Zdraví

Pacienti s lupénkou se mohou nově objednat ke specialistovi přes mobilní aplikaci

Od února je volně dostupná nová mobilní aplikace Lupénka. Díky ní se pacienti mohou jednoduše sami otestovat a přímo z aplikace objednat k nejbližšímu specialistovi na léčbu lupénky ve svém kraji. Aplikace tak přináší novou „mobilní“ dimenzi v dostupnosti lékařské péče. Kožní lékaři, k nimž se pacienti mohou napřímo z aplikace objednat, jsou certifikováni Českou dermatologickou společností. Pacienti navíc díky aplikaci získají lepší orientaci v současných možnostech léčby. S aplikací je spuštěn i nový web mamlupenku.cz.

„Každý nemocný s lupénkou by měl vyhledat v zástupu dermatologů vždy specializovaná pracoviště na léčbu lupénky. Garantují, že pacient bude zaléčen odpovídající léčbou včas, bez zbytečných prodlev, které prodlužují léčebný proces a tím i oddalují návrat pacienta do plnohodnotného života,” říká prof. Petr Arenberger, předseda České dermatologické společnosti. Nová mobilní aplikace je tak dalším nástrojem, jak lidem s lupénkou pomoci najít vhodného specialistu.

lupénka

Self – test i deník

Kromě jednoduchého testu na závažnost lupénky a rezervace specialisty, aplikace nabízí funkci deník s možností záznamu průběhu nemoci včetně fotek. Pro pacienty se jedná o nepostradatelného pomocníka v období mezi jednotlivými kontrolami u lékaře, kdy se lupénka může dramaticky měnit. Ošetřujícímu lékaři pak tyto záznamy pomohou nastavit optimální léčbu na míru pacientovi.

Samozřejmostí aplikace jsou ucelené informace o lupénce a její léčbě, včetně seznamu specializovaných pracovišť. Aplikace je volně dostupná v obchodech GooglePlay a AppStore.

Co je lupénka

Lupénka neboli psoriáza je celoživotní zánětlivé onemocnění kůže. Dochází při ní k nadprodukci kožních buněk, které se obnovují 7 x rychleji než u zdravých lidí. Staré buňky se tak dostávají na povrch kůže, kde se odlupují v podobě stříbřitých šupinek. Lupénka se nejčastěji vyskytuje v místech tlaku a tření kůže: na loktech, kolenou, v oblasti beder či ve vlasech. Může se však objevit kdekoli včetně nehtů, dlaní, plosek nohou, genitálu a vzácně i obličeje. Ložiska lupénky bývají symetrická - nacházejí se na stejných místech na pravé i levé polovině těla.

lupénka

Jak na léčbu

Lupénka je dobře léčitelné, ale ne zcela vyléčitelné onemocnění. Zůstává s pacientem celý život i v obdobích, kdy jsou její příznaky zcela potlačeny. Léčba se liší podle formy a rozsahu onemocnění – lupénka může být zcela nenápadná a mírná, ale už při pokrytí 10 % pokožky těla se takové postižení považuje jako těžké.

Základem je léčba lokální, během níž se používají masti, krémy a léčebné koupele. Pokud pacient na tuto léčbu nereaguje, přichází fototerapie neboli UV záření.  Dalším krokem v pyramidě léčby je léčba systémová, která však působí na celý organismus a může mít vedlejší účinky. Posledním východiskem léčby pro pacienty se středně těžkou až těžkou formou lupénky, u kterých předchozí léčba selhala, je cílená biologická léčba. Jde o léky se selektivním účinkem - to znamená, že v těle působí pouze tam, kde probíhá zánět.

lupénka

www.mamlupenku.cz

   
03.05.2016 - Zdraví - autor: Tiskový materiál

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Yasminne28 [*]

  mamka lupénku má, naštěstí jen mírnou formu

  superkarma: 0 03.05.2016, 21:56:06
 2. [6] marketkass [*]

  Lupenku nemán,ale několikrát jsem se s lidmi s tímto onemocněním setkala . Vím,že to tato nemoc není přenosná, nicméně ve mě vzbuzuje respekt . Držím pěsti všem lidem s lupenkou a přeji jim,aby se co nejrychleji našel lék na jejich úplné uzdravení. Jo a v době moderní genetické medicíny to určitě není žádná utopie.

  superkarma: 1 03.05.2016, 17:12:18
 3. avatar
  [5] SNÍŽEK [*]

  lupenku nemám Sml23

  superkarma: 0 03.05.2016, 16:45:22
 4. avatar
  [4] AmeA [*]

  Sml67Sml67

  superkarma: 0 03.05.2016, 16:22:09
 5. avatar
  [3] kapkamore [*]

  Lupénku naštěstí nemám a jsem tomu rádaSml67

  superkarma: 0 03.05.2016, 12:00:28
 6. [2] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 03.05.2016, 08:53:31
 7. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 03.05.2016, 06:45:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme