Když dětské sny a fantazie narazí na realitu, bývá to někdy slušný šok. Kvůli normalizaci přišla čtenářka Pajda o obrázek Ježíška - více se dozvíte v jejím příspěvku k dnešnímu tématu: Dětské představy Ježíška.

Člověk dospěje a spousta věcí z dětství se mu začne v hlavě spojovat. Jak vnímala Ježíška čtenářka Pajda , když byla malá a k jakému poznání došla v dospělosti? Přečtěte si její příspěvek k tématu: Dětské představy Ježíška - tentokrát se vrátíme do období normalizace...


Když jsem byla úplně malá, brala mě babička do kostela. A taky mi četla knížku, která obsahovala spoustu obrázků s andělíčky. Netuším, kde knížka skončila, ale baculté hlavičky s křidélky si pamatuji dodnes. Takže Ježíšek byl jasný - dětská hlavička s křidélky a červenýma baculatýma tvářičkama, která dohlíží na to, aby rodiče nezapomněli dát pod stromeček všechno, co tam patří... dokonce jsem jako dítě Ježíška i dostala. Paní učitelka ve druhé třídě rozdávala za obzvlášť hezký úkol plastické andělíčky. Já byla strašně hrdá na to, že mám "Ježíška" a hned jsem ho každému ukazovala. Babička mě - asi poprvé a naposled - pochválila, teta taky a tak jsem zcela bezelstně ukázala "Ježíška" i tatínkovi. Ten se zhrozil a šel si na "pánbíčkářku" stěžovat. A o obrázku se už nesmělo mluvit, i když Ježíšek k nám chodil pořád.

Teprve jako dospělá, o hodně let později - v roce 1998 - jsem pochopila pointu. Celý příběh se odehrál v době nejsilnější normalizace po Pražském jaru. Můj táta pod svá křídla do organizace, kde byl zástupcem vedoucího, uklidil několik lidí, po kterých šla tvrdě StB a strašně se bál, že svým obrázkem upoutám pozornost na to, že někteří z těchto lidí vyvíjeli činnost pořád.

Pajda

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Dětské představy Ježíška

Jak jste si představovaly Ježíška, když jste byly malé?

Děti mají občas bujnou fantazii. Jakmile dětský svět narazí na střet s realitou, snaží se ji nějak pojmout a vznikají tak všelijaké nesmysly. Zítra mě zajímá vaše dětská představa Ježíška! Jak vypadal Ježíšek, když vám bylo osm let? V čem nosil dárky? Jak se dostal nepozorovaně do obýváku a zase ven? Pište mi dětské fantazie o Ježíškovi na redakční e-mail (viz níže). Chcete-li získat dárek - překrásný květinový kalendář Melvita 2011 a 500 bodů do Velké vánoční soutěže - nechť je váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu.

melvita 2011

Reklama