Vztahy

Pan profesor Šikana

Chtěla bych svým článkem navázat na nedávnou sérii o šikaně. Když jsem si články pročítala, vzpomněla jsem si na učitele, který učí na základní škole v naší vesnici.

Říkejme mu, třeba, pan učitel Novák.

Pan učitel Novák učí matematiku a výpočetní techniku. Jeho odborné znalosti jsou, myslím, na výborné úrovni, ale tím jeho kvalifikace pro vzdělávání dětí končí.
Pan Novák nemá ambice, aby byl oblíbený učitel, aby se žáci do jeho hodin těšili a aby je co nejpoutavějším způsobem naučil látku.
Pan Novák má vyšší cíle, chce být ŘEDITEL. Bohužel, nebo spíš bohudík, se mu jeho sny zatím nesplnily.

Kdyby byla jedinou neřestí pana Nováka jeho touha po ředitelském křesle, nebyla by to zase taková tragédie.

Ale pan učitel Novák má ve své povaze něco mnohem, mnohem horšího. Pan učitel Novák se vyžívá v ponižování a šikanování svých žáků.
V dané třídě, kde učí, si vybere jednoho, či dva jedince, kteří u něj mají peklo. Své oběti si vybírá mezi dětmi, které jsou nějakým způsobem odlišné. Pokud je někdo tlustý, tenký, pomalejší, tišší, hlučnější nebo nejlépe přecitlivělý, může si být jistý, že panu učiteli Novákovi neujde.

Urážení a vysmívání je u pana Nováka na denním pořádku. Vím to, protože ani já jsem to s ním neměla lehké. Už si přesně nepamatuji, čím jsem si jeho zájem vysloužila, ale větu: „Aleno, ty jsi piksla!“ asi nezapomenu nikdy. V páté třídě to s mým sebevědomím značně zamávalo. Mám ale štěstí na rodiče, kteří, když jsem jim přišla domů s pláčem, rázně zakročili a na chování pana učitele si stěžovali u paní ředitelky. Ta jim tehdy přiznala, že takovýchto stížností na pana učitele Nováka řeší do roka několik. Pan učitel dostal nakázáno se mi omluvit. A víte co mi řekl? „Aleno, promiň, já UŽ si o tobě nemyslím, že jsi piksla…“.

O čtyři roky později nastoupil do školy můj brácha. Ve třetí třídě začal sbírat přívěsky na klíče, se kterými se chtěl pochlubit kamarádům, a tak je nosil připnuté na džínách. A pan učitel Novák jej potkal a říká mu: „René, ty jsi borec.“ Brácha se zapýřil a měl samozřejmě radost, že jej PAN UČITEL pochválil. Jenže ten vzápětí dodal: „…nebo spíše blbec!?!“. Určitě uhádnete, co se stalo. Brácha přišel ze školy s pláčem.
Moji rodiče, poučení z minula, nešli řešit problém do školy, ale došli si přímo za panem Novákem (bydlí pár domů od nás).
Co si tehdy pan učitel vyslechl, to nevím, jisté ale je, že naší rodině dal pokoj. Za čtyři roky po bráchovi nastoupila na místní základní školu sestra, která je trochu při těle, takže jsme se báli, že se stane znova terčem útoků pana Nováka, ale ten si po celou dobu, kdy sestra chodila do školy, nic nedovolil.

V současné době má pan Novák svou oblíbenou oběť v páté třídě. Syn naší kamarádky je velice citlivý a zvláštní kluk, se kterým se musí umět jednat. Pan učitel Novák je, bohužel, jeho třídní. Kluka, říkejme mu Honzík, pronásleduje, kde může. Když je zkoušený, tak ho před tabulí tak znervózní a vydeptá, že Honzík je z ucházejícího počtáře na propadnutí.

Když si rodiče přejí vidět jeho písemky, pan učitel je odmítne poslat. Honzíkův tatínek i maminka si s panem Novákem tykají, jsou zhruba stejného věku. A tak se jednou tatínek pořádně naštval a za panem učitelem si došel až domů. Tam mu pan učitel řekl, že se s ním nemá o čem bavit, protože ho Honzík nezajímá a rozhodl se, že ho raději bude ve třídě IGNOROVAT!!!

A tak to Honzíkovi rodiče šli řešit s panem ředitelem. Ten si je vyslechl, odděleně si vyslechl pana Nováka a závěr byl takový, že si Honzík vymýšlí, že pan učitel se k němu chová normálně a stížnost rodičů je neoprávněná…

Panu Novákovi všechny jeho urážky a šikanování procházejí. Divíte se? Já taky. Rodiče si houfně chodí stěžovat, nový pan ředitel o jeho chování ví, ale nic se neděje.
Co se tedy dá s takovýmhle panem učitelem Novákem dělat? A kolik takových Nováků učí naše děti???

Pokud se vaše dítě setká s takovýmto panem učitelem Šikanou, neváhejte a běžte si na něj stěžovat u ředitele školy. Stížnost musí být písemná a očekávejte také písemné vyjádření ředitele. Možná budete mít více štěstí než Honzíkovi rodiče a ředitel nebude dotyčného „Nováka“ tak bránit…  

           
   
24.09.2003 - Láska a vztahy - autor: elly

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [100] Ťapina [*]

  gryzli: To je asi jediné možné řešení, jinak nevím.

  superkarma: 0 24.11.2003, 16:34:44
 2. avatar
  [99] Sanofi [*]

  Kopicka: Třeba hrála první ligu a jen tak trénovala

  superkarma: 0 26.09.2003, 17:09:02
 3. avatar
  [96] manki [*]

  Taky něco pro zasmání. Když byl kluk v první třídě, musela jsem do deníčku každý den vypisovat co ten den dělal. Např. 5x četl článek, učil se matematiku, cvičil psaní 5x atd. a tohle jsem musela psát každý. No a jednou jsem měla ruku v sádře a tak jsem osobně zašla za učitelkou a ona, že si to poznamená, že nemohu psát. No a druhý den jsem JÁ v deníčku měla nakreslenou velkou červenou hrubku Tak jsem tedy levou rukou kostrbatě napsala, že mám ruku v sádře, ach jo. Dodnes ten deníček mám schovaný.

  superkarma: 0 25.09.2003, 10:40:46
 4. avatar
  [94] Bobina [*]

  Já dneska přidám něco pro zasmátí:
  Moje neteřinka je ve druhé třídě a ségra zjistila,že před několika dny děti dostaly úkol z matematiky a měly ho mít podepsaný od rodičů. Samozřejmě naše drnda na to zapomněla a tak nelenila a dle běžných studentských zvyků (tedy na 2.třídu je to docela brzy) podepsala úkol za maminku ... jenže nenapsala příjmení,ale prý pěkně velkými tiskacími písmeny VLAĎKA (tak se ségra jmenuje).
  Copak jí jeden může za tohle nařezat?

  superkarma: 0 25.09.2003, 09:25:53
 5. [93] lea [*]

  Taky jsem se stala svědkem šikany, ze strany našeho učitele fyziky, matematiky a výpočetní techniky. Na druhém stupni (byl to můj první den v kůži páťáka), jsem se usmála na tohoto učitele a jeho reakce byla děsná. Vyzvedl mě na lavici, aby mě všichni viděli a začal mě ofackovávat se slovy: čemu se směješ, holčičko. Větší ponížení jsem nezažila, doma jsem to řekla se slzami v očích našim, taťka si za milým učitelem dojel, chytil ho pod krk a zdůraznil, že se to už nesmí opakovat. Byla jsem vždy bezproblémové dítko s vyznamenáním. Citlivá duše. Učitel mi dal pokoj. Když procházel kolem žáků ke katedře, dával bezdůvodně pohlavky, u tabule šikanoval skoro všechny. Když měl službu na chodbě, museli jsme o přestávkách stát v lavici, kdo nevyhověl, dostal pár facek. Všichni se ho báli, nikdo nevěděl, co se mu zrovna nebude líbit. Taky měl ředitelské ambice, když při psychotestu na tuto funkci neuspěl, zaměřil se na funkci starosty. Při kandidatuře nebyl líný obejít rodiče svých žáků a zdůraznit, co by bylo s jejich dítětem, kdyby nedostal jejich hlas. Málem se mu to povedlo (byl v pořadí 3), knám se nestavoval, neuspěl by. Donutil muže na 2. pořadí, aby odstoupil z kandidátky a pak se snažil spochybnit průběh voleb a volební komisi celkově. To mrkáte, že? Bojovala bych jako lev, jen aby se nedostal takový člověk k moci, je to podrazák a strašně nebezpečný člověk. V této chvíli buzeruje děti v jiném městě a škole. Kdyby rodiče věděli...

  superkarma: 0 25.09.2003, 06:57:51
 6. [89] Koníček [*]

  Chudáček Honzíček...

  superkarma: 0 24.09.2003, 20:00:27
 7. [88] FERI [*]

  Je to děsně nespravedlivé vůči tomu dítěti...

  superkarma: 0 24.09.2003, 19:55:44
 8. avatar
  [87] Kopicka [*]

  Nám učitelka kopala do tašek.... Kalkulačky atd. to samozřejmě odnášely. Neudělal nikdo nic...

  superkarma: 0 24.09.2003, 19:54:48
 9. avatar
  [86] Lída [*]

  Meryl: To je hrůza,já bych tý babě asi vymlátila zuby.Jsem sice člověk mírumilovný,ale když jde o děti

  superkarma: 0 24.09.2003, 18:37:30
 10. [85] zindule [*]

  Já jsem to se synem naštěstí zatím nezažila. Ale zato kamarádka. Má dceru dyslektičku. I když s ní byla v poradně, tak to učitelka prostě odmítala vzít na vědomí, že prostě jen špatně čte a píše, ale když jsem viděla úkoly... Teď je ve třídě druhý a má i jinou učitelku a přístup je úplně jiný.

  superkarma: 0 24.09.2003, 18:23:25
 11. [83] tventula [*]

  Jak můžou jeho nadřízení tohle tolerovat. Je to nechutné Nejlepší by bylo nahlásit i toho ředitele.

  superkarma: 0 24.09.2003, 18:19:44
 12. avatar
  [82] Sanofi [*]

  Někteří učitelé jsou fakt na svém místě Takovou povedenou p.učitelku měla moje dcera v první třídě. My jsme dceru doma nikdy tělesně netrestali,takže jsem se děsila, že by se jí to mohlo stát ve škole. Naštěstí,nevím proč, moje dcera terčem nebyla. Ale jiné děti už tolik štěstí neměly. Učitelka je tahala za vlasy jako divá

  superkarma: 0 24.09.2003, 18:08:27
 13. avatar
  [81] Eva_CZ [*]

  AlexKazalin:


  Like an ABC, is Anglish Easy!!


  Tebe ucil anglicky kterej stJupid????

  superkarma: 0 24.09.2003, 18:05:55
 14. avatar
  [78] Vivian [*]

  vypadá to, že trpí nějakou psychickou "zvláštností"...

  možná by se rodič měli obrátit i na příslušný Školský úřad, když jsou stížnosti na ředitelství školy bezvýsledné...

  superkarma: 0 24.09.2003, 14:51:50
 15. avatar
  [74] LenkaT. [*]

  Bohužel i můj syn zažil šikanu od učitelky. Byla to už stará baba, v důchodovém věku. Nemůžu napsat paní, protože to fakt byla baba. Ona měla pár vyvolených holčiček kterýmu se zabývala a kluci ji moc nebavili. Ono to bylo v první třídě a prvňáčkům se myslím má učitel věnovat, aby je škola bavila, ne? Kluci jsou většinou hlučnější a větší rošťáci a to ji znervózňovalo. Když synovi něco u tabule nešlo, tak se mu smála, upozorňovala na jecho špatné odpovědi a nutila děcka aby se mu taky smály. Kluk z toho byl nešťastný a tak při vyvolání nechtěl odpovídat, protože se bál že řekne něco špatně a bude terčem všeobecného posměchu. Stěžování si na praktiky učitelky nepomohly a tak nakonec musel do jiné školy. Ale ty špatný zkušenoati z první třídy mu školu dost zprotivily.

  superkarma: 0 24.09.2003, 13:31:12
 16. avatar
  [73] ffly [*]

  Také jsem zažila tento problém s dcerou. Nakonec jsem to řešila pedagogicko-psychologickou poradnou, protože jsem chtěla vědět jestli nekladu na dítě příliš vysoké nároky a jestli zhoršení známek o dva stupně je normální. Dcera je samozřejmě v pořádku a paní učitelka ještě před koncem školního roku opustila školu. Byla to naprosto psychopatická osobnost, díky které mi chodila dcera ze školy s pláčem. Doufám, že to jsou jenom vyjímky. A bohužel jsem se setkala i s tím, že se většinou ředitel školy postaví za vyučujícího..........smutný.....

  superkarma: 0 24.09.2003, 13:24:09
 17. avatar
  [72] Crash_override [*]

  AlexKazalin: no tak upřímně řečeno, na naší škole je to to samé v bledě modrém... Někdy líp-jsou zasednutí na celou třídu bez rozdílu a někdy hůř... Taky mě štve, když se mi někteří profesoři šťourají v rodinných věcech, i když už jsem jim víc než jasně naznačila, že si to nepřeju. Nebo například dneska. Holka psala na tabuli zápis a druhou zkoušel profesor u mapy pověšené na druhém křídle tabule. Stoupnul si tak, že jsme neviděli pravou polovinu zápisu a ještě se natáčel tak, abych to já (sedím kvůli krátkozrakosti v první lavici) neviděla vůbec. Počlala jsem tedy, když se jí zrovna nebude na něco ptát a řekla jsem : "Pane profesore, můžu" v tom mě přerušil a odpověděl: "Ty tam nevidíš, co? (já: "ano") on:"to je ale smůla, co?" a ani se nehnul... jak potom můžou chtít, abychom se my chovali slušně??? Nemají nám jít tak náhodou příkladem???

  superkarma: 0 24.09.2003, 13:20:23
 18. avatar
  [71] Fifinka [*]

  Acinka: My měli na průmce např. profesora, učil nás Automatizaci..a běžně jeho otázky u tabule byly: vyjmenuj jména 7 trpaslíků, atp...měl to na háku, učil jen tak jako aby měl něco, čím by dokázal úřadům že je zaměstnanej ...normálně dělal disžokeje (to tedy nevím, jak se píše )

  superkarma: 0 24.09.2003, 12:42:21
 19. avatar
  [69] manki [*]

  Něco podobného prožívala moje dcera v páté třídě v němčině a o to hůř, že to nebyl učitel, ale učitelka Nevím proč si na ni a ještě jednu dívku zasedla. Dcera chodila do sportovní třídy, kde byla tato učitelka jejich třídní. Ze zdravotních důvodů nemohla dál do sportovky chodit. Musela jsem jít několkrát za touto učitelkou a přesvědčovat ji, že opravdu do sportovky dál chodit nemůže, jako by to nemohla pochopit. No a pak to tedy začalo. Dcera musela i do ozdravovny a tam se děti učily stejně jako ve škole, dokonce jsme přijeli na třídní schůzku. V němčině tam byla dobrá, měla pěkné známky, ale jak dojela byl konec. Vymýšlela si důvody proč ten den do školy nemůže, z němčiny začala nosit špatné známky, prostě se těch dnů, kdy byla němčina bála. A já ani nevěděla proč, co se děje, protože mi nic neřekla i když jsem se jí ptala, ale nechtěla nic říct. Až jednou k nám přišly její kamarádky a tak jsem se jich zeptala, co se v němčině děje a tak mi holky povykládaly, jak ji učitelka shazuje přede všemi, když nikdo nevěděl a tedy ani dcera, tak to hned okomentovala, no jo, zase Katka, jasně že nic neví, i když věděla, ale bála se odpovědět, kdyby to bylo špatně, tak by ji zase ponížila, atd. bylo toho daleko víc. Dcera měla být v klidu, aby se její nemoc nezhoršovala, ale ve škole tomu bylo právě naopak. Na třídní schůzce za mnou přišla maminka té druhé dívky, která něco podobného zakoušela také a ptala se mě, jestli s tím budu něco dělat. Řekla jsem jí, že samozřejmě a ať jde také se mnou, ale měla strach, aby její dcera nebyla na tom ještě hůř. Říkala jsem jí, že už snad ani hůř být nemůže. Muselo to pro ně být peklo, co děvčata prožívala. Tak paní slíbila, že do školy tedy půjde se mnou. Druhý den jsem se chystala za ředitelkou, ale shodou okolností jsem se dověděla, že asi nepochodím, protože učitelka je s ředitelkou velká kamarádka. Šla jsem tedy rovnou za učitelkou, řekla jsem, že s ní chci mluvit o samotě a v kabinetě jsem jí to dala. Koktala, vymlouvala se, že si to dcera vymýšlí, ale na to jsem jí řekla, že to co jí provádí, jsem se nedověděla od ní, ale od jejích spolužaček. A na závěr jsem jí řekla, že si to pohlídám a ještě se něco takového bude opakovat, tak nepůjdu za ředitelkou, ale rovnou na úřad školství. A od té doby měla dcera i její spolužačka klid, i když její maminka do školy nešla, opravdu se bála, že by mohlo být hůř. Bylo to taky za komunistů a takoví učitelé si dovolovali, když za sebou někoho měli. Pak jsem se dověděla, že ta učitelka měla problémy s alkoholem, byla se třídou na horách a tam se stal nějaký průšvih, ředitelku vyměnili a učitelce vzali třídnictví a mám pocit, že buďto pak odešla sama a nebo ji vyhodili, ale to už nevím jistě. Přála bych všem dětem, aby měly štěstí jen na hodné a vnímavé učitele, aby se nemusely bát jí do školy.

  superkarma: 0 24.09.2003, 12:33:46
 20. avatar
  [68] Fifinka [*]

  Meryl:

  superkarma: 0 24.09.2003, 12:25:03
 21. avatar
  [67] Acinka [*]

  pajda: Já si myslím, že vystudovaných lidí je hodně, jenže kdo by šel učit za ty prachy

  superkarma: 0 24.09.2003, 12:24:52
 22. avatar
  [66] Acinka [*]

  To je fakt hrozný , divím se, že ho po tolika letech stěžování ten ředitel ještě nevyhodil . Neni ten Novák v nějakým příbuzenským vztahu s panem ředitelem? . Měli sme na střední učitele na zbožíznalství. Učil nás něco o uhlí ... a pak nás zkoušel z toho, jak si ho objednáme, u koho a jak ho budem skládat na takovej způsob otázek se ptal celej rok co nás učil. Když si holka vzala výstřih a krátkou sukýnku, mohla mu tam povídat blbosti a dostala za 1. A tak sme jednoho krásnýho dne sepsali petici, nechali ji podepsat od všech žáků co je učil a učitele vyrazili.

  superkarma: 0 24.09.2003, 12:19:22
 23. avatar
  [63] Bobina [*]

  V sedmičce při vyplňování přihlášek na školu mi moje učitelka češtiny (z té jsem měla vždycky nejhorší za 2,ale ráda mně rozhodně moc neměla ...chovala se vždycky líp ke klukům) sdělila sladké tajemství,že JÁ se tedy rozhodně na hotelovku hlásit nemám,protože TO neudělám (lákalo mně na tom studium cizích jazyků).Takže první jsem si dala na ekonomku a tam jsem se dostala,takže na tu hotelovku nedošlo. Díky bohu klikatými cestami jsem se dostala do kontaktu s Holanďany,takže němčinu mrskám dneska poměrně dobře a dokonce chodím překládat na obchodní schůzky všem tady ve firmě. Takže ne,vždy jistě "dobře" míněná rada paní učitelky je dobrá!!

  superkarma: 0 24.09.2003, 11:50:05
 24. [61] Katka [*]

  Ze své zkušenosti neznám takový případ šikany, nás učily jen samé staré baby.

  superkarma: 0 24.09.2003, 11:41:37
 25. avatar
  [60] Sama [*]

  Sunnynka: nebudu rozpitvávat kvalitní a nekvalitní učitele ... ale nemohou dát Ti známí syna do jiné třídy? Já bych ho určitě v té třídě nenechala i za cenu, že by někam dojížděl

  superkarma: 0 24.09.2003, 11:20:27
 26. avatar
  [59] mamina [*]

  pajda: Docela bych s tebou polemizovala o tom, že když někdo neví, co je shoda podmětu s přísudkem, příp přímá a nepřímá úměra atd., tak je míň ovladatelnej, než ti co to vědí
  A co se týká vyplňování lejster, to je KAPITOLA sama o sobě. To snad připravují lidi, co v životě neslyšeli o intuici a intuitivním chování. Všechno jakoby bylo zrcadlení, ale v zracadle rozbitým na kousky a zase poslepovaným jak to padlo do ruky

  Kromě toho takovej pan učitel Novák, na toho bude platit jen síla. Ale protože je to povahou vlastně slaboch, tak si vždycky najde cestičku, kudy se vplíží do přízně jiných. Smutný je, že se ukájí na dětech. Dospělý se už umí bránit, i když takoví Novákové jsou pěkně práskaní a odhalit je bývá často hodně problematické. Všichni víme co dělají, jak to dělají, ale chytit je na hruškách bývá obtížné
  Z takových je mi hodně smutno, a pak mám i vztek

  superkarma: 0 24.09.2003, 11:04:53
 27. avatar
  [58] šája [*]

  AlexKazalin: No nazdar, to je teda kalibr...

  superkarma: 0 24.09.2003, 10:44:56

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [55] marcellina* [*]

  Smutnej pribeh... pan Novak bude zrejme velice zakomplexovany pan a to velice hodne,protoze si svoje mindraky leci na detech, coz je smutne a hlavne to ty "postizene jeho zajmem" asi hodne poznamena. Bohuzel. Mela jsem ucitelku na klavir, ta mne taky sikankovana, chodila jsem domu ubrecena , ale rodicum jsem se bala sverit. Dokonce jsem misto klaviru chodila "za skolu" . Nikdy bych nechtela, aby toto moje decko zazilo

  superkarma: 0 24.09.2003, 10:29:27
 2. avatar
  [51] Fifinka [*]

  No bohužel na naší průmce toto bylo zcela běžné chování téměř všech profesorů...prostě výběrová škola ...taky nás maturitu dodělalo v řádném termínu z 36 jen 20.

  A na ZŠ jsme měli jednu učitelku celé první 4 roky - byla to důchodkyně. Před tím učila mého bratra a jednou jí moje máma něco kvůli bráchovi řekla a se mnou se to pak táhlo celé ty 4 roky..nikdy mi nedala samé jedničky, alespoň mi dala 2 z ČJ, jindy z Výtvarky. A holky, co se prakticky neučily, měly samé..no ono se to pak na druhém stupni obrátilo, já měla pořád ty jedničky (i z matiky a fyziky) a ty holky měly trojky.. Nejlepší bylo, když té soudružce učitelce bratr poslal oznámení o promoci, jemu totiž často říkala, že je blbej a možná, se dostane někam na učňák...

  superkarma: 0 24.09.2003, 10:16:49
 3. avatar
  [49] medved [*]

  pajda: snad nemyslis vazne, ze na skolstvi se dava malo penez, protoze panove ve snemovne si dobre spocitaji, ze nevzdelany narod se lepe ovlada
  ze nejsou ucitele informatiky to docela chapu, kdo rozumi pocitacum, tak samozrejme pujde nekam, kde za to dostane nasobky ucitelskeho platu...ale neda se to resit treba tak, ze na skolach budou ucit podobne predmety externiste ? Chapu, ze asi nemaji pedagogicke vzdelani...ale uprimne...decka jsou vetsinou k pocitacum prikovany a nejake velke pedagogicke meni neni treba

  superkarma: 0 24.09.2003, 10:06:01
 4. avatar
  [47] emma [*]

  pajda: svatá pravda!! mě třeba děsí, že lidi nemají ze školy základy první pomoci! kohokoliv se zeptám, tak neví co je stabilizovaná poloha nebo jak se dělá umělé dýchání!
  a to jsou lidi, který dělali ŘP, ale tam je to jen teorericky....

  superkarma: 0 24.09.2003, 09:51:09
 5. avatar
  [46] Pentlička [*]

  Plysinka: mě taky šikanovali spolužáci ve škole - celou první třídu mě mlátili protože jsem nosila brýle s okluzorem, kopali mě, jeden kluk dokonce schoval v mé lavici svoje pouzdro a obvinil mě, že jsem mu ho ukradla, vysypávali mi aktovku atd. Já nejenom, že na školu nemám dobré vzpomínky, já si nesu následky celý život - prostě se i ve svém věku stále podvědomě bojím lidí. I když si to už dovedu přebrat ten strach a nedůvěra prostě ve mě pořád jsou!

  superkarma: 0 24.09.2003, 09:46:00
 6. avatar
  [44] Pentlička [*]

  to Pajda: Vím, že dobrých učitelů je nedostatek, ale tohle, co se popisuje v článku, je snad vrchol! Takový "učitel" může dítěti způsobit takovou psychickou újmu, z níž se nevzpamatuje celý život. To není jako když se na Vás utrhne úředník - s tím nejste ve styku celý rok, den co den. Je to stejné jako špatný lékař - ten může ublížit tělu stejně jako špatný učitel duši.

  superkarma: 0 24.09.2003, 09:39:52
 7. avatar
  [43] pajda [*]

  Ariel: nezlob se na mě - kdyby učili kvalitní lidi, kteří se tomu můžou věnovat naplno, tak by úředníci neprosěděli hodiny nad špatně vyplněnými lejstry, policisté by měli míň práce, protože by se dalo věnovat mnohem víc času prevenci, lidi by znali zásady správné výživy ze školy a ne od lékaře...jenže vzdělaný národ se mnohem hůř ovládá. Tam je, myslím si, jádro pudla.

  Mili: velkou roli v tom hráli např. naši prvňáčci - mohli přijet do města a obsadit internáty o den později, což je pro školy nemalá úspora na provozu...jindy by to už šlo těžko.

  superkarma: 0 24.09.2003, 09:29:46
 8. avatar
  [42] xantypa [*]

  mluvi se o tom jak je hrozne kdyz se deti sikanuji deti, ale kdyz i ucitel tak k tomu uz nemam slov. Kdyz vidim jak se prvnacci tesi a v 5 tride dostanou nekoho kdo jim to vsechno zneprijmeni tak moc ze pak uz se tam boji tak to je des. Jak muzou ucitele delat takovyto lide to nikdy nepochopim. Mozna by meli delat nejake psychotesty asi by jich moc neproslo

  superkarma: 0 24.09.2003, 09:21:53
 9. avatar
  [38] šája [*]

  opr.: které jejich práce baví...

  superkarma: 0 24.09.2003, 09:12:51
 10. avatar
  [37] šája [*]

  psycho28: neříkám, že byli chudí, ale že nezbohatli, v tom cítím lehký rozdíl. A pro doktory a úředníky to platí taky, možná taky pro herce, hudebníky, policisty, hasiče, prodavačky... Zkrátky obdivuji ty, jejich práce baví a plat pro ně není na prvním místě (ale ani ne na posledním). Ale bavíme se tady hlavně o učitelích, ne?

  superkarma: 0 24.09.2003, 09:11:08
 11. [36] teruna [*]

  i já jsem se ve škole setkala se šikanou. Měli jsme učitele na němčinu Lorence, který když některý z kluků neuměl zadanou látku je doslova vytáhl z lavice za pejzy - to si umíte představit, jak to muselo bolet. Jednoho spolužáka mi bylo líto a tak jsem to řekla doma. Pak si šli jeho rodiče do školy stěžovat a já jsem musela odsvědčit (i ostatní děti), že to opravdu dělá a i jiným klukům. Do dneška mám z toho zážitek, protože to pro mě nebylo vůbec příjemné a dokonce mi další kantorka - Šilhavá řekla, že jsem práskač a že se takové věci neříkají. Pak už ale dal pokoj.

  superkarma: 0 24.09.2003, 09:07:15
 12. avatar
  [35] psycho [*]

  Plysinka: to máš pravdu, ten podpis je na celý život. Ale jsou i povolání, kdy se ti blbec podepíše na zdraví nebo i životě. P.S. Já bych se do žádné školy nevrátil ani zanic.

  superkarma: 0 24.09.2003, 09:04:11
 13. avatar
  [31] sarobrouk [*]

  Nechci se zastávat ředitele ani učitelů, jenomže jsem viděla už i pohled z druhé strany. Když přijde do školy během týdne pět rodičů si stěžovat a ředitel vidí, že jsou to děti, které dělají ve škole bordel a nejsou vedeny ke kázni, tak co asi těm rodičům řekne, že. Už jsme měli na škole od jednoho rozmazleného 16tiletého fracka udání na sexuální obtěžování, že prý ho učitelka obtěžovala. Takovej libovej frajer, rodiče podnikatelé, doktoři, nemají na děti čas a pak to takhle vypadá. A tohle všechno musí ředitel řešit.

  superkarma: 0 24.09.2003, 08:55:02
 14. avatar
  [30] psycho [*]

  pajda: já vím přesně kolik berou a kolik tomu ti lepší věnují času. Ale totálně neschopní musí pryč. Já mám také zážitek ze školy, kdy mě tělocvikář nazýval kulturistou z Dachau a byl jsem mu svojí postavou pro smích. Tak jsem do něj při fotbale trochu zajel, aby věděl, že nejsem měkota a udělal mu takový výron, že měl 2 měsíce sádru. A bylo po kecech.

  superkarma: 0 24.09.2003, 08:50:15
 15. avatar
  [28] psycho [*]

  šája: To je zcestné, ohánět se tím, že dříve byli učitelé také chudí. Proč neberou jako své poslání např. doktoři nebo zrovna ti úředníci.

  superkarma: 0 24.09.2003, 08:42:30
 16. avatar
  [26] šája [*]

  pajda: Obdivuji učitele, kteří svou práci berou jako poslání, nejdříve jsou děti, pak teprve výše platu. Ze školství se nedá dělat zlatý důl. Znáte v historii nějakého učitele, počínaje Aloisem Jiráskem, který kdy zbohatl? Dnes by všichni chtěli bez práce rychle zbohatnout...Tak ať si vsadí sportku! Neuznávám hrabivost, rodiče mě asi vychovali na dnešní dobu moc poctivě.

  superkarma: 0 24.09.2003, 08:33:18
 17. avatar
  [23] šája [*]

  Měla jsem na gymplu spolužačku (byla hodně silná), která měla velké potíže s angličtinou, resp. s angličtinářkou. Ta učitelka byla mladá holka po škole a v angličtině byla tak o dvě lekce napřed (aspoň já jsem měla ten pocit). Spolužačku dusila jak mohla, nechala ji i propadnout. Po času jsem spolužačku potkala a nestačila jsem se divit - měla o třicet kilo míň a státnici z angličtiny. O osudu učitelky vím jen tolik, že na gymplu už není.

  superkarma: 0 24.09.2003, 08:28:16
 18. avatar
  [22] pajda [*]

  psycho: fajn, a půjdeš místo něj? Já vím, že na pracácích je nezaměstnaných učitelů dost, jenže nikdo z nich nechce do školství - a pokud se vůbec přijdou zeptat, tak si představují cca 15000 čistého bez praxe a práci nanejvýš do oběda...tedy to, co se vydává za pravdu v novinách.

  superkarma: 0 24.09.2003, 08:24:21
 19. avatar
  [21] psycho [*]

  Já bych to nespojoval pouze s konkrétním zaměstnáním, v každém povolání najdete blbce, kteří tam nemají co dělat. Jen si vzpomeňtě, kolikrát jste narazili na blbce na úřadě, na doktora, kde jde o život a pod. Kdo nestačí na svoji práci, má dostat padáka.

  superkarma: 0 24.09.2003, 08:18:53
 20. avatar
  [19] pajda [*]

  Píšete tady, že nechápete, jak někdo takový může učit děti...ale my jsme opravdu rádi, že je vůbec někdo učí!!!!! Já jsem četla včera, že má z oboru odejít 10 000 učitelů...fajn, a kým obsadíme místa, o která není zájem už teď? Kolik dětí bude ve třídách, když my jich máme přes třicet a má od nás odejít třetina lidí? A kdo se bude dřít na jednotřídkách, kde je práce nad hlavu? Je to všehcno v lidech, ale opravdu není ty špatné kým nahrazovat. To je největší problém školství - ne vyházet ty špatné, to jde bez potíží, ale dostat tam pak vůbec nějkou náhradu.

  Ještě případ z poslední doby: na jedné základce probíhalo pět let něco jako braní úplatků za známky: kdo chtěl jedničku, musel do odpoledního kroužku...a za celých pět let byla JEDINÁ oficiální stížnost...řešilo se to ovšem rázně odchodem paní učitelky.

  superkarma: 0 24.09.2003, 08:16:26
 21. avatar
  [17] Bobina [*]

  Nejsem zrovna génius,takže jsem na střední bojovala dost s matikou.Do půlky třetího ročníku jsme měli profesorku (byla hodně přísná a zdálo se mi,že i zlá,ale to mohl být můj pocit),moje známka se pohybovala různě mezi 3-5 (na konci roku ve vysvědčení pravidelně za 4).Byla jsem z ní stresovaná,matiku jsem začala nenávidět. Pak paní profesorka kandidovala na ředitelku - díky bohu úspěšně a my dostali nového profesora. Milý mladík a mně to najednou začalo i bavit (ne,nebyla jsem do něj zamilovaná) a známky jsem stáhla na 2-3. Ostatní profesoři si mně nemohli vynachválit (ekonomie 1-2,němčina 1,angličtina 2,čeština 2,prostě to ostatní bylo jiné ...všechny profesory mám ráda dodnes). Ještě musím přiznat,že i s účetnictvím jsem bojala,ale to jsem slíbila milé paní profesorce,že se tím nikdy nebudu živit (a to dodržím),tak mně tolik nedusila. Takže je to těžké. Někdo někomu nesedne a je to v čudu.Co s tím? Jedině to překousnout,doma to vysvětlit /pokud rodiče pochopí a věří mi/ a nebo odejít na jinou školu. Jenže tam hrozí,že se najde zas někdo další,třeba v jiném předmětu. Do školy bych se vrátit nechtěla a pamatuji si,že na jedné lavici bylo vyryto "vole neuč se,život tě naučí" (bohužel ten dotyčný měl částečnou pravdu. Proč se šrotit do běla obtížné matematické zapeklitosti pro jadernou oblast (přeháním,vím),když to nikdy nebudu potřebovat.
  Vím,je to těžké tohle posoudit a proto to v těch knihách je dál, to chápu,ale pokud např. moje sestřenice studuje na hudebním gymnáziu a tam jim v matematice dávají co proto,to nechápu. Ty děti se budou živit hudbou a ne propočítáváním toho jestli je budova stabilní nebo ne!

  superkarma: 0 24.09.2003, 08:01:02
 22. avatar
  [15] kometa-vlasatice [*]

  Je pravda, že jsou i takoví učitelé. Ale NAŠTĚSTÍ jsou i zcela opační.....ti berou svoje povolání jako poslání. Dokud jsem se neseznámila s učitelskou bytostí KAMILEM, vzpomínala jsem na skvělou učitelku z mé první třídy, p. Štěchovou. Od té doby jsem nikoho takového nepotkala. Ovšem i současný Kamil K. je naprosto obdivuhodný. Učí na jedné z mála jednotřídek, které ještě u nás přežívají, jeho přístup k dětem je neopakovatelný. A o prázdninách, kdy ostatní hroutící se pobledlé postavy z řad mě známých učitelů prchají do naprostých samot, Kamil nahodí úsměv a se svými kamarády vede tábor BERUŠKA. Kdykoliv ho potkám, je samý úsměv a dobrá nálada. Škoda, že moje kluky nikdo takový neučil.

  superkarma: 0 24.09.2003, 07:50:26
 23. avatar
  [13] Agátka [*]

  Strašné, děti se ve škole samy neubrání.

  superkarma: 0 24.09.2003, 07:39:43
 24. [8] aloiska [*]

  Je to hrozné, jak ti někteří učitele deptají děti. Včera byl v TV taky jeden blb, co si bral úplatky za známky - vyhodit a zakázat učit!

  superkarma: 0 24.09.2003, 07:15:24
 25. avatar
  [6] pajda [*]

  Napíšu jiný pohled: na naší škole sháním učitele výpočetní techniky víc jak čtyři roky, na škole, ze které jsem odešla před třemi lety doposud nesehnali náhradu a za ty tři roky se tam vystřídalo pět učitelů - o kvalitě se vůbec nezmíním...jinými slovy: vyhodí-li ředitel toho špatného, bude si to učit sám.

  Je to hnusné, že se takové chování někomu toleruje, ale bohužel je to realita...prostě v tomhle oboru opravdu nejsou lidi.

  superkarma: 0 24.09.2003, 07:03:05
 26. [5] helip [*]

  Také si myslím, že takový učitel nemá na škole co dělat. Může ublížit hodně dětem.

  superkarma: 0 24.09.2003, 06:57:23
 27. [4] Lapcikova [*]

  Takoví učitelé by na žádné škole neměli pracovat.

  superkarma: 0 24.09.2003, 06:52:02
 28. avatar
  [3] Andula [*]

  Sunnynka: Ale máš dobré rodiče, že si šli stěžovat Jý bych to asi, co asi, určitě! udělala taky, ale moji rodiče jsou v tomhle takoví neodvážní, ti podobné situace řešili spíše výzvou pro mě a ségru, abychom neprovokovaly a držely se při zdi a já nevím co ještě. Protože hlavně, aby si o naší rodině v té škole nemysleli něco nepěkného, že.

  superkarma: 0 24.09.2003, 06:31:33
 29. avatar
  [2] Andula [*]

  Přesně takových učitelů se v případě mých dětí bojím. On zvláště ten starší je takový svéráz, kterého buď lidi mají rádi a nebo ho nesnášej, takže to bude ještě veselo, až to dé školy vkročíme.
  Já takových pár taky potkala, naštěstí si žádný nezasedl jen na mně, valstně spíš žádná, mi moc učitelů neměli.
  Pamatuju si, jak mi jednou učitelka asi v osmé třidě přinutila napsat domáci úkol na téma "Co se mi líbí na xxxovi" jen proto, že jsem se otočila na spolužáka během hodiny. A pak jsem to měla nahlas číst.

  superkarma: 0 24.09.2003, 06:29:12
 30. avatar
  [1] aninas [*]

  Hm - je to problem Co s tim??? Snad bych i vedela, nebo by to mozna pomohlo, ale jak to realizovat?
  Mely by se delat nejake testy, nebo zkousky, jestli je ten ktery jedinec vubec zpusobily pracovat s detmi. Je to, jako ostatne vsude, ze v kazdem povolani se najdou dobri a spatni. Dobri v jakemkoli povolani jsou vyhra, no a co s temi spatnymi?
  I ze spatneho ucitele by vcelku mohl byt dobry reditel - treba ma dobre organizacni schopnosti, ale k detem se nehodi.

  superkarma: 0 24.09.2003, 05:37:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme