Zdraví

Pálení žáhy nemusí být banalita. Může jít o velký problém!

Jako „nemoc 21. století“ bývá někdy označována refluxní choroba jícnu. Sužuje až 45 % obyvatel. Jedná se onemocnění vyvolané návratem žaludeční kyseliny a trávicích šťáv zpět do jícnu. Co pomáhá tzv. zchladit žáhu?

pálení žáhy

Podstatou problému je oslabení svaloviny svěrače, který se nachází mezi jícnem a žaludkem. Kvůli tomu může kyselá žaludeční šťáva unikat neboli refluktovat zpět do jícnu a poškozovat jeho stěnu. Příznaky onemocnění lze dělit na jícnové a mimojícnové. K prvně jmenovaným nejčastěji patří:

 • pálení žáhy (pyróza) při návratu žaludečního obsahu,
 • nepříjemná chuť v ústech,
 • poruchy polykání,
 • zvýšené slinění a říhání,
 • bolesti na prsou. 

Mimo jícen se pak choroba prezentuje jako chronický kašel, chrapot či zvýšená kazivost zubů.

Diagnózu potvrdí sonda

Pálení žáhy však ještě nemusí znamenat významnější problém. Refluxní choroba jícnu vzniká až v případě, kdy dochází k trvalejším změnám ve stěně jícnu. Často u nemocných, které potíže trápí více než dvakrát týdně. Suverénní metodou odhalující odchylky na sliznici jícnu je gastroskopie. O dlouhodobém vývoji změn prostředí uvnitř jícnu informuje pH-metrie. Jde o zavedení sondy do oblasti jícnového svěrače a měření kyselosti či zásaditosti.

Pomáhají nejen léky

Léčba refluxní choroby spočívá ve snaze o omezení agresivního působení žaludečních šťáv na jícen. Používají se preparáty tlumící tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku – zejména ze skupiny H2-blokátorů (ranitidin) a inhibitorů protonové pumpy (omeprazol). V urychlení průchodu potravy jícnem a žaludkem a tím k očištění jícnu zase pomáhají tzv. prokinetika. Nemocným, u kterých selhala farmakologická léčba, je možné doporučit provedení chirurgického zákroku.

Aktivní obrana

V prevenci vzniku refluxní choroby se doporučuje úprava životního stylu.

 • Jezte pravidelně, nejlépe malé porce několikrát denně.
 • Stravu si vychutnávejte, nehltejte ve spěchu.
 • Nekuřte – nikotin oslabuje svalovinu jícnového svěrače.
 • Vyhýbejte se nadměrnému množství kávy, alkoholu, tuků, čokolády nebo citrusových plodů.

Občasné pálení žáhy nepředstavuje vážnější problém. Opakující se nebo trvalé obtíže ale zvyšují riziko poškození jícnu a nástupu komplikací. Dojít může například ke vzniku striktur (zúžení jícnu v důsledku tvorby jizev), z dráždění kyselými šťávami se zase může vyvinout vřed. Ten pak bývá zdrojem krvácení, nebo dokonce proděraví jícen a ohrozí pacienta na životě. Jednou z komplikací refluxu je pak Barettův jícen. Jde o změnu jícnové sliznice, což může být podkladem pro vznik nádoru. Jsou-li tedy vaše potíže dlouhodobé, objednejte se ke specialistovi v online poradně a vyžádejte si podrobnější vyšetření.

Zdroj: U lékaře

   
05.04.2016 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [6] Darmovzalova [*]

  AmeA — #5souhlasím

  superkarma: 0 08.04.2016, 07:17:01
 2. avatar
  [5] AmeA [*]

  Velmi nepříjemné, když pálí žáha Sml15

  1. na komentář reaguje Darmovzalova — #6
  superkarma: 0 05.04.2016, 23:08:57
 3. [4] alenabl [*]

  tak tohle já vůbec neznám, žáha mně snad nikdy nepálila. No zase mám jiné nemoci.........

  superkarma: 0 05.04.2016, 14:07:25
 4. [3] NiLit [*]

  Pálením žáhy jsem si prošla před pár lety, bylo to opravdu strašný, k tomu všemu mi ještě kvůli kortikoidům praskla levá noha a zbláznila se mi lymfa tak, že noha byla dvakrát tak větší než tak pravá o bolestech ani nemluvě. Doktorka mě poslala na sondu, kam jsem nešla a doktor do mě cpal loradur a omeprazol, což mi pomáhalo jen částečně. Potom mě snad osvítil duch svatý, dala jsem se na bylinné čaje všeho druhu. Piji pravidelně každý den i když někdy vynechám, ale nevadí, pálení i noha jsou v pohodě a doktoři nademnou jenom kroutí hlavouSml16 Ještě musím podotknout, že od té doby je ze mne tak trochu čajový maniak, mám doma cca 100 krabiček a pořád střídám a zkouším a hledám jiné a jiné značky. Stal se z toho můj koníček, což je tak trochu paradox, protože do té doby, než se mi přihodily ty nepříjemné zdravotní potíže, jsem nemohla čaj ani cítit a nikdy jsem ho nepila. Ale v opravdovém zoufalství člověk zkusí opravdu všechno a dneska jsem fakt šťastná, že jsem přemohla samu sebe.Sml59

  superkarma: 0 05.04.2016, 13:29:38
 5. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Tu chorobu mam, jsem uz roky na Prilosecu ( Omeprazolu ).

  superkarma: 0 05.04.2016, 11:58:09
 6. [1] bobani [*]

  Sml22

  superkarma: 0 05.04.2016, 09:41:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme