Novinky

Pajda: Kuchařky používám hodně

Další pisatelka Pajda používá kuchařské knihy hodně, vždyť jich má také celou sbírku. Ovšem ne ve všech jsou recepty spolehlivé. Více v dalším příspěvku.

Kuchařky. Tak těch mám doma hromadu. Asi tak tři metry a nějaké sešitové v krabici. Neumím si představit, že bych je neměla. když mám hlad, ráda si sním - dám si suchý chleba a k tomu si čtu třeba o konfotované kachně nebo plněných lanýžích.

První kuchařku jsem dostala, ale od koho, to už si nepamatuji. Byla to sbírečka receptů „Péťa Vařič aneb kuchařské etudy pro hrnec s pokličkou a obě ruce levé“ a občas z ní vařím dodneška. Hlavně, když chci rodině udělat nějaké „retro“, aby viděli, že sójovka se kdysi nahrazovala Maggi a Worchesterem a podobně :-)

Jinak ale kuchařky používám hodně, protože ráda v kuchyni experimentuji. A protože některé věci mám možnost levně sehnat, ale neumím je připravit, tak potřebuji návod, co a jak. A některé recepty si prostě nepamatuji. A nebo si je sice pamatuji, ale chutnají nějak divně.

Moje nejoblíbenější kuchařka? „Buvolí křidýlka“ od Jirky Žaluda. Byl to můj bývalý kolega, který vařil opravdu moc dobře, a sám vymýšlel různé postupy a směsi koření. Z téhle kuchařky dopadly dobře snad všechny recepty, které jsem někdy vyzkoušela. Taky je parádně ohmataná a na stránce s jambalayou je otisk krevety, za což se sice upřímně stydím, ale myslím, že na stránku s gumbem přijde další co nevidět.

A která kuchařka mě štve? Tak to vím naprosto přesně. Jmenuje se „Česká kuchařka“ a je od paní Fialové. Věci ze zeleniny - dobré, i když nijak nápadité. Věci z masa - úžasné, dobře vychucené, přesně rozepsané, a pak přijdou věci z mouky. Ta ženská snad v životě neviděla sladké jídlo. Není tam recept, který by dopadlo dobře a když snad je nějaký v pořádku, tak je množství na plech a půl nebo „pekáč a kousek“. Tahle kuchařka u nás těžce doplatila na moji zálibu ve vaření - abych nemusela vytahovat dvě nebo tři knížky, jsou skoro všechny recepty na sladkosti opatřeny poznámkami a přepočty tak, abych nemusela vyhazovat hotové těsto nebo vylívat polevy...

Pajda

pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

___________________

... když mám hlad, dám si suchý chleba a k tomu si čtu třeba o konfotované kachně nebo plněných lanýžích. :):)
Tak to mě fakt pobavilo. Ještě, že jsou ty kuchařky i obrázkové, viďte? :)
Děkuji za Váš příspěvek a přeji hezký podvečer.
Saša

Téma dnešního dne: Kuchařská kniha

 • Máte doma nějakou kuchařskou knihu?
 • Máte jich víc?
 • Vzpomenete si, kdo vám dal tu první?
 • Kupujete si kuchařské knihy i vy samy?
 • Kupujete je druhým?
 • Podle čeho vybíráte jejich obsah?
 • Experimentujete s cizokrajnými kuchařkami?
 • Vaříte podle kuchařky?
 • Jak často?
 • Máte nějakou nejoblíbenější, nejvíc používanou?
 • Našly jste v ní recept, který se stal vašim oblíbeným?
 • A naopak recept, který se nevydařil?

Tolik pár záchytných bodů, jinak pište samozřejmě vlastním stylem, jak chcete, ale aby se to týkalo kuchařské knihy a jejího využití - nebo nevyužití.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Těšíme se na vaše příspěvky, a aby těch kuchařek nebylo málo, jedné pisatelce další kuchařskou knihu pošleme. Blíží se Vánoce, může se hodit (i to nakupování s rozumem :)).

kucharkakniha

   
14.11.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [1] monkee [*]

  Kuchařku Péťu Vařiče mám taky, perfektně posloužila na kolejích i v první garsonce. Mám v ní uloženou i přílohu z Mladého světa Na vandru s Péťou. Moje mládí...Sml25

  Ke kuchařce s konfotovanou kachnou jsem se, přiznám se, nikdy nedorvala, ale aspoň už vím, odkud asi bereš ty cizokrásné pojmy.Sml58

  Fialové jsem se mistrně vyhnula, místo ní jsem si koupila Vaříme chutně, zdravě a hospodárně. V té těch obtisků mám trochu vícSml33 a taky občas nějaký ten vpisek. Ošoupaná je za ty roky dost. Sladká jídla jsem se učila právě z ní a často jsem využila i tabulky s přepočty váh a objemů surovin.

  A pak už kuchařky přibývaly geometrickou řadou, až jsem musela zařvat STOP!!!Sml22

  superkarma: 0 14.11.2013, 18:48:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme