Vojenský prostor v Brdech se pomalu otevírá turistům. O víkendech se otevřou brány a vy můžete vejít, nebo vjet na kole a kochat se krásou takřka nedotčené přírody. Pojeďte se podívat na Padrťské rybníky alespoň prostřednictvím tohoto článku.

m

Už jsem tam párkrát byla, ale ráda se vracím. Poprvé pěšky, podruhé na koni a do třetice na kole. V každou roční dobu je tam co objevovat a obdivovat.

To místo má nejen svůj půvab, ale i pohnutou historii, která ho činí ještě zajímavějším. Není to tak dávno, co se po místních cestách, krásných hlubokých lesích, ale i po loukách proháněla vojenská technika. Z toho důvodu je pohyb po tomto prostoru i dnes částečně omezen a je nutné dodržovat všechna nařízení. Nevybočovat z vyznačených cest a respektovat zákazy vjezdu.

I přes tato omezení je tam dost místa pro všechny, kteří se chtějí do těchto míst podívat a užívat si klidu. A možná si i představovat, jaké to tady bylo v době, kdy tu ještě žili a hospodařili lidé, jak vypadaly vesničky, než je armáda zabrala, obyvatelstvo vystěhovala a jejich domy použila jako štít.

Občas problesknou spekulace, že by se sem měl život vrátit, že už si na území brousí zuby developeři a mělo by se tu začít stavět…Nechci teď otevírat otázku, jestli je to dobře nebo ne. Zatím není nic jasné. Zatím jsou Brdy a jejich Padrťáky alespoň o víkendech rájem cyklistů, kteří hledají nenáročné terény s mírnými kopečky a dobře značené cesty bez automobilového provozu.

A věřím, že všichni návštěvníci touží po tom, aby to tak zůstalo i nadále. Aby zdejší krajina byla stále tím nedotčeným kouskem české přírody, kam si můžete přijet odpočinout, sednout si na břeh rybníka, dívat se na jeho klidnou hladinu, sníst si sváču a zase jet pryč. Bez chat, hotelů a tábořišť.

Vždyť i moudrý pán, malíř Jiří Komárek, říkával: „Jen krátká návštěva potěší“.

Takže z mé krátké návštěvy se můžete podívat na pár fotek

  • Jak se k Padrťákům dostanete? Klikněte na mapu ZDE
  • Zásady pro povolení vstupu najdete na tomto odkazu ZDE
  • Zóny zpřístupnění najdete ZDE

Čtěte také:

Reklama