Bulvár

Páchnoucí tramvaje


V noční tramvaji mi někdo poklepal na rameno. “Není to vaše rukavice?“ Nebyla, ale překvapil mne ten, kdo mi ji podával. Obnošená špinavá bunda, několikadenní strniště na tváři, zvláštní odér. Typický bezdomovec. “Asi jedete z divadla, co?“ dal se do řeči a omlouval se, zda neobtěžuje. Dojeli jsme na konečnou. V bufetu jsem koupila svařák a cigarety. Jiří, 61 let. Na ulici je 6 let. Proč nejede domů do Moravské Třebové? Co tam, papíry mu ukradli (to známe), strojní zámečník, o práci přišel, po rozvodu zůstal manželce byt, děti bydlí jinde a nechtějí ho. Tak se protlouká Prahou. Najíst se chodí do Armády spásy nebo do Naděje. Když má štěstí, může se tam umýt a přespat. Občas. Přespává na Hlavním nádraží, ale tam zavírají o půlnoci. Pak následují tramvaje. Má svoje místa, kde nastupuje, většinou jsou to obratiště – konečné. Někdy ho řidič vyhodí, ale do nějaké se vždy dostane. K ránu se vrací na „hlavák“. „A přes den?“ Různě, u stánků, občas vybírá popelnice nebo vyžebrá korunu na jídlo a to „ostatní“. „Kdyby vám někdo nabídl pomoc, bydlení, práci?“ „A kdo by to dělal, jsem starej, možná bych si nezvykl. Tady mám svý místa, známý, vím, kde se najíst, sehnat ňáký oblečení.“ Kupuju mu ještě krabičku a odjíždím domů, do tepla, čisté postele. „Pánbůh vám zaplať, mám rád hodný a slušný lidi, dostanete se do nebe,“ povídá na rozloučenou.

 

Vypadá to idylicky, ale často tomu tak není. Na podzim začíná pravidelná bezdomovecká cestovní sezona po pražských tramvajích. Znáte to. Podivné postavy s plnovousem, ve špinavém oblečení, sešmajdaných botách, v rukou igelitky. Doprovází je zápach, často tak neuvěřitelný, že ani otevřené okénko nepomůže. Ostatní cestující se přesouvají do částí tramvaje, kde je jakž takž dýchatelno, o možnosti usednout tam, kde sedí ti „druzí“, vůbec neuvažují. Slabší nátury vystoupí, aby se dostaly na čerstvý vzduch.

Proč je nevyvede ven řidič? Dle přepravního řádu to udělat může, jenže dle zákona nemá statut veřejného činitele. Zbývá jen požádat bezdomovce, aby vystoupil, což se míjí účinkem, nebo zavolat na dispečink a požádat policii. Ta se však do těchto situací příliš neplete. To by musel dotyčný ohrožovat okolí nebo hrubě porušovat přepravní pravidla. Zodpovědnost zůstává na dispečerech a řidičích. Budiž jim ke cti, že se snaží. A pokud se jim náhodou povede někoho vyvést? Počká si na další tramvaj, která ho na konečnou doveze. Tam ho řidič „vyhodí.“ Jenže ten se mu při příští jízdě opět do tramvaje vrátí. Někteří řidiči to řeší tím, že neotevřou dveře. Ale vždy se naskytne nějaká další tramvaj. A tak to jde dokolečka.

Proč zrovna tramvaje? Z konečné na konečnou jedou delší dobu než autobusy. K tomu mají zespoda vyhřívané sedačky. Navíc mají tito lidé své fígle – větší teplo je na místech mezi dveřmi, poznali fyzikální zákony o cirkulaci vzduchu. Tam je vidíte sedět nejčastěji. Spí, schoulení a opření o okénko. Někdy z nich „netáhne“ jen pach nemytého těla, ale i alkohol.

Občas je někdo solidární a dá jim něco k jídlu nebo malý finanční obnos. Párkrát jsem to viděla. Šlo vesměs o mladé lidi, možná studenty. Nejsem však přesvědčená, pokud jde o peníze, že jsou použity na jídlo. Zaplatí se „pití“ nebo cigarety. Ale také jsem zažila solidárnost ze strany bezdomovců. Na tramvajové zastávce byl chaos, pobíhali tam ti „druzí“ a prosili lidi čekající na svůj spoj, aby zavolali záchranku. Nikdo se ani neotočil. Mám charitativní sklony. Na lavičce ležela paní se srdečními problémy. Nepatřila mezi ně. Byla přikrytá špinavými kabáty a bundami. Teploměr totiž ukazoval hodně pod nulou. Nepomohli jí ti slušně oblečení, ale bezdomovci. Zkoušeli masáž srdce, uvažovali o umělém dýchání. Mé zdravotní povědomí vědělo, že to by jí ublížilo. Vzala jsem svůj čistý kabát a hodila jej přes ty zapáchající a jala se „zachraňovat“. Bohužel jsem neměla mobil, abych zavolala sanitku. Poslala jsem dva chlapíky k policejnímu autu, které se zničehonic na zastávce objevilo. Strážníci byli ochotní. Záchranka přijela a odvezli paní do nemocnice. Pokud vím, za pár dní šla domů.

Nejsou všichni stejní, jenže my na ně používáme stejné měřítko. Těžko se však mezi nimi rozlišuje. Na ulici se ocitli z různých důvodů, mnozí si ji nevybrali. Ale žijí mezi námi. A pokud jsou někteří z nich slušní, oplácejme jim slušností. Nikdy nevíme, co nás potká.

Odhaduje se, že v Praze žije asi čtyři a půl tisíce lidí bez domova, bez střechy nad hlavou. Noclehárny uvádějí 560 lůžek. Zbývají čtyři tisíce lidí, se kterými budeme muset do jara cestovat v tramvajích. A budeme tolerantní i netolerantní.


   
11.01.2006 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [80] vifina [*]

  Zažila jsem jednou na Masaryčce bezdomovce, který okolo mě prošel a z něho se táhnul takový smrad, že to se mnou málem seklo. Celý den jsem to cítila a i když jsem měla hlad, tak sem vůbec nejedla. Věřím, že je mezi nima i spousta hodných lidí, ale když na bezdomovce pomyslím, tak si vybavím toho smraďocha a jde po mě husina.

  superkarma: 0 12.01.2006, 13:56:15
 2. avatar
  [79] Meander [*]

  Práce v charitě mě nenaplnila láskou k bližnímu. Naopak, moje srdce obalila pancířem a já tvrdím, že každý svého štěstí strůjcem a kdo nechce být houmlesák, nemusí.

  superkarma: 0 12.01.2006, 10:55:20
 3. avatar
  [78] Dudlajlama [*]

  Vivian: #45 . Pro me by byla ztrata domova, hned po ztrate blizkeho cloveka, tim nejhorsim. Mit alespon malou skaredou haluznicku jako mel Dustin Hoffman ve filmu Pulnocni kovboj, ale mit ji! Jo, a kdyz bezdomovci dam nejaky ten gros, nekoukam, co si za nej koupi, kdyz mu udela vetsi radost nez kus chleba panak rumu, ma ho mit. Smrad nemam rada primo strasne, muj nos je hodne citlivy, ale taky mi vadi vic, kdyz mam porovnavat, lidska hovada v perfektnich kvadrech a nalestenych bouracich.

  superkarma: 0 11.01.2006, 23:05:39
 4. avatar
  [77] medved [*]

  zacinam se radit mezi netolerantni...kdyz si stoupne vedle me bezdomovec a dycha mi na dite a ja uvazuju nejen o tom, ze smrdi, ale treba taky o tom ze ma tuberu nebo jen obycejne blechy....brrrrr...neni mi z toho dobre

  superkarma: 0 11.01.2006, 22:46:19
 5. avatar
  [75] Enya [*]

  paviocko: Bezdomovcům z velký části jejich způsob života vyhovuje a měnit ho nechtěji. Byl o nich dokument na ČT, vyzpovídali tam několik bezdomovců z hl.nádraží v Praze a ti to jen potvrdili - prostě jim to takhle vyhovuje.
  A kdyby s tím něco chtěli dělat...,myslím, že Armádu spásy znají všichni a určitě i vědí,kam si zajít na teplou polévku - tam by potřebné info určitě získali.

  superkarma: 0 11.01.2006, 18:13:43
 6. avatar
  [74] paviocko [*]

  Vivian: jasně, že problematika není tak jednoduchá, ale chtěla jsem říct, že když někdo chce, tak se z toho dostat může

  superkarma: 0 11.01.2006, 16:44:56
 7. avatar
  [73] Vivian [*]

  paviocko: no já daně platím taky, ale nevím, jak to souvisí s bezdomovci Asi jsi nepochopila, co jsem chtěla říct... Proč tady je tolik bezdomovců, když je to všechno tak strašně jednoduchý? To je to...

  superkarma: 0 11.01.2006, 16:30:58
 8. [72] tornado-lou [*]

  Křeček: neee, trvaly bydliste ti nedava pravo nekde bydlet. trvaly bydliste je spis kvuli evidenci.

  superkarma: 0 11.01.2006, 15:33:02
 9. [71] tornado-lou [*]

  Vivian: pockej kazdej snad vi ze bez prace nejsou kolace. nekde vyrostli, nespadli sem z marsu. kdyz uz jsou do te armady spasy na polivku, tak se snad staci nekoho zeptat, ucite jim poradi. nebo v tech bezdomoveckych utulcich je urcite nekdo, kdo jim rekne co maj aspon zkusit. tezky to treba maji lidi co se vratili z vezeni nebo v 18 z decaku, ale ten priklad ktery tu spousta lidi uvadi (prijde o praci, pri rozvodu o byt a uz to jede) takovy clovek prece musi mit nejake kontakty s realitou a vedet ze muze aspon pozadat o duchod nebo co ja vim.

  superkarma: 0 11.01.2006, 15:30:34
 10. avatar
  [70] paviocko [*]

  Vivian: na hlaváku chodí dost lidí z různech organizací. V létě jsem tam čekala na vlak, resp. u cedule jsme měli sraz s přítelem. Před hlavákem měnil někdo stříkačky, takže se tam slezli všichni narkomani z široka daleka a v hale zase řádové sestřičky od Matky Terezy (v bílých hábitech olemovaných modře) ošetřovaly bezdomáčům nohy, můžu Ti říct, že mi z toho bylo fakt zle... Všichni tihle lidi co jim pomáhaj, upřímně je obdivuju, jim poskytnou rady co a jak. To není o tom, že někdo sedí v teple u internetu. Sice v teple sedím, ale každej den vstávám brzo ráno do práce a snažím se, abych si tu práci udržela. Platím daně, taky sociální a zdravotní v termínu, nejezdím načerno, platím nájem a občas přispívám na opuštěný pejsky.

  superkarma: 0 11.01.2006, 15:26:39
 11. avatar
  [69] Vivian [*]

  damanka: a co s nima mají dělat? (myslím co mají dopravní podniky dělat s bezdomovcema)...

  Nechci se bezdomovců zastávat, ale nemyslím si, že je zase tak strašně jednoduchý se z toho dostat... My sedíme v teple a můžem si na internetu najít, co chceme, ale on sedí v mraze venku na lavičce a nemá ani ponětí, co by měl dělat pro to, aby nějak získal domov, nemůže si na internetu najít žádnou organizaci, která by mu pomohla, a snad ani netuší, zda něco takového vůbec existuje, protože to nikdy předtím neřešil... Pití laciného krabicáku a kouření startek je většinou jejich jediná radost a způsob, jak přežít ten strašnej život. Myslím, že řešení problematiky bezdomovectví není tak strašně jednoduché Ta problematika není černobílá. Ti lidé uvažují úplně jinak, než my tady, nenapadne je to, co napadne nás, žijí jinak, přemýšlejí jinak... Ty bys jako houmles třeba uvědoměle navštívila nějakou organizaci, která by ti sehnala byt a práci (?), ale oni jsou prostě někde úplně jinde...

  superkarma: 0 11.01.2006, 15:18:09
 12. avatar
  [67] Křeček [*]

  A pokud jde o ten byt, znám pár rozvedenýc hlidí, kteří i po rozvodu sdílejí byt, protože není tak jednoduché druhého vyhodit, když tam má trvalé bydliště

  superkarma: 0 11.01.2006, 14:55:32
 13. avatar
  [66] Křeček [*]

  tornado-lou: jo jo, v okrese, kde tchýně dělá zdrav. sestru, je spousta lidí na podpoře, aby nemuseli do práce dojíždět z vesnice do města, většina si vydržkuje invalidní důchod a má vystaráno
  známá je už čtvrtý rok na mateřské, její manžel byl za tu dobu dvakrát nezaměstnanej (nikdo ho z práce nevyhodil, už ho to tam nebavilo), a co si uměli vyběhat příspěvků, aby mohli zůstat bydlet ve velkém bytě....

  superkarma: 0 11.01.2006, 14:54:35
 14. [65] tornado-lou [*]

  Křeček: to jsem fakt rada ze nejsem sama kdo si to mysli. nedokazu pochopit jak se nekdo jen tak zniceho octne na ulici. ok, prijde o praci, ale je nejaka podpora v nezamestnanosti, nas stedry stat socialni davky dava skoro kazdemu. ze byt zustane mazelce, to se asi taky nestane ze dne na den, a to nemaji kamarady, pribuzny? nabizeji se i ruzny zamestnani s ubytovanim, jenze to se musi chtit pracovat. a kdyz je nekdo starej tak sice praci nesezene, pravda, ale zase by mel mit duchod a tak. nerikejte me, ze kdyz je tolik socialnich prispevku nekdo musi byt na ulici. a jestli nekdo nechce pracovat a ani zajit na ten urad aby mu pomohli, tak at je kde chce, ale ne v tramvaji za kterou ja platim ne prave laciny jizdny.

  superkarma: 0 11.01.2006, 14:50:13
 15. avatar
  [64] paviocko [*]

  Trinii: Mě bezdomovců líto není, kdyby chtěli, je tolik organizací, kteří by jim pomohli. Podle mě jde ´jen o to CHTÍT. Jasně, že se do té situace může dostat každej, ale taky se z ní dá dostat!
  K nám na Barrandov jezdí bezdomovci pořád a je to teda síla :o( Když už platím tak šílený prachy za lítačku na MHD, ráda bych domů docestovala alespoň v čisté tramvaji bez strachu z toho, že chytnu tuberu nebo blechy :o(((
  A hlavní nádraží považuju za ostudu týhle republiky. V Bratislavě, když jsem byla nucena přes noc čekat na vlak, chodili v čekárně policisté snad po hodině. A kdo neměl jízdenku, musel jít ven.

  superkarma: 0 11.01.2006, 14:29:52
 16. [62] Tobbi [*]

  Bezdomovci mě osobně štvou. Když se opijí, bývají i agresivní, zabrali si pro sebe celou Národní třídu. V tramvajích nesnesitelně páchnou a navíc velká část z nich trpí svrabem, tuberkulózou a jinými srajdami, takže jsou úžasným rezervuárem nemocí.
  Bezdomovectví se nemůže stát každému, je to sociální diagnóza. Někdo k tomu má prostě sklon. Důkazem, že to nejsou jen lidé, kteří se do své situace dostali nikoliv vlastní vinou, budiž, že připadá 10 bezdomovců mužů na 1 ženu. Kdyby šlo o lidi v těžké životní situaci, tak by to mělo být cca půl na půl.

  Chápu, že když někdo žije mimo Prahu nebo velká města, se může nad houmlesama rozněžňovat, ale když to máte každý den pod nosem

  superkarma: 0 11.01.2006, 13:51:46
 17. avatar
  [60] Vivian [*]

  Vanessa: no ale zrovna dvaadvacítka jezdí snad častěji než po 20 minutách, ne?

  superkarma: 0 11.01.2006, 13:17:21
 18. avatar
  [59] kočanda [*]

  Vanessa: no jasně,když je to starej člověk,práci nenajde ať je špinavej nebo navoněnej,těch mi je taky líto,ale mladých bezdomovsů,kteří by ani být nemuseli a otravujou všechny svoje známý žebrotou

  superkarma: 0 11.01.2006, 13:17:20
 19. avatar
  [57] Trinii [*]

  Mě je těch lidí bez domova strašně líto...Smrad mi taky docela vadí, teď v zimě z bezdomovců, ale v létě zas ze spocených domovců...

  superkarma: 0 11.01.2006, 12:28:33
 20. avatar
  [56] kočanda [*]

  mám bezdomovce přímo v rodině a to rovnou dva,ale že by se tak stalo netastnou náhodou tak to ani náhodou,jsou to oba mladý kluci,v žádný práci nevydrželi,vždy jim tam něco vadilo,pracovat nikdy nebudou,i jsme jim práci sehnali a nenáročnou stejně nic,byty co měli vybydleli takže jak jim pomoct?a takovejch je ve městě víc,znám je od dětství.Pak choděj a žebraj-ne chlast a na drogy.Jsem velice tolerantní člověk,ale vocaď pocaď

  superkarma: 0 11.01.2006, 12:27:55
 21. avatar
  [55] Kelly [*]

  damanka: ... je to fakt příšernej puch ... to je jediná věc, která platí na můj žaludek. Také se mi stalo, že jsem kvůli tomu smrádku málem hodila šavli, a to je u mne co říct, protože co můj žaludek pozře, jinak nevydá.
  Na jednu stranu je mi jich trochu líto, jejich osudy můžou být opravdu smutné a ne každý tím "bezďáčem" chce být.
  Na druhou stranu ... díky těmhle zkušenostem nejen s bezdomovci, ale i s jinými čuňaty, na sedačky v MHD sedám pouze tehdy, když mám kaťata. Mám jinak strach, že něco lapnu ...

  superkarma: 0 11.01.2006, 12:18:42
 22. avatar
  [53] Luciš [*]

  není to tím, že se liší, ale tím, že nám, co máme aspoň nějaký smysl pro zodpovědnost otravují život

  superkarma: 0 11.01.2006, 12:12:09
 23. avatar
  [52] Křeček [*]

  katchabinka: Já myslím, že tady nikomu nevadí, že se lišej, ale že v MHD se štítíme cestovat, ale cestovat musíme (protože na rozdíl od nich chceme pracovat), ve večerních hodinách se jich bojíme... Hele, já vím, že někteří za to opravdu nemůžou, ale zrovna tady v Praze, kdo chce, tak práci najde a když výdělek neprochlastá, tak na nějaké ubytovně se i ta postel + sprcha + umyvadlo, kde si může přemáchnout svršky, najde.

  superkarma: 0 11.01.2006, 12:08:45
 24. avatar
  [50] Eva_CZ [*]

  katchabinka: s temi cigosi bych, s dovolenim, souhlasila....

  superkarma: 0 11.01.2006, 11:50:34
 25. avatar
  [48] Vivian [*]

  katchabinka: a nejen komančové

  gerda: tak nějak

  superkarma: 0 11.01.2006, 11:36:32
 26. avatar
  [47] gerda [*]

  Vivian: kromtoho: hodně lidí už umrzlo, ale zatím ještě nikdo neusmrádl!

  superkarma: 0 11.01.2006, 11:31:57
 27. avatar
  [46] k@tchabinka [*]

  bezvadny pristup. Zaridime izolovane obory kam nahazeme fetaky, homelesaky, cikany, pristehovalce, homouse, mentolky, proste vsechny ty co se od GRANDE HOMO SAPÍKA tak lisej, jsou nam na ocich a fuj.. at jsou co nejdal. Tohle delali komancove a pomerne uspesne. Je mi z takovych myslenek zle.

  superkarma: 0 11.01.2006, 11:31:01
 28. avatar
  [45] Vivian [*]

  Zrovna nedávno jsem jela v busu s jedním takovým pánem, všechny okýnka otevřený, lidi natlačený v jedný půlce vozu, no smrděl opravdu epesně
  No ale naštěstí nejezdím emhádéčkém pravidelně, spíš jen občas, takže si můžu dovolit mít pro ně určité pochopení ... Kdybych byla houmles a venku bylo deset pod nulou (jako teď), tak bych taky jezdila vytopeným emhádéčkem Já ten puch tu chvilku přežiju nebo přeskočím do jiného spoje; až vystoupím, čeká na mě vyhřátý a voňavý domov, zatímco na něj čeká jen mráz a ulice... pokud mě neobtěžuje jinak než tím smradem, dá se to přežít...
  V MHD mi mnohem víc než smradlavý houmlesáci vadí spíš bezohledný lidi .

  superkarma: 0 11.01.2006, 11:29:16
 29. avatar
  [44] gerda [*]

  Sasa: totalitu jistě ne, ale ten pořádek ve smyslu nula bezdomovců jo!

  superkarma: 0 11.01.2006, 11:27:07

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [43] k@tchabinka [*]

  me trosku déře ten zapach. Jinak jsou to taky lidi a nikdo z nas nevi, jestli se mezi nimi jednou neocitne. Kazdopadne jsem potkala vic slusnych bedomovcu nez opitych houmelesu. Nekdy je slusnost bezdomovcu az neuveritelna.A to prave ve chvilich kdy tzv. civilizovany sdomovec strci hlavu do pisku.

  superkarma: 0 11.01.2006, 11:25:34
 2. [42] Sasa [*]

  gerda: to snad ne? Jako totalitu zpět, aby nebyli bezdomovci? No pomooooc

  superkarma: 0 11.01.2006, 11:25:33
 3. avatar
  [41] Eva_CZ [*]

  Luciš:

  superkarma: 0 11.01.2006, 11:12:08
 4. avatar
  [40] gerda [*]

  Křeček: ano - v socialismu zaměstnavatel předstíral, že zaměstnance platí a ti zas na oplátku předstírali, že pracují

  superkarma: 0 11.01.2006, 11:11:43
 5. avatar
  [39] Křeček [*]

  gerda: předstíral
  Nechci se zastávat totalitní doby, ale pravda je, že bezdomovectví se rozmohlo po revoluci.

  superkarma: 0 11.01.2006, 11:00:41
 6. avatar
  [38] gerda [*]

  Luciš: no, ale ze všeho nejlepší by bylo, kdyby byla situace, že by bezdomovci nebyli vůbec. Ale to má velice hluboké souvislosti, které tady nemá cenu rozebírat. Řešit zkrátka příčinu, ne důsledky. Nechci být válečný štváč, ale pamatuju dobu, kdy se podobný způsob života netoleroval a pracovat musel každý. Nebo to aspoň předstíral.

  superkarma: 0 11.01.2006, 10:52:07
 7. avatar
  [37] Kelly [*]

  Luciš: nebo by se sešikovali a společně vyráželi "za obživou" do ulic ...

  superkarma: 0 11.01.2006, 10:49:29
 8. avatar
  [36] Křeček [*]

  damanka: Nebo tím podmínit stavební povolení pro nějakou firmu, která svými obludnými budovami ničí "zelené louky".
  Ale takhle to taky nefunguje

  superkarma: 0 11.01.2006, 10:43:55
 9. avatar
  [35] Luciš [*]

  řešila bych to vystěhováním do nějakého bývalého vojenského prostoru, kde bych pro začátek nechala něco málo drobného domácího zvířectva a třeba bych jim tam přidala i feťáky
  pozabíjeli by se mezi sebou a byl by klid

  superkarma: 0 11.01.2006, 10:43:38
 10. [33] Sasa [*]

  Ťapina: já bych zavolala policii, co tam měli dělat co bez dozoru, ne?

  superkarma: 0 11.01.2006, 10:25:41
 11. [32] Sasa [*]

  on="anarchisti"

  superkarma: 0 11.01.2006, 10:24:53
 12. [31] Sasa [*]

  V Olomouci je taky taková parta mladejch se psama....a představ si, že na ně policii nevolám, představ si, že jsem ve čtvrtek koupila psí velkou konzervu a představ si, že mi ten anarchista několikrát děkoval. A představ si, že to nesnědli oni, ale psi, protože oni jí lidské jídlo....

  superkarma: 0 11.01.2006, 10:24:22
 13. [30] Sasa [*]

  astra: a kolik lidí pokousali?

  superkarma: 0 11.01.2006, 10:22:44
 14. avatar
  [29] gerda [*]

  damanka:vidím, že jsi idealistka. Zrekonstruování nebo zakoupení haly - za čí peníze? Voda, teplo? Taky tak - za čí peníze? Někdo by tam musel dělat dozor - tzn. placená síla - umíš si představit, kdo by to financoval?

  superkarma: 0 11.01.2006, 10:22:30
 15. avatar
  [28] astra [*]

  Harantka: Nenosím u sebe mobil a navíc jsem tam byla se svým 3letým tak jsem se jim zdaleka vyhla
  Ťapina: Dělali tam docela rozruch,hulákali,pískali na píšťalky a navíc ti pobíhající pitbullové bez náhubku fakt jsem se tam s malým necítila dobře tak jsme se jeli domů.

  superkarma: 0 11.01.2006, 10:11:18
 16. avatar
  [26] Ťapina [*]

  astra: To je špatná zkušenost, že někde někdo byl, něco tam dělal, a vůbec nic se tam nestalo? Tak to já mám člověče taky ze včerejška špatnou zkušenost, byla jsem v parku a tam sáňkovaly děti ze školy

  superkarma: 0 11.01.2006, 10:03:25
 17. avatar
  [24] astra [*]

  Já mám zase špatnou zkušenost ze včerejška Byla jsem v centru Ostravy a tam žebrala o peníze zřejmě skupinka anarchistů.Navíc měli sebou i několik pitbullů kteří neměli náhubky a volně tam běhali Docela by mně zajímalo jestli na ně někdo zavolal policii...

  superkarma: 0 11.01.2006, 09:58:44
 18. avatar
  [23] Křeček [*]

  damanka: A na té rekonstrukci by mohli sami máknout, hned by se vidělo, kolik z nich má jen tu "smůlu", že přišli o práci, ale rádi by pracovali. Mě by mooooc, zajímalo, kolik takových je.

  superkarma: 0 11.01.2006, 09:47:04
 19. avatar
  [22] Ťapina [*]

  Netáhne z nich pach nemytého těla, ale pach nepraných hadrů. Nemyté tělo samo o sobě po určité době smrdět přestane, navíc oni se většino občas umývat chodí, do veřejných sprch na nádraží a podobně.

  superkarma: 0 11.01.2006, 09:43:29
 20. avatar
  [20] Aja [*]

  Nyotaimori: No nééé, ty jsi v Brně a nebyla provedena žádná ochranná opatření?

  superkarma: 0 11.01.2006, 09:24:45
 21. avatar
  [19] svetluszka [*]

  mutina: ..no oni sami nee... ...v těch noclehárnách a charitativních jídelnách....

  superkarma: 0 11.01.2006, 08:41:39
 22. avatar
  [18] mutina [*]

  svetluszka: A kde si bezdomovci vaří rýži a těstoviny?

  superkarma: 0 11.01.2006, 08:38:57
 23. avatar
  [17] jiti [*]

  Eva_Fl:moje řeč, cigoše taky nesnášim, ale pravda, žebrání houmlesů o drobný "na vlak" mi vadí.

  superkarma: 0 11.01.2006, 08:38:17
 24. avatar
  [16] svetluszka [*]

  gerda: ..jj, to je ono, já si jen nemohla vzpomenout, jak se to jmenovalo.

  Letemsvětem: ..přeju ti, abys vždycky byl/a O.K. a v pohodě a nikdy se z tebe takovej " parazit" nestal....

  superkarma: 0 11.01.2006, 08:35:45
 25. avatar
  [15] gerda [*]

  Elvie: já si stále dobře vzpomínám na televizní film Svědek s Hanzlíkem v hlavní roli. To byl přímo učebnickový příklad, jak se původně slušný a čestný člověk dostane na ulici.

  superkarma: 0 11.01.2006, 08:32:56
 26. avatar
  [13] svetluszka [*]

  ..nežiju sice v Praze, ale i tu v Olomouci jich je dost. Jsou to chudáci, zvlášť těd v zimě.
  A jinak, prachy jsem sem tam někomu dala, ale opravdu jen pár korun. Občas chodím nakupuvat do kauflandu a před vánocena tam byla super akce.....před vchodem stála holka s velikým košem a rozdávala letáky, co můžou lidi pro bezdomovce koupit a dát do toho koše. .... Rýži, těstoviny, čaje , zavařený ovoce a tak... ...je to vážně lepší než dávat peníze a klidně by tam ta akce mohla být častěji....

  superkarma: 0 11.01.2006, 05:41:15
 27. avatar
  [11] Elvie [*]

  ty dva smajlíci měli být na konci

  superkarma: 0 11.01.2006, 05:35:08
 28. avatar
  [10] Elvie [*]

  A nemůžu říct že by mi bylo zrovna příjemné přebývat v takové společnosti, jelikož mě jedna z těch opilých osob neustále "opruzovala" , navíc tam byla mezi lavkami vylité pivo a v rožku pravděpodobně načuráno , katastrofa ! Kdybych měla tu moc podat pomocnou ruku,pomohla bych, ale je mi už teď jasné, že někteří bezdomovci ani jinak žít nechtějí, pr otože je dodržovat pravidla této společnosti prostě nebaví

  superkarma: 0 11.01.2006, 05:33:41
 29. avatar
  [9] Elvie [*]

  O víkendu jsem cestovala busem a na jednom nejmenovaném docela malém nádraží, kde jsem byla nucená vyčkat 2 hodiny na další spoj a venku bylo -15 stupňů, jsem se octla ve velmi podivné společnosti. Dá se říct, že "normálních" cestujících byla menšina a "Ti ostatní" byli lidé bez domova. Nemyslím, že mezi nimi nejsou rozdíly. Tak jak je pestrá naše společnost, tak rozdílní jsou i bezdomovci. Jistě se mezi nimi najdou i lidi velmi inteligentní,ale taky pochybné existence. Je velmi zajímavé, že dvě osůbky, které měly veškerý svůj vercajk v jedné igelitce, vařily si v čekárně na lavičce kafe (nebudu to rozepisovat ), odcházely ven kouřit Sparty, nechyběla láhev rumu ani dvě dosti velké a drahé čokolády, které si nedovolím ani já "domovec"...další osoba si byla během hodiny minimálně 6x venku ve stánku na panáka "doplnit energii" asi... a to nepočítám ty před a po, když jsem tam ještě nebo už nebyla. Další osoba trpěla podle mého závažnou posychickou poruchou a patřila do nemocnice, zřejmě však bez kartičky pojišťovny, není ani lékařská péče . Snad jen dva chlápci se mi zdáli docela "v pohodě" - nebyli ani špinaví ani opilí a dle řeči naopak inteligentní...bůhví proč je osud zavedl až tam...
  Přesto všechno si uvědomuju, že ocitnout se na ulici je hrozně jednoduché... Stačí, že ztratíte práci, novou nenajdete, tudíž dostanete výpověď z bytu... a nebude nikdo blízký, kdo by vám mohl a chtěl podat pomocnou ruku...hups a už jsme na dlažbě... Myslím ale, že hodně z těch, co tak přežívají by si mohla platit bydlení na úkor cigaret a chlastu, příp.drog...ono to leze dosti do peněz.

  superkarma: 0 11.01.2006, 05:27:18
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Hazime je do jednoho pytle? Do jakyho pytle?
  Ja je nikam nehazim, beru je proste jako lidi bez domova.
  Do jednoho pytle hazim cikany. Svoloc. Ale bezdomovce ne.

  superkarma: 0 11.01.2006, 00:30:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme