Novinky

Pacienti s roztroušenou sklerózou mají hymnu od známých zpěváků

Roztroušenou sklerózou, která postihuje převážně mladé lidi okolo 30. roku věku, trpí v Česku na 17 tisíc pacientů. Každým rokem jich zhruba další 1 000 přibývá a není možné jí jakkoli předcházet. Přesto mnoho lidí vůbec netuší, že existuje. Od teď ji bude připomínat hymna Romantik, kterou složila a s dalšími známými umělci nazpívala Hana Robinson.

„Žiju jinak, když to vím,“ zpívá Hana Robinson společně s Richardem Krajčem, Petrem Bendem a s Maranatha Gospel Choir zdravotních sester z RS centra na Karlově náměstí v Praze v refrénu písně Romantik. Vyjadřují tak podporu pacientům trpícím RS, mezi něž patří i sama autorka textu. „Nejtěžší období jsem prožívala před 3 lety, kdy mě trápily těžké ataky. Ty znecitlivěly především ruce, které přitom jako hudebnice a klavíristka potřebuji nejvíce. Výrazně mi však pomáhá biologická léčba, bez které by byl můj stav mnohem horší,“ svěřuje se Robinson. Hudebnice se ale nevzdává, hraje na klavír, učí, zpívá a natáčí druhou sólovou desku.

Vznik hymny iniciovali lidé z projektu Překonej sám sebe. „Psala  jsem ji s lehkostí, rychleji než obvykle, cítila jsem nutkání sdílet ji s pacienty, se světem,“ říká Hana Robinson. K písni natočila také videoklip, který má za cíl šířit povědomí o nemoci.

Za to je ráda i MUDr. Romana Vančurová, která léta pracovala jako vedoucí MS centra při Thomayerově nemocnici v Praze. Právě ona píseň pro pacienty trpící chronickým zánětlivým onemocněním centrálního nervového systému pokřtila: „Pacienti se roztroušené sklérózy do konce života už nezbaví. Hrajeme tady o každý den, abychom udrželi pacienty v práci, aktivní a bez příznaků. A k tomu nám pomáhá biologická léčba. Tuto léčbu nyní dostává přibližně 8 000 nemocných. Včasná diagnóza a nasazení léčby jsou pro pacienty naprosto klíčové,“ dodává lékařka.

   
19.10.2016 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

  1. avatar
    [1] Hanula [*]

    Sml67hezká písnička - hrozná nemocSml68

    superkarma: 0 19.10.2016, 15:18:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme