Zdraví

Pálení žáhy a průjem: Je vám na dovolené špatně?

lastNa otázky ženě-in odpovídá MUDr. Jiří Laštůvka, gastroenerologické oddělení, Masarykova nemocnice Ústí n. L.

Co byste poradil na cestovní průjem?
Příčinou cestovních průjmů je nejčastěji infekce, zejména určité kmeny bakterie E coli. U většiny postižených trvají potíže jen několik dní a samy odezní, ale průběh může i těžší a delších. Základem léčby je rehydratace - dostatečný přívod tekutiny obsahujících cukr a minerály (omezovat při průjmu příjem tekutin je závažná chyba!). Při lehčích formách lze použít léky tlumící střevní peristaltiku, např. loperamid (preparát Imodium). U těžších stavů, s trvání delším než tři dny a horečkách jsou indikovaná antibiotika. Při průjmu se doporučují probiotika, preparáty upravující střevní bakteriální mikroflóru (preparátů je více, poradí vám v lékárně). Prevencí je pít jen originálně zabalené tekutiny, eventuálně převařenou vodu, nepoužívat led do nápojů, jíst dobře tepelně zpracované pokrmy, ovoce jen v případě, že si je sami oloupete.

Jak si můžeme pomoci v případě žaludečních nevolností na cestách?
Na cestách je třeba zejména úzkostlivě dodržovat hygienická opatření, popsaná výše. Nutné je samozřejmě důkladné mytí rukou mýdlem. Pokud už vás zažívací potíže postihnou, prvním opatřením je omezit jídlo, zejména mastné, tučné a kořeněné pokrmy, udržet dostatečný příjem tekutin. Lékař při větším zvracení předepíše preparáty jako např. Degan, Ganaton. Na bolesti břicha se používá zpravidla Algifen. Na cestách si tyto léky můžeme nasadit sami, ale pokud jde o těžší stav a nepomohou, je stejně nutné vyhledat lékaře, aby vyloučil závažnější onemocnění.

Exotické kuchyně lákají k ochutnání, ale náš žaludek na to není zvyklý. Je podle vás dobré předem na exotickou stravu připravit žaludek a zažívání? Pomůže nám zlepšit trávení například užívání výtažků z aloe vera v podobě kapslí nebo aloe vera juice?
Zažívací potíže po nezvyklém jídle jsou relativně časté (je popisován tzv. „syndrom čínské restaurace"). Každý je k potížím různě náchylný a na nezvyklou stravu je nutné si postupně zvyknout. Různé „přírodní"prostředky na zlepšení zažívání mají u každého člověka rozdílný efekt, který nelze zaručit.

Co pomáhá na pálení žáhy?
Při pálení žáhy je prvním opatřením vyhnout se potravinám, které potíže vyvolávají. Bývá to často kynuté těsto, citrusové plody, cibule, česnek atd. Nedoporučuje se lehat si s plným žaludkem, nebo se po jídle ohýbat či zvedat těžší břemena. Z léků se obecně používají preparáty snižující kyselost žaludeční šťávy. V lehčích stavech pomohou krátkodobě preparáty, které kyselinu neutralizují, v těžších stavech používáme léky snižující její tvorbu, jako jsou tzv. H2 blokátory (např. Ranisan, Famosan) a zejména tzv. PPI - omeprazol ( např. Loseprazol).

Čím bychom měli vybavit svou „gastro" lékárničku na cesty do zahraničí?
Při vybavování lékárničky vezmeme do úvahy cíl cesty a svůj zdravotní stav. Proti průjmům si můžeme vzít výše zmíněné Imodium, eventuálně některé střevní dezinficiens či antibiotikum. Tyto léky jsou na lékařský recept, proto se před cestou obraťte na svého lékaře, který vás poučí o jejich užívání i možných nežádoucích účincích. Při cestách do exotičtějších destinací nezapomeneme na tablety na dezinfekci vody a prášek na přípravu orálního rehydratačního roztoku.

MUDr. Jiří Laštůvka, gastroenerologické oddělení, Masarykova nemocnice Ústí n. L.

   
02.08.2010 - Nemoci - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [7] orangutan [*]

  Sml79ENTEROL TO JISTÍ -Sml15JÁ NEMÁM ŽÁDNÝ PROBLÉM ALE MŮJ MUŽ JO -Sml15

  superkarma: 0 02.08.2010, 20:13:07
 2. [6] Jasmína [*]

  Mě spíš pálí žáha. Sračka byla jen v Egyptě Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 02.08.2010, 19:05:10
 3. avatar
  [5] femme [*]

  Klára Křížová — #4  tak to já to mám naopak Sml30

  superkarma: 0 02.08.2010, 15:02:24
 4. [4] Klára Křížová [*]

  femme — #3 Tam, než jedu domů, tak se toho většinou zbavím. Sml30

  1. na komentář reaguje femme — #5
  superkarma: 0 02.08.2010, 12:06:30
 5. avatar
  [3] femme [*]

  Klára Křížová — #2  tam nebo doma? Sml58

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #4
  superkarma: 0 02.08.2010, 11:20:33
 6. [2] Klára Křížová [*]

  femme — #1 Já jen co vylezu z letadla tak už běžím na záchod Sml30

  1. na komentář reaguje femme — #3
  superkarma: 0 02.08.2010, 10:52:59
 7. avatar
  [1] femme [*]

  já mám problémy spíš doma, než někde v cizině Sml80

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #2
  superkarma: 0 02.08.2010, 07:49:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme