Zámek Ratibořice je známý ponejvíce z Babičky Boženy Němcové. Právě na toto místo vás chce pozvat čtenářka Jindriska8. Konkrétně na slavnosti: Oživení Ratibořic...

Téma dne: Hrady a zámky, kde to frčí!

Následující pozvánku zaslala čtenářka Jindriska8. Kam vás zev? Do Babiččina údolí a na zámek Ratibořice...


Krásný den,

přijměte pozvánku do Kladského pomezí, krajiny zajímavých příběhů.
Na každém místě na vás dýchne atmosféra z knih našich známých spisovatelů. Mezi ty nejznámější patří Alois Jirásek, sourozenci Čapkovi nebo Josef Škvorecký. Tento kraj je taky spjat se spisovatelkou Boženou Němcovou, která napsala knížku „Babička“.
Chci vás konkrétně pozvat do okolí České Skalice do krásného Babiččina údolí, kde se nachází zámek Ratibořice, obklopený krásným parkem.

Ratibořice

V první polovině 19. století nechala zámek opravit vévodkyně Kateřina Zahaňská, známá jako kněžna z povídky „Babička“. Toto období je z historie zámku nejproslulejší. Od r. 1978 je zámek národní kulturní památkou. K zámku patří i udržovaný park s jezírkem a altánkem. Krásnou procházkou od zámku se dostanete ke Starému Bělidlu, Viktorčinu splavu nebo mlýnu, kde je malé muzeum.
V České Skalici pod náměstím najdete Barunčinu školu, kam chodila B. Němcová do školy a v Malé Skalici je muzeum Boženy Němcové.

Ratibořice

Z České Skalice je to do Ratibořic kousek (3km), můžete se vydat lesní cestou Bažantnicí a budete-li mít žízeň, tak se zastavte u studánky a osvěžte se, cesta je pro pěší i cyklisty. Nebo ze Skalice pojedete autem přes Zlič a před zámkem je parkoviště.
Každoročně se v Ratibořicích v červnu pořádá oživení Ratibořic, kde v zámeckém parku potkáte paní kněžnu, komorníka, krajánka, u mlýna mlynáře a můžete i potkat babičku s vnoučaty a když máte štěstí, tak uvidíte i myslivce. Na jaře tam byla výstava starobylých kočárků. U zámku se taky konají koncerty, např. 20. 08. 2011.
V muzejním areálu Bož. Němcové v České Skalici se 9. -11. září 2011 koná tradiční výstava jiřin s doprovodným programem.
Přijeďte se podívat a uvidíte, že nebudete litovat a koho nezajímají zámky a muzea, tak v okolí najde jiné zajímavosti.

S pozdravem,
Jindriska8

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne (které jste chtěly) 16. srpna 2011: Hrady a zámky, kde to frčí!

Posílejte mi své tipy na hrady a zámky, kam byste chtěla pozvat ostatní čtenářky na výlet, nebo třeba na nějakou konkrétní akci.

Pozvánka musí obsahovat...

  • Jméno hradu či zámku
  • Stručný popis cesty
  • Důvod, proč tam čtenářky zvete
  • Doušku z historie místa

Otištěn bude vždy pouze jeden tip na jedno konkrétní místo. Zasílat příspěvky na toto téma můžete dnes (16. 8. 2011) do 15.00 hodin.

Vaše pozvánky očekávám na e-mailové adrese redakce (viz níže). Jednu z přispěvatelek ocením krásným dárkem: krásné publikace Na cestě po České republice 1. a 2. díl (nakladatelství JOTA).

na cestěna cestě

Reklama