.

Památník Karla Čapka na Strži otevírá novou expozici o Čapkově životě a díle

Novinky

Památník Karla Čapka na Strži otevírá novou expozici o Čapkově životě a díle

Frakovou vestu a košili s motýlkem, dobový fotoaparát a expozimetr, s nimiž spisovatel pořizoval snímky neposedné foxteriérky Dášeňky, ale i jedinečné snímky Čapkovy pracovny a okolí jeho letního sídla od Josefa Sudka. Tyto a mnohé další unikáty nabídne nyní nově upravená expozice věnovaná životu a dílu Karla Čapka v Památníku Karla Čapka na Strži ve Staré Huti u Dobříše.

dum

frak

Výstava mapující život a dílo velikána české i světové literatury se zde mění po dlouhých dvaceti letech. V novém kabátě se představí i samotné výstavní prostory, které prošly rekonstrukcí. Jarní vernisáž proběhne v Památníku 29. dubna od 14 hodin a zahájí tak další turistickou sezónu: jen loni se sem přišlo podívat přes 12 000 lidí.

Kromě představení jedinečných, na veřejnosti dosud nevystavovaných předmětů a archiválií spojených s životem Karla Čapka, jsme novou expozicí chtěli vrátit letní vilu na Strži do podoby skutečně obývaného prostoru – místa, které spisovatel miloval, sám se pustil do jeho rekonstrukce a kde s Olgou Scheinpflugovou strávil i poslední roky svého života,“ říká ředitelka Památníku Kristina Váňová.  

dovolena

d

Podle ní zájem návštěvníků určitě přitáhnou zejména osobní předměty spisovatele, kam vedle oblečení pro slavnostní bankety patří i hedvábné kapesníky s monogramem nebo ponožky naaranžované v dobovém prádelníku. Atmosféru místa, které se zejména s příchodem pěkného počasí stává lákavou turistickou atrakcí, dotváří také nově nainstalovaná zákoutí s elegantním dobovým nábytkem. 

čapek

capek

K vystaveným raritám patří třeba i účtenky od řemeslníků, kteří na Strži v letech 1935-38 vykonávali nejrůznější práce a opravy. „Dokreslují nám každodenní pracovní úsilí těchto lidí –  některé jsou i s autentickými pravopisnými chybami,“ doplňuje Váňová.

Více na www.capek-karel-pamatnik.cz

   
29.03.2017 - Redakční novinky - autor: Kristina Vodičková

Komentáře:

 1. [3] MARIE MATEJKOVA [*]

  Je to blízko a tak se tam po velikonocích musíme vydatSml67

  superkarma: 0 29.03.2017, 15:42:34
 2. avatar
  [2] Rybulka [*]

  Skvělá zpráva! Do Strže jezdím od dětství, je to moje srdcová záležitost, tak se tam na tu novou expozici budu muset jet podívatSml29

  superkarma: 0 29.03.2017, 13:33:19
 3. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16Na Strži je moc pěkně - dá se tam dojít pěšky i z Dobříše, což jsme také s kamarádkou šly.....

  superkarma: 0 29.03.2017, 12:33:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme