, ale jen tak... Možná byste zjistili, že jsou to fajn lidi, kterých se nemusíte bát. Že mají rádi stejnou hudbu, čtou možná stejnou literaturu nebo mají rádi stejné filmy... A světe div se, většina z nich si žije dobře a mají majetek, mají dokonce i auto! Vzhledem k příspěvkům to totiž vypadá, jako by to byli pomalu žebráci, kteří veškerý majetek, který měli, dali "církvi"... Neodpustím si připomenout košíky, který v kostelích putujou po lidech a lidi "dobrovolně" do nich dávají peníze (kdo by taky nedal, když se na něj tolik lidí dívá...).

  superkarma: 0 13.12.2007, 10:23:24
 8. [88] Anai [*]

  Veškeré sektářství (dokonce i za komoušů pionýr a pak skaut - taky to mohlo přerůst...) je mi odporné, zvláště u Jehovistů je šílený to s Vánocema a krví... Přesto mám pocit, že jsem v jedné sektě "jela", nyní střízlivím (docela deprese) a přesto hodlám spolupracovat tak jako externě, protože mě. Ono mě totiž přineslo před 5 lety moc a moc pozitivního, díky určitému druhu "sekty" mám 5 let konečně krásný vztah.... Jedná se o jedno velmi úspěšné amatérské divadlo (cena na Jir. Hronově), velmi originální (absurdní, autorské, ojedinělé), velmi tvrdě vedené, rozhodně de facto profesionálně, ale jinak by to asi tak daleko nedotáhlo (3 roky pravidelně plnilo divadlo na Žižkově, kde hostovalo). Dnes v podstatě už ne amatérské v pravém slova smyslu (o.s. s vlatními prostory). Zásady: šéf má vždycky pravdu - nemožnost ovlivnit jeho představy o repertoáru a způsobu vedení divadla - kladení nároků na volný čas, na priority: 1. divadlo 2.práce a rodina 3. ostatní. Posléze, když se budoval prostor ze skladiště, tak nároky na pracovní nasazení, kterého já jsem jako nejstarší nebyla ze zdr. i osob. důvodů schopna a nebyli ochotni i ostatní, pak následovaly pohovory a posléze návrh jakési externí spolupráce, resp. konec členství u některých, odebrání rolí... prostě už nebyli potřební... spousta lidí (bylo nás ke 20) odešlo dobrovolně, takže dnes je opradvu nádherné malé divaldo se vším, co k tomu patří, ale pomalu tam nebude mít kdo hrát... nemáte někdo zájem? Já nějak už .... měli jsme shánět sponsory, kdo nesehnal, byl "špatný", očekávalo se, že naši rodinní příslušníci přispějí, ti solventní... no, trošku smutné, jinak skvělí lidé, všichni... Co myslíte, taky sekta???

  superkarma: 0 13.12.2007, 08:39:46
 9. [87] anité [*]

  Setkala jsem se několikrát se Svědky Jehovovi a vždy jsem je rázně odmítla. Tyhle sekty brr nebrat.

  superkarma: 0 12.12.2007, 23:35:17
 10. [86] benji [*]

  Byla jsem několikrát oslovena příslušníky nějaké sekty, ale naštěstí se mi je povedlo vždy udolat takovými otázkami, na které mi nedokázali odpovědět a tak jsem se s nimi velice rychle rozloučila. Ale slyšela jsem bohužel i o smutnějších koncích v řadách mých známých.

  superkarma: 0 12.12.2007, 22:10:06
 11. [85] dwolfova [*]

  Těchto lidí si nevšímám, pokud neustále dochází domů, tak jsem doslova je vykázala, že si nepřeji, aby neustále obtěžovali, že jsou horší než obtížný hmyz a od té doby mám pokoj.

  superkarma: 0 12.12.2007, 22:09:32
 12. avatar
  [84] Mirly [*]

  Bohužel se s jehovisty setkávám téměř denně,dvě ženy postávají v létě i v zimě v naší ulici.Přesto že mne už musí znát od vidění,pokaždé mne znovu osloví.Snad doufají,že mě jednou zlomí.

  superkarma: 0 12.12.2007, 21:32:15
 13. [83] VendaZ [*]

  těchto lidí si prostě nevšímám

  superkarma: 0 12.12.2007, 20:58:48
 14. avatar
  [82] Juana [*]

  ivana.kuglerova: pochybovat o tom můžeš, ale opravdu to v té knížce bylo- zdůrazňovali tím nutnost vegetariánství i pro křesťany.

  superkarma: 0 12.12.2007, 19:11:03
 15. avatar
  [81] Aloren [*]

  Sektářství je určitě nebezpečné, manipulace s lidmi vždy ve svůj prospěch, pod zástěrkou vzývání jakéhosi Boha...

  superkarma: 0 12.12.2007, 18:48:48
 16. avatar
  [79] sukovka [*]

  ne né to není nic pro mě

  superkarma: 0 12.12.2007, 18:01:13
 17. [77] bedanek [*]

  Naštěstí ne. Fuj.

  superkarma: 0 12.12.2007, 17:01:36
 18. [76] Reni [*]

  Setkala jsem se s jehovisty. Oni chodí dům od
  domu. Agitují svoji víru. Jsou dost odporní.
  Mám s němi nepěknou zkušenost. Obcházím
  je teď velkým obloukem.

  superkarma: 0 12.12.2007, 16:54:14
 19. [74] terenniberuska [*]

  STRAŠNĚ SE VŽDY DIVÍM JAK DOKÁŽOU STÁT V PRŮVANU VE VESTIBULU I STARŠI ŽENY JE TO DĚS

  superkarma: 0 12.12.2007, 15:22:10
 20. avatar
  [73] ivana.kuglerova [*]

  mamča123: Omyl, lidi si ničí životy sami - obvykle vlastní blbostí... Nepotřebují k tomu žádné strašidelné "sekty"

  superkarma: 0 12.12.2007, 15:17:54
 21. avatar
  [72] ivana.kuglerova [*]

  Juana: Kršňáci že vykládali biblický verš? Tak to teda dóst pochybuju .

  superkarma: 0 12.12.2007, 15:15:55
 22. [71] mamča123 [*]

  sekty by se měly zakázat ničí životy lidí

  superkarma: 0 12.12.2007, 14:55:24
 23. avatar
  [70] veselá_hruška [*]

  U nás na chalupě taky jednou bouchali, v ruce drželi časák "Probuď se!", tak jim máma řekla že je vzhůru už od půl šestý a zabouchla dveře. A táta šel zrovna ze zahrady tak je vyhodil, protože vlezli na dvůr až k baráku...

  superkarma: 0 12.12.2007, 14:29:22
 24. avatar
  [69] wtipna [*]

  http://www.sekty.cz/texty/netradicni_nabozenstvi/kap3/scientologie.html

  superkarma: 0 12.12.2007, 14:22:33
 25. avatar
  [68] wtipna [*]

  Zrovna předevčírem jsem se dozvěděla, že ségra mého švagra má přítele, který je v Scientologické církvi. Dělá v nějaké realitce, která je tím prožraná. Taky ji k nim tahal, ale ona je naštěstí rozumná, tak to odmítla. Přítel jí teď oznámil, že s nimi bude "dočasně" bydlet jeho kamarád (taky (taky z té církve), jelikož se mu rekonstruuje byt (který pak dráž prodá). Je velice zajímavé, že se k nim stěhuje i s nábytkem. Tak jsem jí doporučila, ať se na "přítele" vykašle a utíká co může...

  superkarma: 0 12.12.2007, 14:08:24
 26. avatar
  [67] Simba [*]

  lenagirl: já mám teda sekty ráda ..obzvlášť taková Bohemia brut nebo Bohemia Regia

  superkarma: 0 12.12.2007, 13:57:41
 27. avatar
  [66] aiša [*]

  u nás neustále otravují johovisti,jsou strašně vlezlí,opruzují kolikrát i ve městě

  superkarma: 0 12.12.2007, 13:50:52
 28. avatar
  [65] Ch.Z. Kochanská [*]

  Už delší dobu mi vrtá hlavou, jestli je můj kolega u Svědků... Jenže vyptávat se nebudu, je to jeho věc.

  superkarma: 0 12.12.2007, 13:21:44

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [64] Juana [*]

  Jako skoro každý jsem se setkala s jehovisty, poprve ještě za socialismu, kdy byli v ilegalitě. Dokonce jsem četla i některé jejich knížky, ony si asi myslely, že ulovily další dušičku - byla to matka s dcerou, velice milé osoby, ale bohužel řádně praštěné s vymytým mozkem. Když občas ulovím Strážnou věž nebo ten druhý plátek, co nabízejí, tak si ráda počtu i teď, pobavím se u toho a chci mít přehled, abych věděla, co dětem může hrozit. Moje sestřenice je totiž léta jehovistka, i se svým primitivním manželem (ona se vdávala v pátem měsíci hned po maturitě, překvapivě nesdílela předmanželkou abstinenci s ostatními souvěrci), děti znají vánoce jen od dědečka a babičky, manžel je líný nemakačenko a radši hlásá víru pravou.
  Pak jsem taky hned po revoluci četla nějaký spisek od hnutí Haré Kršna, a na tom mi zaujalo, že úplně ten samý biblický verš, který jehovisti používají kvůli odmítání transfuze, tak krišnovci vysvětlovali tak, že Bůh chce abychom byli vegetariáni.
  A mezi námi, četla jsem i knížku věnovanou katolické mládeži a ono se to moc od těch jehovistických zas tak nelišilo. Prostě církevní organizace, jakákoliv, pro mne není to pravé, ještě tak budhistická filozofie, to je mi nejbližší.

  superkarma: 0 12.12.2007, 13:18:59
 2. avatar
  [63] Meander [*]

  jochova: Jak se to dělá?

  superkarma: 0 12.12.2007, 13:05:18
 3. avatar
  [62] jochova [*]

  sekty obcházím velkým obloukem...

  superkarma: 0 12.12.2007, 12:58:02
 4. avatar
  [61] lenagirl [*]

  nemám ráda sekty

  superkarma: 0 12.12.2007, 12:54:48
 5. [60] inka35 [*]

  U nás taky postávají, tak se jim už z dálky vyhybám.

  superkarma: 0 12.12.2007, 12:44:17
 6. avatar
  [59] Evik8 [*]

  Samozrejme,že o sektách som už počula...najviac neodbitní sú práve už zmieňovaní Jehovovi svedkovia.Ďalšou rozšírenou skupinou sú Salviši,ale tí aspoň neotravujú na ulici či doma pod dverami...nech je ich akokoľvek veľa,nemám záujem...

  superkarma: 0 12.12.2007, 12:32:19
 7. [58] zahr [*]

  Svědci Jehovovi - ty snad zná každý, ti přijedou auty a obíhají celé sídliště, taky to parkrát u nás zkusili, ale neuspěli.

  superkarma: 0 12.12.2007, 12:22:31
 8. avatar
  [57] Zdendula [*]

  nejsilnější víra bývá tam kde je nejslabší rozum

  superkarma: 0 12.12.2007, 12:22:31
 9. [56] LenaK [*]

  taky u nás párkrát Svědci Jehovovi zvonili, ale rychle s nima pryč

  superkarma: 0 12.12.2007, 12:17:27
 10. avatar
  [55] Ni-ka [*]

  To ani číst nemusím.Máme ve třídě Jehovistku a to mi stačí.Jednou jsme jí řekly,tak hučí do někoho jiného a nás nechá napokoji a pochopila.

  superkarma: 0 12.12.2007, 12:13:26
 11. avatar
  [54] Lídy [*]

  Neznám nikoho, kdo by se nesetkal s nějakou sektou - někdy mám pocit, že např. Svědci Jehovovi jsou všude . A jakákoliv sekta i církev mi nahání husí kůži .

  superkarma: 0 12.12.2007, 12:12:32
 12. avatar
  [53] k@tchabinka [*]

  jeste ze mam svuj oblibeny nahrdelnik z cesneku.. verici ani jina havet na me nemuzou...

  superkarma: 0 12.12.2007, 11:43:57
 13. avatar
  [52] Meander [*]

  Hašišmrajá!
  Jistěže setkala, kdo ne?
  Jistěže přečetla, kdo ne?
  Mno, některá auditka jsou jakože sekta.
  Nemám rodinu a kdybych ji měla, asi by bylo vhodné před ní chránit sekty.

  superkarma: 0 12.12.2007, 11:21:56
 14. avatar
  [51] Lukáš Čejka [*]

  Cert vi, kde se ti vsichni panbickari berou

  superkarma: 0 12.12.2007, 11:13:09
 15. [50] Jasminek [*]

  Často u nás zvonili Svědci Jehovovi, po několikaletých neúspěších už u nás dlouho nebyli. Jinak dost sekt potkávám ve městě, jednou jsem prolistovala nějakou brožuru, ale nic pro mě .

  superkarma: 0 12.12.2007, 11:02:09
 16. avatar
  [49] alušenka [*]

  Lycan: musíš to poslat redakci do mejlu

  superkarma: 0 12.12.2007, 11:00:17
 17. avatar
  [48] Wanda [*]

  S příslušníky sekty jsem se již setkala, jejich brožury jsem nečetla. V případě osobní návštěvy, kdy zazvoní u dveří je poklonkuju, že nic nechci a nic mě nezajímá.

  superkarma: 0 12.12.2007, 10:52:19
 18. avatar
  [46] Žábina [*]

  gerda: už nevím, ale myslím že ne

  superkarma: 0 12.12.2007, 10:33:04
 19. avatar
  [45] Ťapina [*]

  gentiana: 6 - každý???

  superkarma: 0 12.12.2007, 10:17:25
 20. [44] Lindaa [*]

  gentiana (5) a Nyotaimori(6): presne to resím momentálne doma. Jehovisty a podobne pomatence jsem na nasí vesnici jeste nepotkala a tak ty na cerno obarvené vlasy, cerné nehty, fixou popsané oblecení, príserná muzika linoucí se z pokoje, naprosto nesmyslné poznámky ze skoly a podobné lahudky bude "jenom" puberta.

  superkarma: 0 12.12.2007, 10:14:59
 21. avatar
  [43] gerda [*]

  Žábina: moonisté?

  superkarma: 0 12.12.2007, 10:08:38
 22. avatar
  [42] alušenka [*]

  taky k nám chodí jehovisti, zazvoní, řeknou dobrý den, zeptají se, jestli mě zajímá politika a jak jsem se současnou spokojená, řeknu nezajímá , nashledanou a zavírám dveře

  superkarma: 0 12.12.2007, 10:04:20
 23. [41] standa1 [*]

  Jehovisti jsou opravdu otravní. U nás byli mockrát. Bez úspěchu.

  superkarma: 0 12.12.2007, 10:04:05
 24. avatar
  [40] Žábina [*]

  mám známou, původem z Holandska, která v nějaké sektě, kterou vede číňan nebo japonec s manželkou, věděla jsem i jméno,ale zapoměla
  tak ten svým členům vybere protějšek, za který se musí provdat nebo oženit
  takže této paní z Holandska vybral čecha
  poslušně si ho vzala a má s ním dvě děti
  několikrát mne zvala na ta jejich shromáždění,ale já vždy s díky odmítla..vozila mi ty pozvánky až domů
  protože jsem ji měla /a mám/ ráda, nechtěla jsem jí nějak rázně odmítnout, vždy jsem slušně řekla, že nemám čas ani chuť
  vím, že pracovali pod nějakým názvem Společenství pro rodinu nebo tak nějak

  superkarma: 0 12.12.2007, 09:43:01
 25. avatar
  [39] grapa [*]

  Před pár roky jsme měli Jehovisty za dveřmi párkrát do měsíce. Asi museli plnit nějaké kvóty v náboru nových oveček, protože byli dost neodbytní Přestěhovali jsme se a tady se naštěstí zatím nevyskytli

  superkarma: 0 12.12.2007, 09:42:54
 26. [38] menhet [*]

  Pak teda přišly pěkný dvě slečny a ty to prošly celý, to byli všichni kluci nadšený, že se měli na co kouknout. :)

  superkarma: 0 12.12.2007, 09:33:02
 27. [37] menhet [*]

  No, znám jehovisty, ale jen vzdáleně. Nejvíc mě pobavilo, když si postavili kostel naproti bordelu. :) Jiank je posílám pryč, když přijdou otravovat domů. Když přišly dvě ženský otravovat na kolej, tak po pár pokojích odešly dobrovolně samy. :)

  superkarma: 0 12.12.2007, 09:32:33
 28. avatar
  [36] vlcice [*]

  Můj bratranec je Jehovista. Ale nikdy nezměnil přátele, nikdy nikoho do víry nenutil, nikdy nezměnil své koníčky. Žijí stejně jako všichni ostatní, akorát neslaví vánoce. Mají dvě děti a nemyslím, že by odmítli transplantaci kostní dřeně, kdyby to bylo potřeba. Asi hodně záleží na tom, jak moc tu svou víru lidé berou.

  superkarma: 0 12.12.2007, 09:26:27
 29. avatar
  [35] Solei [*]

  svědky jehovovy a reklamu na provident by měli zakázat, a hned by bylo na světě líp

  superkarma: 0 12.12.2007, 09:22:38
 30. [34] leonab [*]

  Kdysi dávno ještě u rodičů se k nám pokoušeli nasáčkovat Svědci Jehovovi, které jsme však vysvátkovali hned od dveří. Jsou šíleně vlezlí a to je nebezpečné.

  superkarma: 0 12.12.2007, 09:20:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme