Tento trefný a moudrý titulek pochází z veselého příspěvku od čtenářky Pajdy. Přečtětě si, jak se vyrovnává se změnou nejen sama pisatelka, ale i její zvířecí obyvatelstvo.

Přiznám se, že změnu času vítám. Mám ji ráda, zejména tu zimní. Já ji totiž potřebuji. Proč? Protože příroda, a zejména drůbež, se nestará, jak nám jdou hodinky.

I když se to zdá neuvěřitelné, tak většina živočichů se řídí sluníčkem a ne jakýmsi divným tikajícím strojkem. Ve finále tedy slepice, kačeny a ostatně většina živých tvorů, tvořících podstatnou část Pajdího jídelníčku, vstává až za rozednění. A spát chodí, jakmile se smrkne.

Ne tak ale dravci - ti mají vlastní názor. Loví totiž za šera, jak večerního, tak ranního. A protože šeru je šumák, kdy vstávám do práce, mají u nás lišky, tchoři a jiná havěť něco jako sámošku. Drůbeži musím otevřít, než odjedu - což znamená, že zatímco drůbež dospává, drůbežožrouti už mají uvázané bryndáčky, v packách příbory a vyrážejí do sámošky, zvané kurník. Takže ocením, když dalších pár týdnů budu moct do práce tak, abych o žádnou zvířenu nepřišla a mé slepičky, kačenky a další havěť bude moct v klidu dospávat. A konkurenci nechci mezi drůbeží ani vidět. S liškou jsem ochotna vyměnit slípku za kožich, s tchořem ani to ne.

A jak to mám se vstáváním? Stejně, jako ty slípky - budím se na sluníčko, nikoliv na hodinky, takže těsně před změnou času první hodiny v práci prostě duševně spím. Fyzicky to dost dobře nejde. Kdysi jsem vytkla své vedoucí, že na to, že chodím do práce kolem spícího psa, už jsem si zvykla, ale že spí i slepice, když odcházím, to mě vážně docela bere.

A večer? Noooo...jsou tací, kteří drůbeži přitápějí a přisvěcují. Já ne. Moje drůbež si v zimě natáhne důchodky , navleče čepice a jde sáňkovat. A když přijdu z práce, tak prostě jenom jdu, nasypu do ohrad večerní dávku zrní a zavřu dvířka. Drůbež je tak utahaná, že už jí jde jen o ten žvanec, ale snáší a snáší. Přesněji: zavírám před Prostřeno, to je ideální čas. Zavřu, pustím si televizi a udělám pro rodinu chleba s máslem a nebo, je-li po výplatě, tak se sýrem, někdy dokonce s vajíčkem. A koukám, jak se vaří jinde:-)

Takže ano, mě se líbí, že je svět kolem mě donucen se dvakrát za rok srovnat s tím, jak žijí ostatní, kteří nejsou otroky strojů. A to, že se nesrovnává pomalu, jako u těch slepic, lišek a podobně, ale skokem, klidně přežiji i za cenu jistého nepohodlí.

Pajda

pozn.red. Text nebyl redakčně upraven

_______________________________

Že spí i slepice, když odcházím…. A po výplatě chleba s máslem - i se sýrem, někdy dokonce i s vajíčkem :)).
Pajdo, vy jste k tomu chleba jedla určitě i vtipnou kaši )) Váš příspěvek mě fakt pobavil (i když realita už asi tak k smíchu není). Ale popsala jste to skvěle!.
Moc děkuji za Váš příspěvek a večer brzy hajdy na kutě. Náš čas je až ze soboty na neděli ))
Saša

Téma dnešního dne: Změna letního času na zimní

  • Máte radost, že si ráno přispíte?
  • Nebo vám naopak vadí, že večer bude brzy tma?
  • Který čas máte raději, tento původní anebo ten letní?
  • Zapomněly jste si někdy přetočit hodinky (ať už v zimě nebo v létě) a zaspaly jste třeba do práce? (nebo naopak přišly dřív?)
  • Myslíte, že je správné takto hýbat s časem?
  • Nemělo by se to nechat, jak to bylo od nepaměti?
  • Mají podle vás tyto změny vliv na lidské zdraví?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek, ať už sova nebo skřivan, dostane za svůj příspěvek pěkný dárek.

ziletka

Reklama