Cestování

Pajda: únorová Tour de sklep

Čtenářka Pajda týden po Valentýnovi pořádá v Popicích Vinařskou Tour de sklep a  zve vás na další ročník. Možná přijme pozvánku i redakce, tedy alespoň někteří členové…

Když je dnes to zajímavé téma, tak přidám pozvánku:-)

Bydlím kousek od Hustopečí ve vesnici Popice. Když jsme se před šesti lety přistěhovali, všichni mluvili o tom, jak byla vína z Popic proslavená, že se dodávala i na královský dvůr, že tam byla známá vinárna...ale všechno bylo v minulém čase.
A jak jsme tak procházeli místní sklepy, měli jsme pocit, že je to strašná škoda. Víno je i dneska výborné, vesnice má svoji atmosféru a leží na vlakovém koridoru Brno - Břeclav, což znamená, že není třeba dlouze přemýšlet o dopravě.

A před čtyřmi roky jsme se rozhodli, že my, naplaveniny, do toho praštíme. Obešli jsme kamarády, vysvětlili myšlenku, udělali pokus a akce s názvem Tour de sklep byla na světě. Na nultý ročník přišli jenom kamarádi kamarádů, na první také, ale druhý a třetí ročník už čítal pěkných 250 lidí a to včetně návštěvníků z Polska, Rakouska a Slovenska.

Takže kdo se chce podívat, kde bydlíme, chováme ty dobroučké husy a děláme nepříliš dobré víno (místní je mají mnohem lepší než my a celkem nepokrytě z nás mají psinu) tak se může 18. února hlásit ve 12:00 na Obecním úřadě. Osobně mu prodám vstupenku, dám skleničku a mapku a cestování po sklepech může začít. Vloni otevřelo i populární vinařství Gotberg a rodinná vinařství Žídek a Málek, ale kromě profesionálů otevřelo i sedm malovinařů a nabízely se i specialitky z dob našich babiček - víno ze šípků a z květů černého bezu.

Takže první sobotu po Valentýnu si můžete připít vínem v Popicích.

A pro ty, kdo nechtějí přijet, přidám i historku: v jednom ze sklepů jsme se ocitli dost nečekaně, protože jsme šli jenom majiteli donést nějaké doklady. Slovo dalo slovo, okoštovalo se do jedné nohy, do druhé, pochválilo se vínko, aby řeč nestála a koštýř neoschl se dalo další...suma sumárum se rozjela krásná debata, vykládalo se, vzpomínalo se a mimo jiné se dala řeč i na to, jak Popice proslavit.

Republika vinařská už existuje, což takhle založit Spokojené emiráty Popické? Diskuze to byla krásná, plodná, kdyby se dalo hubou stavět, už by byl minaret hotový a muezín zpíval...bohužel kýžený výsledek se nedostavil. Než se podepsala smlouva s muezínem a ustanovil emír, tak si majitel sklepa vzpomněl, že musí za hodinu do kostela a bylo po ptákách:-) jak dopadl v tom kostele, to jsme raději nezjišťovali.

Pajda
 Tento text nebyl redakčně upraven


Díky Pajdo za pozvánku, rád bych se zúčastnil, ale teď jsem si uvědomil, že v tomto období budu pobývat vysoko na severu, hodně nad polárním kruhem. Ale budu na vás schoulen ve stanu a oblizován soby myslet! Jinak krásná iniciativa naplavenin…

Dnešní téma dne je víno a vy:

A již se chýlí ke konci.

Šest nejlepších vín, která ochutnám tuto sobotu ze Svatomartinských vín, pošlu jedné z vás za příspěvek k dnešnímu tématu. Další již neposílejte – do 16. hodiny bych je již nestihl vydat.

   
10.11.2011 - Příběhy - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. [5] Františka Švecová [*]

  Já loni vyklízela sklep, abych si z něj vytvořila vinný sklípek pro známé. Osvědčila se mi na úklid firma boček, na to, že je to stále sklep, nenajdete tu jedinou pavučinku.

  superkarma: 0 06.03.2014, 11:24:55
 2. avatar
  [4] krokodylice [*]

  Škoda, že je to tak daleko. Ta pozvánka je nádherná.Sml67

  Jen v únoru nebudou ani husy ani housátka, že?

  superkarma: 0 10.11.2011, 20:16:27
 3. avatar
  [3] peetrax [*]

  Doporučuju Popice k návštěvě, opravdu je tam jedinečná atmosféra. A milí a srdeční vinaři. Sml19

  superkarma: 0 10.11.2011, 19:53:35
 4. avatar
  [2] enka1 [*]

  Sml30Sml67

  My kdysi (o něco jižněji) s usárnami šlapali v naději, že dobří Moravané nás na vínko pozvou. Potkali jsme bodrého pána, všechno o historii vísky nám pověděl, o Fanóši Mikuleckém leccos prozradil...čekali jsme, že nás pozve někam, třeba jen posedět, ale ukončil své vyprávění:nedali byste mi na pivo?Sml30 dali jsme, rádi

  superkarma: 0 10.11.2011, 16:08:50
 5. avatar
  [1] Eliana [*]

  Tak to je krásné! Takové srdečné a spokojené místečkoSml16Sml67

  superkarma: 0 10.11.2011, 15:43:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme