Potřebujete zvýšit pravděpodobnost svého otěhotnění? Chcete znát své plodné dny? To vám prozradí ovulační test. Tento test zjišťuje zvýšenou hladinu luteinizačního hormonu (LH), která se objevuje v moči krátce před ovulací. Díky tomu Vám umožňuje spolehlivě zjistit své plodné dny, a zvýšit tak pravděpodobnost otěhotnění.

LH hormon – marker ovulace

Luteinizační hormon (LH) se vytváří v podvěsku mozkovém a u žen v plodném věku slouží k vyvolání ovulace – uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. K tomu dochází přibližně dva týdny před pravidelným menstruačním krvácením. V tomto okamžiku je nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění po nechráněném pohlavním styku. Hovoříme o plodných dnech. Vysoká hladina luteinizačního hormonu Vaše plodné dny přesně signalizuje.

Ovulace tedy představuje období, kdy je žena nejvíc plodná. Pokud je test pozitivní, je v následujících 24-48 hodinách pravděpodobnost vašeho otěhotnění při nechráněném pohlavního styku nejvyšší. Zralé vajíčko, které bylo při ovulaci uvolněno z vaječníku, je připraveno na oplodnění mužskou spermií.

GS

Potřebujete znát jen začátek a délku vašeho cyklu

Ovulační test je nepřesnější metodou k určení ovulace. Pokud se provede správně, existuje až 99 % pravděpodobnost detekce vrcholové hladiny LH hormonu jako markeru ovulace. Navíc užívání testu je velmi jednoduché a příjemné. Užívá se pouze jednou uprostřed cyklu. Předpokladem pro správné použití testu je znalost začátku a přibližné délky vašeho menstruačního cyklu. Test se provádí zhruba v polovině cyklu. Pokud zrovna začátek a délku svého cyklu neznáte, je důležité začít počítat už teď. Další metodou pro určení plodných dnů je měření tzv. bazální teploty. Pro její určení je však nutné denní měření, a proto tato metoda není příliš pohodlná. Navíc k vzestupu teploty dochází až po ovulaci.

Ovulační testy jsou volně dostupné v lékárnách. Jejich používání je podobné jako u těhotenských testů. Testovací proužek se ponoří do čerstvě nasbírané moči.

Testování při nepravidelných cyklech

Ovulační test je vhodný pro všechny ženy v reprodukčním věku, které si už delší dobu přejí miminko. Ocení ho však i ženy, které mají nepravidelný cyklus a neznají své plodné dny. Pro hodně žen je důležité i rozpoznání, zda u nich ještě stále probíhá ovulace.

U žen s nepravidelným cyklem je postup následující. Měly by počítat s délkou nejkratšího cyklu, aby ovulaci nezmeškaly. Základ pro výpočet krátkých, nepravidelných nebo dlouhých cyklů je vždy stejný. Délka cyklu ve dnech (například 28) minus 17 = 11. Znamená to, že první ovulační test se provádí v 11. den nového cyklu.

K velmi přesným ovulačním tesů patří GS Ovultest v balení po 3 ks pro přesné určení Vašich plodných dní.

Další informace najdete na www.gsklub.cz

Reklama