Zdraví

Pacienti s lupénkou se mohou nově objednat ke specialistovi přes mobilní aplikaci

Od února je volně dostupná nová mobilní aplikace Lupénka. Díky ní se pacienti mohou jednoduše sami otestovat a přímo z aplikace objednat k nejbližšímu specialistovi na léčbu lupénky ve svém kraji. Aplikace tak přináší novou „mobilní“ dimenzi v dostupnosti lékařské péče. Kožní lékaři, k nimž se pacienti mohou napřímo z aplikace objednat, jsou certifikováni Českou dermatologickou společností. Pacienti navíc díky aplikaci získají lepší orientaci v současných možnostech léčby. S aplikací je spuštěn i nový web mamlupenku.cz.

lupenka

„Každý nemocný s lupénkou by měl vyhledat v zástupu dermatologů vždy specializovaná pracoviště na léčbu lupénky. Garantují, že pacient bude zaléčen odpovídající léčbou včas, bez zbytečných prodlev, které prodlužují léčebný proces a tím i oddalují návrat pacienta do plnohodnotného života,” říká prof. Petr Arenberger, předseda České dermatologické společnosti. Nová mobilní aplikace je tak dalším nástrojem, jak lidem s lupénkou pomoci najít vhodného specialistu.

Self – test i deník

Kromě jednoduchého testu na závažnost lupénky a rezervace specialisty, aplikace nabízí funkci deník s možností záznamu průběhu nemoci včetně fotek. Pro pacienty se jedná o nepostradatelného pomocníka v období mezi lupenkajednotlivými kontrolami u lékaře, kdy se lupénka může dramaticky měnit. Ošetřujícímu lékaři pak tyto záznamy pomohou nastavit optimální léčbu na míru pacientovi.

Samozřejmostí aplikace jsou ucelené informace o lupénce a její léčbě, včetně seznamu specializovaných pracovišť. Aplikace je volně dostupná v obchodech GooglePlay a AppStore.

Co je lupénka

Lupénka neboli psoriáza je celoživotní zánětlivé onemocnění kůže. Dochází při ní k nadprodukci kožních buněk, které se obnovují 7 x rychleji než u zdravých lidí. Staré buňky se tak dostávají na povrch kůže, kde se odlupují v podobě stříbřitých šupinek. Lupénka se nejčastěji vyskytuje v místech tlaku a tření kůže: na loktech, kolenou, v oblasti beder či ve vlasech. Může se však objevit kdekoli včetně nehtů, dlaní, plosek nohou, genitálu a vzácně i obličeje. Ložiska lupénky bývají symetrická - nacházejí se na stejných místech na pravé i levé polovině těla.

lupenka

Jak na léčbu

Lupénka je dobře léčitelné, ale ne zcela vyléčitelné onemocnění. Zůstává s pacientem celý život i v obdobích, kdy jsou její příznaky zcela potlačeny. Léčba se liší podle formy a rozsahu onemocnění – lupénka může být zcela nenápadná a mírná, ale už při pokrytí 10 % pokožky těla se takové postižení považuje jako těžké.

Základem je léčba lokální, během níž se používají masti, krémy a léčebné koupele. Pokud pacient na tuto léčbu nereaguje, přichází fototerapie neboli UV záření.  Dalším krokem v pyramidě léčby je léčba systémová, která však působí na celý organismus a může mít vedlejší účinky. Posledním východiskem léčby pro pacienty se středně těžkou až těžkou formou lupénky, u kterých předchozí léčba selhala, je cílená biologická léčba. Jde o léky se selektivním účinkem - to znamená, že v těle působí pouze tam, kde probíhá zánět.

 

www.mamlupenku.cz

 

   
23.02.2016 - Zdraví - autor: Klára Tichá

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Lídy [*]

  Sml67

  superkarma: 0 23.02.2016, 17:45:01
 2. [1] bobani [*]

  dobrý nápad

  superkarma: 0 23.02.2016, 13:36:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme