Čtenářka s nickem Pálivka vypráví ve svém dušičkovém příspěvku mimo jiné i smutný příběh z období druhé světové války. Příspěvek, který určitě stojí za přečtení - a za vzpomínku.

Dobrý den,
i já chodím na Dušičky zapalovat svíčky na hrob mých rodičů, babiček,dědečků, tetiček a strýčků.

Letos jsem dělala 7 věnečků, které jsem roznosila na hroby mých blízkých, kteří již nejsou mezi námi a moc nám chybí. Bereme s sebou i vnoučátka, ti si nesou malý kalíšek, který si také sami zapálí. Také se vždy zastavíme u hrobu obětí druhé světové války, neznámí lidé, které Němci vyhodili v zimě mrtvé z vlaku v roce 1945 v malé vesničce, kde žili naši rodiče. Oni tenkrát byli sami dětmi a z jejich vyprávění víme o těchto hrůzách. Jsem ráda, že jsem neprožila válku a snad i naše děti a vnoučátka se také toho nedožijí. I když i v dnešní době jsme svědky válek a násilí, utrpení lidí, dětí, kteří za nic nemohou a přesto trpí za to, že se politické špičky nedohodnou. Ach, jak je mi líto těch zmařených životů.

A přesto, že na hrob mých blízkých chodím celoročně, „Dušičky „jsou přeci jenom něco svátečního, pokorného, kde jsou hroby zkrášlené květinami a malými světélky, které nám připomínají tváře našich blízkých a známých. Jak bych byla ráda, kdyby ještě byli mezi  námi, ale bohužel není to možné a tak vzpomínka na ně nás pohladí po duši a zároveň nám vnese smutek do našich srdíček. Ale takový je život a nelze ho změnit.

A tak „Dušičky“ jsou pro mne takovým docela smutným ročním obdobím.
Krásný den všem přeje Pálivka.

Pozn.red. : Text nebyl redakčně upraven

____________

Také chodím na Dušičky na vojenský hřbitov (na Olšanech), kde odpočívají jak oběti 1. světové války, tak i 2. světové války. Kdyby tak tušili, za co bojovali, za co pokládali své životy. Za republiku, která dnes za jejich životy snad ani nestojí.
Děkuji za moc pěkný příspěvek - a klidné Dušičky
Saša

 

Téma dnešního dne 1. 11. (s jednodenním předstihem) zní prostě a jednoduše - DUŠIČKY

Tentokrát nebudu klást žádné podotázky. Téma Dušičky je natolik silné, že určitě napíšete krásné příspěvky i bez bodů...

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jednu pisatelku odměním malým dárkem: knihou s příznačným názvem: Kniha duší. A k tomu přibalím luxusní čistící gel Solutions (ale ne na očištění duše, nýbrž na očistění pleti :)

darek

 

Reklama