Jeden kořen našeho rodu je v Itálii. Můj vzdálený příbuzný si dal tu práci a našel v rodokmenech a různých análech, že předek rodiny Medunovy přišel z Itálie za třicetileté války a zůstal v malé vesnici na Vysočině.

A tam se pak rodina úspěšně rozrůstala. Mimochodem šlo o šlechtický rod, který je v Itálii dodnes. Tato strana rodokmenu je odborně doložena a původ je znám celkem dobře asi 300 let pozpátku.

Mí další předkové (z otcovy strany) jsou podle všeho ze Švédska - také vojáci a také se jejich původ odvozuje z období třicetileté války. Příjmení této části rodiny je totiž zkomoleným názvem vojenské hodnosti.

A také působili na Vysočině. Tato strana až tak doložena není, ale příjmení je naprosto atypické a protože během staletí došlo k jeho zkomolení i v matričních zápisech, nedá se celkem o dědečkově verzi pochybovat.

Ovšem zajímavé je, že když jsem procházela různé pověsti a povídačky z dob dávných, narazila jsem na to, že moji předkové z matčiny strany byli potomci majitelů tvrze na Vysočině a také potomci pánů z Kunštátu.

Jistě, tvrz leží kousíček od kunštátského panství a ještě sestřenice mé babičky vzpomínala, jak k ní pan hrabě chodíval pro pití s tím, že jsou vlastně "z jednoho rodu" - její  předkové měli velký zájezdní hostinec a dostali jej prý snad při dělení majetku mezi početné panské potomstvo. 

Potud tedy ústní pověst z jedné strany...a teď strana druhá: otec mé babičky vlastnil mlýn, který dostal taktéž coby příbuzný majitelů - tentokrát pro změnu kláštera v Dolních Kounicích.

Obojí je, pokud vím, docela dobře možné - majetek se dělil různě, ale většinou po meči. I když mniši sami potomky neměli, správce jejich majetku určitě mnich nebyl a potomky měl.

Historie tohoto mlýna mi ale dost dobře známa není, takže tady se odkazuji spíš na to, co jsem se dozvěděla průběžně jednak od rodiny, jednak z kronik...

A sama jsem se nastěhovala do vesnice, která kdysi patřila pánům z Kunštátu a ti ji pak prodali kounickému klášteru...není tedy úplně vyloučené, že se naše rodiny kdysi v minulosti už setkaly, jen doklady o tom budu asi hledat hodně těžko.
Pajda

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.


Ty bláho, Pajdo, to se čte jako Kosmova kronika :) Moc zajímavé to máte. A je prima, že to víte. Je příjemné vědět, kam pohlížet zpět. Míša

Dnešní téma dne je stále o předcích.

  • Co o nich víte?
  • Znáte svého prvního vystopovatelného prapředka?
  • Odkud vedou vaše kořeny?

Svěřte se na redakce@zena-in.cz k jakému prvnímu známému předkovi jste se dobrali?

Ještě bude chcípák a borec dne a bude i cena pro autora vylosovaného příspěvku.

Reklama