Zvesela začne další příspěvek od čtenářky Pajdy. A pokud si vezmeme k srdci i její skvělé rady proti chřipce, bude veselo i nám. :)

Takže začnu vesele:

Budu celý týden jen s tebou.
Budu tě zahřívat v posteli, budu tě držet pod peřinou. Budeš se chvět v mé náruči, budeš se potit, budeš myslet jen na mě.
Jsem jenom tvoje a ten týden je náš. Nic nás nerozdělí.
Tvoje chřipka
No teď nějaké ty rady:

Prevence - vitamíny, vitamíny a ještě vitamíny a taky velký pes, který chce denně ven...

A když už na nás něco leze? Jak to asi řešily naše prababičky? Já si tedy prababičku už nepamatuji, ale hodně mě naučila prateta, což vyjde skoro nastejno. Narodila se v předminulém století...

Pocit „na padnutí“ s knedlíkem v krku - jednorázová pomoc: vařící čaj, do něj lžíci medu, malý panák slivovice a vypít na ex - nejlépe poblíž postele. Do rána je po problému.

Začínající bolení v krku: v žádném případě nepít ani ledové, ani horké bez doktora - protože pokud je to angína nebo namožené hlasivky, můžeme si pořídit ošklivé následky. Namožené hlasivky se dají léčit kloktáním vlažné vody, do které se přidá na půl sklenice vody na špičku nože sůl. Obyčejná. Voda by měla mít teplotu lidského těla, kloktáme 3 -  5x denně, krátce, ale hluboko.

Dlouhodobé bolení v krku: popíjení slézového a mátového čaje. Sléz obaluje sliznice - a ne, není to tak, že když jste zahleněné, tak by se pít neměl. Pocit škrábání v krku je vzbuzen tím, že sliznice krku nemá přirozený obal bez ohledu na to, kolik hlenu máte dole v průduškách - a obal krku právě slézový čaj obnovuje. V žádném případě ani šalvěj, ani heřmánek - obojí vysušuje a i když krátkodobě máte pocit, že čaj zabral, v dlouhodobém horizontu se sliznice poškodí.

Pocit chřipky - akutní: chleba, namazaný sádlem, s cibulí, nebo česnekem a jablky. Kolik kdo snese...po chlebu s česnekem se doporučuje trošku mlíčka nebo žvýkat petržel.

Pocení: lipový čaj

Horečka: maliny, bezový čaj, potřít chodila bezovým octem, při vysoké horečce zábaly na chodidla a dlaně.

Bolesti svalů: mátový čaj, třezalka na uklidnění, divizna

Kašel: šťáva z cibule. Nakrájet cibuli, pocukrovat a nechat den uležet. Šťávu pojídat po lžičkách. Musí být sladká, nic kromě sladkosti z ní nesmí být cítit.

To je asi tak z rad mé prababičky všechno. Žádné obklady, ani zapařovací - ty totiž zabírají jen v některé fázi nemoci a jen u určité nemoci, jinak mohou nepěkně ublížit. A „psí sádlo“ je směs bylinek...i když osobně často doporučuji pořádně promasírovat hrudník kachním sádlem, zabalit do flanelu a nechat v teple - po „promazání“ se tělo víc uvolní, zábal pěkně prohřeje a hleny vyjdou. Křenovou placku jsem zamítla už před léty, protože křen vyjde strašně draho a kdo by se s ním kopal? I když - při vyrývání křenu se člověk pěkně zapotí a vypocení může takovou virózu docela zahnat, takže kdo ví? Třeba to funguje...

Pajda

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

_________________________

Miluji rady babiček a prababiček, jsou nad všechny rady vystudovaných doktorů. Moc děkuji za Váš přínosný příspěvek, a to já zkusím i tu křenovou placku, určitě to vyjde levněji, než léky z lékárny ))
Pěkný den Pajdo a ať se Vám chřipka vyhýbá obloukem.
Saša

Téma dnešního dne: Jak bojujete proti chřipce a nachlazení?

  • Trpíte vy nebo vaše děti podzimní chřipkou?
  • Jaké jsou její první příznaky?
  • Stačí vám dva dny v posteli nebo musíte zajít k lékaři?
  • Jaké místo pokládáte za zdroj nákazy chřipky nejnebezpečnější?
  • Máte nějaké osvědčené babské recepty? Podělte se o ně s námi.
  • Jste očkovaná proti chřipce nebo tomu nevěříte?
  • Jak bojujete proti chřipce a nachlazení? Otužováním? Sportem? Dobrou náladou?

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: kosmetikou WELEDA, obsahující rakytník a zeleným čajem Pickwick obsahujícím kousky ananasu.

darecek...

Reklama