barStále více lidí se do malování bytu pouští především z důvodů estetických, neboť vzhled prostředí, ve kterém se pohybujeme, ovlivňuje značnou měrou naši psychiku a momentální náladu.

Zatímco dřív se zdi malovali více méně pouze bíle, dnes je možné popustit uzdu své fantazii a vybírat z neuvěřitelně široké škály barev, kterými lze interiér zkrášlit. Například v hobbymarketech OBI vám dle přání namíchají barvu přímo na míru - vybírat zde můžete z více než 12 000 odstínů!

Výběr barvy

barVýběr barvy je asi nejpříjemnější činností spojenou s malováním. Je jen na nás, které z mnoha nabízených odstínů k malování svého interiéru zvolíme. Kromě svého vkusu se při výběru můžeme řídit i několika jednoduchými pravidly, díky kterým mohou barvy pracovat v náš prospěch.

Nejjednodušším způsobem lze barvy rozdělit do tří skupin na studené (zelená, modrá, fialová), teplé (žlutá, oranžová, červená, hnědá) a neutrální (bílá, šedá, černá).

V místnostech vymalovaných studenými barvami cítí lidé subjektivně nižší teplotu než v místnostech vymalovaných teplými barvami. Vědecké studie prokázaly, že vnímaný rozdíl může být až 3°C.

Čarujeme s prostorem

Studené barvy na nás působí uklidňujícím dojmem a v interiérech pomáhají vytvářet iluzi většího prostoru. Naopak teplá žlutá, oranžová nebo červená jsou barvy aktivní, stimulují naši psychickou a fyzickou aktivitu. Hnědá, která je s nimi ve skupině, pak pomáhá navodit dojem útulnosti.

Pomocí použití těch správných barev můžeme v interiéru navodit nejen tu správnou atmosféru, ale také dotvářet prostor. Obecně platí, že světlé studené barvy prostory opticky zvětšují, teplé naopak vzbuzují pocit menších prostor a přispívají k pocitu útulnosti. Pozor tedy v případě stropů - pokud jsou nízké, rozhodně by na ně neměla přijít tmavá barva, místnost by působila velice nízce a vy i vaši hosté byste se v ní mohli cítit velmi stísněně. Zapomínat také nesmíme na podlahy, které hrají svou roli a mohou velkou měrou ovlivnit to, jak bude daná místnost působit.

Pro barevné kombinace stěn, podlah a stropů platí:

Tak například tmavá podlaha + světlé stěny a strop = rozšíření místnosti.
Tmavé stěny + strop i podlaha = rozšíření a snížení místnosti.
Tmavé stěny + světlá podlaha a strop = zvýraznění horizontální linie.
Světlý strop + zadní stěna a podlaha = na pohled užší, hlubší a vyšší místnost.
Světlý strop + tmavé stěny a podlaha = suterénní efekt, může v lidech vyvolávat pocit úzkosti.
Světlý strop + světlé stěny a podlaha = dojem prostornosti.

Tip odborníka:

bar„Místnosti s okny orientovanými na východ nebo jihozápad jsou zpravidla dobře prosvětlené a zvláště v letních měsících se v nich během dne kumuluje dostatek tepla. Aby vám v nich bylo příjemněji, můžete je „zchladit“nánosem modré nebo zelené barvy. Pokud potřebujeme nějaké prostory naopak prosvětlit nebo v nich kompenzovat nedostatek denního světla, volíme barvy připomínající slunce - např. žlutá, oranžová nebo oranžovočervená. Tímto jednoduchým trikem dosáhneme příjemnější atmosféry také v pokojích s okny orientovanými na sever,“ doporučuje Jan Smékal, ředitel OBI marketu v Litoměřicích.

Kam se která barva hodí:

 

bar

Připravilo: OBI Česká republika s.r.o.

lupa

Reklama