Novinky

Pajda: Co bych doporučila ostatním?

Co by doporučila ostatním čtenářka Pajda, povoláním učitelka, která prošla oběma typy škol? To se dozvíte v dalším zajímavém příspěvku.

Za sebe můžu psát hlavně jako učitelka, která prošla obojím typem škol - jak státními, tak i soukromými. 

Jako matka jsem vděčná za existenci soukromých škol, protože nebýt jich, tak syn nedostal maturitu. Na státní škole si na něj zasedla - zcela bezdůvodně - češtinářka a „dotáhla to“ až na pětku z češtiny. Po přechodu na školu soukromou, i když hodně náročnou, syn odmaturoval na samé jedničky. I u státní části maturity patřil k nejlepším v republice. Fakt, že se učitelka na původní škole sice podle všeho dopustila hned několika trestných činů, ale zastání jsme se nikde nedovolali, protože nebyla politická vůle ukázat na školu prstem, vypovídá docela dost o kvalitě našeho školství.  K soudu to nakonec nešlo. Syn na tom není zdravotně tak, aby případný soud zvládl bez potíží.

Pokud jde o srovnání státních a vysokých škol, tak první a dost podstatný ukazatel je docházka. Na soukromé školy totiž žáci chodí. Rodičům docela slušně vadí, že si něco zaplatí (a ne zrovna málo) a pak by jejich peníze vyletěly oknem. Takže si hlídají, aby jejich potomci ve škole byli a také aby tam něco dělali. A pro ty, kdo hodlají papouškovat známé „oni si tam kupují vzdělání“ - maturita a diplomy se mnohem častěji a lépe kupují na státních školách, které nejsou pod takovým tlakem zvenčí a nemají tak důkladné kontroly. Sponzorské dary totiž přijímají všechny typy škol, jen u státních se o tom v médiích nesmí mluvit. Při své praxi 10 let na každém z obou typů škol o tom mám celkem slušný přehled. 

Pokud jde o kvalitu vzdělávání, to neposoudím. Měla jsem štěstí na kvalitní i nekvalitní školy u obou typů. Pokud bych měla dítě a mohla si vybírat úplně volně, šlo by na konkrétní školu - a dokázala bych vybrat jako prestižní soukromé gymnázium, kde učitelé učí ve dvou jazycích a běžně se dětem věnují denně po práci dvě až tři hodiny, tak i velice dobrou státní školu, i když tam už bych váhala.

A co bych doporučila ostatním? Aby zvážili, jestli jejich dítě vůbec do nějaké školy chce chodit. Pokud ne, je výběr školy úplně zbytečný - ani peníze rodičů, ani snaha učitelů nezajistí, aby potomek něco uměl. A ani sebedražší škola nedá „papír“ proslulému flákači, protože dneska jde školám hlavně o pověst. Často se ale přechodem na soukromou školu vyřeší jedna podstatná věc - totiž nezájem rodičů o to, jak a jestli vůbec se jejich potomek učí. Tam už totiž jde o peníze a ty jsou pro řadu lidí vším...

Pajda

pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

_____________________

Moc děkuji za Váš příspěvek, o to víc, že je psaný očima z vaší strany, očima povolané osoby, ale také maminky.
Váš příspěvek by si měla přečíst spousta rodičů, než dá dítě do „nějaké“ školy.
Mějte se hezky a ještě jednou děkuji.
Saša

Téma dnešního dne: Školy soukromé versus státní

 • Jaký je váš názor na školy státní a školy soukromé?
 • Jsou soukromé školy podle vás jen pro vyvolené, nebo jsou dostupné všem?
 • A nevyrovná se školné ve školách soukromých pomalu už k učebním pomůckám ve školách státních?
 • Na jakou školu chodí vaše děti?
 • Pokud na soukromou, od jaké třídy? Už od první základní?
  Nebo až na střední, na vysokou?

Těším se na vaše příspěvky a taky, že se něco nového dozvím :)

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jendu ze čtenářek odměníme pěkným dárkem: Vlastivědnou knihou: Putování s knihou a meruňkovým šamponem Garnier (ten je pro děti)

ddd

   
05.02.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] paníliška [*]

  Moje dcera chodila na soukromou střední školu, byla jsem šťastná, když se jí podařilo po 5 letech docházky odmaturovat. Sml3 Do dnes jí říkám, ať se raději nikde nechlubí, že má maturitu, její znalosti jsou tristní. Dílem je to tím, že školu flákala a kromě peněz mě to stálo spoustu nervů a času stráveného s učiteli, dílem tím, že škola opravdu vysokou úrovní nevyniká. Ale výběr škol v naší oblasti byl tak omezený, že jsme téměř jinou možnost neměli.

  superkarma: 0 05.02.2014, 17:31:04
 2. [4] dadma [*]

  Nevím odkud jsi ,ale u nás na severu to tak není.Zde je docházka do školy a děti něco naučit vůbec katastrofa.Což je celkem logické, složením obyvatelstva a velkou nezaměstnaností.

  superkarma: 0 05.02.2014, 16:41:42
 3. [3] Rikina [*]

  No a sama mám podobnou zkušenost se střední školou státní - syn si ji sám vybral, a první dva roky tam celkem chodil, aniž by to vypadalo na problém. Třetí rok byl peklo. Průšvihy, absence, prospěch šel do kytek, a nepomohlo nic. Chodila jsem do školy diskutovat s učiteli, platila jsem doučování, nabízela jsem synkovi přestup kamkoli si bude přát, a rozhodně by mi nikdo nemohl vyčítat nezájem o to, jestli se potomek učí, jenže mi to všechno bylo málo platný a nic by tomu nepomohlo, kdyby to byla škola soukromá za drahý peníze. Sml80

  superkarma: 2 05.02.2014, 10:53:41
 4. [2] Rikina [*]

  Inu, jedna moje kamarádka platila synovi drahou soukromou střední školu. A chlapeček se stejně flákal a často se neobtěžoval do školy jít, jenže jak to měla zařídit? Vodit ho tam za ručičku a čekat před školou, jestli po první hodině nezdrhne? Navíc v okamžiku, kdy je robátku 18 let a je tedy úředně dospělé, tak už rodiče nemají téměř žádnou páku, jak potomka k něčemu dokopat, je-li natolik nezdárný, že odmítne se vzdělávat. Sml80 Takže tento mládenec nakonec tu školu nedokončil, neb i tam učitelům došla trpělivost a peníze sem nebo tam, k maturitě prostě nedošel. A školné za tři roky bylo... víme kde.

  superkarma: 3 05.02.2014, 10:47:06
 5. [1] Elis19 [*]

  Hezký příspěvek,ale trochu si dovolím polemizovat s názorem, že na soukromé školy je lepší docházka.Syn coby učitel má z jedné konkrétní soukromé trochu jinou zkušenost.

  superkarma: 2 05.02.2014, 10:28:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme