Další pisatelka Pajda používá kuchařské knihy hodně, vždyť jich má také celou sbírku. Ovšem ne ve všech jsou recepty spolehlivé. Více v dalším příspěvku.

Kuchařky. Tak těch mám doma hromadu. Asi tak tři metry a nějaké sešitové v krabici. Neumím si představit, že bych je neměla. když mám hlad, ráda si sním - dám si suchý chleba a k tomu si čtu třeba o konfotované kachně nebo plněných lanýžích.

První kuchařku jsem dostala, ale od koho, to už si nepamatuji. Byla to sbírečka receptů „Péťa Vařič aneb kuchařské etudy pro hrnec s pokličkou a obě ruce levé“ a občas z ní vařím dodneška. Hlavně, když chci rodině udělat nějaké „retro“, aby viděli, že sójovka se kdysi nahrazovala Maggi a Worchesterem a podobně :-)

Jinak ale kuchařky používám hodně, protože ráda v kuchyni experimentuji. A protože některé věci mám možnost levně sehnat, ale neumím je připravit, tak potřebuji návod, co a jak. A některé recepty si prostě nepamatuji. A nebo si je sice pamatuji, ale chutnají nějak divně.

Moje nejoblíbenější kuchařka? „Buvolí křidýlka“ od Jirky Žaluda. Byl to můj bývalý kolega, který vařil opravdu moc dobře, a sám vymýšlel různé postupy a směsi koření. Z téhle kuchařky dopadly dobře snad všechny recepty, které jsem někdy vyzkoušela. Taky je parádně ohmataná a na stránce s jambalayou je otisk krevety, za což se sice upřímně stydím, ale myslím, že na stránku s gumbem přijde další co nevidět.

A která kuchařka mě štve? Tak to vím naprosto přesně. Jmenuje se „Česká kuchařka“ a je od paní Fialové. Věci ze zeleniny - dobré, i když nijak nápadité. Věci z masa - úžasné, dobře vychucené, přesně rozepsané, a pak přijdou věci z mouky. Ta ženská snad v životě neviděla sladké jídlo. Není tam recept, který by dopadlo dobře a když snad je nějaký v pořádku, tak je množství na plech a půl nebo „pekáč a kousek“. Tahle kuchařka u nás těžce doplatila na moji zálibu ve vaření - abych nemusela vytahovat dvě nebo tři knížky, jsou skoro všechny recepty na sladkosti opatřeny poznámkami a přepočty tak, abych nemusela vyhazovat hotové těsto nebo vylívat polevy...

Pajda

pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

___________________

... když mám hlad, dám si suchý chleba a k tomu si čtu třeba o konfotované kachně nebo plněných lanýžích. :):)
Tak to mě fakt pobavilo. Ještě, že jsou ty kuchařky i obrázkové, viďte? :)
Děkuji za Váš příspěvek a přeji hezký podvečer.
Saša

Téma dnešního dne: Kuchařská kniha

 • Máte doma nějakou kuchařskou knihu?
 • Máte jich víc?
 • Vzpomenete si, kdo vám dal tu první?
 • Kupujete si kuchařské knihy i vy samy?
 • Kupujete je druhým?
 • Podle čeho vybíráte jejich obsah?
 • Experimentujete s cizokrajnými kuchařkami?
 • Vaříte podle kuchařky?
 • Jak často?
 • Máte nějakou nejoblíbenější, nejvíc používanou?
 • Našly jste v ní recept, který se stal vašim oblíbeným?
 • A naopak recept, který se nevydařil?

Tolik pár záchytných bodů, jinak pište samozřejmě vlastním stylem, jak chcete, ale aby se to týkalo kuchařské knihy a jejího využití - nebo nevyužití.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Těšíme se na vaše příspěvky, a aby těch kuchařek nebylo málo, jedné pisatelce další kuchařskou knihu pošleme. Blíží se Vánoce, může se hodit (i to nakupování s rozumem :)).

kucharkakniha

Reklama